Kariuomenės vadas generolas majoras Jonas V. Žukas: Kviečiu nebijoti tarnybos

Alfa.lt

Viešojoje erdvėje vis dar pasitaiko nepasitenkinimo bei nepasitikėjimo atsitiktine karo prievolininkų atranka į privalomąją pradinę karo tarnybą. Dažniausia pateikiami keturi argumentai:

1 – reiktų šaukti tik savanorius;

2 – jei turi būti šaukiami, tai visi;

3 – jei turi būti šaukiami, tai pirmiausia bedarbiai;

4 – atsitiktinė atranka yra neskaidri.

Pirmiausia norėčiau priminti, kad šalies gynyba yra kiekvieno šalies piliečio teisė ir pareiga, įteisinta LR Konstitucijoje. Sprendimus dėl Lietuvos kariuomenės struktūros ir komplektavimo, įskaitant piliečių šaukimą atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, priima politinė vadovybė (Seimas ir Prezidentas). Detalią šaukimo į privalomąją pradinę karo tarnybą tvarką yra patvirtinęs krašto apsaugos ministras.

Manantiesiems, kad į privalomąją tarnybą reikėtų šaukti tik savanorius, atsakau: jei savanoriškai ateinančiųjų tarnauti į Lietuvos kariuomenę būtų užtektinai, jei kariniuose vienetuose netrūktų profesinės karo tarnybos karių, iš viso nebūtų prireikę atnaujinti šaukimo į privalomąją pradinę karo tarnybą tvarkos. Būtų tinkama ir egzistavusi rezervo rengimo sistema, tik galbūt būtume ją labiau išplėtoję. Be to, nuo 2011 m. Karo prievolės įstatyme numatyta, kad į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pirmiausia šaukiami jaunuoliai, kurie patys pareiškia norą atlikti tarnybą. Tik nesurinkus nustatyto skaičiaus savanoriškai atvykusiųjų atlikti karo tarnybos, toliau šaukiama privaloma tvarka.

Žinoma, galima sakyti, kad reikėjo daugiau investuoti į reklamą, į kariuomenės įvaizdžio ir tarnybos sąlygų gerinimą, bet, manau, visi suvokiate, kad per ekonominę krizę, lyginant su kitomis sritimis, dėl daugiausia nukentėjusio krašto apsaugos sistemos finansavimo tokie dalykai nukelti gana toli į prioritetų sąrašo pabaigą. Tuo laikotarpiu vos sugebėjome išlaikyti turimą personalą, infrastruktūrą, ginkluotę bei techniką, ką jau kalbėti apie „kažko“ plėtrą ar gerinimą.

Manantiesiems, kad turi būti šaukiami visi, norėčiau pasakyti, kad šiuo metu Lietuvos #kariuomenė tiesiog nėra pajėgi priimti tarnauti visų tinkamų tarnybai karo prievolininkų. Šauktinių ribiniai skaičiai (kasmet 3000–3500) buvo nustatyti preliminariai įvertinus dabartines mūsų galimybes pašaukti, atrinkti, priimti, apginkluoti, pamaitinti ir aprūpinti. Realybė parodė, kad ir šiuo metu nustatytas šauktinių skaičius mums yra šioks toks iššūkis: teko perskirstyti turimus finansinius, materialinius ir žmogiškuosius išteklius, iš naujo įvertinti infrastruktūros panaudojimo galimybes, prašyti padidinti civilių darbuotojų pareigybių skaičių ir kt.

Kai kurie privalomosios tarnybos skeptikai vyrai nepraleidžia progos užsiminti, kad jei jau privalomai šaukiami jie, vienoda tvarka turėtų būti šaukiamos ir moterys. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad skirtingus moterų ir vyrų karo prievolės atlikimo atvejus numato Karo prievolės įstatymas ir tai neprieštarauja Moterų ir vyrų lygių teisių įstatymo nuostatoms. Beje, vienintelė Europos valstybė, kurioje į pradinę karo tarnybą privalomai šaukiamos ir moterys, yra Norvegija, tačiau ir šioje šalyje tokia tvarka įsigaliojo tik nuo šių metų.

Nemažai esama įsitikinusiųjų, kad šaukiama turėtų būti ne atsitiktine tvarka, kaip dabar, o pagal tai, pvz., ar karo prievolininkas turi darbą, yra teistas, turi šeimą ir pan. Norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad atrankos į tarnybą metu toks karo prievolininkų skirstymas būtų ne kas kita, kaip Lygių galimybių įstatymo pažeidimas. Egzistuojanti tvarka užtikrina, kad visi LR piliečiai, nepaisant jų socialinio statuso ar padėties, turėtų lygias galimybes būti pašaukti atlikti savo pilietinę pareigą.

Baigiant – apie karo prievolininkų atrankos procedūros skaidrumą. Atsitiktinės atrankos į privalomąją pradinę karo tarnybą metodas buvo pasirinktas todėl, kad šalyje nėra organizuojamas visuotinis šaukimas, o taikomas mišrus kariuomenės personalo komplektavimo modelis. Tokį atrankos metodą naudoja ir kitos šalys, taikančios mišrų kariuomenės modelį, pvz., Danija, Estija.

Atsitiktinės karo prievolininkų atrankos metodas Lietuvoje nebuvo pasirinktas staiga ir neapgalvotai. Tokia tvarka buvo įteisinta dar 2011 metais atnaujintame Karo prievolės įstatyme. Galimybė taikyti automatizuotą atsitiktinę karo prievolininkų atranką atsirado krašto apsaugos sistemoje įdiegus elektroninį LR karo prievolininkų registrą, kuris leido efektyviau tvarkyti karinę įskaitą.

Iki to laiko karo prievolininkų atranką į privalomąją tarnybą savarankiškai vykdė 60 savivaldybių atrankos komisijos. Reikia pripažinti, kad tokia sistema nebuvo skaidri, nustatyta korupcijos faktų, tokią sistemą buvo kur kas sunkiau kontroliuoti. Automatizuota atranka, kokią naudojame šiuo metu, mano manymu, leidžia mums būti kuo skaidresniems, objektyvesniems ir nešališkiems.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Bijo ne tik sauktiniai

Bet ir tevai ir seneliai!Ar nebus taip jog surinkta kariuomene tures pulti savus nepaklustancius valstybinku klanui?Nei nuo Rusu ,nei nuo amerikonu Lietuvai nera poreikio gintis.Mano manymu Tauta tai ne Kedziu seima kurie valstybes vsrdu buvo uzpulti.Nuo Tautos valstybinku klanui apsiginti gali prireikti ir kariuomenes????

Tėvai ir

seneliai turi pakalbėti su savo vaikais,kad jie nepultų savo tautos ir įsakymus pulti savo bendruomenes,atiminėt vaikus,vaikyti protestantus prieš melą ir apgaulę tik imituotų?

nonsens

nusiraminkit. Tik samdytą kariuomenę galima nukreipt prieš savo tautą, nes ji dirba už pinigus. Paradokaslau, bet kol lietuvių suglebę mamyčių sūneliai bamba ir priešinasi, rusai, tuo tarpu piktinasi, kodėl jų nešaukia.
Mano sūnus sugrįžo iš emigracijos, atitarnavo savanoriu penkis metus ir vėl išdūmė į užsienį. Jei tik Tėvynei prireiks, jau mokės ginklu naudotis ir savo šeimą apginti.

gudi giria

Turi buti kuremas Sveicariskas modelis,tarkim Sakiai,Sakiu rajonas ir bandom burti kurti,ko reike butent kokios ginkluotes,kai Kaliningradas sale,reiske reike,pries lektuvines,ir priestankines ginkluotes.Apginkluoti ivairaus amziau virus,jeigu reike ir moterys prisideda.Padarom tvirtove visi zino ka turi veikti,susandeliuota ginkluote ir kokios problemos.Padarykit nors viena rajona,kaip bandyma.Jonas Zukas,gal ir geras vyras,bet prie sio rezimo jis nieko negali,nedaleis.Va toks modelis geriausias komentare detaliau neisdestysi.

stasys

Pradžia yra pradžia ir ji visada bus sunki.. sukelianti aibes klausimu ir abejonių. Vienok čia visiškai neaišku kaip ta šauktiniais papildytą armija perspektyvoje .. bendradarbiaus su Šauliu Sąjunga,..o tai turėtų būti padaryta siekiant įtraukti į ta veikla ir platesnius visuomenės sl. Pati krašto ginimo koncepcija turėtu turėti tokias tradicijas, kurios butų paprastai suvokiamos,.. pav. kaip ir mokesčiu mokėjimas. Tame plane Lietuvos pilietiškumui dar augti ir stiprėti…bet pradžia jau yra ir tai gerai .

apie

Apie vergovę. Jaunuolius kaip vergus verčia daryti tai ko jie nenori, juos verčia mokintis žudyti, prieš jų norą.Mūsų jaunuoliai neruri pasirinkimo laisvės o tai ir yra vergovė.

6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top