Karas Ukrainoje. Du šimtai dvyliktoji (rugsėjo 23 diena)

Aurimas Navys | Veidaknygė

Politinis strateginis lygmuo

Keturiuose Rusijos okupuotuose Ukrainos regionuose prasidėjo „balsavimas” dėl prisijungimo prie Rusijos Federacijos. Kremliaus agentūros praneša, kad „balsavimas” prasidėjo 8:00 ryto. „Rinkimų” apylinkės esą dirbs iki 16 val., „referendumai” tęsis iki rugsėjo 27 d.

DNR ir LNR „balsuojama” už tai, ar vietos gyventojai pritaria „respublikos prijungimui prie Rusijos Federacijos kaip Rusijos Federaciją sudarančio subjekto”. Zaporižės ir Chersono srityse „balsavimo” biuleteniuose pateiktas toks klausimas: „Ar pritariate tam, kad sritis atsiskirtų nuo Ukrainos, kad sritis sudarytų nepriklausomą valstybę ir taptų Rusijos Federacijos dalimi kaip Rusijos Federacijos subjektas.”

Jau žinomi ir pseudoreferendumų rezultatai. Manoma, kad už prisijungimą prie Rusijos „balsuos” ne mažiau 80 % okupuotų sričių gyventojų.

Be jokios abejonės, aukštas norinčių prisijungti skaičius bus deklaruojamas ir ten, kur niekas nebalsuos, ir ten, kur nelikę nei vieno gyventojo. Visas šis cirkas reikalingas Putinui ir jo nusikaltimų bendrininkams tam, kad parodytų Rusijos piliečiams apčiuopiamą karo rezultatą ir tai, jog kraujas buvo lietas ne veltui.

Referendumai didina įtampą pasaulyje, niekas neabejoja, kad driskių gaujos labai greitai turės nešdintis lauk iš visų okupuotų sričių.

Ukrainos žiniasklaidos teigimu, po nesėkmės Ukrainos šiaurtės rytuose, Putinas esą pats ėmėsi iniciatyvos vadovauti karo veiksmams Ukrainoje. Generolai ėmė nesitarti dėl veiksmų strategijos (klausimas, ar tokia apskritai buvo), todėl įsakymus ėmėsi dalinti pats Putinas. Jis neva nutarė rezervus perkelti į pietus, nors iki šiol buvo teigiama, kad stiprinami šiaurės rytai. Po nesėkmės Charkivo sityje, vėl imtasi struktūrinių pertvarkymų Rusijos armijos vadovybėje. Tačiau po visų Putino reorganizacijų, armijoje betvarkė tik padidėjo.

Visą šią informaciją iš pirminių šaltinių Rusijoje vertiname kaip klaidinančią, siekiant sukelti sumaištį, nukreipti dėmesį nuo realių Kremliaus planų.

Rusijos žiniasklaida skelbia, kad mobilizacijos metu ketinama pašaukti iki 300 000 žmonių. Tačiau Kremliaus interneto svetainėje paskelbtame įsako variante buvo išbrauktas 7 punktas. Įslaptintame Putino įsakymo dėl mobilizacijos 7-ajame punkte neva skelbiama, jog leidžiama pašaukti milijoną žmonių.

Nors ir dešimt milijonų. Kliedesiai, skirti Balbieriškių bobučių bauginimui.

Paskelbus mobilizaciją, Rusijoje prasidėjo panika. Šalies piliečiai metėsi į oro uostus, pėsti ir ratuoti patraukė Suomijos, Sakartvelo, Kazachstano sienų link. Keleto kilometrų spūstys susidarė Orenburgo srities Maštakovo pasienio punkte. Pranešama, jog labai daug žmonių į Kazachstano pasienį atvyko taksi arba kirto jį pėsčiomis.

Vakar per Šiaurės Osetijoje esantį Aukštutinio Larso kontrolės punktą Rusijos ir Sakartvelo sienai kirsti prireikė 10 valandų. Užfiksuota didžiulė automobilių spūstis pasienio kontrolės poste.

Keistas pasirinkimas. Nebaisu gyventi šalyje, kai tavo bendrapiliečiai griauna kaimyninės šalies miestus, žudo žmones, tačiau baisu pagalvojus, kad tave patį gali nušauti. Tad pasirenkamas variantas – nieko nematyti, negirdėti ir bėgti nuo atsakomybės.

Čekija pareiškė, kad neišduos humanitarinių vizų rusams, bėgantiems iš tėvynės, kad išvengtų mobilizacijos, ir kad laikosi kitokios pozicijos nei kai kurios Europos Sąjungos šalys. Tuo tarpu Vokietija pareiškė esanti pasirengusi priimti kai kuriuos rusus, bėgančius nuo šaukimo į kariuomenę.

Draudimų Rusijos piliečiams kirsti sieną nepanaikinusi Suomija patiria tikrą „turistų šturmą“: trečiadienį Suomijos sieną kirto 4 824 rusai.

Blinkenas, kalbėdamas JT Saugumo Tarybos posėdyje apkaltino Putiną „draskant“ tarptautinę tvarką. Blinkenas pridūrė, kad Rusijos vadovas turės atsakyti už savo veiksmus. „Jokia tauta negali perbraižyti kitos tautos sienų jėga”, ir pridūrė: „Jei nesugebėsime apginti šio principo, kai Kremlius jį taip šiurkščiai pažeidžia, agresoriams visur siųsime žinią, kad jie taip pat gali jo nepaisyti.”

Taip kalba šalies, kurios ekonomika sudaro beveik 23 % pasaulio BVP atstovas apie šalį, kurios ekonomika sudaro 1,6 % pasaulio BVP.

Nepaisant to, nykštukinės pasaulio ekonomikos mastu valstybės užsienio teroro ministras Lavrovas atsakė į pirmos valstybės kaltimus kaltinimais, kad Vakarai dangsto Kyjivo nusikaltimus Donbase ir, trenkęs durimis, paliko JT.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pastebėjo bailų S. Lavrovo elgesį, kuris, priminsime, vos gavo JAV vizą, kad galėtų atvykti į JT.

S. Kuleba pažymėjo, kad S. Lavrovas iš JT Saugumo Tarybos posėdžio pabėgo taip pat greitai, kaip Rusijos kariai iš mūšio lauko.

„Pastebėjau, kad rusų diplomatai veikia taip pat sumaniai, kaip ir rusų kariai”, – pažymėjo Ukrainos ministras.

Didžioji Britanija skeptiškai vertina Rusijos armijos galimybes net ir paskelbus dalinę mobilizaciją. Savanorių rezervai esą išnaudoti. Kariniams daliniams reikia rotacijos, kuri paprastai vykdoma po 3 – 4 mėn., tuo tarpu kai kurie kariai gyvena apkasuose jau aštuonis mėnesius (nuo dislokacijos pradžios).

Mobilizacija nepopuliari Rusijos gyventojų tarpe, protesto piketų metu jau sulaikyta 1200 Rusijos piliečių. Abejojama, ar naujos karinės formuotės bus efektyvios. Tai neatims galimybės Ukrainos kariuomenei išvaduoti didesnės dalies okupuotų teritorijų iki žiemos ir žiemos metu.

Labai jau primena Žiemos karą, kuomet Suomijos ledynuose liko gulėti daugiau nei 125 000 rusų lavonų.

Kremliaus pakištukas ES ir NATO organizacijose, Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas nori, kad sankcijos Rusijai būtų panaikintos iki metų pabaigos. Orbanas teigia, jog „sankcijos sukelia ekonominių problemų, energetikos krizę ir infliaciją”.

Jokiu būdu. Net ir išvedus kariuomenę. Sankcijos gali būtu panaikintos tik po to, kai bus sunaikinta tokių veikėjų, kaip Orbanas, šėrykla.

Didžioji Britanija, Lenkija ir Ukraina nutarė plėtoti trišalį bendradarbiavimą, stiprindamos savo gynybos pajėgumus NATO rytinime flange.

Operacinis lygmuo

Be esminių pakitimų.

Kremlius referendumų išvakarėse Donecke surengė provokaciją: susprogdintas autobusas, kuriame neva žuvo 6 keleiviai, tuo apkaltinant Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.

Provokacija skirta pademonstruoti būtinybę prisijungti prie Rusijos Federacijos.

Mobilizacija Rusijoje Ukrainos visuomenės, kariuomenės ir žiniasklaidos tarpe nesukėlė jokios panikos. Priešingai. Viešai pripažįstama, jog tokiu ėjimu Rusija demonstruoja ne tik savo karinį neįgalumą, bet ir milžinišką technologinį atsilikimą. Rusijos „nenugalimoji“ išvilkusi iš saugyklų 60-ųjų tankus ir kulkosvaidžius, pademonstravo, jog neįgali atkurti prarastų išteklių, o bandymai nuostolius fronte kompensuoti gyvąja jėga Rusija nubloškia į Pirmojo pasaulinio karo lygį.

Šiuolaikiniame kare kariaujama ne durtuvais ir kulkosvaidžiais, o protu ir didelio tikslumo ginklais. Jų Rusija neturi.

Taktinis lygmuo

Rusiškieji okupantai tęsia ukrainiečių pozicijų apšaudymą palei visą kontakto liniją, nesiliauja griovę civilinės infrastruktūros, vykdo aktyvią oro žvalgybą ir persigrupavimą.

Per praėjusią parą karinius ir civilinius objektus rašistai apšaudė 4 raketiniais ir 27 oro smūgiais, įvykdė daugiau kaip 75 MLRS atakas.

Nuo okupantų atakų nukentėjo daugiau kaip 45 gyvenvietės.

Pietų Buho kryptimi buvo apšaudyta daugiau kaip 20 gyvenviečių.

Ukrainiečių artilerija smogia atgal. Turimais duomenimis, nuo ugnies atakos Svatovės gyvenvietės rajone buvo sužeistas 20-osios jungtinės armijos 144-osios motorizuotosios šaulių divizijos vadas generolas majoras Cokovas.

Rugsėjo 19-20 d. į Rostovo prie Dono karo ligoninę buvo pristatyti 105 žuvusių rusų karių kūnai, rengiamasi dar vienai 200 kūnų siuntai.

Okupantai tęsia priverstinę mobilizaciją laikinai okupuotose teritorijose. Horlivkoje 1-ojo armijos korpuso kariai sulaikė ir paėmė į karinę tarnybą dešimt vyrų, neatsižvelgdami į jų amžių, sveikatą bei karybos sugebėjimus.

Okupuoto Krymo valdžia pareiškė, jog pagrindinį rezervistų skaičių planuojama verbuoti iš privačių saugos bendrovių darbuotojų, turinčių karinės tarnybos patirties.

Pasiekia informacija apie jau mobilizuotus Rusijos piliečius, kurių daugumą sudaro asocialūs asmenys, kurie neblaiviame stovyje vežami tiesiai į fronto liniją.

Ukrainos karo aviacija smogė 25 priešo gyvosios jėgos ir karinės technikos koncentracijos vietoms ir 6 priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijoms.

Sunaikinti okupantų sraigtasparnis Mi-8 ir 9 bepiločiai orlaiviai. Tarp nepilotuojamų orlaivių daugėja Irano gamybos įrenginių.

Praėjusią parą Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerija smogė 6 driskių kontrolės ir valdymo punktams, 4 personalo ir karinės technikos koncentracijos vietoms, 3 priešlėktuvinės gynybos pozicijoms, 3 artilerijos pozicijoms, taip pat 3 šaudmenų sandėliams.

Pažymima, kad okupuotose srityse labai suaktyvėjo partizanų veikla, informuojant apie priešo judėjimo ir dislokacijos vietas.

Prie Iziumo sunaikintas 13-as BARS būrys, o 16-asis, rusų skubiai mestas į pagalbą, neatsako į jokius radijo ryšio šaukinius.

Foto: Chabarovske, į karo prievolės centrą įmestas Molotovo kokteilis.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
54 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
54
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top