Karas Ukrainoje. Trys šimtai aštuoniasdešimtoji antroji (Kovo 12 diena)

Egidijus Papečkys | Veidaknygė

Dar vienas ramesnis savaitgalis. Fronte jis toks pat kruvinas, kaip ir kiekviena karo diena, bet visi putinai, peskovai, lavrovai ir net medvedevai išnyko iš viešosios erdvės, niekam niekui negrasina ir nekomentuoja. Ilsisi, nevidonai.

Bachmuto rajone ir toliau tęsiasi sekinantys mūšiai, Ukrainos pajėgos gerai laikosi. Šiek tiek paskubėjo susprogdinti tiltus, kuriuos dabar patys įveikinėja su inžinerinių padalinių pagalba (ant sunkvežimio arba tanko važiuoklės pervežamu keliolikos metrų ilgio tiltu, kuris „užkloja“ susprogdintą stacionaraus tilto fragmentą). Neaišku, kaip čia viskas susiklostys, bet kol kas Rusijos pajėgos užstrigo. Visgi ukrainiečiai turės kontratakuoti ir atlaisvinti kelius, panaikinti apsupimo grėsmę, kitaip Bachmuto neišlaikys.

Susirėmimai vyksta ir prie Kreminos, čia aktyvios ukrainiečių žvalgybinės grupės, kurios yra planuojamo puolimo pranašai. Tiesa, puolimas gali ir neįvykti, jeigu nepavyks susikurti jam tinkamų sąlygų – ukrainiečiai nepuola beatodairiškai, viską kruopščiai pasveria ir suplanuoja. Prie Kreminos vieną kartą puolimo jau atsisakė, vengdami patirti bereikalingai didelių nuostolių. Tikėkimės, šį kartą puolimo prie Kreminos sulauksime.

Visur kitur abi pusės intensyviai viena kitą apšaudė artilerija, minosvaidžiais, raketinėmis salvinėmis sistemomis ir tankais. Be abejo, aktyviai naudojami bepiločiai, kurių vis daugėja ir daugėja, kaip ir gynybai nuo jų sukonstruotų prieš droninių „šautuvų“, trikdančių bepiločių valdymo sistemą elektroninėmis priemonėmis.

Matomos aiškios naujos įprastos ginkluotės panaudojimo tendencijos. Tiesą sakant, daugumą jų prognozavau ir anksčiau, gerokai iki 2022 m. vasario 24, nes aiškiai matėsi, kur krypsta didžiųjų NATO valstybių dėmesys, kokia ginkluotė kuriama ir kaip keičiasi padalinių organizacija. Bet tai labai specializuota tema, kuri mažai kam įdomi, o ir feisbuko formatas netinkamas jai aptarinėti.

Taip, kad Vakaruose viskas gerai, ten žiūri į karybos ateitį. Tuo tarpu rusai džiaugiasi Ukrainoje į jų rankas patekusiomis vakarietiškomis technologijomis bet, ačiū, Dievui, nesugeba viskuo pilnai pasinaudoti. Jų gamyklos dirba keliomis pamainomis, bet kol kas taip ir nesugeba užtikrinti reikiamos gamybos apimčių.

Gal padės Baltarusija? Lukašenka šiandien išskrido į Iraną. Būtų labai logiška, jeigu Baltarusija taptų Rusijos karo pramonės cechu, kiniškų ir iranietiškų technologijų pagalba padėtų Rusijai patenkinti ginklų ir šaudmenų poreikį. Tikėkimės, kad netaps, bet toks sprendimo būdas prašyte prašosi.

Šiaip Baltarusijoje ramu. Jeigu naktį Ukraina nesulauks masinio raketų ir bepiločių smūgio, savaitgalį bus galima pavadinti ramiu.

Kita savaitė, bent jau jos pradžia, neturėtų pasižymėti didesniu Rusijos pajėgų aktyvumu. Jos ir toliau turėtų kraujuoti prie Bachmuto.

O štai apie ukrainiečius to nepasakyčiau. Taip, jiems reikia sulaukti naujų ginklų iš Vakarų, bet laukti nėra kada.

……….

Locked N’ Loaded | Veidaknygė

Ši savaitė buvo gausi vizitų ir aukščiausių vadovų susitikimų. Panašu, Vašingtone jau kelinta savaitė yra aptariamos net tik rusijos — Ukrainos karo tendencijos, bet ir karo užbaigimo algoritmai. Tikėtina, su tokia darbotvarke praeitą savaitę Baltuosiuose rūmuose lankėsi Vokietijos kancleris O. Sholtz, šią savaitę J. Bideną aplankė Europos komisijos vadovė U. Von der Leyen. Nors viešai įvardinta, jog abu politikai aptarė sankcijų rusijai perspektyvą bei pagalbos Ukrainai dinamiką, tačiau pokarinės Europos ateitis negalėjo nebūti tarp pokalbio temų. Tuo labiau, kad Jungtinės Karalystės Ministras Pirmininkas R. Sunak nepraleido progos pasisakyti šia tema. Jo teigimu, kaip ir kiekvienas karas, šis karinis konfliktas baigsis derybomis, tačiau šį sprendimą priims Ukraina, o Vakarai turi padėti jai užimti kuo geresnę derybinę poziciją. Iš vienos pusės, senai girdimi žodžiai, iš kitos pusės akivaizdu, kad Europos ir JAV valstybių vadovai vis dažniau apie tai kalba.

Viešoje erdvėje ir politikų diskusijose vėl iškilo Nord Stream dujotiekio diversijos klausimas. Ukrainos prezidentas V. Zelenskis griežtai atmetė svarstymus apie ukrainiečių vaidmenį šioje istorijoje. Žinoma, neturime duomenų iš bylos, tačiau „gut feeling“ sako, kad šioje istorijoje kyšo sunkiai nepamatomos kremliaus ausys. Toks bandymas sukiršinti Vakarus su Ukraina, kai pastarajai kritiškai svarbi karinė pagalba, daugiau nei atitinka rusų interesus ir veiklos metodus.

Situacija fronte
Luhansko kryptis

· Svatove. Agresorius ir toliau spaudė šiauriniame flange, tačiau be apčiuopiamos perspektyvos ką nors pasiekti. Tikėtina, tokiais veiksmais bandyta sukaustyti ukrainiečių vienetus neleidžiant jiems vystyti savo sumanymų.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Kremina. Mūšiai kontaktinėje linijoje suaktyvėjo. Panašu, kad ukrainiečių pagrindinės pastangos nuo pietvakarinių Kremina prieigų buvo perkeltos į Ploshchanka — Chervonopopivka ruožą. Savo ruoštu agresorius suintensyvino savo veiksmus miškuose į pietvakarius nuo Kremina. Tikėtina, abi pusės bandė perimti iniciatyvą minėtuose ruožuose, kur anksčiau buvo aktyvesnis oponentas, todėl ir įvyko toks savotiškas apsikeitimas krepšiais. Tuo pačiu, tikėtina ukrainiečiai siekia spausti agresoriaus grupuotę aplink Dibrova, todėl Ukrainos gynėjų suaktyvėjimas Ploshchanka — Chervonopopivka ruože — tai bandymas prie Dibrova spausti rusų pajėgų šiaurinį ir šiaurės rytinį flangus.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Lysychansk. Tradiciškai agresorius intensyviai atakavo, tačiau dėl išsekusių pajėgų, ugnies priemonių ir resursų sąlyginio trūkumo (lyginant su padėtimi Kremina ir Bakhmut), jis neturėjo perspektyvos pasiekti apčiuopiamų rezultatų. Tiesa, rusų suaktyvėjimas Spirne — Berestove ruože rodo, jog kažkokį papildymą kariais jie gavo. Tačiau tikėtina, tai duos tik trumpalaikį efektą. Ukrainiečių gynyba ir toliau tvirta, o tai prisideda prie išlaikytų pozicijų ir Kremina pietvakariuose.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

· Bakhmut. Nepaisant prognozių, ukrainiečiai nepaliko Bakhmut miesto. Jiems kuriam laikui pavyko sustabdyti agresorių šiauriniame flange, bet savaitės antroje pusėje rusai nedideliais žingsniais vėl ėmė stumtis į priekį link paskutinio likusio gynėjų aprūpinimo kelio ruože Bohdanivka — Khromove. Nors pietvakariniame flange ukrainiečiai toliau laiko iniciatyvą, tačiau rusų taktinė sėkmė šiauriniame flange, bei pasistūmėjimas mieste (šiaurėje — prie metalo apdirbimo gamyklos, pietuose — prie dambos ir Mariupolio kapinių) vis akivaizdžiau demonstruoja, kad gynėjams verta apsispręsti dėl likusių Ukrainos pajėgų mieste atitraukimo į naują gynybos ruožą. Neatmestina, kad sprendimas tęsti Bakhmut miesto gynybą yra susijęs su stringančiais ukrainiečių gynybos įrengimo darbais naujuose ruožuose ir/ar nepakankamu šviežių pajėgų kiekiu naujame gynybos rajone.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

· Avdiivka — Mariinka. Agresorius pasiekė taktinių laimėjimų šiauriniame ir vakariniame Avdiivka įtvirtinto gynybos rajono flanguose bei siekia čia sukurti panašią situaciją kaip prie Bakhmut. Savaitės bėgyje ukrainiečiams pavyko stabilizuoti situaciją prie Mariinka, tačiau ten tęsiasi sunkūs mūšiai.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

· Vuhledar. Ukrainiečiai toliau atmušinėja agresoriaus atakas ir kaupia resursus tolimesnėms operacijoms. Savaitės bėgyje vis dažniau yra fiksuojama nedidelių vienetų su šarvuota technika (apie būrio dydžio, t.y. 3–4 PKM ir/ar tankai) ar net pavienių šarvuotos technikos kovos mašinų atakos. Agresoriaus puolimo potencialas ženkliai sumenkęs.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Ukrainiečiai tęsė smūgius agresoriaus logistinei bei komunikacinei sistemai. Svarbu, kad Mariupolio apylinkės ir toliau išliko tarp ukrainiečių taikinių. Tiesa, agresoriaus logistinė sistema dar nepasiekė lūžinio momento, tačiau problemų daugėja. Viešų šaltinių duomenimis nepanašu, kad tikėtinas rusų planas (puolimo veiksmais pastumti kontaktinę liniją į šiaurę, taip apsisaugant nuo ukrainiečių smūgių į aprūpinimo kelius ir rajonus) pajėgų ir resursų prasme turi potencialo.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Pietų kryptis

Šią savaitę abi pusės apsikeitė artilerijos smūgiais. Pažymėtina, kad agresorius daug dėmesio skyrė Ochakiv ir Dniepro įlankos atakavimui, taip tikėtina bandydamas riboti Ukrainos pajėgų veiksmus patruliuojant aplink Kiburno neriją.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

Agresorius surengė masinį smūgį raketomis. Šį kartą iš beveik 90 raketų, ukrainiečiams pavyko numušti apie 1/3 (34 raketas). Tai lėmė, kad smūgių metu nemažą dalį sudarė ukrainiečių gynybai sunkiai įveikiamos modernios raketos (pvz.: Kinzhal), senesnio tipo bet vis tiek pavojingos raketos ir Ukrainos oro gynybos masalų funkciją atliekančios S300 raketos ar dronai — savižudžiai. Pastarųjų nuostoliai yra iš esmės identiški tiems, kurie buvo prieš savaitę (34 vs 37).

Agresoriaus nuostoliai kituose parametruose augo. Tai nulėmė intensyvėjančios kautynės Kremina, Bakhmut, Avdiivka — Mariinka sektoriuose. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:

Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai išliko tame pat lygmenyje (59vs 66). Daugiausia sunaikinta haubicų, o MLRS netektys lyginant su praėjusia savaite gerokai sumenko (13vs 5). Tačiau reikia turėti omenyje, kad praeitos savaitės rodikliai buvo neįprastai aukšti, o dabartinis sunaikintų MLRS kiekis grįžo į įprastinai aukštų agresoriaus nuostolių lygį.

Rusų gyvosios jėgos (4990 vs 5970) ir šarvuotos technikos (110 vs 126) nuostoliai išaugo.

Taip pat ženkliai išaugo agresoriaus oro gynybos priemonių nuostoliai (1 vs 11). Priminsime, kad praėjusią savaitę šioje kategorijoje agresoriaus nuostoliai pasiekė rekordines žemumas, tad toks pasikeitimas labai džiugina. Reikia atkreipti dėmesį, kad retėjant rusų oro gynybos priemonėms kontaktinėje linijoje, agresorius bus priverstas jas pritraukinėti iš kitų vietovių. Tai gali palengvinti ne tik Ukrainos aviacijos darbą kontaktinėje linijoje, bet ir palengvina smūgius raketomis ir dronais į agresoriaus karinius taikinius gynybos gilumoje.

Prognozės

Tikėtina, agresorius tęs lokalias atakas Svatove sektoriuje, tačiau vargu ar ryšis didesnio masto puolimui Kupjansk link. Savo ruožtu neatmestina, kad ukrainiečiai gali imti vykdyti intensyvesnes atakas šiauriniame flange arba prie Novoselivske.

Tikėtina, Kremina sektoriuje abi pusės pirmiausia sieks sumažinti oponentų puolimo potencialą. Todėl mažai tikėtina, kad išvysime vienos kurios nors pusės didelio masto puolimą.

Labai tikėtina, kad agresorius, nesiskaitydamas su nuostoliais, dės visas pastangas, kad įžengti ir įsitvirtinti ruože Bohdanivka — Khromove ir taip atkirsti Bakhmut vis dar veikiančią ukrainiečių grupuotę. Tikėtina, nepaisant apsupimo galimybės, ukrainiečiai gali rizikuoti priešakinėmis pajėgomis tęsti miesto gynybą, ir spartinti įsitvirtinimą tikėtiname naujame gynybos ruože

Labai tikėtina, kad agresorius ir toliau sieks išnaudoti iniciatyvos prie Bakhmut demoralizuojantį efektą, ir tęs intensyvias atakas Avdiivka ruože, su tikslu bandyti apeiti įtvirtintą rajoną iš šiaurės (Krasnohorivka) arba/ir iš vakarų (Pervomaiske). Labai tikėtina, kad tokią pat taktiką agresorius naudos ir prie Mariinka. Savo ruožtu, tikėtinos Ukrainos vienetų didesnės atakos link Vuhledar sektoriuje siekiant nustumti agresorių į Mikilske.

Labai tikėtina, kad ukrainiečiai intensyvins agresoriaus logistinės sistemos naikinimą jo užnugaryje Doneck, Zaporizhia ir Pietų kryptyse.

2.3 6 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
100 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
100
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top