Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

Sveiki.
Donbaso kryptis
Šiaurinis flangas:
– Charkiv. Ukrainiečiai čia tvirtai laiko iniciatyvą savo rankose, stengiasi toliau pulti rytų link (pamažu artėja prie Vovchansk). Orkai stiprina savo gynybines pozicijas. Esminis klausimas šiame sektoriuje – ar ukrainiečiai bandys užimti Vovchansk, ar visgi rinksis tolimesnę puolimo operaciją kreipti į pietryčius (link Kupiansk). Įvertinus, kad pirmu atveju tektų forsuoti Donec upę, be to Kupiansk žymiai svarbesnis logistinis orkų taškas, galimai ukrainiečiai savo pastangas koncentruos pietryčiuose, o šiaurėje pereis į gynybą. Tačiau kaip bus realybėje – matysime.
– Izyum. Ukrainiečiai toliau kontratakuoja prie Dovhenke, jie taip pat aktyvūs kituose ruožuose. Ar vakarykštis Arestovičiaus mįslingas mirksėjimas pas Feiginą reiškia, kad pribrendo tai, apie ką kalbėjome jau porą savaičių – „piršto“ nukirtimas, sunku pasakyti. Labai viliamės, kad taip.
– Lyman. Agresorius ir toliau spaudžia vakarinį flangą, pagrindines pastangas nukreipdamas nuo Shandryholove – Derylove – Novoselyvka link piečiau esančios Drobysheve. Ar tai reiškia, kad „trikampis“ jau orkų rankose, o gal agresorius įvairiose vietose tiesiog bando čiupinėti ukrainiečių gynybą – sunku pasakyti.
– Severodonetsk. Šiame etape agresorius intensyviausiai bando laimę šiaurės rytinėje ir pietinėje miesto dalyse. Galimai jis taip tikisi ištampyti gynėjų pajėgas, jas varginti ir tada smogti į labiausiai pažeidžiamą tašką. Kol kas sekasi ne kaip. Puolimas šiaurės rytuose įstrigo, o pietuose sustabdytas, orkai grįžo iš kur atėję.
– Bakhmut. Ukrainiečiai sugeba stabdyti orkų puolimą. Agresoriui nesiseka išplėsti puolimo ašies (placdarmo) į šiaurę nuo Popasna, todėl orkai bando rinkti trupinius. Pabandė pulti 5 km į pietvakarius nuo Popasna ir užimti Vyskryva kaimelį, tačiau ir čia patyrė nesėkmę.

Centras. Po ankstesnių nesėkmių orkai nusprendė pasielgti netikėtai ir vėl bandė atakuoti arčiau Avdiivka gyvenvietės, su tikslu perkirsti kelią Doneck – Kostiantynivka. Rezultatas tas pats – ukrainiečiai puolimą atmušė.

Pietinis flangas:
– Padėtis Mariupolyje neaiški. Orkai į savo kontroliuojamą teritoriją išvežė dalį AzovStal gynėjų, o dalies ukrainiečių likimas nežinomas. Pvz.: Ukrainos GŠ praneša, kad orkai blokuoja ukrainiečių padalinius AzovStal. Tik įdomu, ką jie blokuoja, jei vakar tas pats GŠ pranešė, kad Mariupolio gynėjai jau įvykdė savo užduotį? Gal ten dar yra likusi dalis kovotojų? Gal jie laiko pozicijas ir laukia, kol jau objektą palikę gynėjai atsitrauks ir bus saugūs? Sunku pasakyti. Šiandieniniai pareiškimai Maskvos Dūmoje dėl „nacistų teisimo“ irgi yra žaidimo dalis. Neatmestina, kad tai nukreipta į Rusijos vidaus auditoriją, galimai tai gali būti Ukrainos kovotojų grįžimo į Tėvynę kaina. Rusija propagandos pagalba savo visuomenei parodo, kaip Mariupolio gynėjai yra nugalėti ir nuteisti, o savo ruožtu tyliai iškeičia juos į nelaisvėje esančius orkus. Yra vilties, kad yra pasiekti kovotojų gyvybes išsaugosiantys susitarimai, tik esminis klausimas ar orkai jų laikysis. Aišku, visa tai tik mūsų spekuliacijos. Laikome kumščius už didvyrius.
– Agresorius puola Kurakhiv – Mariinka – Vuhledar ruože, tačiau nesėkmingai. Panašu, kad Huliajpole ruože orkų puolimas visiškai išsikvėpė. Dar viena gera proga ukrainiečių kontratakoms, bet jas lems ne mūsų norai, o ukrainiečių sumanymas, turimos pajėgos ir resursai.

Pietų kryptis. Be didelių pakitimų.

Pabaigai vėl norime atkreipti jūsų dėmesį į agresoriaus pastangas kaitinti situaciją šiaurėje. Raketomis atakuojamas Lviv, su artilerija ir minosvaidžiais apšaudomos Chernihiv ir Sumy apylinkės. Maža to, šiandien orkų diversinė grupė vėl atakavo pasienio ruožą Sumy sektoriuje. Šį kartą mūšis truko ilgiau nei vakar. Taip siekiama sudaryti įspūdį neva ruošiamasi plataus masto puolimui šioje kryptyje su tikslu blaškyti karinės ir politinės vadovybės dėmesį bei resursų, pajėgų panaudojimą. Mūsų vertinimu, tai yra apgaulė (angl. deception), tam tikras klaidinimas.

Žemėlapis detalesniam vaizdui: https://soar.earth/maps/12563…

***

Mūšis dėl Mariupolio baigtas. Keletas minčių.

Tai, ką taktine prasme Mariupolyje padarė gynėjai, yra karinis šedevras. Ne, tai ne stebuklas. Nes stebuklai atsiranda iš niekur, netyčia, pirštu mostelėjus kažkam iš aukščiau kaip pagalba silpnesniajam. Šitą karinį šedevrą Mariupol gynėjai sukūrė patys.
– Planavimas. Nepaisant strateginių ir operacinių klaidų neuždengiant Krymo „bottle-neck“, ukrainiečių vadovybė gerokai sumaniau nei prie Chersono (kuris turėjo neišnaudotą privalumą – Dniepro upę) sugebėjo reaguoti į besikeičiančią situaciją. Aukštesnei vadovybei pavyko 1) panaudoti manevrinius vienetus ir stabdyti orkų veržimąsi link Mariupolio, 2) ten, kur pasiekdavo ukrainiečių artilerija ar kitos ugnies sistemos, smūgiuoti link Mariupolio judantiems orkų vienetams (prisimenate degančius laivus Berdiansk?); 3) kurį laiką veikė aprūpinimo „tiltas“. Taip sudarė sąlygas Mariupolio gynėjams perorientuoti savo gynybą ir ginti miestą 360 laipsnių kampu.
– Manevrinė gynyba miesto mikrorajonuose. Ukrainiečiai nėjo tradiciniu keliu (gynyba įtvirtintuose rajonuose), bet pasirinko manevrinę taktiką. Gynybą keitė kontratakos (pašėlę BTR4), nuostabus targetingas, tiksli artilerijos, minosvaidžių ugnis neleido orkams ilgai perimti iniciatyvos. Jie priekin judėjo tik per savų karių lavonų kalnus, agresoriaus nuostoliai prie Mariupol – milžiniški.
– Dronai. Jie išnaudoti tiesiog juvelyriškai. Artilerijos ugnies koregavimas, pėstininkų „akys“ kontaktuojant su priešu gatvės mūšiuose, mūšio lauko įvertinimas realiuoju laiku, informacinės ir psichologinės operacijos – visa tai ukrainiečiai darė dronų pagalba.

Operacine prasme Mariupolio gynyba leido atitraukti orkų pajėgas ir laimėti laiko, kuris buvo panaudotas sutvirtinant gynybą Huliajpole – Mariinka ruože. Tai buvo 50 proc sėkmės mūšyje dėl Donbaso (kitas 50 proc. – gera gynyba prie Izyum, ir operacinė sėkmė prie Charkiv). Svarbu pasakyti, kad operacinės reikšmės Mariupolis beveik nebeturėjo tada, kai susidūrimai prasidėjo AzovStal viduje. Jau tada orkai 1) kontroliavo kelią iš Donbaso į Krymą; 2) ėmė permetinėti pajėgas į kitus sektorius (Zaporizhia, Avdiivka, Popasna); 3) aplink AzovStal taktine prasme turėjo iniciatyvą savo rankose (persvara ugnimi ir manevru). Tačiau jau tada Mariupolio gynėjai buvo įvykdę savo užduotį ir nugalėję. Tad dabar orkų bandymai pastaruosius įvykius pateikti kaip didžiulę pergalę (kai kas net tai vadina didžiausia RF karine pergale modernios Rusijos istorijoje), yra bejėgiškumo ženklas.

Strategine prasme Mariupolio gynyba turėjo tokią reikšmę, kad net praradus karinę operacinę ir taktinę svarbą, Mariupolis buvo vienas iš aktualiausių pasaulio lyderių darbotvarkės klausimų.
Ukrainos laimėjimas Eurovizijoje, dėmesio atkreipimas į Mariupolį ir net orkų masteliais nesveika agresoriaus reakcija (nuo retorikos iki užrašų ant AzovStal krentančių bombų) tik patvirtina šį faktą.

Didžiuokimės, kad gyvename laikais, kai pasaulis užgniaužęs kvapą stebėjo didvyrišką Mariupolio gynėjų kovą. Mordoras dar spjaudosi ugnimi, bet jo galas neišvengiamas.

***

Ukrainos kariuomenė pasidalino įrašu (nuoroda pirmame komentare), kuriame matosi naujai suformuotas dalinys, ginkluotas lenkiškais tankais T-72M1 ir olandiškais šarvuotais transporteriais YPR-765.

Jeigu ne parama, šis dalinys būtų ginkluotas tik kalašnikovo automatais ir sovietiniais taiklaus šaulio šautuvais SVD.

Bet ne viskas šiame įraše džiugina akį.

Visų pirma, akivaizdu, kad karių pasirengimas yra tik bazinis, įgūdžiai dar labai silpni. O tai ženklas, kad dalinys nebus labai sėkmingas fronte. Reiks laiko, už patyrimą teks mokėti gyvybėmis. Tačiau ką padarysi, karas šiandien, du metus praktikuotis užnugaryje galimybės nėra.

Iš karto pasakysiu, kad nufilmuotas mokomasis padalinys poligone, todėl technika yra skirta mokymams, o ne mūšiui. Štai ką pamatys Rusijos žvalgybos karininkai:

Tankai T-72M1 yra „pliki”. Tai yra tokie, kokie išriedėjo iš gamyklos prieš 30-40 metų. Su senais optiniais taikikliais ir senu pabūklu. Tai reiškia, kad tankas yra „aklas” naktį ir dūmų pilname mūšio lauke. Jame nėra šiuolaikinės ugnies valdymo sistemos, o pabūklas ne toks taiklus, koks turėtų būti šiandien. Ant tanko nesumontuoti ERA moduliai (sprogmenų „dėžutės”, kurios sprogsta į jas pataikius prieštankinei raketai ar granatsvaidžio granatai, taip sumažindamos kumuliatyvinio užtaiso veikimą ir apsaugodamos tanko šarvą). Neaišku, kokia radijo stotis sumontuota (jeigu ji iš viso yra).

Šarvuoti transporteriai YPR-765 yra ne pėstininkų kovinės mašinos variantas su 25 mm pabūklu. Juose sumontuotas atviras bokštelis, skirtas patalpinti 12,7 mm kulkosvaidžiui M2HB Browning. Šiuo metu kulkosvaidžio nėra.

Pėstininkai mokinasi be kulkosvaidžių ir prieštankinių granatsvaidžių. Tai nėra gerai, nes gi visi žinome – mokymuose viskas turi būti kaip mūšyje („Train as you fight – Fight as you train”).

Tačiau ne viskas taip blogai, kaip matys rusai. Neabejoju, kad į mūšį ukrainiečių kariai keliaus su ERA pridengtais tankais ir sumontuota šiuolaikine radijo stotimi. Modernių sviedinių, deja, nebus – jų šiandien niekas negamina ir neturi (rusai irgi). Bet greitai gali prigaminti Izraelis.

Kovoti su rusų tankais kol kas užtenka ir senų tipų sviedinių, o ir šiaip, turint tiek prieštankinių priemonių, kiek jų dabar yra Ukrainoje, nereikia eiti į tankų dvikovas. Tankai turi būti skirti pėstininkų rėmimui ir prasiveržimui, prieštankinę kovą paliekant prieštankininkams, dronamas ir artilerijai.

Šarvuoti transporteriai YPR-765 yra patogesni už rusiškus BMP ir BTR. Patogiau sėdėti, kariai mažiau nuvargsta, galima pasiimti daugiau šaudmenų, o svarbiausia – patogiau įlipti ir išlipti, kas kartais yra išgyvenimo klausimas.

Mažesnė ugnies galia nėra gerai, bet vakarietiška karyba ir nenumato lakstyti po mūšio lauką su lengvai šarvuotomis mašinomis kaip su tankais. Mes matėme daug vaizdų, kuriose rusiškos lengvai šarvuotos mašinos stovi sudegę kolonomis, taip ir nespėję pašaudyti savo 30 mm pabūklais.

Apibendrinant – tokia situacija džiugina. Ukrainiečiai turi didelį karių rezervą, o iš Vakarų gauta technika leidžia iš šio rezervo formuoti naujus dalinius ir juos apginkluoti. Tankai ir šarvuočiai nėra nauji, bet jų būklė Ukrainos kariams suteikia mobilumą ir apsaugą vykstant į mūšio lauką. Vakarietiška artilerija su dronais užtikrina ugnies galią.

O tai leidžia užtikrinti visus būtinus komponentus mūšio lauke: judu (mobilumas, apsauga), matau (modernios aptikimo priemonės), naikinu (ugnies galia, ryšiai ir valdymo sistemos).

Betrūksta tik aviacijos.

Ukrainiečių pusėje – nuolatinis vis spartėjantis pajėgų stiprėjimas ir didelis rezervo potencialas, Rusijos – mažėjančios pajėgos, be galimybės jas ženkliai pastiprinti.

Razom do peremogi! Kartu iki pergalės!

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
35 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
35
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top