Kas Prezidentės nutylima? Ar šaukštai jau po pietų?

Liudvikas Jakimavičius | ekspertai.eu

Vasario 4 dieną Prezidentės spaudos tarnyba išplatino štai šį pranešimą spaudai:

Lietuvai būtina žinoti savo išteklius

Pirmadienis, vasario 4 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su tarptautinės energetikos bendrovės „Chevron“ atstovais: „Chevron“ tyrinėjimo ir gamybos prezidentu Europai, Eurazijai ir Vidurio Rytams Jay Johnson ir „Chevron“ poskyrio Lietuvoje vadovu Gilbert Ankenbauer, kurie pristatė bendrovės patirtį vykdant skalūninių dujų paiešką.

„Kiekvienai valstybei svarbu žinoti savo gamtinius išteklius, energetinius resursus ir galimybes. Lietuvai taip pat būtina ištirti savo žemės gelmes, kad prireikus galėtų jas panaudoti žmonių gerovei kurti“, – sakė šalies vadovė.

Prezidentės teigimu, energetinio savarankiškumo siekiančiai Lietuvai labai svarbu užsitikrinti energetinių šaltinių įvairovę. Todėl jeigu paieška bus efektyvi, skalūnų dujos galėtų tapti dar viena papildoma alternatyva brangioms rusiškoms dujoms.

Pasak Prezidentės, vykdant skalūninių dujų žvalgybą, turi būti laikomasi visų gamtosauginių reikalavimų ir vykdomas aktyvus dialogas su vietos bendruomenėmis. Valstybės vadovės teigimu, šalies žmonėms turi būti pateikiama aiški ir suprantama informacija.

Skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba Lietuvos Respublikos Seimo ir Vyriausybės yra įvardyta vienu iš valstybės politikos prioritetų. Todėl Lietuva ir toliau skatins skalūnų žvalgybą šalyje ir ekonomiškai pagrįstą, su aplinkosaugos principais suderintą skalūnų angliavandenilių gavybą.

Šiuo metu „Chevron“ dalyvauja Aplinkos ministerijos vykdomame tarptautinių skalūnų dujų bei naftos paieškos ir gavybos Lietuvoje konkurse.

Pamėginkime įsiskaityti ir suprasti, ką šis pranešimas tautai reiškia ir kokiame proceso raidos taške mes esame atsidūrę. Iš teksto atskirų pastraipų neįmanoma suprasti, kaip toli projektas pažengęs. Pirmojoje pastraipoje kalbama, kad „Chevron“ dileriai Prezidentei pristatė bendrovės patirtį vykdant skalūninių dujų paiešką. Tai visai korektiškas ir civilizuotas ėjimas. Kiekvienas asmuo ar ūkinis subjektas, norėdamas įsidarbinti ar vykdyti kokį nors ūkinį projektą, darbdaviui pateikia savo CV, profesines kvalifikacijas bei darbo patirtį. Po to jau darbdavys, jei jam atrodo, kad darbuotojas ar ūkinis subjektas gali būti jam vertingas ir duoti naudos, pasikviečia jį pokalbio, kad gyvai įsitikintų, ar tasai yra tikrai toks vertingas, kaip prisistato.

Visi juk gerai prisimename neseną „Williams“ istoriją. WikiLeaks šia tema apie mūsų Prezidentę yra paviešinusi dokumentą, kuriame kalbama, kad: „sąlygas „Williams“ atėjimui į „Mažeikių naftą“ D. Grybauskaitė vertino kaip išteklių švaistymą“. Tuometis vyriausybės vadovas Andrius Kubilius apsisprendimą parduoti „Mažeikių naftą“ grindė politiniais motyvais ir didžia dalimi dėl šios nesėkmės pralaimėjo rinkimus ir sukūrė palankias sąlygas į Prezidentūrą ateiti Rolandui Paksui. Prisiminimai prisiminimais, bet istorija pamokanti, kad ne kiekviena abreviatūra su JAV ženklu a priori reiškia gėrį ir garantuoja sėkmę. Atsargumas gėdos nedaro, gerai, kad JAV korporacija savo patirtį pristatė.

Kur kas daugiau abejonių kyla perskaičius kitoje pastraipoje cituojamus pačios prezidentės žodžius: „Kiekvienai valstybei svarbu žinoti savo gamtinius išteklius, energetinius resursus ir galimybes. Lietuvai taip pat būtina ištirti savo žemės gelmes, kad prireikus galėtų jas panaudoti žmonių gerovei kurti“.

Kaip pamename, dar Atgimimo pradžioje buvo daug kalbama apie didžiulį geros kokybės naftos telkinį, slūgsantį Šiaurės Vakarų Lietuvoje – taip pat neįkainojamus žemės gelmių išteklius, kurie buvo parduoti už pusdykę „Genčių naftai“, kuri dabar yra ne kas kita, o UAB-as, kurio 50 procentų akcijų valdo Švedijos bendrovė „Svenska Petroleum Exploration“, kitą dalį – „Geonafta“. Taigi, valstybei ir žmonių „gerovei“ nuo to žinojimo apie savo gamtinius išteklius nepasidarė geriau nė per nago juodymą. Beje, ši transakcija buvo akiplėšiškas precedentas, kai buvo paniekintas mūsų Konstitucijos 47 straipsnis, kuriame sakoma:

Lietuvos Respublikai išimtine nuosavybės teise priklauso: žemės gelmės, taip pat valstybinės reikšmės vidaus vandenys, miškai, parkai, keliai, istorijos, archeologijos ir kultūros objektai.
Lietuvos Respublikai priklauso išimtinės teisės į oro erdvę virš jos teritorijos, jos kontinentinį šelfą bei ekonominę zoną Baltijos jūroje.
Žemę, vidaus vandenis ir miškus įsigyti nuosavybėn Lietuvos Respublikoje užsienio subjektai gali pagal konstitucinį įstatymą.
Žemės sklypai nuosavybės teise įstatymų nustatyta tvarka ir sąlygomis gali priklausyti užsienio valstybei – jos diplomatinėms ir konsulinėms įstaigoms įkurti.

Prezidentės frazė „kad prireikus galėtų jas (žemės gelmes) panaudoti“ kvepia sovietinių laikų demagogija, nes kai kur tos gelmės priklauso nebe valstybei, o Švedijos UAB-ui, kuris jomis ir naudojasi, kasmet gaudamas po 20 ar 30 milijonų litų pelno, jei ne daugiau. Mūsų Prezidentė, užuot postringavusi apie žmonių gerovę, turėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą išaiškinimo, ar užsienio valstybės UAB gali uzurpuoti išimtinę Lietuvos Respublikos ir tautos nuosavybės teisę, ir kaip šis precedentas koreliuoja su Konstitucija.

Būtų dar pusė bėdos, jei „Chevron“ kompanija siūlytųsi Lietuvai tik kaip patirtį turintis rangovas atlikti geologinius skalūninių dujų paieškos tyrimus. Bet atrodo, kad Prezidentės spaudos tarnybos pranešime nutylimas ir slapstomas nuo visuomenės esminis dalykas, apie kurį prasitariama reklaminiame (užsakytame?) ir rožinėmis spalvomis surašytame „Lietuvos ryto“ straipsnyje: „Kol kas JAV energetikos milžinas sėkmingai kuriasi Lietuvoje. Pirmasis sandoris Lietuvoje įvyko spalio 24-ąją, kai „Chevron Global Energy“ už neskelbiamą kainą įsigijo 50 proc. naftos telkinį pamaryje valdančios bendrovės „LL investicijos“ akcijų. Ši bendrovė užsiima skalūnų dujų žvalgyba ir valdo perspektyvius telkinius Rietave.“

Vadinasi, energetikos monstras ne kuriasi, o jau yra įsikūręs. Jau imasi darbų, o dar nėra laimėjęs kreivo konkurso iš vieno kandidato – paties savęs. Viskas būtų tyliai ir gražiai sustyguota, jei ne tų kietakakčių žemaičių bendruomenės, pakėlusios didelį vėją. Dabar jau mėginama paploninus liežuvį aiškinti, kad tai tokia nedidelė problemėlė, esą bendruomenės bus nuramintos, įtikintos projekto naudingumu, ir pirmyn, kurti žmonių „gerovę“. Stop! Įtikinti, pribauginti, užtildyti ar papirkti nepakanka tik tris Tauragės apskrities kaimus. Įtikinti reikia visą visuomenę, kad nepasikartotų „Williamso“ ir „Genčių naftos“ istorijos.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top