Karas Ukrainoje. Aštuoni šimtai devintoji (gegužės 12) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė

pateikiame svarbiausius gegužės 5 – gegužės 11 d. akcentus.

📌 Vis intensyviau keliaujanti Vakarų karinė parama, netrukus ukrainiečius turinti pasiekti ilgai laukta, Čekijos iniciatyva surinkta, artilerijos amunicija bei F16 leidžia viltis, kad Ukraina išgyveno sudėtingiausią laikotarpį šiais metais. Tikėtina, antroje metų pusėje ukrainiečiai turės su kuo stabilizuoti padėtį Pokrovs – Vuhledar, Chasiv Yra ir Kupjansk sektoriuose bei išspręsti problemas Kharkiv kryptyje. Intensyvėjantys ukrainiečių smūgiai agresoriaus kariniams objektas okupuotoje teritorijoje gali būti pirmas to indikatorius.

📌 „Den pobedy“ skirti agresoriaus smūgiai Ukrainos teritorijai buvo intensyvesni, tačiau apsiribojo iš esmės viena galinga kombinuota ataka. Tai rodo, kad okupantai net tokiomis progomis taupo savo raketas ir dronus.

📌 Agresorius pradėjo riboto masto puolimo operaciją Kharkiv kryptyje ir sugebėjo pasiekti laimėjimų ruože Lyptsi – Vovchansk. Ukrainos pajėgos sugebėjo sustabdyti rusų puolimą, tačiau esminis klausimas – ar Ukrainos vienetų reakcija yra planuota, ar visgi stabilizuojant padėtį šiame ruože naudojamos pajėgos, skirtos Kupjansk sektoriui. Pagal tai galima būtų spręsti apie agresoriaus operacijų sėkmę ar nesėkmę. Labai tikėtina, kad ryšium su operacija Kharkiv kryptyje, rusų puolimas Kupjansk – Lyman sektoriuje link Oskil upės tik intensyvės.

📌 Operacija Kharkiv kryptyje ženkliai neišaugino agresoriaus nuostolių bei reikšmingai nepakeitė rusų gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykio, kas rodo, kad okupantų veiksmai šiame ruože yra riboti ir skirti atitraukti Ukrainos pajėgas iš kitų operacijų rajonų (Kupjansk – Lyman), o ne vykdyti Kharkiv miesto puolimą.

📌 Pokrovsk – Vuhledar sektoriuje ukrainiečiams pavyksta gesinti gaisrus Šiauriniame flange, tačiau sparčiai komplikavosi situacija Centre ir Pietiniame flange. Agresorius pasigerino savo situaciją linijoje Yasnobrodivka – Netailove – Nevelske – Krasnohorivka, vysto taktinę sėkmę ir taip kuria sau sąlygas ateities operacijoms Kurahove link.

Dabar apie viską truputi detaliau.

📌 Mūšių ir nuostolių dinamika.

📍 Ukrainos pajėgos tęsė sėkmingas atakas prieš agresoriaus degalų gamyklas giliame užnugaryje. Šią savaitę pasiektas smūgio rekordas – ukrainiečių dronai sėkmingai atakavo rusijos degalų gamyklą Salavat (Bashkirya), t.y. 1300 km nuo kontaktinės linijos. Taip pat Ukrainos pajėgos surengė sėkmingus smūgius prieš agresoriaus karinius objektus okupuotose teritorijose (Luhansk, Rovenky, Mariupol, Shkadovsk).

📍 Agresorius suintensyvino smūgius Ukrainos užnugaryje. Kaip ir spėta to priežastis – siekis atšvęsti „den pobedy“. Būtent gegužės 8 d. okupantai intensyviausiai apšaudė Ukrainos teritoriją. Bendri rusų raketų nuostoliai gerokai išaugo (4 vs 47), taip pat ženkliai išaugo ir dronų netektys (129 vs 274). Šie nuostoliai gerokai viršijo agresoriaus vidutinius savaitės nuostolius šiose grafose balandžio mėnesį (raketos – 19, dronai – 194).

📍 Aptarkime agresoriaus nuostolių dinamiką kituose parametruose:

📎 Rusų gyvosios jėgos nuostoliai išliko panašiame lygmenyje (8110 vs 8030). Vertinant savaitės dinamiką, nuostoliai šioje grafoje kiek bangavo, tačiau išliko aukšti arba labai aukšti. Agresoriaus nuostoliai ir vėl gerokai viršijo balandžio mėnesio vidutinį savaitės vidurkį (5990 vs 8030).

📎 Agresoriaus šarvuotos technikos netektys išliko panašiame lygmenyje (281 vs 275), jų savaitės dinamika iš esmės atitiko gyvosios jėgos nuostolių savaitės dinamiką. Beje, šarvuotos technikos nuostoliai kaip ir praėjusią savaitę viršijo balandžio mėnesio savaitės nuostolių vidurkį (250 vs 275).

📎 Rusų gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykis išliko panašiame lygmenyje, kaip ir praėjusią savaitę (28,8:1 vs 29,2:1).

📎 Artilerijos nuostoliai ir toliau auga (227 vs 269), atitinkamai tai atsispindėjo vienos dienos nuostolių vidurkyje (32,4 vs 38,4). Nuostolių savaitės dinamika buvo panaši, kaip ir gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos netekčių kasdieninė dinamika. Lyginant su balandžio mėnesiu, artilerijos sistemų vidutinės savaitės netektys išaugo (231 vs 269).

📎 Logistinio transporto srityje agresoriaus netektys išaugo (309 vs 401), atitinkamai išaugo ir vienos dienos nuostolių vidurkis (44,1 vs 57,2). Agresoriaus nuostoliai šioje grafoje viršijo balandžio mėnesio savaitės vidurkį (337 vs 401).

📎 Okupantų oro gynybos sistemų netektys sumenko dvigubai (14 vs 7), atitinkamai sumažėjo ir vienos dienos nuostolių vidurkis (2 vs 1). Rusų nuostoliai šioje grafoje tapo mažesni nei balandžio mėn. savaitės vidurkis (8,25 vs 7).

📎 Jau antra savaitė ukrainiečiai sugeba numušti bent po vieną rusų orlaivį. Ir šį kartą Donetsk kryptyje numuštas KAB‘ų mėtymo darbinis arkliukas – Su25.

Šie agresoriaus nuostolių dinamikos skaičiavimai paremti Ukrainos Generalinio štabo duomenimis.

📌 Vertinimas.

📍 Nors rusija suintensyvino smūgius prieš Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą, o Ukrainos gynėjams oro gynybos sistemų ir šaudmenų vis dar labai trūksta, tačiau jie sugebėjo numušti didžiąją dalį raketų ir dronų. Taip pat, panašu net ir putino „inauguracija“ ir „den pobedy“ nebuvo pakankama proga rusams surengti bent keletą galingų kombinuotų smūgių. Galima daryti prielaidą, kad rusai net ir tokiomis progomis taupo raketas bei dronus.

📍 Išplėtę savo arsenalus vakarietiškomis raketomis, ukrainiečiai vis intensyviau atakuoja agresoriaus karinius objektus okupuotose teritorijose, kas gali tapti svarbiu faktoriumi stabilizuojant situaciją fronte.

📍 Operacija Kharkiv kryptyje ženkliai neišaugino agresoriaus nuostolių bei reikšmingai nepakeitė rusų gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos netekčių santykio. Tai parodo, kad agresoriaus veiksmai šiame ruože yra riboti ir skirti atitraukti Ukrainos pajėgas iš kitų operacijos rajonų (Kupjansk – Lyman), o ne vykdyti Kharkiv miesto puolimą.

📍 Ukrainos pajėgų situacija kontaktinėje linijoje išliko sudėtinga:

📎 Agresorius pradėjo riboto masto puolimo operaciją Kharkiv kryptyje ir sugebėjo pasiekti laimėjimų ruože Lyptsi – Vovchansk. Ukrainos vienetai reagavo į situaciją ir sugebėjo sustabdyti okupantų puolimą, tačiau dar anksti teigti, jog padėtis stabilizuota. Esminis klausimas – ar Ukrainos pajėgų reakcija yra planuota, ar stabilizuojant situaciją šiame ruože naudojamos pajėgos, skirtos Kupjansk sektoriui. Tai ir būtų agresoriaus operacijų sėkmės ar nesėkmės indikatorius.

📎 Kupjansk – Lyman sektoriuose rusams ir toliau nepavyksta pasistūmėti, tačiau labai tikėtina, kad ryšium su operacija Kharkiv kryptyje, okupantų puolimas Kupjansk – Lyman sektoriuose link Oskil upės tik intensyvės.

📎 Pokrovsk – Vuhledar sektoriuje ukrainiečiams pavyksta gesinti gaisrus Šiauriniame flange, tačiau sparčiai komplikavosi situacija Centre ir Pietiniame flange. Agresorius pasigerino savo situaciją linijoje Yasnobrodivka – Netailove – Nevelske – Krasnohorivka, vysto taktinę sėkmę, ir taip kuria sau sąlygas ateities operacijoms Kurahove link.

📎 Prie Chasiv Yar situacija išliko stabiliai įtempta. Agresorius atnaujino operacijas šiauriniame flange, savaitės pabaigoje rusams pavyko pasigerinti savo padėtį prie Ivanivske, tačiau kol kas nematyti okupantų šviežių rezervo vienetų. Iš esmės situacija liko be pakitimų.

📌 Geopolitinis kontekstas.

📍 JAV Kongresas priėmė sprendimus perduoti įšaldytą su kremliumi siejamą turtą Ukrainai. Panašų susitarimą šią savaitę padarė ir Europos Sąjungos lyderiai. Vien G7 šalyse yra įšaldyta apie 300 mlrd. JAV dolerių rusiško turto, o tai būtų ženkli, gal net lemiama pagalba perkant ukrainiečiams ginkluotę, šaudmenis ir kitą įrangą.

📍 Ukrainos karinių oro pajėgų atstovas spaudai pranešė, kad pirmieji F-16 naikintuvai Ukrainą pasieks birželio – liepos mėnesiais. Galimai tai bus danų orlaiviai. Labai tikėtina, kad jie pirma prisistatys mūšyje, o tik po to bus oficialiai paskelbta apie jų kovinį krikštą Ukrainoje.

📍 Vakarai tęsia karinę paramą Ukrainai:

📎 JAV Ukrainai suteikia dar vieną, 400 mln. JAV dolerių vertės paramos paketą, kurį sudaro HIMARS, Patriot ir NASAMS raketos, artilerijos ir tankų sviediniai, įvairi šarvuota technika bei kitokia mūšio lauke reikalinga parama. JAV Valstybės departamento teigimu, daugiau tokių paramos paketų bus suformuota per artimiausias savaites.

📎 Pirmi 180 tūkst. artilerijos sviedinių, pagal Čekijos vadovaujamą artilerijos amunicijos iniciatyvą, Ukrainą pasieks jau birželį. Bendrai, šioje iniciatyvoje 800 tūkst. sviedinių atkeliaus ne iš Europos valstybių. Taigi, su jau dabar kai kurių Europos šalių parodyta iniciatyva prisidėti finansiškai arba pačia amunicija, į Ukrainą galimai iš viso bus nusiųsta apie 50 % daugiau sviedinių, nei buvo žadėta iniciatyvos pradžioje. 😉

📎 Ispanijos pažadėtos Patriot sistemos jau oficialiai pasiekė Ukrainą. Dabar Ukrainoje kalbama, kad idealiausiu atveju Ukrainai reikėtų apie 25 Patriot sistemų, kad pilnai padengti oro erdvę, tačiau dabar stengiamasi kuo skubiau gauti mažiausiai 7 sistemas bei raketų joms.

5 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top