Karas Ukrainoje. Šimtas aštuoniasdešimtoji (rugpjūčio 22 diena)

Egidijus Papečkys | Veidaknygė

Fronte tradiciškai tas pats, tačiau Rusijos pajėgų aktyvumas didesnis. Anksčiau savaitgalį jie kiek aprimdavo, ypač sekmadienį, dabar matome priešingą vaizdą – aktyvumas šiek tiek padidėjo šeštadienį ir nenukrito, o didėjo ir šiandien. Tačiau tai ne kažkoks pasiruošimas didesniems įvykiams, o tiesiog reakcija į įvykius Kryme. Be abejo, ir į Pamaskvyje susprogdintą panelę Darją Duginą.

Tuo pačiu stebime keistoką tylą iš Kremliaus. Nors loja visi propagandistai ir plyšta socialiniai tinklai, Rusijos agresijos (gynybos) ministerija ir pats Kremlius iš esmės tyli. Krymas sproginėja ir dega, kelios dienos ir naktys virš jo skraido ir atakuoja ukrainiečių dronai, o Maskva tyli.

Sakyčiau, kad matome ir tam tikrą pasimetimą – Kremliuje nesitikėjo tokių vis dažnėjančių atakų, nuo kurių apsiginti visas militarizuotas Krymas nesugeba. Jo oro gynyba stiprinama, tačiau nuo Juodosios jūros laivyno štabą atakuojančio komercinio bepiločio ginamasi tik „kalašnikovo“ automatas – būtent jų šaudymo garsas aiškiai girdimas fone. Tai paskutinė, desperatiška priemonė, kuri irgi nepadeda. Nenustebsiu, jeigu tuoj pamatysime iš nevilties iš pistoleto į dronus šaudančius kontradmirolus.

Šiaip dronas yra sumažintas pirmo pasaulinio karo laikų lėktuvas, todėl su jais kovoti tiktų ir to meto priemonės. Taip, jis mažesnis, pataikyti sunkiau, bet įmanoma. Jeigu aš būčiau atsakingas už to nelaimingo Juodosios jūros laivyno štabo apsaugą, ištraukčiau iš sandėlių visus senus, nuo laivų nuimtus 12,7 mm kulkosvaidžius DŠKM, taip pat ir ne tokius senus 7,62 mm kulkosvaidžius ir pastatą bei patogias prieigas prie jo apstatyčiau ugnies taškų žiedu. Žinoma, labai praverstų tie šiuolaikiniai taikikliai, kuriuos su stambaus kalibro kulkosvaidžiais naudoja NATO, tame tarpe ir Lietuvos, kariuomenės, bet rusai jų banaliai neturi. Akivaizdu, kad šiandien tai vienintelė priemonė, kuo matrosai gali ginti savo vadovybę nuo teisėto ukrainiečių keršto.

Šiaip dėmesį nuo Krymo gana vykusiai nukreipė Duginos žūtis. Tikslas tikrai nebuvo toks, bet šiek tiek nuėmė. Nes šiaip taikinių Kryme atakos yra kur kas svarbesnis dalykas, dėl kurio Kremliuje ir kilo tas pasimetimas. Laikinas. Rusai tuoj atsigaus ir imsis veiksmų. Tuo labiau, kad jie ir šiaip, pasak ukrainiečių, kažkam ruošėsi rugpjūčio 24 d. Priminsiu, kad tai valstybinė Ukrainos šventė, o kartu – 6 mėnesiai nuo įsiveržimo vasario 24 d.

Nors, prisipažinsiu, skirtingai nei ukrainiečiai aš nemanau, kad rugpjūčio 24 d, bus kokia nors išskirtinė. Rusai turėjo pradėti didesnį puolimą jau prieš savaitę, bet ukrainiečių ugnis jiems neleido to padaryti. Iš esmės abi pusės artilerijos ugnimi ir aviacijos atakomis viena kitai neleidžia sukaupti didesnes pajėgas puolimui. Tokia dabartinio karo specifika – sutelkti tokias kariuomenės mases kaip per antrąjį pasaulinį labai sudėtinga, nes ugnies priemonės pasiekė naują kokybinį lygį, o apsaugos nuo jų priemonės stovi vietoje.

Tačiau tai nėra jokia naujiena, vėlesniajame šaltojo karo etape NATO valstybės jau buvo tam pasiruošę, tik daug kas pamiršo, kadangi paskutiniais metais gyveno karo su visokiais sukilėlių pasipriešinimo patyrimais. Aš nepamiršau, pernelyg daug laiko praleidau studijuodamas sovietų ir NATO šaltojo karo laikų statutus ir įvairius kitus dokumentus, tame tarpe ir išslaptintus. Nieko naujo po saule, aš jums pasakysiu.

Kaip ir prognozavau anksčiau, nuo rugpjūčio vidurio tampa vis karščiau.

Šiandien buvau puikiame Kauno kamerinio teatro spektaklyje, kurio režisieriai buvo ukrainiečiai. Puikus darbas, paliesta labai aktuali tema. Tai ir yra tai, kuo mes galime ir privalome padėti Ukrainai. Kad karo iš ten išvyti žmonės pas mus jaustųsi saugiai ir kaip namuose. Juk svarbu ne tik karinė parama, reikia ir žmogiškos šilumos. Smagu matyti, kad Lietuvoje tą nuoširdžiai ir nepailstamai daro daugybė žmonių.

Slava Ukraini!

***

Locked N’ Loaded | Veidaknygė

Šiaurinis Donbaso flangas

Charkiv. Agresorius bandė plėsti mūšių kontaktinėje linijoje geografiją: atakavo šiaurės vakariniame, pietrytiniame sektoriuose, bei tęsė lokalias atakas šiauriniame ir šiaurės rytiniame sektoriuje. Taip pat orkai suintensyvino artilerijos, aviacijos ir raketų smūgius civilinei ir karinei infrastruktūrai, bei visos kontaktinės linijos apšaudymą. Tikėtina, kad tokiais veiksmais rusai siekė ne tik keršyti už nuostolius patirtus Kryme, bet sutrikdyti ukrainiečių vienetų rotaciją bei koncentraciją rytiniame, pietrytiniame sektoriuose, agresoriaus tiekimo kelių Vovchansk – Izyum link.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Izyum. Ukrainiečių nežymus judėjimas pietiniame ruože sustabdytas, agresorius perėjo į kontratakas. Tiesa, susigrąžinti prarastų okupuotų teritorijų rusams nepavyksta. Maža to, bandydami stabdyti ukrainiečių pajudėjimą pietuose nuo Izyum, orkai negali nevykdyti aktyvių veiksmų pietrytiniame sektoriuje (link Slaviansk), kadangi priešingu atveju ir čia ukrainiečiai gali pradėti periminėti iniciatyvą. Todėl vietoj to, kad koncentruotų ir taip išsekusias pajėgas viename ruože, dabar rusai blaškosi puldinėdami tai pietuose, tai pietryčiuose. Tokia situacija dar labiau sekina jų pajėgas.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Syversk. Agresoriaus bandymas atakuoti visoje kontaktinėje linijoje išsisėmė. Rusai koncentruoja negausias pajėgas ir atakuoja iš esmės tik pietiniame ruože (Ivano-Darivka), kiti ruožai apšaudomi netiesiogine ugnimi. Tikėtina, kad pagrindinis agresoriaus tikslas aktyvuoti puolimą šiame ruože buvo neleisti ukrainiečiams iš čia permetinėti pajėgų į Bakhmut ir Izyum sektorius. Gana greitai išsikvėpęs puolimas parodo, kad operacinio tikslo agresorius kol kas nepasiekė.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Bakhmut. Nepaisant vertinimų, kad šią savaitę galėjo prasidėti mūšiai Bakhmut mieste, ukrainiečiai ir toliau sugebėjo apsiginti. Agresoriui nepavyksta suformuoti tvaraus placdarmo miesto puolimui bei tinkamai izoliuoti (blokuoti) miestą kaip objektą. Aktyvumas nuo Horlivka taip pat nebuvo vaisingas. Taip pat orkams nesiseka įžengti į Soledar arba atskirti Bakhmut ir Syversk gynėjų grupuotes (atakuojant nuo Yakovlivka). Atrodo, kad dėl didelių nuostolių agresorius buvo priverstas mažinti atakų krypčių skaičių ir mažinti artilerijos smūgių intensyvumą koncentruojant šiuos veiksmus siauresniame ruože. Tai leido jam išlaikyti aukštesnį mūšio tempą.
Vertinimas: iniciatyva agresoriaus pusėje.

Centras. Ukrainiečiai pritraukė daugiau galingesnių artilerinių sistemų bei ėmė atakuoti orkų paramos ugnimi vienetus, šaudmenų/degalų sandėlius ir komunikacinius mazgus. Tai labai greitai turėjo efektą. Ir taip pirmoje ukrainiečių gynybos linijoje įstrigusios rusų atakos dar labiau sumenko. Agresorius buvo priverstas koncentruoti manevrinius ir artilerijos vienetus siauresniame ruože (Pervomaiske – Pisky – Opytne). Dėka per 8-erius metus nusistovėjusios logistinės ir paramos ugnimi sistemos, agresoriui pavyksta palaikyti mūšių tempą.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia. Abi pusės išlieka aktyvios rytiniame sektoriaus flange. Prie Vuhledar agresoriui ir toliau nepavyksta susigrąžinti prieš kurį laiką ukrainiečių išlaisvintų teritorijų. Ukrainiečiai atsako lokaliomis kontratakomis. Nors ir pasiekė nedidelę taktinę sėkmę prie Novomykhailivka, tačiau to išvystyti nesugebėjo. Kituose sektoriaus ruožuose vyrauja lokalūs susidūrimai ir artilerijos dvikovos.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Pietūs:

Ukrainiečiai išvystė savo operacinę sėkmę Kryme – atakuojama daugiau taikinių, jie įvairesni. Tai sukelia ne tik operacines (rusų karinių orlaivių atitraukimas į Rusiją), bet ir strategines pasekmes (per propagandistų reiškiamą nepasitenkinimą esama padėtimi ir pasikėsinimą į Kremliaus ideologą A. Dugin, galima įžvelgti konfliktų tarp Kremliaus klanų aštrėjimą).

Dešiniajame Dniepro krante esančios agresoriaus grupuotės logistinė situacija negerėja (tiltai per upę sunaikinti). Rusijos pajėgos situaciją bando taisyti vykdydamos puolamąsias operacijas kontaktinėje linijoje (kelias Cherson – Mykolaiv, Snihurivka bei į pietus nuo Davidiv Brid), tačiau dėl nepakankamų resursų ir tvirtos ukrainiečių gynybos nieko nepešė. Maža to, ukrainiečiai vis dažniau vykdo lokalias atakas. Agresoriui telieka artilerijos ugnimi ir raketomis terorizuoti gyventojus. Tuo pačiu rusai sustiprino oro gynybą ir represijas prieš okupuotų teritorijų gyventojus.
Vertinimas: iniciatyva ukrainiečių pusėje.

Mūšių dinamika

Ir vėl daugiausia agresoriaus nuostolių fiksuota Centro sektoriuje.
Lyginant su praėjusia savaite agresoriaus nuostoliai išaugo:
gyvosios jėgos 9 proc. (1510 vs. 1650),
šarvuotos technikos 23 proc. (116 vs. 146),
artilerijos sistemų net 2,3 karto (23 vs. 53),
transporto priemonių 1,9 karto (54 vs. 104).

Kaip ir minėta anksčiau, šių kategorijų nuostolių išaugimą sąlygojo ukrainiečių netiesioginės ugnies sistemų pajėgumo sustiprinimas Centro sektoriuje.
Lyginant su praėjusia savaite agresoriaus nuostoliai sumažėjo:
oro gynybos priemonių 1,8 karto (9 vs. 5),
UAV (bepiločių orlaivių) 61 proc. (36 vs. 22),
orlaivių (lėktuvų, sraigtasparnių) 3 kartus (12 vs. 4).

Pastebėtina, kad šių kategorijų nuostolių dinamikos mažėjimas sietinas pirmiausia su tuo, kad minėtos sistemos – tai agresoriaus į kontaktinę liniją pristatomi sunkiai kompensuojami papildymai (visų pirma dėl aukštos kainos). Tuo pačiu, agresoriaus karo aviacijai traukiantis iš Krymo, ukrainiečių oro gynybininkai turėjo mažiau galimybių mūšiuose ją sunaikinti.

Prognozės

Kitą savaitę didelę įtaką padėčiai fronte turės ar/jei ir kokia apimtimi į mūšius įsijungs antrasis agresoriaus ešelonas (reguliarios pajėgos) bei „3-iojo korpuso“ („savanorių“ batalionai) vienetai. Neatmestina, jei šios pajėgos jungsis į mūšius, tai jos bus koncentruojamos ir metamos į sektorius, kur agresorius tikisi pasiekti operacinę sėkmę (Bakhmut ir Centras).

Jei nebus agresoriaus pajėgų papildymo šviežiais manevriniais ir ugnies paramos vienetais bei logistika, Syverks ir Izyum sektoriuose galimas iniciatyvos perėjimas į ukrainiečių rankas, Bakhmut ir Centro sektoriuose gali padėtis tapti apylygė. Neatmestinos dažnesnės ukrainiečių kontratakos.

Tikėtina, kad dėl nesėkmių Pietų sektoriuje agresorius bandys karštligiškai perimti iniciatyvą, todėl aktyvių rusų puolamųjų veiksmų Zaporizhia sektoriuje (ypač vakariniame jo flange) tikimybė didėja. Dėl tos pačios priežasties didėja įvairių provokacijų tikimybė, kuriomis Vakarų spaudžiama Ukraina būtų priversta sustabdyti savo sėkmingus veiksmus Pietų sektoriuje. Pavyzdžiui, problemos su grūdų išvežimu, daugiau provokacijų Zaporizhia AE, „false flag“ operacijos diskredituojant Ukrainos pajėgas. Neatmestini ir bandymai Vakarams kelti paramos Ukrainai naštą (energetinio šantažo suaktyvėjimas, teroristiniai išpuoliai ir pan.).

Neatmestina, kad dėl aktyvesnės oro gynybos ir suaktyvėjusio represinio aparato, Ukrainos operacijų rezultatyvumas Kryme gali sumažėti. Prielaida, kad ukrainiečiai gali daugiau laiko skirti priešo silpnų vietų identifikavimui, analizei. Nežiūrint į šią tikimybę, kas liečia Krymą, tai operacijos nesustos, nes jos turi didelį politinį – psichologinį efektą. Tikėtinas ir susidūrimų kontaktinėje linijoje dažnėjimas, galimai rusų puolimui išsikvėpus, ukrainiečiai vis dažniau bandys pereiti į kontratakas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
28 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
28
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top