Karas Ukrainoje. Trisdešimtoji ketvirtoji (kovo 29-oji) diena

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

Labas rytas!

Kyivo kryptis. Panašu, šiaurės vakariame sektoriuje ukrainiečiai dar labiau išplėtė kontrataką ir atstūmė priešą nuo kelio Kyiv – Zhytomir (kol kas sustojo ties Lysne). Atrodytų, kad agresorius kontroliuoja ne daugiau nei 15 km šio kelio (tarp Makariv ir Lysne). Maža to, mūsų mielieji skaitytojai tikrai neturėtų nustebti, jei orkai ir to neteks (Ukrainiečiai atsiėmė Motyzhyn ir artėja link kelio iš pietų). Susidaro įspūdis, kad ukrainiečiai turi pajėgų/resursų žengti ir drąsesnių žingsnių, tačiau dabar jiems rengia dirvą vis atkąsdami po gabalėlį agresoriaus kontroliuojamos teritorijos. Ar tikėtina kontrataka link Buchia – Hostomel bus dar viena eilinių pasistumdymų virtinėje ar kažkas rimčiau – pažiūrėsime. Tiesą sakant sėdint ant sofos smūgis Buchia-Hostomel ir tuo pat metu kontrataka į Borodyanka atrodytų labai gražiai. Klausimas ar ukrainiečiai turi tam pajėgų. Kituose sektoriuose be didelių pakitimų.

Charkivo kryptis. Agresorius kol kas nepadarė nieko, kad perlaužtų įvykių eigą savo naudai. Tikėtina, tam neturi pajėgų, kadangi kol kas viskas keliauja Izyum link. Tuo metu ukrainiečiai nesnaudžia ir stiprina savo pozicijas aplink Chuhuiv.

Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange atrodytų padėtį prie Kamyanka ir Topolske pavyko stabilizuoti (ukrainiečiai bando atsiimti šiuos miestelius, priešo pajėgos čia sukaustytos). Kita vertus, panašu agresorius sukaupė pakankamai pajėgų į vakarus nuo Topolske ir iš šiaurės rytų puola Barvinovke ir Slaviansk kryptimis. Toliau verda mūšiai Severodonetsk sektoriuje ir aplink Popasna. Priešui čia nepavyko pasiekti savo tikslų.
-Pietiniame flange po vakarykščių nesėkmingų atakų link Vuhledar atrodo, kad agresorius aprimo. Tačiau Mariupolyje priešas pasiekė taktinę sėkmę – panašu užimtas miesto centras (Myr pr. – Shevchenka g – Arena g. rajonuose). Kaip ir minėjom anksčiau, priešas juda vidiniame ukrainiečių gynybos žiede, tačiau panašu į upių dengiamą „citadelę“ dar neįžengė. Vakarykščiai pulko „Azov“ kovos rezultatai – sunaikinti 2 tankai, 1 BMP, 1 BTR. Kova tęsiasi. Apie Mariupolio gynybą galite paskaityti čia: https://www.facebook.com/Parakomanai/videos/690858392333253/
-Pietų kryptis. Be didelių pakitimų.

RF akivaizdžiai bandė užsiimti kuo geresnes pozicijas prasidedančioms deryboms su Ukraina (puolimas bet kokia kaina Izyum ir Mariupolio sektoriuose) ir taip diktuoti sąlygas. Neatrodytų, kad pasiekė didelių laimėjimų. Nors taktinių sėkmių minėtuose ruožuose yra, tačiau ukrainiečiai tai kompensavo savo rezultatyviais veiksmais aplink Kyivą ir Sumy sektoriuje.

Ukrainos muzikantas Sviatoslavas Vakarčukas lanko Kyivo gynėjus:

***

Gerą vakarą!

Kyivo kryptis:
-Šiaurės vakaruose orkai išstumti iš Irpen. Tai ne primas ir (turbūt deja) ne paskutinis pasistumdymas Irpen – Buchia – Hostomel ruože. Labai gerai, kad ukrainiečiai neleidžia agresoriui atsikvėpti ir jį pastoviai spaudžia kontratakomis ir artilerijos ugnimi.
-Šiaurės rytiniame sektoriuje pastebėtas orkų bandymas sprogdinti tiltus į šiaurės rytus nuo Chernihiv (Snovsk, Stara Rudnya, Smyach, Maly Dyrchyn ir Velykyi Dyrchyn) bei aplink Konotop. Jei planuoji tęsti puolimą, tai toks veiksmas idiotiškas. Tad, panašu ir čia agresoriaus pagrindinis siekis yra įsitvirtinti gynyboje (prisidengti upėmis) ir neleisti ukrainiečiams jų apeidinėti.
-Ukrainiečiai išmušė priešą iš Rudnitske (šalia Brovary). Dėl šio miestelio jau kelinta diena vyko pasistumdymai tarp abiejų pusių. Agresorius pabandė atsiimti prarastą Lukyanivka, tačiau jam ne tik kad nepavyko, bet kartu prarado ir šalia esantį Rudnitske.
-Dinamiškiausia padėtis Sumy sektoriuje. Pasirodė pranešimų, kad šalia išlaisvintų Trostyanets – Slavhorod – Krasnopolia, ukrainiečiai išlaisvino Boromlia ir net Ochtyrka. Dėl pastarojo reikėtų dar tikslinti informaciją, kadangi tai svarbus komunikacinis mazgas, jungiantis Sumy su Charkiv kryptis.

Charkivo kryptis. Čia vertėtų pratęsti kalbą apie Sumy ir pasiremti Conflict Intelligence Team vertinimu, kad ukrainiečiai išvalė visą kelią nuo Charkiv iki Sumy. Jei nuo Sumy iki Ochtyrka gana realu (žvelgiant į paskutinių dienų dinamiką), tai kitos pusė kelio (Ochtyrka – Charkiv) išlaisvinimas skamba tikrai įspūdingai. Oficialiuose ukrainiečių šaltiniuose to nematome, tą patį galime pasakyti ir apie soc. tinklus. CIT apie šį laimėjimą kalba nesureikšmindami, teigia, kad tai lokali sėkmė. Esą orkai ir toliau gali apšaudyti Ukrainos atsiimtas vietas iš RF teritorijos. Na, kaip čia pasakius. Visų pirma jei taip:
-yra skirtumas ar minėta teritorija tik apšaudoma artilerija iš RF teritorijos, ar joje stovi orkų pajėgos (boots on the ground). Net ir lyjant artilerijos salvėms, tačiau nesant tiesioginiam kontaktui su priešu, galima nuveikti tikrai gerų dalykų, skirtingai, negu esant pastoviam tiesioginiam kontakte ant žemės su priešo vienetais.
-atkovota apie 100 km Ukrainos teritorijos, sujungiant tris svarbius komunikacinius mazgus dviejose kryptyse (Sumy – Ochtyrka – Charkiv).
-Charkiv visiškai atblokuotas iš vakarų, kas sudarytų sąlygas aktyvesniam ukrainiečių veikimui į šiaurę, rytus ir pietus nuo miesto, kas itin pagelbėtų Izyum gynėjams. CIT kompetencija neabejojame, tiesiog gal yra kokių patikslinančių šią informaciją duomenų. Jei jų turite, pasidalinkite su mumis, būsime dėkingi.

Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange agresorius toliau siekia blokuoti Izyum iš pietų ir intensyvina puolimą Slaviansk link. Maža to, orkai siekia plėsti savo kontroliuojamą teritoriją šiauriniame Donec upės krante su tikslu turėti daugiau galimybių persikelti į pietinį krantą ir sustiprinti puolimą į vakarus (Slaviansk) arba rytus (Severodonetsk). Bandė užimti Terny, tačiau nesėkmingai. Tuo pačiu agresoriui nesiseka visiškai perimti Rubizhne kontrolės ir taip priartėti prie Severodonetsk iš šiaurės. Toliau aktyviai puolama Popasna, tačiau be didelių rezultatų. Štai taip čia linksmai orkai judėjo į puolimą: https://twitter.com/GirkinGirkin/status/1508449542710124546, o štai taip nuotaikėlė subjuro po dviejų dienų: https://twitter.com/GirkinGirkin/status/1508449843034959873
-Pietiniame flange karščiausia žinoma Mariupolyje, orkai veržiasi miesto centro link. Tuo pačiu agresoriui ir toliau nesiseka pulti Vuhledar kryptimi. Kitais žodžiais tariant, jų noras apeiti pietinį Donbaso krypties flangą kol kas neįgyvendintas.

Pietų kryptis. Agresorius šioje kryptyje prarado iniciatyvą, tačiau jis ne tik toliau kaupia rezervą, bet ir bando pereiti į lokalia kontratakas. Pabandė prie Blahodatne (Chersono sritis), grįžo sukruvinta nosimi. Tačiau jei tai pavirs į tendenciją ir ukrainiečiai liks pasyvūs, yra grėsmė, kad sukaupę pajėgumą orkai vėl bandys perimti iniciatyvą. Geriausia, kas dabar galėtų nutikti ukrainiečiams, jei į orą išlėktu du tiltai per Dnieprą, kuriais į Chersoną keliauja aprūpinimas.

Ukrainos specialiųjų operacijų pajėgų meninis performansas:

***

Linas Kojala

Ukraina. 33-oji invazijos diena.

– Ukraina laikosi. Ukrainos kariuomenė sugebėjo atsiimti Sumų srities Trostjaneco miesto (20 tūkst. gyventojų iki agresijos) kontrolę. Nepatvirtinta žinia, kad ukrainiečiai atsiėmė Irpenį, esantį greta Kyjivo. Šalies sostinė ir kiti miestai toliau apšaudomi. Anot Mariupolio mero, aukų skaičius mieste siekia apie 5 tūkst. Kyjivo mero Vitalijaus Kličko teigimu, nuo karo pradžios sostinėje žuvo 100 žmonių.

– Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu ir kiti aukšto rango Kremliaus atstovai, galimai ir Vladimiras Putinas, slepiasi bunkeryje Uralo kalnuose, skelbia Christo Grozevas iš Bellingcat

– JAV dislokuoja Vokietijoje šešis Boeing EA-18 Growler elektroninės atakos naikintuvus. Naikintuvai skirti priešo priešlėktuvinės gynybos priemonių naikinimui. Jie stiprins NATO rytinio flango saugumą ir nebus naudojami Ukrainoje.

– Anot Turkijos prezidento atstovų, Ukrainos ir Rusijos derybos prasidės rytoj ryte.

– Nobelio taikos premijos laureato Dmitrijaus Muratovo vadovaujamas Kremliui opozicinis Rusijos leidinys Novaya Gazeta stabdo veiklą. Anot Muratovo, leidinio komanda nesiskirsto, bet šiuo metu negali tęsti tiesioginės veiklos dėl žiniasklaidos suvaržymų.

– Rusijos oligarchas Romanas Abramovičius ir du Ukrainos delegacijos nariai po derybų su Rusijos atstovais kovo pradžioje, anot WSJ, pajuto galimus apnuodijimo simptomus – akių skausmus, odos lupimąsi ir pan. Abramovičiaus atsigavo ir toliau siekia dalyvauti derybose kaip tarpininkas.

– Buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Schroderis toliau dirba Rusijos valstybiniame energetikos sektoriuje. Rosneft įmonėje jo alga gali siekti 600 tūkst. eurų per metus, Nord Stream įmonėje – dar 250 tūkst. Kadangi Rusijos energetikos įmonėms tiesioginės sankcijos kol kas netaikomos, formaliai teisės aktams jis nenusižengia, tačiau Vokietijoje yra aštriai kritikuojamas (pvz., neteko Hanoverio miesto garbės piliečio vardo – anksčiau tokia priemonė pritaikyta Adolfo Hitlerio atveju).

– Ukrainos karinės žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas teigia, kad “Ukrainos kariuomenė yra pajėgi ilgą laiką gintis nuo Rusijos pajėgų”, tačiau tam reikalinga rimta ginkluotė iš Vakarų. Ypač modernios priešlėktuvinės ir priešraketinės sistemos, artilerija, aviacija.

– Pabėgėlių iš Ukrainos skaičius, anot Jungtinių Tautų, priartėjo prie 4 mln.

– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.

***

Egidijus Papečkys

Abiejų pusių oficialiuose pranešimuose – štilis. Beveik neminimos gyvenvietės dėl kurių būtų vykę mūšiai, arba kurios būtų skelbiamos kaip perimtos iš priešininko. Yra tik viena vieta, kur mūšiai įnirtingi. Mariupolis. Rusų karo žurnalistas vaikščioja aplink sugriauto dramos teatro griuvėsius. Be abejo pasakoja, kad susprogdino patys ukrainiečiai. Pasigirdo kalbų, kad gynybą pavyko perkirsti pusiau ir padalinti į dvi dalis. Nesu linkęs tikėti, bet jeigu pasitvirtintų, tai reikštų kad besiginančių Ukrainos pajėgų padėtis ženkliai pablogėjo, nes įveikti tokią sutrupintą gynybą daug lengviau. Rusijos gynybos ministerija platina dezinformaciją – neva savo karius paliko ir mėgino pabėgti Mariupolį ginančio „Azovo“ vadai, tačiau atvykęs jų pasiimti sraigtasparnis Mi-8 buvo numuštas Mariupolio prieigose. Tai yra pigus melas. Beje, Mariupolyje rusai praktiškai neturi belaisvių – „Azovo“ kariai nepalieka sužeistųjų ir į nelaisvę nepasiduoda.

Rusijos pajėgos toliau visame fronte apšaudo ir griauna civilinius objektus, vietomis (šiaurėje) ima įrenginėti gynybines pozicijas. Po truputį renkami atskiri padaliniai iš įvairių Rusijos vietų, kuriais bus mėginama papildyti nuostolius patyrusius dalinius. Rusai taip daro visada, čia jų šimtametis tradicinis būdas pakelti apdaužytų mūšiuose dalinių kovinę vertę. Tokiais kuopos dydžio vienetais „sulopomi“ pulkai ir brigados, tačiau tai tik padidina karių skaičių, bet nelabai pakelia kovinę galią. Kodėl? Nes padaliniai neturi būtinos dalinyje bendrumo dvasios, pavaldiniai nepažįsta savo vadų, o vadai – pavaldinių. Todėl atsiranda nepasitikėjimas, pasireiškia iniciatyvos stoka, sudėtingiau planuoti ir perduoti įsakymus. Niekas nežino, kaip kuris padalinys laikysis mūšyje. Toks sulopytas „vatinukas“ vėl apdaužomas mūšyje, ir vėl reikia lopyti atsiradusias skyles. Visgi toks būdas turi privalumą – priešas sekinamas, eikvojasi jo amunicija, didėja nuovargis ir pamažu silpsta jėgos. Ukrainiečiai turi daug karių, daug lengvų ir efektyvių prieštankinių bei priešlėktuvinių ginklų, kurių vis naujas partijas pristato Vakarai, tačiau anksčiau ar vėliau pasijus sunkiųjų priemonių – artilerijos, raketinių salvinių sistemų, tankų ir kt. trūkumas. Tas pats liečia ir amuniciją. Nežinia, kiek sovietinio tipo artilerijos šaudmenų dar liko rytinėse NATO valstybėse, bet kol kas dar galima tikėtis stabilaus jų tiekimo Ukrainai. Vakar pranešinėję apie atakuotas kuro saugyklas, šiandien rusai jau pranešinėja apie sunaikintus „stambius amunicijos sandėlius“. Žinoma, kad jie stengiasi tą padaryti, tačiau pranešti lengviau, negu aptikti ir sunaikinti. Ko trūksta Vakaruose, tai naujos ir kokybiškos 125 mm kalibro amunicijos tankų pabūklams. Ukraina ir Rusija šiandien kare naudoja gerokai senstelėjusią tankų amuniciją, tačiau NATO valstybių turimų sovietinių tankų T-72 komplekte yra dar senesni sviediniai su dar kuklesnėmis pramušamosiomis savybėmis. Taip yra todėl, kad jie jau seniai nebeprioritetiniai ir, išskyrus nedidelį skaičių modernizuotų, laukia savo eilės į metalo laužą. O ir patys tankai yra kuklesnės, eksportinės modifikacijos T-72M1, pagal visus parametrus atsiliekančios nuo šiandien Rusijos pajėgose naudojamų panašaus amžiaus tankų T-72 ir T-80. Ne ką geresnė padėtis ir Lenkijoje, bet lenkai ženkliai didina savo pajėgas, ir jiems reikalingas kiekvienas tankas, jų netgi trūksta.

Daug kas priklausys nuo rytoj įvyksiančių derybų Stambule. Manau, kad Vakarai šiek tiek stabdo ginklų tiekimą prieš derybas, nenorėdami jas apsunkinti, o iš kitos pusės – daro spaudimą Kremliui, užsimindami apie sunkios technikos tiekimą ukrainiečiams, kuris prasidėtų derybose nieko nesutarus. Rusijoje supranta – prasidėjus didesniems ginklų tiekimams Ukrainoje jiems bus dar karščiau. Tačiau puikiai suprantame, kad Kremliaus režimas tokią grėsmę gali prisiimti. Šiek tiek daugiau vilties suteikia tai, kad abi šalys nekomentuoja derybų eigos. Paskutiniu metu aiškiai matėsi tendencija, kad nutaręs veikti vienašališkai Kremlius nutekina visą informaciją apie pokalbius ir derybas. Todėl tikėtina, kad šį kartą iš tiesų yra linkę tartis. Paliaubų rytoj nesitikiu, bet norėčiau apie jas išgirsti kelių savaičių bėgyje.

Rusijos pajėgos okupuotose teritorijose vis nuosekliau ieško Ukrainos patriotų, kariavusių asmenų ir žmonių, galinčių dalyvauti pilietiniame pasipriešinime. Laukiantiems partizaninio karo atsakysiu – šiame etape jo sunku tikėtis, tuo labiau, kad frontas stovi vietoje. Keli bandymai apmėtyti Molotovo kokteiliais pravažiuojančias kolonas baigėsi liūdnai, ypač – vienas iš jų, tada žuvo visi pasalą rengę civiliai ukrainiečiai. Tačiau jeigu Rusijos pajėgoms pavyks įsiveržti giliau, apie partizanus tikrai dar išgirsime. Nenorėčiau kalbėti detaliau, nes priešas klauso ištempęs ausis.

Laukiame rytojaus, ir tikimės gerų žinių.

Slava Ukraini!

1 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top