Kada grąžins Lietuvos valdžia pasisavintus čečėnų vaikus?

Vasario 6 d. Seime surengtoje spaudos konferencijoje „Vaikai: Lietuva eina Norvegijos keliu?“ Seimo narys Rytas Kupčinskas kartu su Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataru Algirdu Endriukaičiu aptarė šiuo metu Lietuvoje gyvenančių čečėnų vaikų situaciją.

„Vaikų artimieji kreipėsi į įvairias šalies institucijas prašydami susitikti su vaikais, kurie su Hadižat ir Maliku Gatajevais buvo atvykę į Lietuvą. Kadangi H. ir M.Gatajevams buvo iškelta byla, vaikai buvo apgyvendinti SOS vaikų kaime. Vaiko teisių apsaugos konvencijoje numatytas artimųjų susitikimas su vaikais, bet Lietuvoje tai tapo neįgyvendinama“, – sakė parlamentaras.

Konferencijos organizatorių teigimu, vaikų giminaičiai dar 2013-aisiais kreipėsi į Lietuvos ambasadą Maskvoje, bet vizos iki šiol nesuteiktos.

Kaip pabrėžė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Algirdas Endriukaitis, tokį konferencijos pavadinimą „Vaikai: Lietuva eina Norvegijos keliu?“ jie pasirinkę ne atsitiktinai.

„Tie vaikai yra faktiškai pagrobti ir Lietuvoje laikomi per prievartą. Ir su vaikais Norvegijoje, ir su čečėnų vaikais Vilniuje elgiamasi kaip su daiktais – nuvesime, paimsime, neleisime. Juk šie vaikai nėra Lietuvos piliečiai. Yra Lietuvos ir Rusijos teisinės pagalbos sutartis, kurioje nurodoma, kad jei dėl nepilnamečių vaikų Lietuva priima kokius nors sprendimus, privalu nedelsiant informuoti ir Rusiją apie savo teisinį sprendimą, o tai nebuvo padaryta“, – sakė signataras.

Pasak A.Endriukaičio, į dviejų motinų iš Čečėnijos prašymus sudaryti sąlygas pasimatyti su vaikais nereaguojama nuo 2012-ųjų. Vizų negavo ne tik vaikų artimieji, bet ir du žmogaus teisių gynėjų aktyvistai bei internato direktorius.

„Susitikti, pasikalbėti nebuvo leista. Daugiau nei 17 dienų buvo svarstoma, ar leisti šiems žmonėms įvažiuoti, o kai buvo duotas neigiamas atsakymas, dokumentuose paaiškinta, kad atvykstantieji nenurodė atvykimo tikslo ir neįrodė, kad turės lėšų pragyventi Lietuvoje“, – susiklosčiusią situaciją pakomentavo signataras.

A.Endriukaičio tvirtinimu, vėliau pateiktame užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus paaiškinime sakoma, jog vizos motinoms neišduotos siekiant apsaugoti vaikų interesus.

„Dvi Lietuvoje gyvenančios čečėnės moterys kreipėsi į atitinkamas institucijas prašydamos leisti vaikams svečiuotis jų namuose, toks leidimas buvo duotas, nes jų namuose apsilankiusios tarnybos nusprendė, kad sąlygos tinkamos, bet vaikų namų vadovas nesutiko leisti vaikams susitikti su kitais čečėnų bendruomenės atstovais“, – pasakojo signataras.

„Kokią teisę Lietuva turi spręsti apie kitos šalies piliečių interesus? Juk iš kitos šalies atvykę vaikai turi būti sugrąžinti namo“, – teigė A.Endriukaitis.

Jo įsitikinimu, dėl tokio elgesio Lietuvai gresia tarptautinis skandalas.

Signataro teigimu, pastaruoju metu Lietuvos elgesys su pabėgėliais iš Čečėnijos visiškai pasikeitęs – dabar naujai atvykusius čečėnus Lietuva siunčia namo. Jis paminėjo keletą atvejų, kai kelios šeimos su mažamečiais vaikais buvo išsiųstos iš Pabradės pabėgėlių centro atgal į Rusiją. „Kvietėme vaikus pasislėpti nuo karo, o dabar juk situacija pasikeitusi. Motinos iš Čečėnijos skambina, verkia“, – kalbėjo A.Endriukaitis.

Signataro teigimu, Lietuva pažeidžia net keletą Vaiko teisių apsaugos konvencijos straipsnių.

„Mūsų tarnybos nusprendžia, kas tiems vaikams yra geriau. Tai savivalė ir tarptautinių sutarčių, dokumentų nepaisymas, be to, patys vaikai jau nebemoka savo kalbos, praranda ryšį su šeima ir tėvyne“, – pabrėžė A.Endriukaitis.

* * *

Daugiau apie šešerius metus trukusį Gatajevų šeimos persekiojimą skaitykite kitose Tiesos.lt publikacijose:

Gatajevai atsiuntė D. Raulušaičiui dar porą įrodymų

Gatajevų įsūnis Lietuvos palikti nenori

Liudijimai: VSD, seksas ir M.Gatajevo klausimai

Šiurpaus Gatajevų augintinio liudijimo VSD nekomentuos?

D. Grybauskaitės Valys stumia į postus VSD tarnaites

Dalia Grybauskaitė: „Vaikai turi augti šeimose“

Generalinė prokuratūra nežino, ką VSD veikė Gatajevų byloje

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top