Kas mausto visuomenę: švietimo ministras D. Pavalkis ar VSD?

Portalui 15min.lt šį trečiadienį paskelbus spėjamą Valstybės saugumo departamento informaciją apie Vilniaus moksleivių dalyvavimą karinėse Rusijos stovyklose, Seime kilo sujudimas.

Šiandien į Seimą iškviestas švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis aiškino, kad jo vadovaujama ministerija apie Lietuvos moksleivių karinius apmokymus Rytuose iki šiol nieko nebuvo girdėjusi. Tuo pat metu Valstybės saugumo departamentas išplatino oficialų pranešimą, kad jau seniai nuolat informuoja Švietimo ir mokslo ministeriją bei valstybės vadovus apie moksleivių išvykas į Rusijos karo stovyklas.

Kaip Seime tvirtino D. Pavalkis, Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) neturėjo informacijos nei apie Vilniaus Sofijos Kovalevskajos mokyklos moksleivių dalyvavimą sukarintose stovyklose Rusijoje, nesuprantami jai ir mokytojo motyvai: „Mokytojas, kuris išsivežė mokinius, yra Lietuvos pilietis, trečia karta gyvena Lietuvoje, puikiai kalba lietuviškai. Kokios paskatos yra to darymo, ministerija negali atsakyti. Mokykla elgiasi, kaip nori“.

Be to, D.Pavalkio žiniomis, šią vasarą sukarintoje stovykloje Kirgizijoje dalyvavo ir Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijos istorijos mokytojas Romanas Abramovas: „Šiandien mačiau V.Kačialovo gimnazijos direktorės Rozos Dementovos pareiškimą ministerijai. Ji aiškina, kad šios gimnazijos mokiniai ir mokytojai per atostogas gali patys priimti sprendimą, kur ilsėtis, su kuo susitikti. Ji paaiškina, kad gimnazija nuolat gauna pasiūlymų dalyvauti renginiuose, pavyzdžiui, Šaulių sąjungos, bet šiais metais pasirinkta stovykla Kirgizijoje. Aš įsivaizduoju: jeigu mokyklos vadovė tokį raštą parašytų Rusijos švietimo ministrui, manau, šį rytą ji nebedirbtų. Tačiau noriu pabrėžti, kad mes nesame Rusija ir nebūsime kaip Rusija tokiais savo darbo metodais“, – ketvirtadienį kalbėjo į Seimą iškviestas švietimo ir mokslo ministras.

D.Pavalkis pripažino ir tai, kad ŠMM neturi instrumentų paveikti mokyklų vadovų, mokytojų sprendimų: „Mes negalime nieko padaryti, nors oficialiai ministerija atsako už (mokymo – BNS) kokybę, už mokyklų priežiūrą, bet instrumentų ką nors nubausti, sukontroliuoti, padaryti mes neturime. Todėl kalbame, kad būtina įsteigti mokyklų priežiūros instituciją, kuri turėtų administracinius galėjimus bausti ir kontroliuoti ir pasakyti. Bet sužiūrėti, kur vaikai išvažiuos per atostogas, nebus įmanoma ir ateityje“, – sakė ministras.

Ministras pabrėžė, kad tai, kas vyksta rusiškose mokyklose, turi rūpėti ne tik ŠMM. „Faktas, kad Vilniaus mokyklų mokiniai ir mokytojai dalyvavo sukarintose Rusijos stovyklose, turėtų rūpėti ne tik mums. Noriu paklausti retoriškai, ar Valstybės saugumo departamentas (VSD) dirba profilaktinį darbą su mokyklų vadovais? Ar nežinojo, kad Lietuvoje besimokantis mokinys važiuoja į stovyklą Rusijoje?“ – klausė jis.

D.Pavalkis pranešė kreipęsis į VSD generalinį direktorių Gediminą Griną, kad jo vadovaujama įstaiga atliktų tyrimą dėl V.Kačialovo gimnazijos mokytojo ir galbūt mokinių dalyvavimo sukarintoje stovykloje.

Tačiau jis neketinantis kviestis S.Kovalevskajos mokyklos vadovų, kad šie pasiaiškintų dėl mokinių vežimo į stovyklas Rusijoje. „O ką aš jiems pasakysiu? Ministerija nėra jų darbdaviai, jų darbdavys yra savivaldybė. Aš kreipiausi į poną Zuoką (Vilniaus savivaldybės merą Artūrą Zuoką – BNS), jis atsakingas už mokyklos direktoriaus įdarbinimą. Ministerija gali pareikšti nuomonę, bet nebūtinai savivaldybė reaguos“, – sakė D.Pavalkis.

Kita vertus, jis akcentavo, jog nereikia kelti perdėtos įtampos šiuo klausimu, kad „rusų tautybės žmonių, kurie gana lojalūs Lietuvai, nebūtų nustumti į Lietuvai priešiškų jėgų glėbį“. Be to, ministras informavo, kad ŠMM nusprendė padidinti finansavimą patriotiniam ugdymui Lietuvos mokyklose. Tam suplanuota per 1 mln. litų, įvestas gynybos mokymo modelis.

Tuo tarpu VSD Viešųjų ryšių skyriaus vadovas Vytautas Makauskas BNS sakė: „Apie Rusijos pastangas įtraukti Lietuvos rusakalbį jaunimą į savo politikos ir ideologijos lauką VSD visuomenę informavo jau prieš porą metų, o valstybės vadovams, sprendimų priėmėjams apie tendencijas ir konkrečius atvejus tokia informacija teikiama nuolat, įskaitant ir Švietimo ir mokslo ministeriją“.

Jis patvirtino, kad ir šalies vadovai, ir ŠMM buvo informuota apie Vilniaus mokyklų moksleivių vasaros atostogas sukarintose stovyklose „Sojuz“. Buvo suteikta informacija ir apie konkrečią stovyklą: „Kalbama apie būtent šitą stovyklą [kurioje dalyvavo vilniečiai], kaip sakiau, esame informavę ir Švietimo ir mokslo ministeriją“.

Taigi kas viešai apgaudinėja visuomenę? Jei prezidentei, Seimo pirmininkei, premjerui ir švietimo ministrui seniai buvo žinoma, kad Lietuvos jaunimas karo meno mokomas Rusijos stovyklose, kodėl jie iki šiol abejingai į tokius mokymus žiūrėjo? Kodėl šią informaciją slėpė nuo piliečių? Kita vertus, kodėl pats VSD tiek laiko tik rinko informaciją, dalijosi ja su politikais, bet nieko nedarė, kad tokia praktika būtų nutraukta?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top