Kai politikas nesikrato lyderystės: JK premjerė Theresa May skelbia pirmalaikius rinkimus

Antradienį Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May padarė iš anksto neplanuotą pareiškimą. Ilgą laiką neigusi pirmalaikių rinkimų galimybę, vyriausybės vadovė ir konservatorių partijos lyderė paskelbė, jog kreipsis į Parlamentą, kad birželio 8 dieną būtų surengti pirmalaikiai rinkimai.

Kelios citatos iš Th.May pareiškimo. Pačios svarbiausios, ko gero, šios: „šalis vieninga, tačiau Vestminsteris ne“, JK reikia „tikrumo, stabilumo ir stiprios lyderystės“, nes „Brexit“ procesas pradėtas ir „Kelio atgal nėra“. Tačiau po „Brexit“ susiklostęs politinis peizažas, jos nuomone, yra toks, kad reikalingos vienybės nėra: „Leiboristai grasina balsuoti prieš galutinį susitarimą, Škotijos nacionalinė partija nepritaria mūsų veiksmams, liberaldemokratai siekia paralyžiuoti parlamento darbą“. Ir čia pat išsakė esminį tokio sprendimo motyvą – pasiryžimą sustiprinti savo lyderystę. Ir tai padaryti ne užkulisiniais susitarimais, o politinėmis priemonėmis, t.y. kreiptis į tuos, kurių valiai įvykdyti ji ir tapo premjere: „Nesu pasiruošusi leisti oponentams trukdyti „Brexit“ deryboms“.

Ar premjerė, po 2015 metais vykusių rinkimų turinti vos 17 vietų daugumą, turi pagrindo tikėtis užsitikrinti kur kas didesnį, o svarbiausia – patikimesnį – palaikymą? Apžvalgininkų teigimu, tai visai įmanoma, nes opoziciniai leiboristai vis dar susiskaldę – jų gretose nesutarimų kyla ir dėl požiūrio į „Brexit“, ir dėl partijos lyderio Jeremy Corbyno, tačiau dėl sumanymą paankstinti rinkimus jie remia. „Sveikinu ministrės pirmininkės sprendimą suteikti Britanijos žmonėms galimybę balsuoti už vyriausybę, kuriai daugumos interesai bus pirmoje vietoje“, – pareiškė leiboristų lyderis J.Corbynas.

Priešlaikinių rinkimų idėją itin entuziastingai priėmė ir prieš „Brexit“ pasisakančių liberalų demokratų lyderis Timas Farronas, iškart kreipęsis į savo šalininkus skambiu pareiškimu: „Šie rinkimai yra jūsų šansas pakeisti kryptį, kuria žengia mūsų šalis.“ Tik kažin ar tokie ir panašūs T.Farrono raginimai – „Jei norite išvengti pragaištingo kieto „Brexit“, jei norite, kad Britanija išliktų Bendrojoje rinkoje, jei norite atviros, tolerantiškos ir vieningos Britanijos – tai yra jūsų galimybė. Tik liberalai demokratai gali užkirsti kelią konservatorių daugumai“ – bus paveikūs ir įstengs mobilizuoti daugiau rinkėjų nei iki šiol. Bent jau paskutinės apklausos tokių vilčių neteikia – „YouGov“, „ComRes“ ir „Opinium“ atliktų apklausų duomenimis, už konservatorius šiuo metu balsuotų 38–46 proc. respondentų, o už leiboristus – 23–29 proc.

Kaip jau skelbėme, Th.May tapo JK premjere 2016 metų liepą po to, kai žmonės per tų pačių metų birželį vykusį referendumą nubalsavo už „Brexit“, o jos pirmtakas Davidas Cameronas, agitavęs prieš šį referendumą, atsistatydino.

ES lyderiai turi baigti tartis dėl derybų Jungtinės Karalystės išstojimo klausimu strategijos. Tai, tikėtina, įvyks per viršūnių susitikimą balandžio 29 dieną nedalyvaujant Th.May. Pačios derybos, planuojama, prasidės geriausiu atveju gegužę ar birželį ir užtruks ilgiau nei metus – Europos Komisija nori jas baigti vėliausiai 2018 metų spalį. JK galutinai išstotų iš ES jau tik 2019 metais.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top