Karas Ukrainoje. Šimtas devyniasdešimt trečioji (rugsėjo 2-oji) diena

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas | Veidaknygė

Politinis strateginis lygmuo

Čekijoje pirmosios mūsų vasaros prognozių kregždės. Apie 70 000 žmonių susirinko Prahos istoriniame centre protestuoti prieš Čekijos vyriausybę, ES ir NATO. Mitinguotojai kaltina šalies valdžią skiriant daugiau lėšų ir dėmesio ukrainiečiams, nei savo šalies piliečiams.

Protesto akcija „Čekija – pirmiausia” įvyko dėl gerai mums žinomų „problemų“ – COVID-19 ir skiepų, imigrantų, augančių energijos kainų, didėjančių išlaidų pragyvenimui ir bendrai prastėjančios ekonominės situacijos. „Geriausia – ukrainiečiams, o mums – du megztiniai”, – iškeverzota viename iš protestuotojo plakatų, nukreiptų prieš devynis mėnesius dirbančią Petro Fialos centro dešiniųjų vyriausybę. Pasipiktinę čekai reikalauja vyriausybės atsistatydinimo.

Negražu čekams nuolat priminti „Prahos pavasarį“ ir sovietų tankus gatvėse. Tačiau aišku viena – nors Prahos gatvėse sovietų tankų neliko, tačiau liko postsovietinė įtaka, agentūra, kuri jau kursto neramumus šalyje. Kaip anksčiau prognozavome, tokių ir kur kas pavojingesnių mitingų, galimai virstančių riaušėmis, greičiausiai sulauksime šaltuoju metų laiku ir kitose šalyse. Kremliaus smogikai ir „trolių fabrikai“ darys viską, kad destabilizuotų padėtį ekonomiškai ir politiškai lyderiaujančiose ES šalyse. Reikia ruoštis ir numatyti veiksmus, jei kažką panašaus išvysime ir šalia Lietuvos Seimo. Protestų akcijos, riaušės, masinė migracija, ekonominė, energetinė, maisto krizė, branduolinis šantažas – tai įrankiai, kuriais Kremlius šią žiemą spaus ir stengsis destabilizuoti Europą. Turime parodyti, kad esame šio to verti ir ramiai, kompetentingai, aiškiai nuolat kartoti Vakarų partneriams – jei nustosime remti Ukrainą, mus pačius prie sienos prirems driskių automatai.

„Gazprom” pareiškė, kad aptikus nuotėkių, neribotam laikui uždaromas gamtinių dujų vamzdynas „Nord Stream 1”.

Nuostabu. Maskva daro fantastiškai naudingą darbą – žadina apsnūdusius, wurst und bier komforto nirvanoje levituojančius biurgerius. Gavę spyrį į subinę, klerkai pastarąja judins dar greičiau ir tikslingiau, ieškodami alternatyvų. Seniai buvo laikas nutraukt tą Lietuvos klerkų tarpe „Berlyno linija“ (paverskime rusus europiečiais) vadinamą bambagyslę.

Beje, Vokietijos gamtinių dujų saugyklos užpildytos 80 %, o galutinis 90 % tikslas bus pasiektas anksčiau laiko – šių metų spalį.

Kariaujanti Ukraina pasiūlė Vokietijai, kovojančiai su priklausomybe nuo Rusijos energijos, tiekti perteklinę elektros energiją. Ukraina šiuo metu eksportuoja elektros energiją į Moldovą, Rumuniją, Slovakiją ir Lenkiją, tačiau siūlo išplėsti eksportą į Vokietiją.

„ES gautų daugiau energijos, o mes gautume užsienio valiutos, kurios mums skubiai reikia”, – pareiškė Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis.

Ukraina, kuri nezyzia ir net nekalba apie kylančias kainas, o kovoja dėl išlikimo, tiesia pagalbos ranką Europai, kad už gautus pinigus galėtų ją apginti nuo barbarų invazijos. Makabriška, paradoksali XXI amžiaus Europos realybė.

Putlerio kišeninis amsiukas Dmitrijus Medvedevas su jam sugalvotomis, nieko nereiškiančiomis pareigomis režimo aparate, parašė savo profilyje, kad branduolinis arsenalas yra geriausias Rusijos išsaugojimo garantas. „Jei po Sovietų Sąjungos žlugimo branduoliniai ginklai būtų buvę padalyti tarp naujai susikūrusių valstybių, mūsų mažajai planetai galėjo kilti greitų ir katastrofiškų pasekmių”, – pabrėžė buvęs antiprezidentas, šūdprezidentis. Medvedevas mano, kad bet koks mėginimas suskaldyti Rusiją baigtųsi „žmonijos pražūtimi”.

O, kaip atsikvėptų pasaulis, jei neliktų uoliausių jo branduolinių sargių!

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros institucija praneša, kad Rusijos kontroliuojama Zaporižės AE buvo atjungta nuo išorinės elektros energijos tiekimo linijos, nes vietovė buvo nuolat apšaudoma. Tačiau kiti šaltiniai, kurie remiasi Rusijos kanalais tvirtina, kad AE nebuvo atjungta nuo energijos šaltinių.

Šiuo metu pastebime didelį chaosą informacinėje erdvėje, kurį kelia tiek Kremliaus valdomi, tiek kiti su Rusija susiję informaciniai kanalai. Lietuvoje pakankamai daug informacijos, kuri platinama, remiantis TASS, ria.ru, Interfax duomenimis, kas iš esmės yra priešiškos, su mumis kariaujančios šalies karo, destrukcijos ir dezinformacijos įrankiai. Tokio ir panašaus pobūdžio informacijos platinimas – talkinimas priešui bei okupantui.

Vilniuje baigėsi Kremliaus opozicijos suvažiavimas, kuriame dalyvavo apie 500 delegatų iš įvairių pasaulio šalių. Tarp jų – Michailas Chodorkovskis, kuris dviprasmiškai pasisakė apie „Krymo likimą Rusijos sudėtyje dešimtmečiams“.

Laisvosios Rusijos forumo konferencijoje deklaruota labai daug šaunių dalykų: Krymo pripažinimas Ukrainai, horizontalus diasporos kūrimas, tolesnis antikarinio judėjimo kūrimas, Ukrainos rėmimas ir kt. Tačiau kongreso deklaracijoje pasigendame totalitarinės – imperinės Rusijos politikos pasmerkimo: bolševizmo ir komunizmo pripažinimo nusikalstama ideologija, sovietinės sistemos kūrėjų ir puoselėtojų, jų vykdytų karo nusikaltimų pasmerkimo; visų Sovietų Sąjungos ir Rusijos karo nusikaltimų pripažinimo, reikalavimo atsakomybės dėl Sausio 13-osios žudynių Vilniuje, taip pat Sakartvele, reikalavimo nuteisti karo nusikaltimų Čečėnijoje, Ukrainoje bei kitose šalyse organizatorius, bei pareiškimo apie Rusijos jėgos struktūrų (FSB, GRU, FSR ir kt.) dekonstravimą, šalies demilitrizavimą, branduolinės ginkluotės įšaldymą ir atsisakymą.

Kremliaus opozicija turėtų labai aiškiai deklaruoti, jog siekia pakeisti ne Putiną, o sugriauti Kremliaus totalitarinę sistemą iš vidaus, nepaliekant šansų joje atsirasti diktatoriui putinas numeris du. Priešingu atveju, net ir nuvertus Putiną, o Kremliuje pasodinus „taikos siekiantį gerąjį rusą (carą)“, karas netolimoje ateityje būtų užprogramuotas.

Operacinis lygmuo

Pranešama apie intensyvų Rusijos armijos judėjimą į Krymą. Karinė technika gabenama penkias dienas, laikinai uždarant Kerčės tiltą. Į Krymo pusiasalį gabenamas ir karinis personalas.

Jau sakėme, kad Rusija ruošiasi užimti visą Donbaso regioną iki Putlerio gimtadienio, spalio septintosios. Todėl netrukus galime vėl matyti labai intensyvius karinius veiksmus, kokie buvo užimant Lysičianską ir Severodonecką.

Kremliui reikia apčiuopiamos pergalės. O Luhansko ir Donecko sričių užėmimas buvo programa minimum, kurios driskiai iki šiol nepasiekė. Mordoras greičiausiai skuba dar ir todėl, kad rugsėjį turėtų imti veikti lendlizo programa – JAV ginklų ir amunicijos tiekimas itin dideliais kiekiais.

Taktinis lygmuo

Ukrainiečių aviacija surengė šešias atakas, nukreiptas į okupantų štabus, įrangą bei remiant antžemines operacijas. Sunaikinta daug gyvosios jėgos, kovinės technikos, elektroninės įrangos, priešlėktuvinės gynybos sistemų ir logistinio aprūpinimo objektų.

Skelbiama, kad Putinas įvardino terminą, iki kada turi būti baigta Donbaso okupacija – rugsėjo 15 d.

Naktį intensyviai apšaudytas Charkivas ir Nikopolis.

Šiuo metu driskiai vėl puola Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis.

Ukrainos pietuose okupantai vykdo intensyvų apšaudymą palei visą fronto liniją.

Naktį Mykolajivas patyrė masinę Rusijos teroristų ataką: apšaudyti gyvenamieji namai, ligoninės, švietimo įstaigos, viešbutis ir muziejus. Regione sutriko elektros ir vandens tiekimas. Žuvo aštuonerių metų vaikas, dar du vaikai buvo sužeisti .

Naktį intensyviau apšaudyta ir Dnipro sritis. Per Rusijos apšaudymą nužudytas 9 metų berniukas, 10 žmonių sužeista.

Žiniasklaidos atstovams ieškant pasiteisinimų ir įrodymų, kaip vyko Ukrainos „kontrpuolimas“, Kremlius skelbia, „kad Ukraina toliau „nesėkmingai” bando atkovoti teritoriją tarp Mykolajivo ir Kryvyj Riho miestų; neteko 23 tankų ir 27 kovos mašinų, taip pat daugiau kaip 230 karių.

Melagingos, netikslios naujienos iš karo zonos daro didžiulę žalą, tačiau šį žmonių psichologinį fenomeną geriausiai savo laiku įvardino pati naujienų tarnyba CNN: “kol mes apie tai nepranešėme, karas neprasidėjo.” Kontrpuolimai, operatyvinės pauzės, gynybos linijų šturmas ir kiti panašaus pobūdžio veiksmai šiais laikais pirma įvyksta antraštėse. Ir, labai dažnai, jose ir lieka.

Rusija kitą savaitę Ženevoje pateiks dokumentuotus įrodymus, kad JAV ir Ukraina pažeidė Biologinių ginklų konvenciją, pareiškė kažkoks psichiatrinės klientas Maskvoje.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
28 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
28
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top