Karas Ukrainoje. Trisdešimtoji aštuntoji (balandžio 2-oji) diena

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

Kyivo kryptis:
-Šiaurės vakarų sektoriuje agresorius toliau vykdo gynybą ir stabdymo veiksmus su tikslu leisti daliai savų pajėgų grįžti į Baltarusiją. Ne visada sėkmingai, kadangi pajutę kraujo kvapą ukrainiečiai juos daužo ne tik pozicinėse kautynėse, bet ir apeidinėja, vykdo riboto mąsto puolamojo pobūdžio veiksmus (atakas ir reidus). Panašu, kad sektoriuje agresorius kaunasi trijų brigadų vienetais: 38-oji ir 37-oji atskirosios motošaulių brigados bei 5-oji atskiroji tankų brigada. Pastaroji mums pažįstama iš mūšių 2015 m. prie Logvinovo: (https://blog.parakomanai.lt/rusijos-tankai-a96615f63b0c). Panašu, kad brigados užduotis vykdo ne pilna sudėtimi, tad tikėtina, kad bendrai sektoriuje kaunasi iki 7 BTG.
-Šiaurės rytų sektoriuje padėtis panaši. Nors orkai ir toliau stengiasi blokuoti Chernihiv, bet jei tokiais tempais gaus į skūrą ir taip greitai išvedinės pajėgas, gali nebepajėgti vykdyti ir šios užduoties. Tuo pačiu ukrainiečiai su ugninga šiluma pasitiko anksčiau mūsų minėtus prie Sumy besitelkiančius orkų tankus ir kitą šarvuotą techniką (tikėtina, iš 4-osios tankų divizijos). Agresorius sustojo ir perėjo į greitą gynybą.

Charkivo kryptyje vyksta lokalūs susidūrimai, ukrainiečiai galutinai įsitvirtino užimtose pozicijose. Agresoriui Belgorodas toliau lieka svarbus taškas, kaip pajėgų telkimo ir aprūpinimo rajonas, operacijoms tiek prieš Charkivą, tiek prieš šiaurinį Donbaso flangą. Pasirodė informacija, kad iš Belgorodo į Pisky (Charkiv sritis) permetama 106-osios oro desanto divizijos vienetai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad šis miestelis yra Charkivo pietvakariuose (prie Valkî). Ukrainiečiams kontroliuojant šiaurines ir vakarines miesto prieigas, orkų desantininkų priešakiniai vienetai čia galėjo atsidurti tik apėję miestą iš rytų ir pietų, kur yra gan geras kelių tinklas. Bloga tendencija, kad priešo pajėgos gana laisvai gali judėti miesto perimetru. Čia svarbų vaidmenį vaidina Balakliya, kurią vis dar kontroliuoja orkai. Prieš kurį laiką ukrainiečiai atsiėmė Husarivka (į pietus nuo Balakliya). Jei yra galimybės ir pajėgumas, galima pabandyti padaryti ką nors gražaus bei prasmingo ir Balakliya. Be to, Belgorode telkiasi 4-osios tankų divizijos vienetai iš 1 GTA (turbūt kelios BTG, nes dalis šios divizijos pajėgų sudalyvavo prieš tai minėtame vakarėlyje prie Sumy). Ar pavyks ukrainiečiams ir šias pajėgas praretinti, kol jos nepasiekė paskirties tikslą, t.y. Izyum, pažiūrėsime.

Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange be didelių pakitimų. Orkams kol kas nesiseka prasimušti Slaviansk (nuo Izyum) ir Popasna (nuo Pervomaisk) link. Agresorius aktyviai artilerija ir aviacija daužo Rubizhne, Lisichiansk, Severodonetsk (Luhansko sritis), tačiau sausumos operacija nėra itin aktyvi. Tikėtina, orkų kovinė technika ir gyvoji jėga yra stipriai praretinta, tad jie laukia nuo Belgorodo atvykstančio pastiprinimo.
-Pietiniame flange orkai reaguoja į ukrainiečių kontrataką į pietvakarius nuo Velyka Novosilka ir patys šiame ruože puola. Tiesa ne itin sėkmingai. Mariupolis kaunasi ir nesirengia pasiduoti. Ir toliau gynėjai (Azov, jūrų pėstininkai, nacgvardija) nenuleidžia kartelės – kas diena apie 4 orkų tankai ir būrys-kuopa pėstininkų minus. Svarbu pasakyti, kad šį šventą darbą dirba ne tik ukrainiečių pėstininkai, bet ir tankistai, artileristai, tad gynėjai ir toliau turi pajėgumo kautis konvenciškai. Jei veiksmai būtu vykdomi tik lengvais ir mobiliais pėstininkų vienetais, tokių rezultatų būtų sunku pasiekti. Priešo aviacija daužo kur papuola. Panašu, pilotai bijo ukrainiečių PLG (AD) priemonių (Stinger), dėl to skraido virš 5 km ir mėto bombas kur papuola. Prasidėjusios kalbos apie galimą civilinių išvežimą iš miesto atrodo pozityviai, tačiau mes esame užkietėję realistai ir netikime, kad šį kartą orkai kažkodėl turėtų pasirodyti žmogiškesni nei yra iš tiesų. Orkas buvo, yra ir bus orkas.

Pietų kryptis. Be didelių pakitimų. Ukrainiečiai bando judėti pirmyn ir spausti agresoriaus pajėgas Chersono prieigose, tačiau šie ginasi. Kautynės yra labiau lokalios, daugiau artilerijos darbo ir pasalų.

Vietiniai jau buvo pasiilgę savų pajėgų:

***

Pradžiai dar šiek tiek grįžtame prie Belgorodo. Isterija, kuri vyksta dėl Belgorodo naftos bazės, tik patvirtina, kad šis nenusakomai nuostabus ukrainiečių pilotų reidas pavyko. Tai ne balandžio 1-osios pokštas.

Po dviejų Tochkų smūgių ankščiau, kurių vienas buvo prieš porą dienų į sandėlius, esančius prie to pačio Belgorodo, net Lietuvos karo akademijos I kurso kariūnas supranta, kad pasienyje esančius strateginius objektus tu privalai saugoti nuo grėsmės iš oro. Tikrai sunku suprasti, ką veikė orkų oro gynybos padaliniai? Na suprantama, kad greičiausiai gėrė, bet negi visi? Nes kaip nepamatyti link strategiškai svarbaus miesto Rusijos teritorijoje lekiančių ukrainiečių sraigtų? Panašu, kad tokio reido orkai visiškai nesitikėjo ir už sienos jautėsi saugiai. Turbūt manė, kad pasienio stulpelis su dvigalve višta apsaugos nuo ukrainiečių keršto. Šaunuoliai ukrainiečiai.

Tradicinis update.

Kyivo kryptis. Orkų turėtos pozicijos griūna, kaip kortų namelis.
-Šiaurės vakariniame sektoriuje per šiandien išlaisvinta visa eilė didesnių ir mažesnių miestelių/kaimelių tame tarpe Makariv ir Lisne (į šiaurę nuo Kyiv – Zhytomir kelio) ir į šiaurę nuo Hostomel iki pat Sukholuchchya. Kas nors galėtų sakyti, kad ukrainiečiai plečia vakarykštę sėkmę ten, kur rusai neturi nei resursų, nei noro kabintis į operacine prasme nereikšmingas vietoves. Tačiau ukrainiečiai ne tik įsitvirtino Buchia, bet įžengė į Borodyanka. Ryte minėjome, kad tai rusams labai svarbus komunikacinis mazgas. Maža to, pasirodė pranešimas, kad ukrainiečiai susigrąžino Ivankiv kontrolę. Jei pamenate, šiandien taip pat minėjome, kad orkai gali pabandyti Teteryv upę ir šalia jos esančius miestus šiauriniame krante panaudoti kaip naują greitos gynybos liniją. Šiame kontekste Ivankiv yra vienas svarbesnių gynybinių ir logistinių taškų. Keliais Dymer – Ivankiv, Ivankiv – Chernolbyl, Ivankiv – Krasiatychi juda didžioji dalis atsitraukiančių ar į naujas pozicijas judančių orkų pajėgų. Tad jei ukrainiečiams čia pavyktų įsitvirtinti, orkų gynyba gali suskilti į atskirus sektorius.
-Šiaurės rytiniame sektoriuje padėtis panaši. Ukrainiečiai toliau stumiasi į rytus nuo Brovary. Išlaisvino eilę miestelių/kaimelių ir pasiekė Sal’ne, Shnyakivka, Bazhanivka, Pohreby. Tai labai geros gynybai pozicijos (upės, upeliai), tad galima dar kartą pagirti ukrainiečius, kad jie nevaro kiek eina, o teritoriją atsiiminėja etapais (užima greitai gynybai patogesnes vietas, sustoja, pritraukia aprūpinimą ir gale judančius vienetus). Tiesa, šiame sektoriuje (skirtingai nuo šiaurės vakarų) agresorius rodo daugiau noro kovoti ir aplink Sumy telkia pajėgas.

Charkivo kryptis. Be didelių pakitimų.

Donbaso kryptis:
-Šiaurinis flangas. Ukrainiečiai oficialiai patvirtino, kad prarado Izyum. Tai svarbus praradimas, kadangi gynėjai atstumti nuo patogaus gynybai ruožo (Donec upė ir Izyum miestas). Agresorius savo pastangas koncentruoja link Sloviansk. Šiandien bandė užimti Mala Komyshuvakha (į pietus nuo Izyum), tačiau tikslų nepasiekė. Orkai ir toliau bukai, be įvairesnių eigos variantų, daužo galvą į sieną ties Popasna, bent šiuo metu, jiems tai atrodo neįkandamas riešutėlis.
-Pietiniame flange „Azov“ pulko vadas paneigė gandus neva štabas yra evakuotas, miestas toliau kaunasi: https://twitter.com/Polk_Azov/status/1509889939550490624

Pietų kryptis. Be didelių pakitimų. Agresorius bando taisyti padėtį kontratakuodamas prie Oleksandrivka (Mykolajivo sritis), bet ir čia nieko nesigauna. Pasirodė informacija, kad Tokmak orkai rengiasi organizuoti referendumą, kuris įteisintų jų okupaciją. Ką jie ten rūko, a?

Nuotraukoje – ukrainiečių perimtas TOS-1 „Buratinas”. Itin šlykštus ginklas, kadangi šaudo reaktyvinias sviediniais su termobariniais užtaisais, kurie sukelia itin didelias kančias, esantiems sprogimo spindulyje.

***

Kyivo kryptis:
-Šiaurės vakariniame sektoriuje ukrainiečiai ir toliau sėkmingai stumia agresorių į šiaurę. Orkai išstumti iš Buchia, reali grėsmė netekti operacinę reikšmę turinčios Borodyanka (kelių mazgas, potencialaus atsitraukimo maršruto dalis, dar vis tikėtinas logistinis taškas). Jei orkai ir planavo atsitraukimą, tai jis tikrai neturėjo būti toks. Taip gaunant į skūrą, jiems realiausia pabandyti įsitvirtinti šiauriniame Teteriv upės krante (Starovychi – Ivankiv – Orane). Ne variantas ar pavyks.
-Šiaurės rytiniame sektoriuje ukrainiečiai užėmė Nova Basan ir ženkliai pagerino savo operacinę padėtį sektoriuje. Agresoriai atitraukia dalį pajėgų, dalį jų rotuoja. Nova Basan – Sumy kelio atkarpoje ukrainiečiai su pasalomis buvo aktyvūs ir ankščiau, bet dabar orkams dar sunkiau pilna apimtimi kontroliuoti šį kelią. Kai kur priešo pajėgos dengia kelią, kai kur jų nėra. Tuo ir toliau sėkmingai naudojasi ukrainiečiai ir kala orkų kolonas. Logika paprasta – nekontroliuoji atsitraukimo kelių, sunku vykdyti perėjimo per savus padalinius atgal manevrą (RPOL – rear passage of lines).

Charkivo kryptis. Čia toliau be didelių pakitimų. Ukrainiečiai tvirtina iškovotas pozicijas, orkai neturi pajėgų kažkaip pakeisti situaciją. Visas jų dėmesys sutelktas į šiaurinį Donbaso flangą.

Donbaso kryptis:
-Šiaurinis flangas. Panašu, agresorius perėmė Izyum miesto kontrolę ir toliau kaupia pajėgas dideliam puolimui Sloviansk link. Kamyanka ir Donetske ruožuose toliau vyksta atakos ir kontratakos iš abiejų pusių, intensyviai dirba artilerija. Situacija aplink Severodonetsk be pakitimų. Priešas nepavargsta bandyti iš rytų (nuo Luhansko pusės) užimti Popasną ir veržtis į Severodonetsk ar Sloviansk pietus.
-Pietinis flangas. Mariupolis toliau kaunasi, per paskutinę parą agresoriui nepasisekė ženkliai pasistūmėti. Vakar ukrainiečių Mi-8 pabandė iš miesto evakuoti sužeistuosius, tačiau orkai jį numušė. Agresorius ir toliau bando sukrapštyti bet kokius rezervus ir meta juos į Mariupolio šturmą. Konkrečių naujienų apie vakarykštę ukrainiečių kontrataką prie Chervone (gyvenvietė rytinėje Huliajpole pusėje) nėra. Pasigirdo daug optimizmo, kad ši kontrataka – tai žadėta Mariupolio deblokavimo operacija. Palaukime.

Pietų kryptis. Ukrainiečiai toliau stumia orkus nuo Krivih Rih ir išlaisvino 11 įvairaus dydžio miestelių ir kaimelių (Novovorontsovka, Mala Shesternya, Novohryhorivka, Topolyne, Kniazivka, Krasnivka, Svobodne, Kamyanka, Pryhirya, Kochubeivka, Orlove). Jei ukrainiečiai dar gerokai stuktelėtų iš Snihurivka (Mykolajivo sritis) link Dniepro, tuomet link Krivih Rih bandžiusios judėti agresoriaus pajėgos būtų ukrainiečių spaudžiamos iš šiaurės, vakarų ir pietvakarių, bei Dniepro iš rytų. Sulėtinti didesnių ukrainiečių vienetų judėjimą į rytus gali riboti rytinėje Snihurivka dalyje vingiuojanti Inhulec upė, kurią šiauriau ukrainiečiai jau yra kirtę ne kartą. Tuomet čia pat jau būtų ir Nova Kakhovka, t.y. atsirastų galimybė eliminuoti vieną iš dviejų likusių orkų tiekimo kelių į Chersoną. Fingers corossed.

Belgorode vėl fejerverkas, sprogo naftos saugykla. Nors nei vienas iš mūsų netikim ir negalim patikėt, kad įmanoma ramiai įskristi į RU teritoriją, apšaudyti ir grįžti, bet atrodo lyg ir tiesa. Kosmosas. Turbūt ne sutapimas, kad jau kelintą kartą tokius atsitiktinumus patiriantis Belgorodas – strateginis logistinis ir pajėgų telkimo rajonas orkams bandant išsilaikyti prie Charkiv ir puolant šiaurinį Donbaso flangą. Ukrainos žvalgyba ir SOP kukliai šypsosi .

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top