Kas yra V. Putino artimiausios aplinkos nariai… ir kiek jie yra lojalūs? Nuo karo vadų iki ministrų – keli išrinktieji, kuriais Vladimiras vis dar pasitiki po Vagnerio “maišto”, bet kiek dar ilgai?
Po to, kai išvengta Vagnerio maišto, V. Putinas turės nepatogių klausimų daugeliui savo svarbiausių sąjungininkų Kremliuje. Ypač griežtai bus tikrinami už saugumą atsakingi asmenys, nesugebėję įspėti Kremliaus apie Vagnerio grėsmę ir savaitgalį sustabdyti jų veržimosi į Maskvą.
Savaitgalį Vladimiras Putinas atlaikė didžiausią grėsmę savo 23 metus trunkančiam valdymui – buvusio sąjungininko Jevgenijaus Prigožino vadovaujamą maištą, tačiau vis dar kyla klausimų, kiek ilgai jo artimiausios aplinkos žmonės yra pasirengę jį palaikyti.
Vagnerio samdinių pajėgos naktį iš penktadienio į šeštadienį užėmė pietinį Rusijos miestą Rostovą prie Dono ir buvo už 120 mylių nuo Maskvos, kai J. Prigožinas paskelbė sudaręs susitarimą su Kremliumi ir atšaukė savo “žygį už teisingumą”.
Pirmadienio vakarą V. Putinas per televiziją pasakė nevienareikšmišką kalbą, teigdamas, jog sąmoningai leido šeštadienį 24 valandas trukusiam “Vagnerio” grupės maištui tęstis, kad būtų išvengta kraujo praliejimo, tačiau tai sustiprino Rusijos nacionalinę vienybę.
Prigožinas savo ruožtu tvirtino, kad jis žygiavo į Maskvą, norėdamas neleisti Kremliui perimti jo samdinių kariuomenės kontrolės, ir neigė rengęs sąmokslą nuversti V. Putiną ir Rusijos vyriausybę. Manoma, kad jis sutiko išvykti į tremtį Baltarusijoje.
Tačiau analitikai teigia, kad V. Putinas dar niekada neatrodė toks silpnas, sakydami, kad maištas parodė, koks lengvas būtų ginkluotas sukilimas Rusijoje, kurios pagrindinė karinių pajėgų dalis šiuo metu yra užimta kruviname kare už valstybės sienos Ukrainoje.
Susidūrę su dideliu iššūkiu dėl V. Putino vadovavimo, aukšti Rusijos pareigūnai iš esmės susitelkė apie Rusijos despotą, tačiau dar neaišku, kiek ilgai jie bus pasirengę jį remti didėjančio pasipriešinimo akivaizdoje.
Tuo tarpu V. Putinui iškils rimtų klausimų dėl daugelio jo svarbiausių sąjungininkų. Ypač bus intensyviai tikrinami už saugumą atsakingi asmenys, nesugebėję įspėti Kremliaus apie “Vagnerio” grėsmę ir sustabdyti jų veržimosi į Maskvą.
“MailOnline” apžvelgia kai kuriuos svarbiausius V. Putino artimiausios aplinkos asmenis…
Dmitrijus Medvedevas: Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas
Dmitrijus Medvedevas, Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas, 2008 m., ketverių metų kadencijai pakeitęs V. Putiną prezidento poste. Tuo metu V. Putinas tapo Rusijos ministru pirmininku – pastarasis žingsnis laikomas simboliniu, nes V. Putinas išlaikė svarbiausią valdžią. Nepaisant to, D. Medvedevo prezidentavimo laikotarpis suteikė vilčių, kad ateityje Rusija gali suartėti su Vakarais.
Dabar 57 metų amžiaus D. Medvedevas žadėjo modernizuoti ir liberalizuoti Rusiją, dažnai kalbėdamas apie savo meilę technologiniams prietaisams ir tinklaraščiams. Jis net lankėsi Kalifornijoje, kur “Apple” įkūrėjas Steve’as Jobsas jam padovanojo visiškai naują “iPhone 4”.
Tačiau 2012 m. V. Putinas vėl pradėjo eiti prezidento pareigas, o D. Medvedevas tapo ministru pirmininku ir juo buvo iki 2020 m., kai jam buvo patikėtos Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojo pareigos.
Nuo 2022 m., kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Medvedevas dažnai leidosi į tiradas “Telegram” pranešimų programėlėje savo sekėjams apie Rusijos vietą pasaulyje ir savo neapykantą Vakarams – netgi ragino Putiną bombarduoti savo tėvynės priešus.
Apžvalgininkai teigė, kad naujoji jo asmenybė – yra desperatiškas mėginimas išlaikyti svarbą Maskvos politiniuose sluoksniuose, kurie jam tapo gerokai tamsesni po to, kai pasitraukė iš prezidento posto, o V. Putinas susigrąžino aukščiausią postą Kremliuje.
Pasklido gandai, kad D. Medvedevas vis dažniau vartoja alkoholį. V. Putinas liepė jam atsistatydinti iš ministro pirmininko pareigų, vietoj to pasiūlydamas simbolinį Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojo postą, kurį, kaip ir daugelį kitų politinių organizacijų Maskvoje, galutinai kontroliuoja V. Putinas.
Kai kurie analitikai mano, kad D. Medvedevas ruošiasi naujai kovai dėl Kremliaus prezidento posto, jei V. Putiną iš jo išstums bloga sveikata arba visuomenės nepasitenkinimas.
Tačiau savaitgalį įvykus Vagnerio maištui, kai buvęs Rusijos prezidentas pasisakė prieš Vagnerį, D.Medvedevo nebuvo matyti. Jis teigė nerimaujantis, jog šeštadienį kilus sukilimui, samdiniai gali perimti Rusijos ginklų kontrolę.
Žmonijos istorijoje dar nėra buvę, kad didžiausią branduolinių ginklų arsenalą kontroliuotų banditai, – sakė jis. ‘Tokia krizė neapsiribos tik vienos šalies sienomis, pasaulis atsidurs ant sunaikinimo slenksčio”. Ir pridūrė, kad “mes neleisime tokiai įvykių eigai”.
D. Medvedevas taip bijojo, kad Vagneris gali perimti Maskvos kontrolę, nes , kaip įtariama, po savaitgalio “perversmo žygio” į Rusijos sostinę, jis slapta išskrido iš Maskvos į Omaną, – sakoma pranešime. Jo lėktuvo kelionės į Omaną priežastis neaiški, o Rusijos valstybinė žiniasklaida nepaskelbė jokių oficialių jo susitikimų.
Sergejus Lavrovas: užsienio reikalų ministras
Jis sakė Rusijos žiniasklaidai, kad JAV ambasadorė Lynne Tracy šeštadienį susisiekė su Rusijos atstovais ir pabrėžė, jog JAV nėra susijusi su maištu. S. Lavrovas taip pat citavo L. Tracy žodžius, kad minėtas maištas yra Rusijos vidaus reikalas.
Paklaustas, ar yra kokių nors įrodymų, jog nei Ukrainos, nei Vakarų žvalgybos tarnybos nedalyvavo maište, S. Lavrovas atsakė: “Aš dirbu departamente, kuris nerenka įrodymų apie neteisėtus veiksmus, tačiau mes turime tokias struktūras, ir patikinu jus, kad jos tai jau žino”.
O kilus klausimams, kas bus su privačia karine bendrove “Wagner” ir konkrečiai su jos operacijomis Afrikoje, jis pareiškė, kad įmonė toliau veiks Malyje ir Centrinės Afrikos Respublikoje. Jis sakė RT, kad tiek Malis, tiek CAR palaiko oficialius ryšius su Maskva, kartu palaikydami santykius su “Wagner”, pridurdamas: Keli šimtai kariškių dirba CAR instruktoriais; šis darbas, žinoma, bus tęsiamas”.
Sergejus Šoigu: Gynybos ministras
Paskelbdamas apie savo ginkluotą sukilimą, Jevgenijus Prigožinas kaip vieną iš pagrindinių nuoskaudų nurodė V. Putino gynybos ministro Sergejaus Šoigu veiksmus.
Vienas iš pagrindinių Prigožino reikalavimų buvo atleisti Šoigu ir vyriausiąjį Rusijos generolą, nurodant jų nesėkmes kare Ukrainoje ir korupciją ginkluotosiose pajėgose.
68 m. Šoigu gynybos ministro pareigas pradėjo eiti 2012 m. ir, kaip ir Sergejus Lavrovas, priklauso išskirtinei V. Putino “Silovikų” grupei. Būdamas Rusijos kariuomenės vadu, jis buvo atsakingas karo Ukrainoje priežiūrą, kuris pasirodė esąs pražūtingas, po to kai Maskvos pajėgos 2022 m. vasario mėn. mėgino užimti Kijevą.
Tai buvo įspūdinga nesėkmė – pajėgos buvo nustumtos atgal į rytus, kur pernai prarado daug užimtų pozicijų, o dabar susiduria su dar vienu kontrpuolimu. Nepaisant šių nesėkmių, demonstruodamas stabilumą ir kontrolę, Kremlius pirmadienio vakarą parodė V. Putino susitikimą su aukščiausiais saugumo, teisėsaugos ir kariuomenės pareigūnais, įskaitant S. Šoigu. V. Putinas padėkojo savo komandai už savaitgalį atliktą darbą, taip leisdamas suprasti, kad palaiko puolamą gynybos ministrą.
Anksčiau valdžios institucijos paskelbė vaizdo įrašą, kuriame Šojgu lanko karius Ukrainoje, tuo akivaizdžiai parodydamos Prigožinui, jog Putinas nenusileis jo reikalavimams.
Generolas Valerijus Gerasimovas: Generalinio štabo viršininkas
Kaip ir Šoigu, kai jo “Vagnerio” pajėgos užėmė Rostovą, Prigožinas pilname įžeidinėjimų vaizdo įraše, kuriame buvo daug išraiškingų žodžių, plūdo ir Generalinio štabo viršininką generolą Valerijų Gerasimovą. Jis kaltino juos, kad per ilgiausią ir kruviniausią karo mūšį – kovą dėl Ukrainos Bachmuto miesto – neaprūpino savo karių pakankamu kiekiu šaudmenų.
Priešingai nei Šoigu, 67 metų Gerasimovas po maišto viešumoje nepasirodė, todėl kilo spėlionių, kad jis galėjo patekti į Vagnerio nelaisvę.
Jis yra tiesiogiai atsakingas už vadovavimą karui Ukrainoje ir gali būti pirmas eilėje prie būsimų valymų, jei Putinas nuspręstų, kad jam reikia didesnių pokyčių kariuomenėje.
Michailas Mišustinas: Ministras Pirmininkas
Michailas Mišustinas yra Rusijos ministras pirmininkas, nuo 2020 m. pakeitęs Dmitrijų Medvedevą.
Vagnerio pajėgoms žygiuojant į Maskvą, jis nepateikė jokių viešų komentarų, kai kurie spėliojo, kad prieš pasirinkdamas pusę, jis galbūt laukė sukilimo rezultatų.
Kai tapo aišku, kad Vagneris nesiruošia nuversti V. Putino, 57 m. Mišustinas paragino rusus kaip “vieną komandą” susitelkti apie savo prezidentą.
Pirmadienio komentaruose jis pripažino, kad Rusija susidūrė su “iššūkiu savo stabilumui”, ir paragino visuomenę būti lojalią. Turime veikti kartu, kaip viena komanda, ir išlaikyti visų jėgų vienybę, susitelkti aplink prezidentą, – sakė jis per televiziją transliuotame vyriausybės posėdyje.
Aleksandras Bortnikovas: FSB direktorius
Federalinės saugumo tarnybos (FSB) – Sovietų Sąjungos baimę kėlusios KGB įpėdinės – direktoriumi dirbantis Aleksandras Bortnikovas yra dar vienas iš V. Putino artimiausių aplinkos žmonių – jų sąjunga prasidėjo dar dirbant SSRS saugumo agentūroje Leningrade. Jis taip pat yra vienas iš V. Putino artimiausios aplinkos, kuri tylėjo per Vagnerio maištą.
Tačiau būtent jo agentūra paskelbė kaltinimus Vagneriui – Bortnikovas galbūt manė, kad veiksmai kalba garsiau už žodžius. Tačiau FSB ir jos vadovui dar teks atsakyti į kelis nepatogius klausimus.
Pasak JAV įsikūrusio analitinio centro Karo studijų instituto, po susitarimo nutraukti sukilimą, Kremlius “susiduria su labai nestabilia pusiausvyra”. Ir, akivaizdi Kremliaus staigmena dėl Prigožino maišto visiškai neatspindi FSB reakcijos. Prieš pradėdamas maištą, Prigožinas “nuosekliai eskalavo” savo retoriką prieš Rusijos gynybos ministeriją, o Putinas nesugebėjo jos numalšinti.
Pasirodžius pranešimams, kad JAV žvalgybos tarnybos žinojo apie Prigožino planą, Bortnikovas bus priverstas atsakyti, kodėl FSB neskelbė pavojaus signalo.
Antradienį FSB pranešė, kad jos atlikto tyrimo metu nustatyta, jog maišto dalyviai “nutraukė veiklą, nukreiptą į nusikaltimo padarymą”, ir panaikino kaltinimus “Wagner”.
Nikolajus Patruševas: Rusijos saugumo tarybos sekretorius
Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas anksčiau buvo apibūdintas kaip “labiausiai aršus Rusijos šalininkas”. Jis yra vienas iš trijų V. Putinui ištikimų asmenų, tarnaujančių Rusijos prezidentui nuo 1970 m. Sankt Peterburge, kai šis antrasis šalies miestas dar vadinosi Leningradu.
Rusijos ekspertai teigia, kad nedaugelis turi tokią didelę įtaką Rusijos vadovui kaip Patruševas, kuris sovietmečiu dirbo kartu su juo KGB, taip pat pakeitė jį FSB vadovo poste – šias pareigas jis ėjo nuo 1999 iki 2008 metų.
Ruošdamasis V. Putino invazijai į Ukrainą, N. Patruševas propagavo idėją, kad Vakarai siekia susidoroti su Rusija ir kad JAV nori “suskaldyti” šalį. Nuo to laiko jis skleidė daugybę prieš Vakarus nukreiptų sąmokslo teorijų.
Po maišto A. Patruševas tylėjo ir veikiausiai dirbo šešėlyje, kad sustiprintų paramą V. Putinui. Jis buvo kartu su Šoigu ir kitais aukščiausiais saugumo pareigūnais, kai Putinas jiems dėkojo už sukilimo numalšinimą. Tačiau, kaip ir Bortnikovui, Patruševui gali tekti atsakyti į nepatogius klausimus dėl Rusijos pasirengimo Vagnerio maištui.
Sergejus Naryškinas: Užsienio žvalgybos tarnybos direktorius
Kartu su Patruševu ir Bortnikovu Naryškinas yra trečiasis iš artimų Putino sąjungininkų, kurių istorija siekia dar darbo FSB Leningrade laikus, ir didžiąją dalį savo politinės karjeros išliko šalia Putino.
Tačiau jų artimi santykiai nesutrukdė Rusijos prezidentui labai viešai sudrausminti Naryškiną, kai šis suabejojo, kaip vertinti padėtį Ukrainoje prieš 2022 m. invaziją.
Po Vagnerio maišto Naryškinas kalbėjo, kad akivaizdu, jog Prigožino bandymas destabilizuoti visuomenę ir įžiebti brolžudišką pilietinį karą žlugo,- pranešė naujienų agentūra TASS.
Kaip ir jo artimiems sąjungininkams Bortnikovui ir Patruševui, Naryškinui taip pat gali tekti atsakyti į sunkius klausimus, kai Putinas pradės tyrimą dėl Vagnerio veiksmų.
Margarita Simonjan: RT vadovė
Margarita Simonjan, “Russia Today” – vienos svarbiausių Kremliaus propagandos priemonių – vadovė, jau seniai sveikina Prigožino, Vagnerio ir grupės brutalų požiūrį į karą Ukrainoje. Galbūt todėl savaitgalį, kai Prigožino pajėgos artėjo prie Maskvos, vienos iš didžiausių Prigožino palaikytojų niekur nesimatė. Tiesą sakant, vėliau ji teigė, kad apskritai praleido sukrečiančius įvykius.
Po savaitgalio kalbėdama ji sakė, kad leido laiką plaukdama vietos upe, kadangi Prigožino maištas pateko į pasaulio laikraščių antraštes. Vėliau ji pasisakė už kaltinimų jam ir jo kariams panaikinimą, sakydama, kad Rusijos teisės normos, pagal kurias griežtai baudžiama už valstybės išdavystę, “nėra Kristaus įsakymai ar Mozės lentos”.
“Kai kuriais išskirtiniais, kritiniais atvejais paaiškėja, kad teisės normos nebeatlieka savo teisėtvarkos, tvarkos ir stabilumo apsaugos funkcijos, o atlieka atvirkštinę funkciją, tada šios teisės normos peršokamos, – sakė ji.
Savaitgalį Kremlius pažadėjo nekelti baudžiamojo persekiojimo A. Prigožinui ir jo kovotojams po to, kai jis šeštadienį sustabdė sukilimą, nors prezidentas Vladimiras Putinas juos pavadino išdavikais.
Vladimiras Solovjovas: Vladimiras Solovjovas: vyriausiasis propagandistas
Vladimiras Solovjovas, kartu su Simonyan, jau seniai laikomas pagrindiniu V. Putino propagandininku, kuris rengia televizijos laidas kanale “Rossija-1”. Jis reguliariai renka griežtosios linijos Rusijos šalininkų grupes, raginančias Maskvą eskaluoti karą prieš Ukrainą ir smogti Vakarams už jų paramą Kijevui. Būdamas laidų vedėju, Solovjovas retai užima nešališką poziciją ir dažnai prisijungia prie šių raginimų.
Sekmadienį kalbėdamas savo televizijos laidoje “Šou”, Solovjovas sakė esąs šokiruotas šalies pasirengimo, leidusio “Vagnerio” kariams priartėti prie Maskvos. Tačiau jis taip pat gyrė Rusijos pareigūnus už tai, kad pavyko išvengti kraujo praliejimo.
‘Šią dieną daug ką sužinojome apie savo šalį. Paaiškėjo, kad esame daug išmintingesni, nei kas nors galėjo pagalvoti… Vakar mūsų vadovybė pademonstravo stiprybę ir išmintį, – sakė jis.
“Svarbiausia, kad ji pademonstravo stiprybę be kraujo troškimo”.
Ramzanas Kadyrovas: Čečėnijos Respublikos karo vadas
Kaip ir Prigožinas, Ramzanas Kadyrovas save laiko tam tikra prasme karo vadu ir anksčiau yra prisidėjęs prie Vagnerio lyderio, kritikuojančio karinę vadovybę.
Būdamas Čečėnijos Respublikos, kurią Rusija jėga užgrobė per Antrąjį Čečėnijos karą, vadovu, R. Kadyrovas vadovauja maždaug 12 000 karių pajėgoms.
Prieš karą buvo teigiama, kad jo kovotojai yra elitiniai kariai, nors kovos Ukrainoje atskleidė, kad jie yra mažiau veiksmingi, nei manyta iš pradžių. Nepaisant to, pasklidus žiniai apie akivaizdžią Vagnerio išdavystę Putinui, Kadyrovai ėmėsi veiksmų.
Kadyrovas, aiškiai išreikšdamas paramą Putinui, pareiškė, kad “maištas turi būti numalšintas”, čečėnų kovotojai buvo pasiųsti į Rusijos Rostovo sritį kovoti su Prigožino “Vagnerio” lojalistais, jei maištas sukeltų kraujo praliejimą.
Nors kovos pavyko išvengti dėl Prigožino susitarimo, R. Kadyrovo noras siųsti savo karius į kovą prieš kolegas rusus, nepalieka abejonių dėl jo lojalumo.
Viktoras Zolotovas: Rusijos nacionalinės gvardijos direktorius
Dar vienas aukšto rango asmuo, dalyvavęs pirmadienį vykusiame V. Putino susitikime su saugumo pareigūnais, buvo nacionalinės gvardijos vadovas Viktoras Zolotovas. Jam taip pat teks atsakyti į keletą sunkių klausimų.
V. Zolotovo dalinys patyrė daug nuostolių vykstančiame kare Ukrainoje, ir kai kas užsiminė, kad dėl to jis gali turėti nuoskaudų.
Tačiau “The Times” rašo, kad vargu ar jam užtektų drąsos rengti perversmą prieš V. Putiną, o jo dalyvavimas susitikime leidžia manyti, kad Maskvos valdžios koridoriuose jis neprarado palankumo.
Antradienį kalbėdamas žurnalistams jis sakė, kad, siekiant apginti Maskvą nuo “Vagnerio”, “visi yra pasirengę mirti”.
Kalbėdamas apie tai, kodėl maištininkai iš “Vagnerio” samdinių grupuotės galėjo taip greitai žengti Maskvos link, jis sakė, kad valstybei lojalios pajėgos sutelkė dėmesį į sostinės gynybos stiprinimą.
Prigožinas sakė, kad jo kovotojai per dieną nužygiavo 480 mylių ir šeštadienį priartėjo vos 120 mylių nuo Maskvos, o tai, pasak jo, buvo “meistriškumo pamoka”, kaip karą Ukrainoje turėjo kariauti Rusijos kariuomenė.
Tačiau Viktoras Zolotovas pateikė kitokią interpretaciją. Viskas labai paprasta: visas jėgas sutelkėme Maskvoje, – sakė V. Zolotovas, kuris 2000-2013 m. ėjo prezidento asmens sargybinio vadovo pareigas ir kartais būdavo pastebimas su automatiniu ginklu, kad apsaugotų V. Putiną pavojingose kelionėse.
69 metų V. Zolotovas sakė, kad penktadienį ir šeštadienį nuolat palaikė ryšį su V. Putinu. Jis sakė, kad sargybiniai ateityje bus aprūpinti sunkiaisiais ginklais ir tankais po to, kai reikės ginti Rusijos sostinę nuo “Vagnerio” kovotojų.
Nacionalinė gvardija, kurią sudaro daugiau kaip 340 000 karių, buvo įsteigta 2016 m., kad kartu su policija ir saugumo tarnybomis užtikrintų tvarką ir saugumą.
Zolotovas, kuris, būdamas asmens sargybiniu, stovėjo šalia Boriso Jelcino ant tanko, kai šis vadovavo pasipriešinimui prieš 1991 m. griežtosios linijos šalininkų bandymą įvykdyti perversmą prieš Sovietų Sąjungos prezidentą Michailą Gorbačiovą, sakė, kad jo vyrai buvo pasirengę kovoti iki mirties, kad apgintų valstybę.
“Jie visi kovo iki mirties”, – sakė A. Zolotovas.
Šaltinis: dailymail.co.uk