Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt devinntoji (liepos 2 diena)

Locked N’ Loaded | Veidaknygė

Donbaso kryptis.

Šiaurinis Donbaso flangas
– Charkiv. Be didelių pakitimų.
– Izyum. Vis daugiau duomenų, kad agresorius pereina į gynybą. Atakos Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruože nors ir atkaklios, tačiau lokalios. Orkai bando pasigerinti savo taktinę situaciją.
– Lyman. Be pakitimų.
– Lysychansk. Padėtis toliau nuosekliai blogėja. Neaiški padėtis Verkhnokamyanka, tačiau Lysychansk naftos perdirbimo gamykloje orkai stumiasi į priekį, turi iniciatyvą Vovchoyarivka, mūšiai vyksta pietinėse ir pietvakarinėse miesto prieigose. Informacijos daugėja, kad ukrainiečiai su mūšiais traukiasi į naujas gynybines pozicijas, tačiau oficialūs Ukrainos šaltiniai to nepatvirtina. Tai suprantama – siekdami užtikrinti operacinį saugumą net ir akivaizdžius dalykus patvirtins tada, kai operacija (jei ji vyksta) bus baigta. Nors ukrainiečiai buvo išėję ir iš sudėtingesnės situacijos (pvz. Zolote), tačiau šį kartą mūšių dinamika (gynyba pralaužta greitai) indikuoja, jog galimai agresorius išmoko Zolote ir Severodonetsk pamokas. Gali būti problemų. Labai norėtume klysti.
– Bakhmut.
Kelyje Bakhmut – Lysychiansk agresorius turi inciatyvą ties Lysychansk naftos perdirbimo gamykla ir Spirne, o atšaką Topolivka – Lysychansk yra perkirtęs ir kontroliuoja. Tokiu būdu agresorius ne tik grąsina atkirsti Lysychansk, bet ir judėti Siversk link. Šiame etape kritiškai svarbu išlaikyti status quo likusioje kelio iki Bakhmut dalyje ir neleisti agresoriui įsitvirtinti vakarinėje kelio dalyje. Priešingu atveju prisiveržęs priešas žygiuos ne tik link Syversk iš pietų, bet ir turės galimybę atakuoti Slaviansk iš rytų, t.y. iš užnugario. Ukrainiečiai pajėgūs išlaikyti esamą situaciją kontaktinėje linijoje, o atsitraukimas iš Lysychiansk palengvintų šią užduotį.
Aplink Bakhmut agresoriaus puolimo tempas nukritęs. Mažai tikėtina, kad orkai atsisakys atsiveriančios galimybės apeiti miestą (pvz. prie Soledar) ir judėti Siversk/ Slaviansk/Kramatorsk link, tad galimai puolimas nesustos, pajėgų rotacija vyks eigoje, be didelių pauzių. Jei orkams nepavyks apeiti Bakhmut kituose taškuose (pvz. Berestove), mažai tikėtina, kad agresoriui pavyks pralaužti ukrainiečių gynybą Soledar – Bakhmut ruože.

Centras. Daugėja didelių ir gražių bum orkų pozicijų gilumoje. Į orą lekia šaudmenų , degalų sandėliai, smogta geležinkelių tinklo mazgui prie Yasinuvata. Žinant, kad orkų puolimo numušinėti čia nereikia, kadangi agresorius čia vykdo tik lokalias atakas, mintys ima kilti įvairios. Ar tik į priekį nepajudės ukrainiečiai? Stebėsime situaciją.

Zaporizhia. Ukrainiečiai toliau laiko išsikovotą placdarmą į pietus nuo Vuhledar. Tuo tarpu agresorius bando reaguoti – prie Melitopol pastebėta orkų kolona. Kur jos pajudės – link stabilizuoti padėties Vuhledar, ar į kitą ruožą sukurti problemų ukrainiečiams? Seksime situaciją.

Pietus. Nepaisant permestų papildomų orkų oro gynybos pajėgumų, ukrainiečių aviacija toliau siaučia aplink Cherson ir Kryvi Rih. Tai leidžia lokaliomis atakomis išlaikyti iniciatyvą puolimo ašyje Mykolaiv – Cherson, bei nedideliais žingsneliais vystyti puolimą prie Potomkyne vysto.
Pabaigai šiek tiek apie Baltarusiją. Vis daugėja kalbų, kad putka baigia prispausti bulbafiurerį dalyvauti kare prieš Ukrainą ir atnaujinti Kyivo puolimą. Viešoje erdvėje plaukioja prieštaringa informacija neva baltarusių rezervistai gauna šaukimus prisistatyti į pratybas, prie sienos su Ukraina toliau laikomi 6 baltarusių batalionai, o tuo pat metu šaudmenys iš Baltarusijos kariuomenės sandėlių vežami į Rusija ir perduodami agresoriui. Taip pat teko girdėti apie kalbas, kad neva 1-osios gvardijos tankų armijos pagrindu formuojamas „tankų korpusas“ iš 15 000 karių, 200 tankų, 400 PKM ir BTR (tai geriausiu atveju divizija, na bet tiek to) ir neva jis bus mestas per Baltarusiją į Ukrainos šiaurę. Negalime nuvažiuoti ir patikrinti, bet viskas skamba labai keistai. Kaip ten bebūtų, jei ir taip – Kyivo puolimas šiame etape būtų idiotiškiausias sprendimas, kokį tik agresorius galėtų priimti. Toliau tęsiantis mūšiams Donbase esamos Rusijos ir Baltarusijos pajėgos neturi jokių galimybių išspręsti taktinių, operacinių ir strateginių užduočių aplink Kyivą. Aną kartą puolė gerokai gausesnės pajėgos ir nepešė nieko. Kokie veiksmų eigos variantai:

Kol vyksta mūšis Donbase, agresorius gali bandyti ugnies priemonėmis ir manevriniais vienetais atakuoti Vakarų Ukrainą, ir taip įtakoti ukrainiečių galimybes kautis Donbase. Tai būtų mirtininkų operacija, balansuojanti ant karo su NATO ribos, bet turėtų bent šiokią tokią karinę logiką, nei antrą kartą mažomis pajėgomis pulti milijoninį Kyivą.

Užbaigti mūšį dėl Donbaso sau naudingomis sąlygomis, ir tada perorientuoti pajėgas Kyivo puolimui, o Donbase pereitį į gynybą užimtose teritorijose. Nepaisant ukrainiečių problemų prie Lysychansk, orkai neturi potencialo greitu metu pasiekti tokią pergalę, kad viso Donbaso gynyba subyrėtų, ir jie turėtų prabangą perorientuoti pajėgas link Kyiv.

Visi karine prasme nelogiški, propagandiškai kreivi variantai, kurie sveiko proto žmogui į galva neateina. Kad orkai tam gabūs parodė „kilniaširdiški atsitraukimai“ nuo Kyiv, Chernihiv, Sumy ir Zmeyinyi.

***

Egidijus Papečkys | Veidaknygė

Šimtas dvidešimta aštunta diena (liepos 1, penktadienis)

Rytuose Rusijos pajėgos mėgina išvystyti įgytą iniciatyvą ir puolimo pagreitį, kas leistų ne tik užimti didesnę teritoriją, bet ir padaryti didesnių nuostolių ar net pilnai sumušti besiginančias Ukrainos pajėgas. Kol kas rusų svajonės sudūžta į ukrainiečių gynybą, įsibėgėti agresoriui neduoda, atakos atmuštos. Ukrainiečiai toliau išnaudoja savo naujai įgytas galimybes apšaudyti artimą užnugarį, trukdydami Rusijos pajėgų aprūpinimą, vėl labai aktyviai veikia Ukrainos karo aviacija, nuo kurios agresoriaus aviacija ir oro gynyba nepajėgia apginti.

Lisičianske ir šalia jo vyksta aktyvios kovos, ir čia priešas sustabdytas, bet padėtis tikrai nelengva.

Vėl užfiksuotas Rusijos pajėgų judėjimas prie Melitopolio, ukrainiečiai sako, kad taip mėginama reaguoti į jų nedideles kontratakas. Ko gero tai tiesa, nes permetamos Rusijos pajėgos pernelyg mažos puolimui. Tačiau galima neabejoti, kad rusai apie tai galvoja.

Spaudžiami Chersono kryptyje rusai smogė raketomis Odesai, skaudūs civilių nuostoliai. Nors ukrainiečiai šioje kryptyje aktyvūs, visgi Rusijos pajėgoms čia kol kas didesnės grėsmės nekyla, kol kas jie sugeba apsiginti.

Visi dalinasi ukrainiečių informacija apie 1-osios tankų armijos bazėje Muline formuojamu 3-iu tankų korpusu. Jį turėtų sudaryti 15 tūkst. samdinių, 200 tankų ir 400 pėstininkų kovos mašinų BMP. Teigiama, kad rugpjūčio pabaigoje jis bus permestas į Baltarusiją ir kartu su baltarusiais smogs Ukrainos šiaurei. Galbūt. Kol kas Baltarusijos armija gali smogti tik šaukštais per grikių košę. Mažai tikėtina, bet iki rugpjūčio Lukašenka gali apsigalvoti ir priimti sprendimą pulti kartu su rusais. Bet pasikartosiu – šiandien tai atrodo mažai tikėtina.

Kažkas neaiškaus vyksta prie tilto į Krymą. Rusai sako, kad įvyko autoįvykis, ir, koks sutapimas, tuo pačiu metu prie jo vyko kažkokios pratybos, neva jis pridengiamas specialiai statomomis dūmų uždangomis. Šitas tiltas seniai prašosi atakuojamas, o rusofašistai nuolat baiminasi dėl jo saugumo. Tačiau kas ten iš tikro vyksta ir ar iš viso vyksta – nepasakysiu, trūksta patikimų duomenų.

Pasak Ursulos Van der Leyen, kalbėjusios Radai, Ukrainos kelias į ES pasiekiamas ranka, bet teks sunkiai padirbėti. Viena iš problemų – kova su korupcija. Sakysite, karas, negalima kalbėti apie korupciją? Būtina. Korupcija buvo rimtas veiksnys, silpninantis Ukrainos gynybinius pajėgumus. Pradedant nuo karo pramonės, ir baigiant kitomis sritimis.

Ne į temą, bet kažkas vyksta Uzbekijoje, kur dėl pakeistos Konstitucijos Karakalpakstano Respublika (ji užima 40 proc. valstybės teritorijos) prarado galimybę atsiskirti. Neišvengiamai kyla klausimas – kaip tai susiję su Rusija. Vėlgi, Uzbekija man nežinoma šalis, informacija fragmentiška, tikiuosi pakomentuos kas nors geriau žinantis šį regioną.

Slava Ukraini!

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
22 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
22
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top