Karas Ukrainoje. Septyni šimtai aštuoniasdešimtoji (balandžio 13) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė

Ukrainos kariuomenės vadas gen. O. Syrskis pripažįsta, kad pastarosiomis dienomis situacija fronte pablogėjo. Žvelgiant nuo sofos, tai lemia šios priežastys:

Ukrainos pajėgų rezervinių vienetų trūkumas, kas lemia kontaktinėje linijoje esančių vienetų išsekimą, vadų trūkumą. Agresoriaus pusėje pajėgos taip pat išsekusios, bet jis turi kuom tokius vienetus pakeisti (linkėjimai Ukrainos politikams, ilgą laiką voliojusiems mobilizacijos klausimą be rezultato)

Tradiciškai – šaudmenų ir ginkluotės trūkumas (linkėjimai degalų kainomis susirūpinusiems amerikiečiams)

Rusų dominavimas ore svarbiausiuose ruožuose ir dėl ženklaus oro gynybos trūkumo (ką jau kalbėti apie aviaciją), beveik nebaudžiamas Ukrainos gynėjų pozicijų daužymas KAB‘ais (linkėjimai visiems 10546 „susirūpinusių“ koalicijų dalyviams Vakaruose).

Vakarų, Ukrainos ir Lietuvos viešoje erdvėje vis netyla kalbos, kad štai netrukus rusai ims ir puls Kharkiv. Vienas iš pavyzdžių, šis Financial Times straipsnis –

https://www.ft.com/…/53228051-f42b-4c63-bad6-e6a5bfd54d7c.

Taigi, mes drįstame įkišti ir savo trigrašį.

Vertinant agresoriaus pajėgas į šiaurę nuo Charkivo, t. y. kitoje sienos pusėje (Belhorodo, Kursko, Briansko srityse), yra mažai tikėtina, kad artimiausiu metu rusai vykdys plataus masto puolimo operaciją, su tikslu blokuoti ar tuo labiau užimti milijoninį Charkivo miestą. Bendroje sumoje šioje kryptyje rusų pajėgos siekia vos 35 000 karių, kurie prastai parengti, turi labai ribotus šarvuotos technikos ir artilerijos pajėgumus. Ši grupuotė yra daugiau orientuota į apsaugą, skirta saugoti okupantų infrastruktūrą, gaudyti ukrainiečių (ar už juos kovojančių rusų iš RSK ir RLL) diversantus bei atremti galimus Ukrainos gynėjų lokalius puolimo veiksmus. Šiai agresoriaus grupuotei problemas jau nekartą sukėlė neskaitlingos (iki bataliono dydžio) Ukrainos remiamų rusų savanorių operacijos pasienyje, ką jau ten kalbėti apie tokio miesto kaip Charkivo šturmą ir išlaikymą. Taip pat, beveik tikra, kad tarp šių vienetų yra šauktinių, kurių atviras ir masinis siuntimas į Ukrainą būtų kažkas naujo.

Jei visgi rusai sumanytų tokią operaciją, jiems reikėtų esamas pajėgas pergrupuoti, sukoncentruoti į potencialias puolimo ašis (dabar jos yra išmėtytos po visas tris minėtas sritis), papildyti trūkstamais vienetais ir resursais. Remiantis viešųjų šaltinių duomenimis, to kol kas nematome. Kita vertus, vertinant teoriškai, realistiškiausi veiksmų eigos variantai gali būti šie:

Nustumti ukrainiečius viename ar dvejuose ruožuose 5 km atstumu nuo sienos, su tikslu labiau apsaugoti ne kartą atakuotą rusijos teritoriją (pvz.: RSK ir RLL operacijos Graivorone, Tetkine ir kt.). Tai iš esmės būtų pakazucha vidinei agresoriaus auditorijai, privertimas Ukrainos pajėgas laikyti tam tikrą kiekį vienetų prie pasienio bei baimės jausmo kėlimas pasienio srityse gyvenantiems ukrainiečių civiliams. Tokiu atveju rusams reikėtų pajėgų pergrupavimo, tam gal net užtektų esamų vienetų.

Blokuoti Sumus ir apsunkinti Ukrainos logistiką link Charkivo. Tai taip pat neduotų didelio karinio (operacinio) efekto, nes Charkivas pirmiausia yra aprūpinamas per Poltavą. Tokiai operacijai reikėtų esamų okupantų pajėgų pergrupavimo, papildomų vienetų pritraukiant rezervinius bei užtikrinti sienos apsaugą kituose ruožuose (ukrainiečiai galimai nesėdėtų rankų sudėję taip pat).

Judant kairiuoju Oskilo upės krantu, pvz. link Ševchenkovės, paremti Svatovės – Kreminos sektoriuje jau veikiančių rusų pajėgų (6-osios armijos, 1-osios gvardijos tankų armijos ir 18-osios armijos vienetų) pagrindines pastangas, potencialiai nutaikytas į Kupjansko – Borovos – Lymano ruožą). Tai potencialiai pavojingiausias VEV. Tokiu atveju rusams reikėtų pajėgų pergrupavimo, ženklaus jų papildymo bei sąveikos su Luhansko kryptyje veikiančiomis pajėgomis.

Kol kas pasirengimo įgyvendinti bent vieną iš veiksmų eigos variantų nesimato. O dabar žiūrim ką turim fronte

Luhansko kryptis.

Ukrainos pajėgos po ilgo laiko raketomis Storm Shadow smogė Luhanskui (https://t.me/arrowsmap/4052?single). Atakuoti taikiniai mašinų gamykloje prie geležinkelio. Standartiškai tokiuose objektuose yra remontuojama ir/arba saugoma okupantų kovinė ir logistinė technika, atsarginės dalys ir pan. Šio smūgio padariniais galime pasigrožėti ir iš arčiau –

https://t.me/arrowsmap/4059.

Svatovė. Kontaktinėje linijoje lokalūs susidūrimai, pakitimų nėra.

Kremina. Agresorius atnaujino atakas Ternų – Jampolivkos ruože, taip pat bando stuksenti Ukrainos gynėjams kiek piečiau prie Torskės bei pietiniame flange esančiuose miškuose. Ukrainiečiai apsigynė.

Lysyčanskas. Tęsiasi sunkios kautynės visoje kontaktinėje linijoje. Rusai juda no mans land, tačiau iš ten gyvi ne daug kas išeina. Nors ukrainiečiai apsigina, tačiau jiems taip pat ne pyragai. Stebėsime situaciją.

Donecko kryptis.

Bachmutas. Rusams pavyko išplėsti savo pozicijas rytinėse Časiv Jaro prieigose. Taip pat labai dinamiška padėtis Bohdanivkoje. Okupantai buvo perėmę jos kontrolę, tačiau ukrainiečiai kontratakuoja nuo kalvų, bando išmušti agresorių iš užimtų pozicijų. Įtempta situacija klostosi Kliščijivkos – Andrijivkos ruože, Ukrainos vienetai išlaiko pozicijas.

Avdijivka – Vuhledaras.

Šiaurinis flangas. Padėtis toliau komplikuojasi – rusai palei geležinkelį pasistūmėjo link Novobachmutivkos, taip jie vis platesniu frontu apeina ukrainiečių gynybinį rajoną iš šiaurės (per Berdyčius – Novobachmutivką – Novokalynovę). Agresoriui taip pat pavyko įsitvirtinti no mans land į vakarus nuo Tonenkės ir susijungti su rusų vienetais neseniai užimtoje Pervomaiskėje.

Centras. Agresoriui nepavyko pajudėti link Netailovės, tačiau po sėkmės šiauriniame flange (Pervomaiskėje), tai gali būti dienų klausimas.

Pietinis flangas. Ukrainos pajėgos sunkiuose mūšiuose išlaiko pozicijas Krasnohorivkoje, Pobedoje, Novomychailivkoje. Po ilgo laiko agresorius pabandė pulti Vuhledarą. Tikėtina, taip rusai bando atitraukti bent dalį Ukrainos gynėjų pajėgų iš prieš tai minėtų ruožų.

Zaporižės kryptis.

Ukrainos pajėgos su MLRS apšaudė karinius objektus Tokmake.

Tęsiasi susidūrimai Robotynės pleište. Robotynės gyvenvietė iš esmės yra padalinta į dvi dalis – šiaurinę dalį kontroliuoja ukrainiečiai, o pietinę – rusai. Taip pat, sunkios kautynės vyksta prie Verbovės.

Pietų kryptis.

Ukrainos pajėgos smogė agresoriaus kariniams objektams Škadovske. Kontaktinėje linijoje tęsiasi susidūrimai, esminių pakitimų nėra.

4 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top