Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Aurimas Navys | Veidaknygė

Politinis strateginis lygmuo

Panašu, jog pasaulio dėmesys iš Taivano ir Kinijos greitai vėl persikels į Ukrainą. Ten driskiai kelia pavojų Zaporižės elektrinei. Vakar teroristai antrą kartą apšaudė Zaporižės atominę elektrinę iš raketų MLRS. Trys raketų smūgiai užfiksuoti prie pat elektrinės teritorijos, netoli vieno iš energijos blokų, kuriame yra branduolinis reaktorius.

Barbarai apgadino azoto ir deguonies gamyklą bei pagalbinį pastatą. Kilo vandenilio nuotėkio ir radioaktyviųjų medžiagų pasklidimo pavojus. Pranešama, jog prieš apšaudymą „Rosatom” atstovai skubiai paliko gamyklą. Teroristų vietininkai greičiausiai žinojo, jog atominė elektrinė bus apšaudyta.

Beveik visame Energodare dingo elektra. Ukrainos užsienio reikalų ministerija ragina tarptautinę bendruomenę priversti Rusiją pasitraukti iš Zaporižės atominės elektrinės ir grąžinti ją Ukrainai. Branduoliniai „žaidimai“ prasidėjo po to, kai Putinas pareiškė, jog Rusija neketina panaudoti branduolinių ginklų Ukrainoje. Smūgio į veikiantį reaktorių padariniai prilygsta branduolinės bombos sprogimui.

Kol Kremliaus šarikovai toliau terorizuoja pasaulį branduolinio sprogimo grėsme, civilizuotas pasaulis bejėgiškai stebi ir spėlioja, išlėks į orą atominiai reaktoriai, ar ne. Niekada negalvojome, kad taip galėtume taip sakyti, tačiau nežinia, kas geriau – sąlyginis saugumas ar branduolinis sprogimas, kuris pagaliau (tikėkimės) pažadintų smerkiančiuosius, besipiktinančiuosius ir apgailestaujančiuosius.

Pentagonas paskelbė, kad pasisako už visišką visų branduolinių ginklų panaikinimą pasaulyje. Tačiau nusiginklavimui trukdo Rusija, Kinija ir Šėkorėja. Pastaroji numato naujus branduolinius bandymus, tuo tarpu Kinija savo branduolinius pajėgumus didina 3-4 kartus.

Kinija paskelbė atsakomąsias priemones dėl JAV Atstovų Rūmų Nancy Pelosi vizito Taivane. Planuojama atšaukti Kinijos ir JAV gynybos vadovų telefoninius pokalbius ir susitikimus. Kinijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad sustabdys derybas dėl klimato kaitos.

Kinijos komunistų partijos vadai galėtų užmesti akį ir į laisvą Vakarų žiniasklaidą, kuri padėtų susivokti, kad visos klimato kaitos klausimai atidedami iki Putino Rusijos žlugimo. Europoje vėl rūks iškastinės anglies ir kito kietojo kuro dūmai, o ežerų ir upių vanduo šaldys branduolinius reaktorius. Kinija, atjungusi savo šalies internetą nuo išorinio pasaulio, sunkiai orientuojasi, kas tame išoriniame pasaulyje dedasi.

Vakar Vladimiras Putinas ir Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas Sočyje pliurpė net keturias valandas. Diktatoriai sutarė, kad Turkija už dalinį dujų tiekimą Rusijai mokės rubliais. Šiltai pabendravę, draugeliai nusprendė, kad kitas Rusijos ir Turkijos aukščiausio lygio susitikimas vyks Turkijoje.

Vakarų tyla, NATO šalių tolerancija, greičiausiai reiškia, kad Erdoganui patikėtas vaidmuo spręsti maisto krizės klausimą. Abu „vladykos“ turi ne tik panašumų, bet ir asmeninių interesų, tačiau kaip jau su tais diktatoriais būna, jų draugystė slepia peilius už nugaros. Ankara už susitarimus su Maskva, ne tik tiesiogiai uždirbs iš grūdų gabenimo, bet ir Vakarai užsimerks į Sirijos kurdų žudynes ir pamirš JAV taikomas Turkijai sankcijas. Tokia „stabilumo“ pasaulyje ir maisto krizės sprendimo kaina. Realpolitic.

Ukraina padidino derliaus prognozę ir tikisi surinkti 65-67 mln. tonų grūdų. Planuojama eksportuoti apie 50 mln. tonų grūdų arba perdirbtų produktų, tokių kaip miltai ir aliejus. Grūdų gabenimas per Juodąją jūrą pamažu įsibėgėja.

Jungtinės Valstijos įspėja, kad dėl Rusijos invazijos į Ukrainą 40 mln. žmonių patirs maisto trūkumą. Perspėjama, jog Afrikos šalys, kurios, apeidamos sankcijas, prekiaus su Rusija, pačios susilauks sankcijų.

Latvija sustabdė nacionalinių ir Šengeno vizų išdavimą Rusijos piliečiams. Vienintelė išimtis – artimo giminaičio laidotuves Latvijoje. Estija anksčiau paskelbė, kad nebeišduos trumpalaikių vizų ir leidimų studijuoti Rusijos ir Baltarusijos piliečiams.

Lietuva, priešingai, dar visai neseniai ketino geraširdiškai ir geranoriškai priimti visus atvykėlius iš Rusijos.

Italija ir Ukraina pasirašė 200 mln. eurų paskolos sutartį su nulinėmis palūkanomis, skirtą Ukrainos mokytojų atlyginimams finansuoti.

JAV rengia didžiausią ginklų paketą Ukrainai, kurio vertė milijardas dolerių.

Buvęs Ukrainos Gynybos ministerijos GUR vadovo pavaduotojas įtariamas valstybės išdavimu. Rusijos specialiųjų tarnybų nurodymu jis siuntė joms informaciją iš Gynybos ministerijos, Vyriausiosios žvalgybos valdybos, Nacionalinės sausumos pajėgų akademijos ir kitų institucijų. Sulaikymo metu, šių metų vasario mėnesį, įtariamasis mėgino nušauti SBU pareigūnus. Tokie veikėjai turėjo užtikrinti, kad Kremliaus „specialioji operacija“ Ukrainoje vyktų sklandžiai.

Lietuvoje tokio pat lygio „dugne sėdintys“ Maskvos agentai kelia kur kas didesnį pavojų, nei aktyviai veikiantys visokio plauko rėksniai ir dainorėliai.

Operacinis lygmuo

Ukrainos ir Rusijos pajėgų telkimas šalies pietuose rodo, kad netrukus pagrindiniai mūšiai gali persikelti būtent čia. Ukraina dės visas pastangas išvaduoti Chersoną, o driskiai veršis į Mykolajivą, svajodami apie galimybes užimti Krivyj Rihą, ir, galbūt, Odesą. Kituose fronto ruožuose, greičiausiai, bus mėginama įsikasti ir gintis pliekiant iš artilerijos.

Taktinis lygmuo

Rusijos teroristai tęsė oro ir raketų smūgius prieš karinius ir civilinius objektus
Charkivo, Slovjansko, Bachmuto, Avdijvkos, Zaporižės srityse. Puolimas Avdijivkos kryptimi baigėsi nesėkme.

Mėginama ir toliau veržtis link Bachmuto, čia rusai naudoja ne tik artileriją, bet ir puolamąją aviaciją.

Ukrainos kariuomenė šalies pietuose likvidavo 79 okupantus, sunaikino 4 tankus T-72, 2 savaeiges haubicas Msta-S, radiolokacines stotis, valdymo bei kontrolės automobilį, 10 šarvuočių, 11 kitų transporto priemonių. Sugriautos 2 76-osios oro desanto divizijos ir 49-osios armijos vadavietės, valdymo bei kontrolės postai. Čiornobajivkoje apgadinta priešo bataliono taktinės grupės vadavietė Bruskinske ir ginklų bei įrangos stovėjimo vieta Oleškiuose. Beryslavo ir Chersono rajonuose sudeginti 6 amunicijos sandėliai.

Ukrainos aviacija surengė masinį antskrydį Chersono srityje. Vienu metu priešą atakavo iki 10 karo lėktuvų.

Vakar Rusijos teroristai itin intensyviai griovė Mykolajivo miestą. Raketos krito į uostą ir gyvenamuosius kvartalus. Sugriauta ir apgadinta didžiulė teritorija: privatūs namai, daugiaaukščiai pastatai, daug kur liepsnoja gaisrai. Daug sužeistųjų, yra žuvusiųjų. Mykolajive aktyviai veikia kolaborantai, kurie teikia duomenis rusams apie strateginius objektus mieste.

Ukrainos kariuomenė likvidavo kelietą rusų S-300 paleidimo įrenginių, vykdžiusių Mykolajivo apšaudymus.

Foto: driskiai Chersone užgrobtoje privačioje nuosavybėje – fone Ukrainos vėliava, bet argi jiems tai rūpi?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top