Karas Ukrainoje. Šimtas devyniasdešimt ketvirtoji (rugsėjo 5-oji) diena

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas | Veidaknygė

Politinis strateginis lygmuo

Kremlius tęsia mėginimus destabilizuoti Europą. Apie 2 000 rusakalbių protestuotojų išėjo į gatves Kelno mieste reikalaudami, kad Vokietija nustotų remti Ukrainą ir atšauktų Maskvai įvestas sankcijas.

„Vokietijoje tvyro chaosas”, – teigė „vietinė“ gyventoja Jelena Kolbasnikova, kartodama Putino plokštelės melodiją, kad „Rusija gina rusakalbius Rytų Ukrainoje“. „Kaip mes išgyvensime šią žiemą?” – susirūpinimą reiškė Vokietijos rusų diaspora.

Jei sunku žiemą išgyventi Vokietijoje, kodėl žiemos nepraleidus Rusijoje? Vokietijai verta labai gerai pagalvoti ne tik apie vizų lengvatų atšaukimą Rusijos piliečiams, bet apskritai apie jų grąžinimą. Kam šalti Vokietijoje, jei galima šildytis gimtame srutų tvaike Rusijoje? Kas paaiškins, kodėl Vakarų nekenčiantys rusakalbiai plūste plūsta į tuos nekenčiamus Vakarus? Taip pat ir į Lietuvą.

Ženevoje Rusija bandys įtikinti pasaulį, kad Ukraina, padedama JAV, norėjo sunaikinti rusus biologiniais ginklais. Rugsėjo 5-9 d. Ženevoje vyksiančiame konvencijos dėl bakteriologinių (biologinių) ir toksinių ginklų kūrimo, gamybos ir kaupimo uždraudimo šalių susitikime, Kremlius įrodinės, kad Ukraina biologinį ginklą mėgino panaudoti prieš rusus. Biologinis ginklas – tai agentai „vampyras” ir „kregždė”.

Rusijos gynybos ministerijos teigimu, Ukraina ir JAV, naudodamos šikšnosparnius ir kitus paukščius, ketino platinti biologinį ginklą Rusijoje. Projektą esą finansavo JAV. Rusijos ekspertų analizė „patvirtino faktus“, kad Ukraina į kitas šalis išvežė „daugiau kaip 140 konteinerių su šikšnosparnių ektoparazitais”.

Nesijuokit. Rusai turi įrodymų. 2019-2021 m. Rusijos kariškiai nušovė mažiausiai tris suaugusius didžiųjų ančių patinus iš Chersono rezervato, apkrėstus mirtinomis bakterijomis. Būtent dėl to Rusijos kariuomenės „specialioji operacija” buvo skubi ir neatidėliotina. Ką čia ir bepakomentuosi. Iš psichinės negalios nevalia šaipytis.

Psichiatrinės pacientai Kremliuje rado įrodymų, kad beždžionių raupai taip pat yra „JAV biolaboratorijos kūrinys”. Rusijos karo nusikaltimų ministerija tuo pagrindu teigia, kad “Pentagonas planuoja perkelti biologinių tyrimų programas iš Ukrainos į posovietines respublikas, Rytų Europos ir Baltijos šalis”, o visi paukščiai, kurie kerta ar kirs Lietuvos – Rusijos sieną yra potencialūs mirtini ginklai, keliantys grėsmę Rusijos saugumui.

Tai skamba kaip visiškai nepilno proto žmonių kliedesiai (tebūnie jiems Viešpats gailestingas), tačiau būtent su tokiu kaimynu mes turime reikalą.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sutarė, kaip reiktų apriboti „Rusijos superpelną“, gaunamą iš naftos ir dujų pardavimo.” Zelenskis ragino Ursulą von der Leyen skubiai svarstyti kitą pagalbos Ukrainai etapą ir imtis naujos sankcijų bangos Rusijai, o Europos Komisija pateikė Ukrainai septynias rekomendacijas dėl būtinų reformų įgyvendinimo, tarp jų teisingumo reforma, kova su korupcija ir pinigų plovimu bei kitos.

Ukraina išsiuntė didžiausią iki šiol grūdų laivų konvojų – iš šalies uostų išplaukė 13 laivų, gabenančių 282 500 tonų žemės ūkio produktų. Ir mes, ir jūs suprantam, kad šie laivai – potencialus teroristų iš Rusijos taikinys.

Berlynas ir Maskva taškosi kaltinimais dėl sustabdyto dujų tiekimo. „Putino Rusija sulaužė sutartis. Rusija nebėra patikima energijos tiekėja” – pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas. Putinui burna dirbantis Peskovas pareiškė, kad „jeigu europiečiai priima visiškai absurdišką sprendimą, kuriuo atsisako prižiūrėti savo sistemas, tiksliau, „Gazprom” priklausančias sistemas, tai ne „Gazprom” kaltė, o politikų, kurie nusprendė dėl sankcijų, kaltė.”

Pasak Peskovo, net ir esant istorinei įtampai tarp Rusijos ir Vakarų, Kremlius tikisi, kad santykiai kada nors normalizuosis. „Kiekviena konfrontacija baigiasi įtampos sumažėjimu, o kiekviena krizinė situacija baigiasi prie derybų stalo”.

Su teroristais – jokių derybų. Karo nusikaltėliams – tarptautinis tribunolas ir kartuvės.

Praeitą savaitę akcijų fondai pasaulinėje rinkoje neteko maždaug 21,5 mlrd. JAV dolerių.

JAV generolo Ben Hodges teigimu, JAV kariniai tikslai turėtų apimti Rusijos deimperializaciją. „Man atrodo, kad matome Rusijos Federacijos, kokia ji yra šiandien, pabaigos pradžią. Turime būti tam pasirengę… nebuvome pasirengę SSRS pabaigai”, – tviteryje rašo Hodges. Generolas siūlo Moldovai ir Ukrainai kartu spręsti Padniestrės klausimą, nes Kremlius esą dabar negali trukdyti tokioms pastangoms. Tai reiškia, jog Ukraina ir Moldova turi tiesiog išvyti rusiškuosius okupantus iš Padniestrės, nes Kremlius šiuo metu neturi galimybių išlaikyti okupuotą sritį.

Pasak šaltinių Čekijos vyriausybė perdavė Ukrainai keletą sovietų gamybos sraigtasparnių Mi-24.

Operacinis lygmuo

Ukraina šiuo metu neturi resursų greitam kontrpuolimui, todėl pagrindinis dėmesys skiriamas žvalgybai – renkami duomenys apie priešo karinius dalinius, jų buvimo vietą ir kovinę parengtį. Įvertinusi taikinių svarbą, gynėjų kariuomenė smogia tiek priešakiniams daliniams, tiek užnugaryje esantiems logistikos objektams, tokiu būdu sunaikindama okupantų resursus ir galimybę kovoti.

Okupantui vis sunkiau judėti į priekį. Teigiama, jog Bachmuto kryptimi driskiai sugeba pasistūmėti tik po vieną kilometrą per savaitę.

Okupantų tikslais ir toliau lieka visiška Donecko kontrolė, užgrobtų Chersono, Charkivo, Zaporižės ir Mykolajivo sričių teritorijų išlaikymas, ieškant silpnų ukrainiečių kariuomenės grandžių bei pasirengimas puolimo atnaujinimui.

Nors orda ir toliau apšaudo ukrainiečių pozicijas palei visą fronto liniją, driskių smūgiai nėra tokie tikslūs, kaip vakarietišką ginkluotę įvaldžiusių ukrainiečių. Tikriausiai todėl iš Kremliaus pusės pasigirsta vis daugiau užuominų apie derybas ir „geros valios gestus”.

Manome, kad geros valios gestas galėtų būti ordos pasitraukimas iš kurios nors okupuotos teritorijos, pavyzdžiui, Krymo.

Paliekant juokus nuošalyje, tikimės, kad Ukrainos kariuomenės vadovybė supranta, kad „geros valios gestų” reikia visai Ukrainos teritorijai. Kremlius supranta ne derybas, o raketų ir ugnies kalbą.

Taktinis lygmuo

Ukrainos kariuomenė išlaisvino Ozernės kaimą Donecko srityje ir išvadavo Vysokopilio kaimą į šiaurės rytus nuo Chersono.

Sunaikintas okupantų karių vienetas ir amunicijos sandėlis Charkivo srityje.

Tuo tarpu okupantai raketomis apšaudė du Charkivo rajonus.

Ukrainos kariai šią naktį šalies pietuose likvidavo 104 mongolų ordos benkartų palikuonis ir daug priešo transporto priemonių.

Ukrainos aviacija surengė 21 smūgį Rusijos armijos atramos punktams, vadavietėms, pajėgų ir įrangos koncentracijos vietoms, transporto ir logistikos objektams.

Chersono srityje okupantai vykdo „filtravimo” operaciją, siekdami surasti pasipriešinimą organizuojančius partizanus. Driskiai suvokia, kad jų amunicijos ir balvonų naikinimas neįmanomas be Ukrainos kariuomenės sąveikos su vietos partizanais.

Per pastarąją parą rusų teroristai surengė 25 raketinius ir daugiau kaip 22 oro smūgius prieš karinius ir civilinius objektus Ukrainoje.

Ukrainos gynybos pajėgos ir toliau sėkmingai ginasi, išlaiko užimtas pozicijas ir neleidžia okupantui veržtis gilyn į Ukrainos teritoriją.

Rusijos draugai ir partneriai talibai Kabule susprogdino du rusų diplomatus, kurie šalia Rusijos ambasados ketino paskelbti pretendentų, gavusių vizas, pavardes. Dar mažiausiai 25 žmonės žuvo. Aukų skaičius tikslinamas.

Komentaras

Vokietijos valdančioji koalicija nutarė skirti 65 mlrd. eurų pagalbos paketą piliečiams ir įmonėms, kovojant su augančia infliacija ir energijos kainoms.

„Mūsų šalis išgyvena sunkius laikus. Mes nepaliksime nė vieno žmogaus likimo valioje. Šią žiemą išgyvensime”, – pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas. Šių metų gruodžio 1 d. Vokietijos pensininkai gaus 300 eurų, o studentai 200 eurų dydžio vienkartinę išmoką. Asmenys, turintys teisę į būsto pašalpą, gaus 415 eurų šildymo kompensaciją. Tokių asmenų Vokietijoje apie du milijonus.

Vokietijos vyriausybė ketina panaudoti vastybės rezervus, kad sumažintų dujų, naftos ir anglies kainas galutiniams vartotojams. 1,5 mlrd. eurų bus skirta pigiems transporto bilietams, o devyniems tūkstančiams įmonių bus suteikta 1,7 mlrd. eurų mokestinių lengvatų. Tai didžiausias Vokietijos gelbėjimosi paketas. Iš viso ekonominėms gelbėjimosi priemonėms skirta 95 mlrd. eurų.

Labai pamokantis požiūris ir pavyzdys visoms ES šalių valdžioms, kaip šiuo sunkiu metu reikia elgtis su rinkėjais ir įmonėmis, kurioms gali tekti kautis už išlikimą. Arogancija, puikybė, rinkėjų įžeidinėjimas, įmonių palikimas energetiniuose spąstuose – šiuo metu visiškai netinkamas. Rūpestis „kiekvienu šalies piliečiu“ mažina įtampą, skatina dialogą ir susitelkimą.

Foto: kažkas klausė, ką toks mažas gerų žmonių padovanotas DJI Mavic 3 gali nuveikti ginant nuo ordos Ukrainą? Štai jums vaizdas iš jo – Chersonas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
32 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
32
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top