Karas Ukrainoje. Septintoji (kovo 2) diena

Linas Karpavičius

VAKAR:

• Iš 6 lėktuvų, vakar bombardavusių Charkovą, 3 buvo numušti. Vienas pilotas nusišovė, du pateko į nelaisvę.
• Rusijos pusė praneša apie visišką Volnovachos miesto išvadavimą per artimiausias 3-4 valandas.
• Į Ukrainą atkeliavo nauji NLAW ir Javelin kompleksai.
• Ukraina gali suduoti prevencinį raketų smūgį Baltarusijai.
• Per šias dienas 80 000 žmonių grįžo į Ukrainą iš užsienio. Dauguma jų – vyrai, kurie iškart išėjo į frontą.
• Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino Rusijos kariškių koloną, kuri dieną iš Nikolajevo pajudėjo Baštankos kryptimi.
• Iš Sumų kariuomenė išvesta. Miestą kontroliuoja teritorinės gynybos būriai (partizanai)
• Remiantis kai kuriais pranešimais, Rusijos kariuomenė užėmė Chersoną.

ŠIANDIEN:

• Antrasis Ukrainos ir Rusijos derybų ratas gali įvykti šiandien.
• Rusijos desantas išsilaipino Charkove. Prasidėjo mūšis tarp desanto ir miesto gynėjų
• JAV uždaro savo oro erdvę Rusijos lėktuvams.
• Mariupolio naktinis šturmas sustabdytas. Vyksta mūšiai.
• Toliau vyksta mūšiai šiaurinėse Kijevo prieigose.
• Netoli Pustovoitovkos (Sumų sritis), padedant „Bayraktar“, buvo sunaikinta 80 vienetų rusiškos technikos kolona, iš kurių pusė buvo „Grad“.
• Prie Biškino kaimo (taip pat Sumų sritis) buvo sunaikinta apie 100 vienetų rusiškos technikos, daugiausia tankų ir šarvuočių.
• Nauja Rusijos netekčių suvestinė
– Kariai 5840
– Tankai 211
– Salvinės ugnies sistemos 60
– Oro ginybos sistemos 9
– Lėktuvai 30
– Sraigtasparniai 31
– Automobiliai 355
– Kuro cisternos 60
– Bepiločiai 3
– Jūriniai kateriai 2

Justas Gavėnas

Nei per žingsnį į priekį

Atėjus nakčiai, kaip ir buvo galima tikėtis, prasidėjo itin intensyvūs artilerijos apšaudymai ir aviacijos antskrydžiai. Tokiu būdu šią naktį buvo atakuotos karo mokyklos, karinės bazės, besiginančiųjų pozicijos ir miestai.

Rusams nesiseka pasiekti ženklesnio proveržio, ukrainiečiai geba sėkmingai vykdyti gynybos veiksmus ir netgi kontratakuoti. Greičiausiai todėl priešas darosi vis žiauresnis ir nesibodi atakuoti civilinius objektus.

Nakties metu įvykdyta daugybė rusų aviacijos antskrydžių, numestas nemažas kiekis bombų. Rusai nekontroliuoja oro erdvės virš Ukrainos, tai įrodo faktas, kad Ukrainos aviacija vis dar „dirba“ karštuose taškuose, kur besiginančioms pajėgoms reikalingas palaikymas iš oro. Keletas labai sėkmingų antskrydžių fiksuota ties Mariupoliu ir Chersono srityje, kurie randasi prie Azovo ir Juodosios jūrų.

Mariupolis vis dar laikosi. Parama iš oro padarė nuostolių priešui, o tiesioginiais kovos veiksmais ukrainiečiams pavyko išlaikyti turimas pozicijas. Miestas pakankamai didelis, turintis apie 400.000 gyventojų, tad jį užimti puolantiesiems lengva nebus. Jeigu Mariupoliui pavyks atsilaikyti dar keletą dienų, gali būti, kad sulauks pagalbos iš žemyninės Ukrainos.

Labiausiai įtempta situacija Charkove. Itin intensyvūs artilerijos apšaudymai ir antskrydžiai. Panašu, kad rusai turi žūtbūt užimti šį miestą. Puolantieji metė itin daug resursų šio miesto užėmimui ir nežiūrint patirtų nuostolių nekeičia savo tikslo.

Strateginiu požiūriu šis sprendimas gali būti itin brangiai kainuojantis. Užimti 1,5 milijono gyventojų turintį miestą, ypač kai jame ginasi patyrę kariai, itin sudėtinga užduotis. Kariniu požiūriu jo užėmimas neturi lemiamos įtakos. Greičiausiai tai siekis psichologiškai paveikti ukrainiečius, parodant, kad rusams sekasi pulti, taip norint demotyvuoti gynėjus.

Charkovas yra vos 20 kilometrų nuo Rusijos sienos. Štai tiek šiame regione ir sugebėjo pasistūmėti puolantieji. Tačiau sugebėjo sugriauti daug civilinės infrastruktūros ir gyvenamųjų namų. Pasirodė informacija, kad Charkove išsilaipino desantas. Duomenys apie tai skurdūs. Labai tikėtina, kad tai nedidelis padalinys.

Kijevo pusėje daugiausia veiksmo buvo vakarų kryptimi, tačiau intensyvesnio puolimo nesulaukta. Naudodamiesi galimybe, Kijevo gynybą vykdančios pajėgos, naikina besigrupuojantį priešą artilerijos, smūgių iš oro ir tiesioginių kovos veiksmų metu. Pabrėžtina, kad pakankamai sėkmingai veikia spec. pajėgos, ukrainiečių desantininkai.

Labai teigiamai nuteikia naujienos apie karių paliekamą kovos techniką, kurią ukrainiečiai perima ir pradeda naudoti prieš pačius rusus. Panašu, jog mūšių prie Charkovo metu, pavyko perimti keletą naujausių rusų tankų. Tai geras kovines savybes turinti kovos technika. Čia posakis „Su kardu atėjęs, nuo kardo ir mirsi“, įgauna tiesioginę prasmę.

Sulaikytų rusų belaisvių būriui sparčiai gausėjant, ukrainiečiams vis daugiau randant likimo valiai paliktos kovos technikos, panašu jog rusų karių moralė nei kiek nepasikeitė, liko itin žema. Gaunami pranešimai apie mūšio vietose, subombarduotų konvojų vietose likusius žuvusius rusų karius. Tai itin demotyvuoja tai matančius karius. Visi keliai nusėti sudegintos kovos technikos.

Tokį psichologinį spaudimą, jaunam šauktiniui ar net profesionaliam kariui, itin sunku atlaikyti. Norint suprasti kaip jie jaučiasi, pabandykite įsivaizduoti matomus sudegusius namus, sudegusią ir į gabalus išsitaškiusią kovos techniką su kulkų ir sprogimų žymėmis. Dūmus, kuro ir parako smarvę. Tai ką jaučiate, padauginkite iš 10. Būtent taip jaučiasi karys mūšio lauke.

Rusijos pusėje kariaujančius galime išskirti į dvi grupes: kariuomenė ir Rossgvardija. Pastarieji yra ženkliai labiau motyvuoti ir geriau parengti. Jie stengiasi kiek įmanoma mažiau veltis į tiesioginius kovos veiksmus. Kariuomenėje geriausiai parengti ir labiausiai motyvuoti desanto, spec. pajėgų ir žvalgybos padaliniai.

Pabaigai šiek tiek teigiamų naujienų. Turkiški bepiločiai lėktuvai sėkmingai darbuojasi ir toliau, naikindami kolonas su kovos technika ir atsargomis. Itin daug dėmesio skiriama kuro atsargų naikinimui. Ukrainiečius pasiekė labai didelis kiekis itin vertingos prieštankinės ginkluotės. Gyventojai visiškai palaiko savo karius ir visomis išgalėmis jiems padeda.

1 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top