Karas Ukrainoje. Šimtas devyniasdešimt penktoji (rugsėjo 6-oji) diena

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas | Veidaknygė

Politinis strateginis lygmuo

47-ių Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministrė Liz Truss buvo paskirta valdančiosios Konservatorių partijos lydere, balsavime užsitikrinusi 57 proc. balsų, ir perėmė valdžią kaip naujoji Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė tuo metu, kai šalis susiduria su augančiomis pragyvenimo išlaidomis, ekonominiu nuosmūkiu ir lėtėjančiais pramonės apsisukimais. Savo trumpoje kalboje iš karto po balsavimo rezultatų paskelbimo, Truss pažadėjo per artimiausias savaites pateikti planą, kaip bus mažinami mokesčiai, gaivinama ekonomika ir ieškoma kelių iš energetinės krizės.

Mūsų vertinimu, Truss kalba buvo sterilus, diplomatiškai miglotas, populistinėmis politiko žinutėmis susiūtas pranešimas. Bet, matyt, tikėtis kažko kito, būtų tikrai naivu.

Rusijos dujų tiekimas Europai nebus atnaujintas, kol nebus atšauktos Maskvai taikomos sankcijos, pareiškė Kremlius. Pirmadienį Kremlius pagaliau įvardino, kad Vakarų sankcijos buvo vienintelė priežastis, lėmusi Rusijos sprendimą uždaryti dujotiekį „Nord Stream 1”. Iš pradžių Maskva sakė, kad dujotiekį, kuriuo dujos tiekiamos į Europą, uždaro dėl techninės priežiūros.

Europos akcijų rinka išliko rami, tačiau dujų kaina šovė į viršų. Vokietijos valdančioji žaliųjų partija pranešė, kad žiemą ir pavasarį gali tekti naudoti branduolines jėgaines elektros energijos poreikiui užtikrinti, tačiau pabrėžė, kad nuo žaliojo kurso nenusisuks.

Ką gi. Geriau vėliau, nei niekada. Kremlius ruošiasi kelti sumaištį Europoje, ir energetinio karo priemonės yra vienas iš rimtų ginklų. Nenorime iš anksto per daug džiūgauti, bet mums regisi, kad šį kartą Putlerio klika apsiskaičiavo – Europa tinkamai pasiruošė žiemai užpildžiusi 4/5 dujų saugyklų.

Tiek kairiosios, tiek dešiniosios Vokietijos politinio spektro partijos paskelbė „karštąjį rudenį”, kurio metu pirmadieniais reguliariai bus rengiamos demonstracijos. Socialistinė Kairiųjų partija pirmoji paskelbė apie naują protestų seriją prieš Vokietijoje kylančias dujų, energijos ir maisto kainas. Pirmosioms pirmadienio eitynėms rugsėjo 5 d. ji pasirinko Leipcigo miestą buvusioje Rytų Vokietijoje.

Kremliaus propagandos ruporai suskubo pranešti, kad Leipcige vykusios eitynės buvo nukreiptos prieš Vokietijos ir Vakarų Europos paramą „nacistinei” Ukrainai. Nors tai eilinis režimo tešlagalvių išsigalvojimas, stebėdami didėjančius neramumus vakarų šalių visuomenėse, deja, turime pasakyti, kad tai – tik pradžia ir Kremliaus agentūra padarys viską, kad artėjant žiemai neramumai virstų riaušių banga, nukreipiančia dėmesį nuo Ukrainos.

JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad Rusija neturėtų būti pripažinta terorizmo rėmėja. Pasak naujienų agentūros „Reuters”, JAV vadovas tai pasakė per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose. Žurnalisto paklaustas, ar Rusija turėtų būti pripažinta terorizmo rėmėja, J. Bidenas atsakė: „Ne”.

Akivaizdu, kad JAV analitikai ir prezidento Bideno patarėjai vis dar mano, kad Rusija stebuklingu būdu gali pati susiprasti ir išsinešdinti iš okupuotų teritorijų Ukrainoje ir kitose šalyse. Manytume, kad tai didelė klaida, o delsimas ir dvigubas žaidimas palaikant prekybinius ir kitus ryšius su karo nusikaltėliais yra trumparegiškas. Dar daugiau aukų ir žmonių kančių, dar daug branduolinio terorizmo ir hibridinio šantažo, dar daugiau agonijos ir plintančio blogio pasaulyje.

Operacinis lygmuo

Pastarąją parą vyko intensyvūs mūšiai rytuose ir pietuose, bet nei viena pusė ryškesnių laimėjimų nepasiekė.

Žiniasklaidai ir ekspertams įžvelgiant prezidento Zelenskio žodžiuose norimus dalykus, jau kalbama apie kontrpuolimą ir kitose kryptyse – šiaurės rytuose ir rytuose, pietryčiuose ir okupuotame užnugaryje.

Rusijos propagandos mašina tuo naudojasi ir nuolat praneša apie šimtus ir net tūkstančius žuvusių ukrainiečių karių, šimtus prarastų „kontrpuolime“ šarvuotos technikos vienetų ir sudaužytus HIMARS šaudmenų sandėlius, kuriuose neva sunaikinti tūkstančiai raketų.

Ant žemės vaizdas yra kitas – ukrainiečiai skuba naudotis trapia persvara pietuose, kur driskiai likę be aprūpinimo deda į kelnes ir perimtuose pranešimuose aukštesniems štabams skubiai prašo užtikrinti paramą aviacija ir artilerija, taip pat priešlėktuvinės gynybos priemonėmis.

Šiaurės rytuose ir rytuose okupantas metė papildomus „Wagner“ smogikų rezervus, kurių tikėtina užduotis – Bachmuto apylinkių kontrolė ir taktinių sąlygų sudarymas šio miesto užėmimui.

Taktinis lygmuo

Driskiai raketomis apšaudė Charkivą. Susprogdintas gyvenamasis namas.

Enerhodare šaltiniai praneša apie intensyvų susišaudymą, rusai giriasi atrėmę ukrainiečių puolimą, bet mums nuojauta kužda, kad driskiai galėjo susišaudyti tarpusavyje.

Rusai ir vėl apšaudė Zaporižės AE prieigas teigdami, kad išpuolį surengė ukrainiečiai.

Iš salvinės ugnies sistemų „Grad“ naktį apšaudytas Nikopolis. Atrodo, kad žuvusiųjų išvengti šį kartą pavyko.

Karo nusikaltėliai paryčiais raketomis smogė Krivyj Rihui. Gyventojų prašoma likti slėptuvėse. Dega naftos produktų terminalas.

Olenivkos kaimo apylinkėse, Kryme, okupantų priešlėktuvinė gynyba medžiojo ukrainiečių dronus, privertusi iš baimės kelnes pritriedusius „turistus“ paniškai bėgti Rusijos pusės link.

Ukrainos gynybos štabas praneša, kad rusų gyvosios jėgos nuostoliai perlipo 50 tūkstančių.

Jungtinės ukrainiečių gynybos pajėgos neleidžia priešui žengti gilyn į Ukrainą. Sėkmingai atremti driskių bandymai veržtis Soledaro, Zaicevo, Butovkos ir Spartako kryptimis.

Okupantai sutelkė savo pajėgumus ties Konstantinovka ir Bachmutu, kur artilerijos ir aviacijos smūgiais vykdo paruošiamąsias operacijas galimam šių gyvenviečių šturmui.

Per paskutinę parą, priešas aviacijos antskrydžiais griovė Charkivo srities Bairako ir Asejivkos, Donecko srities Prišibio, Vremovkos, Velykos Novoselkos, Novomichajlovkos, Novopolo, Zaporižės srities Poltavos ir Olhivskės, Chersono srities Baltosios Krynicos, Belohorkos ir Kostromkos, Nikolajevo srities Velykos Artakovos, Ternovkos ir Liubomirovos gyvenvietes.

Foto: naujoji JK premjerė; rusai sugriovė dar vieną mokyklą Donecke. Šį kartą tai buvo Kuračiovo 2-oji vidurinė mokykla

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
27 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
27
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top