Karas Ukrainoje. Šimtas devyniasdešimtoji (rugsėjo 1-oji) diena

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas | Veidaknygė

Politinis strateginis lygmuo

TATENA komanda atvyko į Zaporižę ir ketina čia būti kelias dienas. Arba daugiau. Pagal aplinkybes. TATENA komanda apžiūrės atominę elektrinę, ar joje nepadaryta žala, įvertins grėsmes ir saugumo situaciją. O situacija tokia, kad prieš iš Kyjivo išvykstant TATENA atstovams, rašistai apšaudė kelius, kuriais turėjo važiuoti delegacija. Apšaudytas ir Zaporižės AE miestas palydovas Enerhodaras.

Visi esame matę Holivudo filmų, kuriuose koks nors beprotis pagrobia lėktuvą arba grasina numesti bombą ir susprogdinti kokį nors miestą. Šįkart matome tūkstantį kartų baisesnę realybę, kurioje ne vienas beprotis, o tūkstančiai teroristų begalvių visam pasauliui grasina branduoline katastrofa.

Vokietijos ekonomikos ministerijos pareigūnai įtariami dėl galimų ryšių su Rusija ir prorusiškos pozicijos, todėl Vokietijos vidaus žvalgybos agentūra pradėjo patikrinimą. Korupcijos ir šnipinėjimo požymių nerasta.

Labai įdomūs ir juokingi tyrimai. Dar vakar su Kremliumi bendradarbiavo tiek šiandieninis kancleris, tiek frau Merkel, o didžioji dauguma Vokietijos politikų draugystę su Rusijos valdžia laikė racionalaus „biznio“ dalimi.

Tačiau pats faktas džiugina, nes rodo, kad Vokietija stengsis atsikratyti Kremliaus agentų įtakos.

Švedija išsiuntė Ukrainai naują ginklų paketą, kuriame – artilerijos pabūklai.

Šaunu. Būtent artilerijos dabar verkiant reikia.

ES užsienio reikalų ministrai sustabdė 2007 m. susitarimą dėl lengvatinės vizų išdavimo tvarkos Rusijos piliečiams. „Pastebėjome, kad labai padaugėjo sienos kirtimų iš Rusijos į kaimynines valstybes. Tai tampa pavojumi saugumui“, pareiškė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

Kaip netikėta! Net Borrellis suprato, kad tarp į Europą plūstančių rusų knibžda FSB tarakonai. „Pastebėjome daug rusų, keliaujančių laisvalaikiu ir apsipirkti, tarsi Ukrainoje nevyktų joks karas“, – stebisi Borrellis.

Tai natūralu. Kol negali atimti ar užgrobti – turi pirkti. Beje, lengvatų panaikinimas Rusijos piliečiams – nėra draudimas įvažiuoti į ES. Tiesiog nuo dabar tai bus ilgesnė, sudėtingesnė ir brangesnė procedūra.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sukritikavo tokią skystą ES poziciją vizų rusams ir baltarusiams klausimu. Ministras akcentavo, jog ES lyderiai privalo kalbėti ir apie Baltarusiją, nes ši šalis – Rusijos nusikaltimų bendrininkė.

Kuleba sukritikavo Vakarų, o ypač Prancūzijos ir Vokietijos poziciją, kurios nepritaria visiškam vizų rusams panaikinimui. Europa, supaprastindama vizų išdavimą rusams, tikėjosi, kad pastarieji taps civilizuotesni, visuomenė demokratiškesnė, bus „importuotos“ vakarietiškos vertybės ir gyvenimo būdas. Deja, viskas įvyko priešingai – Rusija užpuolė Sakartvelą, po to Ukrainą ir šiandien grasina Vakarams. Dmytro Kuleba ragina Vakarų valstybių vadovus atsikratyti iliuzijų ir pažvelgti tikrovei į akis: „Kolegos atsikratė daugelio iliuzijų apie Rusiją ir blaiviai žiūri į šią šalį bei politiką, tačiau ši naujausia istorija apie tai, kad „Putinas blogas, o žmonės geri“, taip pat yra iliuzija“.

Skelbiama, jog su Rusija besiribojančios Estija, Latvija, Lietuva, Lenkija ir Suomija gali uždrausti rusų turistams atvykti į savo šalis, net jei draudimo neįves ES. Latvija svarsto galimybę panaikinti vizas ir leidimus gyventi rusams, kurie remia karą prieš Ukrainą.

Mes siūlytume panaikinti vizas ne tik karą remiantiems rusams, bet ir kitiems asmenims, nepriklausomai nuo tautybės ir pilietybės. Tokie draugai gali važiuot pasižmonėt ir pasigrožėt Mariupolio koliažais. DNR ir LNR pasai garantuoti.

Rusija uždraudė į šalį įvažiuoti 55 Kanados kariškiams ir politiniams pareigūnams, pranešė Kremliaus užsienio teroro ministerija.

Vaje, koks nuostolis – Kanados politikai kramto kojų nagus, nes ketino vykti į Krymą ir ten mėgautis saulėgrąžų lukštais nuspjaudytu paplūdimiu ir gaivintis turistų iš Rusijos primyžtu jūros vandeniu, na ir, be abejo, stebėti sproginėjančių amunicijos sandėlių fejerverkų.

Vakar Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amirabdollahianas perdavė Rusijos užsienio teroro reikalų ministrui Sergejui Lavrovui taikos plano pasiūlymą. „Yra idėjų, kaip padėti įtvirtinti taiką ir sustabdyti kovas Ukrainoje, ir aš pasidalinau šiomis idėjomis su ponu Lavrovu“, – sakė Amirabdollahianas.

Deja, nes netikime nei vienu žodžiu, kuris išeina iš lūpų asmens, esančio Kremliaus kurantų apsuptyje.

Jungtinių Valstijų Nacionalinio saugumo tarybos strateginės komunikacijos koordinatorius John Kirby pareiškė, kad artimiausiu metu Ukraina sulauks dar vieno karinės pagalbos paketo. JAV Ukrainai jau skyrė daugiau kaip 13 mlrd. dolerių Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, o praeitą savaitę Joe Bidenas paskelbė apie papildomą 2,98 mlrd. dolerių karinę pagalbą Ukrainai.

Rusai užsuko dujų kranelį Vokietijai ir visai Europai. Nežinia ar atsuks. Kremlius pasigyrė, kad 60 % padidėjo dujų tiekimas į Kiniją.

Lenkijos premjeras Mateusz Morawiecki pareiškė, kad „NordStream 1“ ir „NordStream 2“ dujotiekiai leido Putinui užpulti Ukrainą.

Operacinis lygmuo

Be pakitimų.
Skelbiama, kad Zelenskis pranešė apie puolimą ne tik pietuose, bet ir visa fronto linija. Kyjivas pabrėžia, jog šio puolimo taktika skiriasi nuo Mordoro driskių puolimo taktikos.

Driskiai atakuoja panašiai kaip Antrojo pasaulinio karo metu, kai į mūšį, po artilerijos apšaudymo ir aviacijos smūgių, metama gyvoji jėga. Patrankų mėsa – pigiausia, lengviausia ir paprasčiausia „amunicija“, kurią turi „nenugalimoji“ armija. Todėl rusai nuolat veržiasi, braunasi pirmyn ir patiria milžiniškus nuostolius.

Tuo tarpu Ukrainos puolimas yra kitokio pobūdžio. Ukrainos kariuomenė naikina priešo ginkluotę ir gyvąją jėgą, susisiekimo bei logistikos mazgus. Tai ir yra puolimas.

Politikai, karo ekspertai, žurnalistai kurie sumišę vis dar ieško pasiteisinimų ir argumentų dėl vykusio, bet neįvykusio „grandiozinio puolimo“ gali nusiraminti. Tokio puolimo nebuvo ir nebus.

Ukrainos kariuomenė ilgai ir sistemiškai naikins priešą ir jo įtvirtinimus, o priešą sunaikinus ar jam pasitraukus, užims šias pozicijas. Turime suvokti, jog šiame kare ne tiek svarbu, kas užėmė kokį nors Budionovsko kaimelį, kuriame laksto keli benamiai šunys, kiek svarbu, kad ukrainiečiai sunaikino didžiulį rusų amunicijos sandėlį.

Ne kaimelio užėmimas, o priešo resursų naikinimas yra kelias į pergalę.

Taktinis lygmuo

Itin intensyvūs mūšiai verda visoje fronto sąlyčio linijoje, ypač Donbaso regione.

Charkivo rajonas vėl apšaudytas iš tankų, artilerijos ir raketinės artilerijos. Taikytasi į civilinę infrastruktūrą. Suaktyvėjo bepiločių orlaivių žvalgyba.

Rusai apšaudo Slovjanską, stengdamiesi pagerinti savo taktinę padėtį ir logistinį aprūpinimą.

Bachmuto ir Kramatorsko kryptimis rusai pliekė iš artilerijos, stengdamiesi sunaikinti karinę ir civilinę infrastruktūrą.

Mordoro barbarai mėgino veržtis Veselaja Dolina, Bachmuto, Zaicevo, Majorsko ir Kodemos kryptimis, bet gavo į dantis ir pasitraukė. Mėginta ropoti ir Avdijivkos kryptimi, bet nesėkmingai.

Zaporižės kryptimi, nepaisant TATENA misijos, tęsiamas netoliese esančių gyvenviečių apšaudymas.

Remiantis Ukrainos kariuomenės generaliniu štabu, rusai dabar pagrindines pastangas deda oro žvalgybai, bei stengiasi atstatyti patirtus nuostolius, atkurti karinių dalinių logistinį aprūpinimą.

Ukrainos artilerija smogė trims priešo kontrolės punktams ir rusų amunicijos sandėliams Chersone ir Darjevkoje. Smogta ir rusų daliniams Naujojoje Kachovkoje. Pataikyta į šaudmenų sandėlius Liubimivkoje.

Neramu Berdianske: susprogdinta būsimų „rinkimų“ būstinė.

Rusai turi problemų su raketų paleidimo sistemomis. Vakar kelios iš Belgorodo į Ukrainos pusę paleistos raketos nukrito Rusijos teritorijoje, o šią naktį, kaip praneša šaltiniai, viena raketa nukrito į patį Belgorodą.

3-ais Rusijos armijos korpusas atgabentas į Zaporižės sritį, kad būtų atnaujintas puolimas šia kryptimi. Teroristinė valstybė apie Zaporižę ruošiasi kurti dar daugiau problemų visam pasauliui, matydami, kaip jautriai ES ir JAV reaguoja į galimą didžiausios Europoje AE branduolinę katastrofą.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
44 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
44
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top