Karas virto kruvina aklaviete. J. Bideno neryžtingumo ir delsimo chronologija

Audrius Bačiulis

Įprastai manoma, kad J. Bidenas padėjo Ukrainai, tačiau atsargiai išvengė platesnio masto karo su Rusija. Tačiau neatsižvelgiama į tai, kad J. Bidenas nesugebėjo atgrasyti Rusijos nuo įsiveržimo į Ukrainą ir nesiryžo suteikti ginklų, kurie galėjo anksčiau iš esmės pakeisti padėtį. Karas dabar virto kruvina aklaviete, kuri pakirto Kongreso pasitikėjimą, kad Ukraina gali laimėti. Toliau pateikiame J. Bideno neryžtingumo ir delsimo chronologiją:

– Daugkartinio paleidimo raketų sistemos. Ukrainiečiai išradingai panaudojo JAV didelio judrumo artilerijos raketų sistemas, vadinamas „Himars“. Tačiau J. Bidenas delsė jas siųsti. „J. Bidenas priešinasi Ukrainos reikalavimams dėl ilgojo nuotolio raketų paleidimo sistemų“, – skelbė 2022 m. gegužės mėn. antraštė laikraštyje „Politico“. Prezidentas tariamai baiminosi Vladimiro Putino atsako. Galiausiai gegužės 31 d. administracija pareiškė, kad raketų sistemas atsiųs.

– Patriot priešraketinės gynybos sistemos. „Apie „Patriot“ baterijos dislokavimą Ukrainoje nediskutuojama“, – 2022 m. kovo mėn. spaudai sakė aukštas gynybos pareigūnas. „Norint tai padaryti, reikėtų su ja dislokuoti JAV karius, kurie ją eksploatuotų“.

Kitus mėnesius rusai praleido leisdami raketas į energetikos objektus, kad palaužtų Kijevo pasipriešinimą. Gruodį administracija suprato, kad galėtų apmokyti ukrainiečius dirbti su „Patriot“ Oklahomoje. Tačiau baterija į Ukrainą atkeliavo tik 2023 m. balandį.

– Tankai. Baideno žmonės prarado kelias savaites trunkant ginčui su Vokietija dėl kovinių tankų. Berlynas nenorėjo siūlyti tanko „Leopard“ be lygiaverčio Vašingtono įsipareigojimo. JAV sausio mėn. įsipareigojo skirti 31 tanką „Abrams“, tačiau teigė, kad mašinos pirmiausia turės būti pagamintos. „Mes tiesiog neturime šių tankų pertekliaus JAV atsargose“, – sausio 26 d. sakė Pentagono atstovas spaudai. „Šiems tankams reikės mokymų, techninės priežiūros, palaikymo, o tai užtruks labai ilgai, kol bus apmokyti ir ukrainiečiai.“

Vėliau Pentagonas rado keletą perteklinių tankų, atnaujindamas senesnį „Abrams“ variantą. Tačiau pirmieji „Abrams“ į mūšio lauką atvyko jau po kelių mėnesių nuo Ukrainos vasaros puolimo. Baltieji rūmai šį aštuonių mėnesių terminą pateikia kaip sėkmės istoriją.

– Naikintuvai. Pamenate, kaip karo pradžioje kilo tarptautinė sumaištis dėl to, ar Lenkija gali perduoti senus MiG-29, kad sustiprintų Ukrainos sovietinių laikų oro pajėgas? „Vertiname, kad lėktuvų įtraukimas į Ukrainos inventorių neturėtų reikšmingai pakeisti Ukrainos karinių oro pajėgų veiksmingumo, palyginti su Rusijos pajėgumais“, – 2022 m. kovą teigė Pentagonas.

J. Bidenas vis dar priešinosi 2023 m. sausio mėn. po to, kai Ukrainos prašymai tapo atkaklesni. „Ne“, – atsakė jis, paklaustas, ar JAV suteiks F-16. „Ne“, – vasario mėnesį jis sakė „ABC News“, kad Ukrainai „dabar nereikia F-16“.

– Kariuomenės taktinės raketų sistemos. Administracijos vilkinimas dėl ilgojo nuotolio raketų yra bene labiausiai smerktinas. Šios raketos integruojamos į Ukrainos naudojamas raketų sistemas, o tai reiškia, kad raketų perdavimas nesudėtingas, o nauda mūšio lauke didelė. ATACMS gali pasiekti taikinius Kryme ir padėti Kijevui palaužti Rusijos logistiką ir tiekimą.

Pernai patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Sulivanas (Jake Sullivan) sakė, kad pasiūlius ATACMS, JAV gali „pasukti keliu link trečiojo pasaulinio karo“, jei Ukraina smogs taikiniams Rusijos teritorijoje. Raketos buvo kažkodėl per galingos, bet ir nereikalingos: „Mūsų vertinimu, šiuo metu jiems nereikia ATACMS, kad aptarnautų taikinius, tiesiogiai susijusius su dabartine kova“, – 2022 m. rugpjūtį pareiškė Pentagonas.

Kovos tęsėsi toliau. Šią vasarą Kongreso nariai pristatė dvipartinę rezoliuciją, kuria siekė priversti Bideno administraciją siųsti ATACMS. Jungtinė Karalystė atsiuntė iš oro paleidžiamą tolimojo nuotolio raketą. JAV raketos galiausiai atsirado Ukrainoje, tačiau, spaudos duomenimis, tik trumpesnio nuotolio variantas, nepritaikytas tiksliems smūgiams, tarkime, į Krymo tiltą.

***

Visi šie vilkinimai sulėtino Ukrainos pažangą ir paskatino V. Putiną manyti, kad jis gali pergudrauti Vakarų paramą. J. Bidenui taip pat nepavyko viešai pateikti amerikiečiams argumentų dėl Ukrainos, o tai pasitarnavo D. Trumpo kritikams.

*** Translated with www.DeepL.com/Translator (free version) ***

Šaltinis wsj.com

4 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top