Locked N’ Loaded | Veidaknygė
Geopolitinis kontekstas
Rengiantis tradiciniam Ramstein susitikimui (JAV naujas karinės paramos paketas, Mig29 perdavimas, Leopardų išvykimai į Ukrainą, Challenger atvykimas ir pan.) ir jo metu sąjungininkai orientavosi į Ukrainos poreikių tenkinimą artėjančiam ukrainiečių puolimui. Be tankų klausimo, didelis dėmesys skirtas Ukrainos oro gynybos stiprinimui. Jei anksčiau to priežastis buvo agresoriaus smūgiai Ukrainos civilinei infrastruktūrai, tai dabar nerimą kelia rusų valdomų aviacinių bombų naudojimas (rusiškas JDAM analogas). Tai gali būti veiksnys smūgiuojant puolančioms ukrainiečių pajėgoms bei atakuojant logistiką, tad būtina didinti Ukrainos oro gynybos priemones kontakto linijoje. Žinoma, dar geriau būtų vakarietiški naikintuvai (F16), bet bent jau viešai apie tai nekalbama. Tuo pačiu sąjungininkai ėmė aktyviau kalbėti apie galimą Ukrainos narystę NATO taip suteikiant daugiau motyvacijos jų veiksmams mūšio lauke ir bei paramos gyventojų tarpe.
Kremliaus vadeivų susitikimai su Kinijos gynybos ministru iš esmės apsiribojo nuosaikiomis ir saugiomis deklaracijomis. Tai patvirtintų spėjimą, kad šis vizitas daugiau protokolinio pobūdžio. Tačiau neatmestina, kad gali būti priimti techniniai susitarimai dėl dvigubos paskirties prekių tiekimo rusijai. Tuo pačiu galima spėti, kad buvo tartasi dėl rusijos laikysenos ir karinės šios laikysenos dedamosios Kinijos agresijos prieš Taivaną atveju.
Situacija fronte
Atsižvelgiant į kylančias diskusijas dėl galimo Ukrainos puolimo kartu su padėties sektoriuose apžvalga pateikiame ir galimą ukrainiečių puolimo variantą su tikėtinais rusų kontrveiksmais. Kadangi abiejų pusių vienetų dislokacija, pajėgų logistinis statusas, rezervų vietos surinkti remiantis viešai prieinama ir todėl netikslia informacija, šis vertinamas yra iliustracinio pobūdžio.
Luhansko kryptis
Svatove
Situacija: Savaitės bėgyje sektoriuje situacija iš esmės nepasikeitė. Lokalūs susidūrimai vyko visuose kontaktinės linijos ruožuose. Rusai buvo aktyvesni šiauriniame flange, o ukrainiečiai — pietiniame ir centre.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Galimas VEV:
Labiausiai tikėtinas ukrainiečių siekis sektoriuje — perkirsti kelią Troicke — Svatove (šiaurinė Savtove dalis) su tikslu atkirsti agresoriaus tiekimą iš rf teritorijos ir sudaryti sąlygas išeiti į jo gynybos gilumą link Starobelsk.
Tikėtina agresorius siektų agresorius siektų sustabdyti ukrainiečių puolimą pagrindinėje ir pagalbinėse puolimo ašyse ir kontratakuoti iš šiaurinio flango, kur yra sutelkęs stiprius tankų ir mechanizuotus vienetus. Ukrainiečių tankų ir mechanizuotų vienetų rezervas aplink Kupjansk tikėtina skirtas minimizuoti šią grėsmę.
Rizika: Agresorius turi potencialą įrengti geras gynybines pozicijas (daug vandens kliūčių, raižyta ir apgyvendinta vietovė), plačias manevro ir logistines galimybes (šalia rusijos teritorija, didelis okupuotos Luhansko srities gynybos gylis ir pan.), kas gali lemti lėtą ukrainiečių puolimo tempą.
Galimybės: Dėl gilaus savo užnugario ir sąlyginai saugių flangų šis ukrainiečių puolimo VEV turi potencialo pasiekti operacinio (Svatove) ir sudaryti sąlygas pasiekti strateginio (Starobelsk) lygio rezultatus.
Kremina. Agresorius tęsė operacijas miške į pietryčius nuo Kremina. Po praeitą savaitę pasiektų taktinių laimėjimų, ukrainiečiams pavyko stabilizuoti situaciją. Nepaisant to, agresorius ir toliau bando perlaužti situaciją savo naudai ir išeiti Bilohorivka sektoriui į šiaurinį flangą. Ploshchanka — Chervonopopivka ruože vis dažniau kontratakuoja ukrainiečiai, tačiau kontaktinė linija nejuda.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Galimas VEV:
Labiausiai tikėtinas ukrainiečių siekis sektoriuje — perkirsti kelią Svatove — Kremina (pvz. prie Krasnorichenske) su tikslu apeiti 1) Kremina įtvirtintą rajoną iš šiaurės ir/ar 2) Svatove įtvirtintą rajoną iš pietų ir sudaryti sąlygas išeiti į jo gynybos gilumą link Starobelsk ar Novoaidar.
Tikėtina agresorius siektų agresorius siektų sustabdyti ukrainiečių puolimą pagrindinėje ir pagalbinėse puolimo ašyse ir sutelktais stipriais tankų ir mechanizuotais vienetais kontratakuoti nuo Kremina puolantiesiems į flangą su tikslu pasiekti Makiivka.
Rizika: Agresorius turi potencialą įrengti geras gynybines pozicijas (daug vandens kliūčių, raižyta ir apgyvendinta vietovė), plačias manevro ir logistines galimybes (didelis okupuotos Luhansko srities gynybos gylis ir pan.), kas gali lemti lėtą ukrainiečių puolimo tempą.
Galimybės: Dėl gilaus savo užnugario ir sąlyginai saugių flangų šis ukrainiečių puolimo VEV turi potencialo pasiekti operacinio (Kremina/Svatove) ir strateginio (Starobelsk.Novoaidar) lygio rezultatus.
Lysychansk. Agresorius pabandė atakų svorį perkelti į Spirne ruožą, tačiau antroje savaitės pusėje čia jo puolimas išsikvėpė. Prie Bilohorivka dominavo abipusė gynyba ir lokalios atakos. Neatmestina, kad vis dar tikėdamasis pasistūmėti šiauriniame sektoriaus flange (miškas į pietvakarius nuo Kremina), agresorius Bilohorivka ruože taupo pajėgas ir resursus su tikslu atnaujinti puolimą.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Galimas puolimo VEV:
Labiausiai tikėtinas ukrainiečių siekis sektoriuje — nuo Spirne 1) vystyti puolimą link Vrubivka taip apeinant rusų grupuotės Bakhmut šiaurį flangą ir 2) smogti į šiaurės rytus link Zolotarivka su tikslu nukirsti agresoriaus kontroliuojamą pleištą ir išlyginti kontaktinę liniją (sumažinti grėsmę Bilohorivka).
Tikėtina agresorius siektų agresorius siektų sustabdyti ukrainiečių puolimą pagrindinėje ir pagalbinėse puolimo ašyse ir sutelktais stipriais tankų ir mechanizuotais vienetais kontratakuoti nuo Berestove link Syversk ir taip išeiti puolantiesiems į užnugarį.
Rizika: Agresorius turi gausias mechanizuotas pajėgas, geras gynybines pozicijas, plačias manevro ir logistines galimybes (didelis okupuotos Luhansko ir Donecko sričių gynybos gylis ir pan.), kas gali lemti ne tik lėtą ukrainiečių puolimo tempą, bet operatyvų agresoriaus kontrpuolimą.
Galimybės: Dėl siauro placdarmo, pažeidžiamų flangų, tačiau sąlyginai palankios vietovės (būtų puolama nuo kalvų žemyn) ukrainiečių puolimo VEV turi potencialo pasiekti ne daugiau kaip operacinio (Vrubivka) lygio rezultatus. Šis VEV gali būti remianti puolimo ašis vykstant pagrindiniam puolimui Kremina sektoriuje arba būti bendro puolimo dalimi kartu su operacijomis Bakhmut sektoriuje. Tai multiplikuotų tikėtina ribotus puolimo šiame sektoriuje rezultatus.
Donecko kryptis
Bakhmut. Kaip ir prognozuota, agresorius sugebėjo išnaudoti savo pajėgų pergrupavimą ir sėkmingiau ėmė atakuoti šiauriniame flange. Taip jam pavyko nustumti ukrainiečius už geležinkelio linijos pačiame mieste. Tačiau pietiniame flange rusų puolimas įstrigęs. Po keletą dienų puolimo jie patyrė ženklius nuostolius ir pradėjo pergrupavimą.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Galimas puolimo VEV:
Labiausiai tikėtinas ukrainiečių siekis sektoriuje — nuo Kurdiumivka vystyti puolimą link Odradivka su tikslu sudaryti sąlygas 1) palei Bakhmutovka upę judėti link Opytne ir/arba 2) kirsti kelią Bakhmut — Debalceve prie Klinove ir taip sunaikinti agresoriaus pietinį flangą bei išeiti visai jo grupuotei į užnugarį.
Tikėtina agresorius agresorius siektų sustabdyti ukrainiečių puolimą pagrindinėje ir pagalbinėse puolimo ašyse ir siektų sutelktais stipriais tankų ir mechanizuotais vienetais kontratakuoti nuo Mykolaivka Druha link Kostyantinivka.
Rizika: Agresorius turi gausias mechanizuotas pajėgas, geras gynybines pozicijas, plačias manevro ir logistines galimybes (didelis okupuotos Donecko srities gynybos gylis ir pan.), kas gali lemti ne tik lėtą ukrainiečių puolimo tempą, bet operatyvų agresoriaus kontrpuolimą.
Galimybės: Dėl pažeidžiamų flangų ukrainiečių puolimo VEV turi potencialo pasiekti ne daugiau kaip operacinio (Odradivka) lygio rezultatus, tačiau turi mažai perspektyvos įgyvendinti siekį perkirsti kelią Bakhmut — Debalceve prie Klinove. Šis VEV gali būti bendro puolimo dalimi kartu su operacijomis Lysychansk ir Avdiivka sektoriuose. Tai multiplikuotų tikėtina ribotus puolimo šiame sektoriuje rezultatus.
Avdiivka — Mariinka. Nepaisant nežymių agresoriaus pasistūmėjimų ir intensyvaus puolimo, ukrainiečiai išlaikė pozicijas Avdiivka įtvirtintame rajone ir toliau sekina rusų puolimo potencialą. Maža to, gynėjams pavyko pasigerinti savo taktinę padėtį prie Pobeda, kas lengvina Mariinka gynėjų padėtį. Visgi agresorius išlaiko puolimo potencialą ir diktuoja mūšio ritmą.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Galimas puolimo VEV:
Labiausiai tikėtinas ukrainiečių siekis sektoriuje — nuo Oleksandropil atakuoti per Verhotorecke link svarbaus komunikacinio mazgo tarp Vasilivka ir Pantelemonivka ir taip atkristi šiauriniam Avdiivka flangui grasinančią rusų grupuotę. Tai atvertų ukrainiečiams galimybę atakuoti agresoriaus grupuotei Avdiivka į šiaurinį flangą (Yasunovata — Makiivka) ir/ar agresoriaus grupuotei Bakhmut į pietinį flangą (Pantelemonivka — Enakieve).
Tikėtina agresorius agresorius siektų sustabdyti ukrainiečių puolimą pagrindinėje ir pagalbinėse puolimo ašyse ir siektų sutelktais stipriais tankų ir mechanizuotais vienetais kontratakuotų nuo Spartak link Vasilivka.
Rizika: Agresorius turi gausias mechanizuotas pajėgas, geras gynybines pozicijas, plačias manevro ir logistines galimybes (didelis okupuotos Donecko srities gynybos gylis ir pan.), kas gali lemti ne tik lėtą ukrainiečių puolimo tempą, bet operatyvų agresoriaus kontrpuolimą.
Galimybės: Dėl pažeidžiamų flangų, tačiau sąlyginai palankios vietovės (nuo Oleksandropil būtų puolama nuo kalvų žemyn) ukrainiečių puolimo VEV turi potencialo pasiekti ne daugiau kaip operacinio (Vasilivka) lygio rezultatus, tačiau turi mažai perspektyvos įgyvendinti siekį išeiti į Avdiivka šiaurinį ir/ar Bakhmut pietinį flangą. Šis VEV gali būti bendro puolimo dalimi kartu su operacijomis Lysychansk, Bakhmut, Vuhledar sektoriuje. Tai multiplikuotų tikėtina ribotus puolimo šiame sektoriuje rezultatus.
Vuhledar. Mūšiai sektoriuje tapo aktyvesni. Tikėtina, ukrainiečiai rengiasi čia perimti iniciatyvą ir sudaryti sąlygas ateities operacijoms. Ukrainos pajėgos vykdė žvalgybą mūšiu ir lokalias atakas prie Pavlivka. Reaguodami į tai, rusai perėjo į kontratakas prie Vuhledar ir Prechistiva. Jos baigėsi nesėkme.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Galimas puolimo VEV:
Labiausiai tikėtinas ukrainiečių siekis sektoriuje — nuo Kostyantinivka atakuoti link Olhinka su tikslu pasiekti Volnovakha ir taip sudaryti sąlygas Ukrainos pajėgų judėjimui link Mariupol.
Tikėtina agresorius agresorius siektų sustabdyti ukrainiečių puolimą pagrindinėje ir pagalbinėse puolimo ašyse ir siektų sutelktais stipriais tankų ir mechanizuotais vienetais kontratakuotų nuo Mikilske link Vodiane ir nuo Slavne link Pobeda su tikslu perkirsti kelią Vuhledar — Mariinka (t.y. išeiti puolantiesiems į užnugarį).
Rizika: Agresorius turi gausias mechanizuotas pajėgas, geras gynybines pozicijas, plačias manevro galimybes. Logistinės galimybės užtikrina pajėgų aprūpinimą, tačiau yra apribotos sėkmingos ukrainiečių artilerijos veiklos. Tai gali lemti ne tik komplikuotą ukrainiečių puolimo tempo užtikinimą, bet operatyvų agresoriaus kontrpuolimą.
Galimybės: Dėl pažeidžiamų flangų, ir sunkiai prognozuojamų gamtinių sąlygų (dėl pagrindinio puolimo ašyje esančių vandens kliūčių ir raižytos vietovės lietaus atveju gali kilti manevro ir logistinių iššūkių) ukrainiečių puolimo VEV turi potencialo pasiekti ne daugiau kaip operacinio (Olhinka) lygio rezultatus, tačiau turi mažai perspektyvos įgyvendinti siekį užimti Volnovakha ir sudaryti sąlygas puolimui link Mariupol. Šis VEV gali būti bendro puolimo dalimi kartu su operacijomis Zaporizhia kryptyje ir Avdiivka-Mariinka sektoriuje. Tai multiplikuotų tikėtina ribotus puolimo šiame sektoriuje rezultatus.
Zaporizhia kryptis
Savaitės bėgyje rusai bandė pasigerinti savo gynybines pozicijas ir naikinti galimas ukrainiečių puolimo pozicijas Huliajpole ruože. Ukrainiečiai atsakė kontratakomis. Šią savaitę Ukrainos smūgiai agresoriaus logistinei sistemai nebuvo tokie intensyvūs kaip praėjusią.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Galimas puolimo VEV:
Labiausiai tikėtinas ukrainiečių siekis sektoriuje — nuo Huliajpole atakuoti link Polohy su tikslu vystyti puolimą į pietus (ar pietryčius) ir atkirsti agresoriaus Melitopol — Tokmak nuo tiekimo ir sąveikos su savo pajėgomis aplink Mariupol. Puolimas nuo Vuhledar būtų labai reikšmingas sukaustant agresoriaus rytinį flangą.
Tikėtina agresorius siektų sustabdyti ukrainiečių puolimą pagrindinėje ir pagalbinėse puolimo ašyse ir sutelktais stipriais tankų ir mechanizuotais vienetais kontratakuotų nuo Velyka Novosylka link kelio Mariinka — Zaporizhia siekdami jį perkirsti (pvz. prie Bahatyr).
Rizika: Agresorius tikisi puolimo šioje kryptyje, turi gausias mechanizuotas pajėgas, geras ir ilgą laiką rengtas gynybines pozicijas, plačias manevro galimybes. Logistinės galimybės užtikrina pajėgų aprūpinimą, tačiau yra apribotos sėkmingos ukrainiečių artilerijos veiklos. Tai gali lemti ne tik komplikuotą ukrainiečių puolimo tempo užtikinimą, bet operatyvų agresoriaus kontrpuolimą. Neatmestina, kad siekdami politinėmis priemonėmis stabdyti ukrainiečių puolimą, rusai gali vykdyti provokacijas Zaporizhia AE.
Galimybės: Dėl gilaus savo užnugario ir sąlyginai saugių flangų šis ukrainiečių puolimo VEV turi potencialo pasiekti operacinio (Polohy ir Volnovakha) ir strateginio (agresoriaus grupuotės perkirtimas) lygio rezultatus. Prie šio VEV sėkmės ženkliai prisidėtų ukrainiečių operacijos Pietų kryptyje.
Pietų kryptis
Šią savaitę ukrainiečių smūgiai agresoriaus logistinei sistemai ir kariniams taikiniams sumenko. Neatmestina, kad šiuo metu Ukrainos Generalinis štabas analizuoja jo rezultatus, tikslina taikinius ateities smūgiams. Savo ruožtu agresorius intensyvino smūgius Odesai, taip tikėdamasis sunaikinti ukrainiečių dronų ir raketų paleidimo vietas.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Galimas puolimo VEV:
Labiausiai tikėtinas ukrainiečių siekis sektoriuje — remti draugiškų pajėgų veiksmus Zaporizhia kryptyje, t.y artilerija, raketomis, dronais-savižudžiais ir ribotais aviacijos veiksmais rengti masinius smūgius agresoriaus logistinei infrastruktūrai kairiajame Dniepro krante (Nova Kahovka — Holo Prystan, Skadovks — Kalanchak — Chaplinka) ir Kryme ( Armiansk — Genichesk — Dzhankoi, Sevastopol — Simferopol, Kerch — Feodosya) ir taip trikdyti agresoriaus pajėgų valdymą, rotacijas, aprūpinimą. Neatmestinos ribotos sausumos operacijos Kiburno nerijoje ir ruože Hola Prystan-Skadovsk su tikslu kaustyti agresoriaus pajėgas.
Tikėtina agresorius siektų sutelktais aviacijos ir raketų smūgiais naikinti ukrainiečių ugnies priemones dešiniajame Dniepro krante ir vykdys gynybines operacijas Hola Prystan-Skadovsk.
Rizika: Siekdami politinėmis priemonėmis stabdyti ukrainiečių puolimą, rusai gali vykdyti provokacijas Zaporizhia AE.
Galimybės: Dėl gilaus savo užnugario ir saugių flangų šis ukrainiečių VEV turi potencialo pasiekti strateginio (agresoriaus valdymo, rotacijų ir logistikos sutrikdymas) lygio rezultatus.
Mūšių dinamika
1. Šią savaitę agresorius suintensyvino dronų naudojimą. Tikėtina, tam turėjo įtakos anksčiau rusiją pasiekusi nauja iranietiškų dronų-savižudžių siunta iš Teherano. Dėl to šioje kategorijoje išaugo agresoriaus nuostoliai (27vs 63).
2. Įdomi agresoriaus nuostolių kituose parametruose dinamika:
Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai gerokai sumažėjo (60 vs 43), tas pats pasakytina ir apie jo MLRS nuostolius (5 vs 1). Tikėtina, kad tai susiję ne tik su geresne agresoriaus maskuote, bet ir dėl atskiruose ruožuose suintensyvėjusio rusų puolimo (šiaurinis Bakhmut flangas, Mariinka, Vuhledar). Tai vertė gynėjų artileristus koncentruoti ugnį kontaktinėje linijoje, dėl ko teko mažiau dėmesio skirti agresoriaus gynybos gilumoje esančioms artilerijos sistemoms.
Pastarąjį teiginį patvirtintų augantys rusų gyvosios jėgos nuostoliai (3920 vs 4350). Tuo tarpu rusų šarvuotos technikos netektys nukrito (80 vs 66). Tikėtina, kad tai sietina su vis dažnėjančia rusų „mėsos šturmų“ taktika, kai pagrindine jėga puolant yra pėstininkai, o šarvuota technika juos remia. Išimtis ir toliau išlieka Avdiivka — Mariinka sektorius, kur buvę separų vienetai ir toliau stengiasi viską išspręsti tankų ir PKM pastangomis.
Agresoriaus Sunaikintų agresoriaus oro gynybos priemonių skaičius išaugo (2 vs 5). Svarbu pastebėti, kad net 4 rusų oro gynybos sistemas ukrainiečiai sunaikino per vieną dieną, t.y. balandžio 21 d. Arba ukrainiečiai aptiko kažkokį dalinį žygyje ir vienu metu sunaikino pvz. HIMARS pagalba, arba atskiruose ruožuose pasidarbavo ukrainiečių aviacija smogdama HARM raketomis. Taip pat neatmestinas geras artileristų darbas.
Prognozės
Įvertinus aukščiau aptartus galimus Ukrainos puolimo VEV, perspektyviausi laikytini ukrainiečių veiksmai Svatove ir Kremina sektoriuose bei Zaporizhia kryptyje. Bendras puolimas Lysychansk, Bakhmut, Avdiivka — Mariinka ir Vuhledar sektoriuose taip pat laikytinas perspektyviu. Tačiau dėl dideslės agresoiaus pajėgų koncentracijos šiuose sektoriuose abejotina, ar 1) ukrainiečiai turėtų didelę persvarą manevriniais vienetais ir 2) sugebėtų paramos ugnimi vienetais (artilerija, raketos, aviacija) užsitikrinti dominavimą.
Tikėtina, kad sukaupęs keliems masiniams smūgiams pakankamą kiekį raketų, agresorius surengs smūgį prieš Ukrainą. Neatmestina, kad Ukrainos kontrpuolimo išvakarėse agresorius mažiau ims dėmesio skirti civilinės infrastruktūros naikinimui, o savo raketų smūgius gali nukreipti ukrainiečių puolimo potencialo ir logistikos naikinimu.
Tikėtina, dėl nesėkmių bandant pralaužti ukrainiečių gynybą miške į pietvakarius nuo Kremina, agresorius gali keisti atakos vietą, pagrindines pastangas perkeliant vakariau (pvz. pulti nuo Dibrova). Mažai tikėtina, kad pagrindinių pastangų kryptis persikels šiauriau (Ploshchanka — Chervonopopivka), kadangi puolimas į pietvakarius nuo Kremina vienintelė agresoriaus galimybė perimti iniciatyvą Lysychansk sektoriuje ir stumtis link Lyman ir Syversk.
Tikėtina, kad keliui Khromove — Bohdanivka patekus į tiesioginę agresoriaus ugnį, ukrainiečiai su mūšiais ims trauktis iš likusios Bakhmut dalies. Savo ruožtu rusai gali dar labiau sustiprinti savo grupuotę šiauriniame flange (pvz. pietinio flango sąskaita) ir pabandyti perkirsti paskutinį ukrainiečių atsitraukimo kelią.
Neatmestina, kad mūšiai prie Avdiivka gali įgauti pozicinį pobūdį, nebent rusams pavyktų operatyviai ir be pauzių rotuoti čia besikaunančius vienetus.
Tikėtina, kad ukrainiečių lokalios atakos Zaporizhia kryptyje gali kartotis ar net intensyvėti (pvz. pereinant į puolimą Orihiv — Polohy ruože). Neatmestina, kad rusai surengs preventyvų smūgį Orihiv arba Huliajpole ruožuose su tikslu trikdyti ukrainiečių pasirengimą puolimui.
Labai tikėtina, kad ukrainiečiai tęs agresoriaus logistinės sistemos naikinimą jo užnugaryje Doneck, Zaporizhia ir Pietų kryptyse. Neatmestina, kad Ukraina vėl surengs smūgius į karinius taikinius rusijos teritorijoje.