Karas Ukrainoje. Septyni šimtai aštuoniasdešimt aštuntoji (balandžio 21) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė

Pateikiame svarbiausius balandžio 14–20 d. akcentus

Galima pasidžiaugti dėl pagaliau pasiekto politinio susitarimo, JAV atnaujinti pilnavertę karinę pagalbą Ukrainai. Tačiau popierius, pažadas ir pinigai nekariauja. Kritiškai svarbu, kaip greitai šie sprendimai taps turiniu (ginkluotė, šaudmenys ir kita įranga).

Ukrainos pajėgos geba agresoriui padaryti ženklių nuostolių užnugaryje, kurie gali įtakoti rusų ateities operacijas (pvz. Krymo oro gynyba ir smūgius strateginiais bombonešiais).

Vertinant agresoriaus trijų savaičių nuostolių dinamiką galima teigti, jog jo puolimo potencialas drastiškai krenta. Kita vertus, dėl susilpnėjusių Ukrainos pajėgų ir pagrindinėje puolimo ašyje rusų susikurto pranašumo ore (KAB’ai), agresorius geba vystyti puolimo operacijas bei pasiekti svarbių laimėjimų (pvz. ukrainiečių gynybos pralaužimas prie Ocheretyne).

Siūlome skaityti detaliau

Mūšių ir nuostolių dinamika

Ukrainos pajėgos tęsė atakas prieš objektus esančius okupantų gynybos gilumoje. Paminėtinas smūgis rusų kariniam oro uostui Dzhankoy, kuomet agresoriaus oro gynybai padaryti ženklūs nuostoliai. Apie juos rašėme čia

https://www.facebook.com/share/p/EWehhqnbpSfxoYHK/. Vyšnaite ant torto tapo sėkminga Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ir karinės žvalgybos operacija agresoriaus gynybos gilumoje numušant strateginį bombonešį Tu22M3 (https://www.facebook.com/share/p/xgGvTnexTy6d2Bbc/). Tai viena sėkmingiausių ukrainiečių operacijų rusų užnugaryje. Be to, Ukrainos pajėgos atakavo ir kitus rusų karinius taikinius (degalų gamyklas, su gynybos pramone siejamą chemijos produktų gamyklą ir kt.).

Okupantų smūgiai prieš Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą kiek sumenko. Smūgių raketomis intensyvumas išliko panašiame lygmenyje, tai atsispindi nuostolių grafoje (25 vs 26), rezultatyvumas ir toliau nesiekia kovo mėnesio savaičių vidurkio (36). Tuo tarpu dronų grafoje fiksuojamas dvigubas rusų nuostolių kritimas (279 vs 144), o tai yra gerokai mažiau už kovo mėn. savaitinį nuostolių vidurkį (222). Rusai ir toliau didžiaja dalimi taikėsi į Ukrainos energetinę infrastruktūrą Kharkiv, Odesa ir kituose regionuose.

Aptarkime agresoriaus nuostolių dinamiką kituose parametruose:

Rusų gyvosios jėgos nuostoliai nežymiai sumenko (6140 vs 5880). Vertinant savaitės dinamiką nuostoliai šioje grafoje bangavo bei išliko vidutiniai. Lyginant su praeitos savaitės vienos dienos nuostolių vidurkiu, šis atitinkamai irgi kažkiek sumažėjo (877 vs 840). Agresoriaus nuostoliai šioje grafoje nesiekia kovo mėn. vienos savaitės vidurkio (6340 vs 5880).

Rusų šarvuotos technikos netektys sumenko drastiškai (314 vs 186), atitinkamai lyginant su praėjusia savaite sumažėjo ir vidutiniai vienos dienos nuostoliai (44,8 vs 26,5). Be to, nebuvo nei vienos dienos, kuomet nuostoliai šioje grafoje siektų buvusi lygį (44,8). Lyginant su kovo mėnesio savaitės vidurkiu, okupantų netektys šioje grafoje nesiekė praėjusio mėn. savaitės vidurkio (247 vs 186).

Gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykis toliau didėja. Prieš tris savaites jis buvo 15:1, praeitą savaitę – 19,5:1, o šią net – 31,6:1. Šis atotrūkis jau viršijo kovo mėn. buvusį santykį (25,6:1) ir rodo vis gilėjančias rusų problemas vykdant operacijas pilnaverčiais mechanizuotais vienetais.

Rusų artilerijos nuostoliai taip pat gerokai sumenko (279 vs 167), atitinkamai sumažėjo vienos dienos nuostolių vidurkis (35,1 vs 23,8). Žvelgiant į savaitės dinamiką, rusų netiesioginės ugnies sistemų nuostoliai būtų gerokai menkesni, tačiau sekmadienio ir šeštadienio tikslūs ukrainiečių smūgiai į rusų užnugarį kiek pataisė situaciją. Rusų netiesioginės ugnies sistemų nuostoliai buvo mažesni nei kovo mėn. savaitės vidurkis (221 vs 167).

Logistinio transporto srityje agresoriaus netektys kiek sumenko, tačiau išliko gana ženklios (388 vs 326), atitinkamai sumažėjo ir vienos dienos nuostolių vidurkis (55,4 vs 46,5). Lyginant su kovo mėn. savaitės vidurkiu, rusų nuostoliai šioje grafoje buvo mažesni (346 vs 326).

Agresoriaus oro gynybos sistemų netektys išliko tame pat lygmenyje (9 vs 9), liūto dalį nusinešė sėkmingi Ukrainos gynėjų smūgiai Dzhankoy. Rusų nuostoliai šioje grafoje dar nepasiekė kovo mėn. savaitės vidurkio (11,7 vs 9).

Agresoriaus nuostolių dinamikos skaičiavimai paremti Ukrainos Generalinio štabo duomenimis.

Vertinimas

Žvelgiant į agresoriaus bendrą smūgių Ukrainos užnugaryje intensyvumo mažėjimą, galima daryti atsargią prielaidą, kad padarę ženklią žalą Ukrainos energetinei sistemai, rusai pergrupuoja ir taupo savo pajėgumus dar vienai smūgių bangai.

Jau trečia savaitė didėjantis agresoriaus gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykis bei vis dažnėjančios „banzai“ atakos su nešarvuota technika indikuoja, kad okupantų puolimo potencialas mažėja. Tiesa, santykis gali pasikeisti jei/kai agresorius pradės puolimo operaciją Svatove – Kremina sektoriuose (puolimo smaigalyje bus 1-oji gvardijos tankų armija). Ar šias pajėgas rusai perdislokuos į pagrindinę puolimo kryptį (Chasiv Yar – Pokrovsk – Vuhledar).

Tačiau dėl besitęsiančio resursų (pirmiausia – šaudmenų, ginkluotės) ir gyvosios jėgos trūkumo bei agresoriaus dominavimo ore, Ukrainos pajėgų situacija kontaktinėje linijoje išlieka sudėtinga:

Nors titaniškomis pastangomis ukrainiečiams pavyko sustabdyti rusų veržimąsi prie Chasiv Yar, tačiau agresoriaus dominavimas ore šią sėkmę gali paversti laikinu ir trapiu laimėjimu.

Agresoriui pavyko apeiti Ukrainos vienetus Berdychi – Semenyvka – Umanske šiaurinį flangą, tai komplikuoja viso Pakrovsk sektoriaus gynybą.

Geopolitinis kontekstas

Po beveik pusmetį trukusių derybų JAV Atstovų Rūmai galų gale priėmė paramos Ukrainai paketą. 95 mlrd. JAV dolerių paramos pakete 61 mlrd. bus skirtas Ukrainai, 26 – Izraeliui, 8 – Taivanui ir kitiems JAV partneriams pietryčių Azijoje ir Okeanijoje. Taip pat, skirti 9 mlrd. humanitarinėms misijoms dabartinėse karo zonose (Ukrainoje, Haityje, Sudane, Gazoje ir t. t.).

Žinoma, paketas balandžio 23 d. dar keliaus patvirtinimui į Senatą ir į Baltuosius rūmus, tačiau Senate esanti Demokratų dauguma bei Joe Biden‘as vienbalsiai palaiko paramą Ukrainai.

Karinės paramos paketas paskirstytas taip:

23 mlrd. JAV dolerių bus skirta vidinių JAV arsenalų atstatymui, kad vėl būtų galima siųsti karinę paramą;

14 mlrd. JAV dolerių bus skirta Ukrainos Saugumo Paramos Iniciatyvai, per kurią Pentagonas iš privačių JAV karinės pramonės partnerių perka modernią karinę techniką ir ginkluotę, o tada tiekia ją Ukrainai;

Daugiau nei 11 mlrd. JAV dolerių bus skirta JAV karinių pajėgų žvalgybinėms, mokomosioms ir atgrasymo operacijoms regione. Geras to pavyzdys – virš Juodosios jūros vykdomos AWACS (Aviacijos perspėjimo ir valdymo sistemos) operacijos, kurių metų Ukraina gauna svarbią žvalgybinę informaciją apie rusų išsidėstymą ir judėjimą.

Apie 8 mlrd. JAV dolerių bus skirta Ukrainos valdžios institucijų darbo palaikymui. Šie pinigai bus įnešti į šalies biudžetą pensijų ir atlyginimų, infrastruktūros bei Ukrainos gynybos pramonės palaikymo reikmėms.

Kartu su 61 mlrd. JAV dolerių paketu Ukrainai, Atstovų Rūmai taip pat patvirtino nuostatą, leidžiančią naudoti įšaldytą rusišką turtą JAV, Ukrainos karinėms reikmėms. Visgi, kaip kompromisą su respublikonais, Ukraina dalį šios paramos – 10 mlrd. JAV dolerių – gaus kaip paskolą be palūkanų.

Iki šio paketo priėmimo, nuo karo pradžios, JAV Ukrainai iš viso perdavė 111 mlrd. JAV dolerių karinės, humanitarinės, energetinės ir kitokios paskirties paramos. Nors apie paramos perdavimo Ukrainai terminus nekalbama, JAV pareigūnai teigia, kad dalis pakete numatytos paramos Ukrainą pasieks jau per savaitę.

5 2 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top