Karas Ukrainoje. Keturi šimtai septyniasdešimt trečioji (Birželio 11 diena)

Locked N’ Loaded | Veidaknygė

Ukrainiečiai sėkmingai puola Velyka Novosylka ruože. Vakar/šiandien išlaisvintiems Neskuchne ir Blahodatne į kompaniją keliauja Makarivka.

Siekdami sustabdyti ukrainiečių puolimą rusai susprogdino upės Mokri Yali užtvanką (kažkur jau girdėta, ane?), tačiau tai jiems nepadeda -ukrainiečiai stumiasi priekin, pasiekė Urozhaine, mūšiai šiauriniame gyvenvietės pakraštyje.

Labai miela telegram kanaluose lyginti rytinę agresoriaus euforiją ir dabartinius pranešimus apie “atsitraukimą į geresnes pozicijas”.

Geopolitinis kontekstas

Po agresoriaus įvykdytos Kachovka užtvankos sunaikinimo, civilizuotas pasaulis nepasidavė rusijos propagandos provokacijoms. Kita vertus, Vakarai nepasiuntė aiškios ir vienareikšmiškos žinios, jog kremlius už šį nusikaltimą susilauks tiesioginės bausmės. Geriausia to išraiška būtų paskelbimas apie didelio nuotolio raketų (pvz. ATACAMS) arba naikintuvų F16 perdavimą. JK ministras pirmininkas R. Sunak neabejotinai apie tai kalbėjo su J. Biden ir JAV kongresmenais, kurių didelė dalis palaikytu šį sprendimą. Kadangi JK panašų žingsnį jau žengė, perduodami Ukrainai Storm Shadow ilgo nuotolio raketas, britai tai daryti ragina ir partnerius, kurie turi tokio tipo ginkluotę, deja, kol kas panašių sprendimų teks palaukti.

Kita vertus, Vakarai toliau nuosekliai teikia karinę paramą Ukrainai. Jie supranta, kad nepriklausimai nuo prasidėjusių Ukrainos pajėgų puolamųjų veiksmų, jais karas nesibaigs, tad žiūri kelis žingsniu į priekį. Australijos pažadas perduoti 41 savo turimą, seną gerą amerikiečių gamybos universalų atakos orlaivį F/A18, labai tikėtina yra ne paskutinis paketas, kuriuo rengiamasi rudens — žiemos kampanijai.

Tuo tarpu agresorius bando savo amunicijos problemas spręsti plėsdamas bendradarbiavimą su Iranu. Sky News duomenimis, rusija ir Iranas pasirašė 1,74 milijonų JAV dolerių vertės susitarimą, pagal kurį Teheranas agresoriui tieks artilerinius ir tankų šaudmenis.

Situacija fronte
Luhansko kryptis

RSK ir RLL operacija Belhorod srityje baigėsi, tačiau miesto ir kitų karinių objektų apšaudymas tęsėsi. Rusų karo propagandistai soc. tinkluose dalinasi informacija, esą ukrainiečiai Charkiv srityje, pasienyje su rusija persigrupuoja ir telkia pajėgas.

Svatove. Savaitės bėgyje mūšių intensyvumas gerokai sumenko, ėmė dominuoti pozicinės kautynės. Panašu, okupantai atsisakė pastangų įsitvirtinti palei Oskil upę bei pasiekti Kupjansk šiaurines prieigas. Dalies agresoriaus vienetų permetimas į kitus sektorius (tikėtina — Zaporizhia) šią prielaidą tik dar labiau patvirtina. Ukrainos vienetai išlaiko puolimo potencialą ir persigrupuoja.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Kremina. Kontaktinėje linijoje štilis, abi pusės daugiausia dėmesio skyrė žvalgybai ir artilerijos dvikovoms. Agresoriaus lokalios pastangos pasigerinti savo taktinę situaciją kelyje Kremina — Dibrova baigėsi nesėkme.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Lysychansk. Tikėtina, dėl ukrainiečių sėkmės šiauriniame Bakhmut flange rusai baiminosi smūgio Vesele — Spirne ruože, todėl suaktyvino savo aviaciją bei pabandė šiame ruože pulti su manevriniais vienetais. Ukrainiečiai neįsivėlė į intensyvius mūšius ir išlaikė pozicijas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

Bakhmut. Ukrainos pusė, sėkmingų manevrinių vienetų (pėstininkų) veiksmų ir efektyvaus artilerijos darbo dėka, priartėjo prie savo operacinio lygmens tikslų pasiekimo flanguose (šiauriniame — Krasna Hora perkirsti kelią Bakhmut — Syversk bei pietiniame — prie Klishiivka ir Kurdiumivka, taip sudarant sąlygas ateityje perkirsti kelią Debalceve — Bakhmut). Agresorius toliau kontratakavo abiejuose flanguose, taip kovodamas tiek už teritoriją, tiek už iniciatyvą.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Avdiivka — Mariinka. Ukrainiečiams pavyko pasiekti taktinių laimėjimų Pervomaiske ruože. Pastumtos okupantų pozicijos prie Nevelske, Vodyany ir Opytne. Rusų pastangos atsiimti prarastas pozicijas buvo bevaisės, nesisekė jiems ir eilinis Mariinka šturmas. Nors iniciatyva slysta iš agresoriaus rankų, tačiau jis dar turi pajėgumo atakuoti ir diktuoja mūšio ritmą.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

Vuhledar. Ukrainos gynėjai savaitės bėgyje pergrupavo savo pajėgas ir vykdė pasiruošimą tolimesnėms operacijoms. Agresorius, saugodamas savo grupuotės Zaporizhia rytinį flangą, aktyviai naudojo aviaciją, tačiau situacijos iš esmės tai nepakeitė.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Zaporizhia kryptis

Savaitės eigoje ukrainiečiai intensyviai smūgiavo agresoriaus logistinei sistemai (Mykhailivka, Tokmak, Melitopol, Berdyansk ir Mariupol apylinkėse).

Orihiv. Ukrainos pajėgos pradėjo intensyvias bataliono dydžio operacijas, siekiant prasimušti link Robotine (Tokmak kryptis) ir Lobkove (Vasilivka kryptis). Kontaktinė linija dinamiška, tačiau pralaužti rusų gynybos kol kas dar nepavyko. Atsižvelgiant į intensyvesnį ukrainiečių artilerijos ir raketų darbą šio ruožo gilumoje (Mykhailivka ir Tokmak) bei mechanizuotų vienetų įtraukimą, panašu, kad šiuo metu pagrindinės Ukrainos pajėgų pastangos yra nukreiptos būtent į šį ruožą. Tačiau, šiam momentui sunku spręsti ar tai yra pagrindinė visos kontrpuolimo operacijos ašis. Neatmestina, kad ukrainiečiai: 1) testuoja agresoriaus pajėgas gynyboje ir 2) siekia įvelti rusus į mūšį, o po to pulti kitoje vietoje.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Velyka Novosylka. Ukrainos gynėjai motorizuotais vienetais siekė iš flangų spausti Velyka Novosylka išsikišusį agresoriaus pleištą nuo rytų ir vakarų. Ukrainiečiams prie Neskuchne — Blahodatne pavyko pastumti okupantų pozicijas apie 3 km. Sunkūs mūšiai tęsiasi.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Pietų kryptis

Susprogdinę Kachovka užtvanką, rusai pergrupavo savo manevrinius vienetus rytiniame Dniepro krante ir užiminėja naujas gynybos linijas. Neatmestina, kad dalis agresoriaus manevrinių vienetų iš šios krypties bus permesta į Zaporizhia kryptį. Tuo pačiu, Ukrainos pajėgos apšaudė Krymo bottleneck‘ą, rusai atsakė smūgiais į Mykolaiv, Cherson ir Odesa miestus.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

Apžvelgiamuoju laikotarpiu agresoriaus raketų ir dronų — savižudžių atakos kiek sumenko, tačiau išliko intensyvios. Agresorius ėmė intensyviau atakuoti Ukrainos karinius oro uostus, taip tikėdamasis nutraukti Ukrainos oro pajėgų aviacijos atakas naudojant Storm Shadow raketas.

Okupantų gyvosios jėgos nuostoliai (3340 vs 5700) ir šarvuotos technikos netektys (96 vs 208) ženkliai išaugo.
Agresoriaus bendros artilerijos netektys taip pat žymiai padidėjo (139 vs 201). Tą patį galima pasakyti apie MLRS nuostolius (9 vs 18), o oro gynybos netektys išliko tame pačiame, aukštame lygmenyje (15 vs 15).

Augantys rusų nešarvuotų automobilių nuostoliai (113 vs 156) demonstruoja Ukrainos pajėgų intensyvesnius ir rezultatyvesnius smūgius agresoriaus gynybos gilumoje, trikdant oponento logistiką ir V2.

Bendras vertinimas ir prognozės

Ukraina strateginiu (politinė komunikacija), operaciniu (a. rusų netiesioginės ugnies paramos vienetų, logistikos ir V2 naikinimo gynybos gilumoje intensyvinimas, b. bataliono dydžio puolimo operacijos Zaporizhia kryptyje vykdymas, iniciatyvos perėmimas Vuhledar sektoriuje bei Bakhmut sektoriaus flanguose, c. klaidinimo veiksmų vykdymas Belhorod srityje) ir taktiniu (pajėgų telkimas tikėtinose puolimo ašyse) lygiais veikia pirmoje plataus masto puolimo fazėje (priešo pajėgų sukaustymas kontaktinėje linijoje, trikdymas užnugaryje ir sąlygų savo manevrinių vienetų puolimui sudarymas).

Tikėtina, kad Zaporizhia kryptyje intensyvės ir plėsis Ukrainos pajėgų puolamieji veiksmai. Neatmestina, kad tai gali tapti ateities remiančia (angl. supporting effort) ir/ar klaidinančia (angl. feint) ašimi kontrpuolime. Kita vertus, sėkmės atveju, ji gali tapti ir pagrindine puolimo ašimi (angl. main effort).

Rusijos pastangos raketų ir dronų smūgiais sunaikinti vakarietišką oro gynybos sistemą aplink Kyiv nepadeda rusams tiesiogiai trikdyti Ukrainos pasiruošimo puolimui. Galimybė, kad rusai perkels arba suintensyvins tokius smūgius Ukrainos pajėgų operacinėje gilumoje (pvz. kairiajame Dniepro upės krante) išlieka. Tačiau labiau panašu, kad okupantai nekeis savo siekio naikinti Ukrainos naudojamas vakarietiškas oro gynybos sistemas. Tikėtina, agresorius įvertino, kad tokiu atveju, savo manevrinių ir artilerijos vienetų bei ypač aviacijos pastangomis jam pavyks sustabdyti Ukrainos pajėgas. Neatmestina, kad modernesnių raketų naudojimą kontaktinėje linijoje, rusai gali bandyti pakeisti S300 raketų ir/ar dronų — savižudžių smūgiais.
Labai tikėtina, kad po Kahovka užtvankos susprogdinimo pasigerinęs savo gynybinę padėtį kairiajame Dniepro krante, agresorius dalį čia veikusių savo pajėgų permes į Zaporizhia kryptį.

Agresorius įsivelia į mūšius Zaporizhia kryptyje ir neturi pajėgų bei resursų sukurti didesnius įtampos židinius kituose sektoriuose. Stabdyti Ukrainos pajėgų puolimą jis gali bandyti įvairiomis pastangomis diplomatinėje arenoje arba provokacijomis (pvz.: „grūdų susitarimas“, manipuliavimas Kinijos „12 punktų taikos planu“, Zaporizhia atominė elektrinė, branduolinis šantažas arba vėl pasitelkti taip vadinamų „false flag“ operacijų metodą siekiant apkaltinti ukrainiečius, kaip tai jau matėme su Kahovka užtvankos susprogdinimu).

1.7 12 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
128 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
128
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top