Kastytis Braziulis. 300 tūkstančių surinktų piliečių balsų nepakanka. Reikia lobistų

Prieš kelias dienas perskaičiau komentarą apie tai, kad Aplinkos apsaugos ministras S.Gentvilas atleido iš pareigų Aplinkos apsaugos departamento direktorę O.Vėbrienę. Ministras pateikė aibę direktorės nusižengimų ir tai sukėlė įtarimų. Kokia gi tikroji yra Vėberienės atleidimo priežastis? Pažadėjau pasidomėti kas šiuo metu svarbaus vyksta Aplinkos apsaugos sektoriuje. Žvilgtelėjau ir štai ką atradau.

Vyksta aršus mūšis. Vienoje pusėje tvirtai ant žemės stovi šimtamilijoninis verslas kartu su būriu teisininkų, viešųjų ryšių profesionalų ir lobistų. Jie nori statyti vėjo jėgaines.

Kitoje pusėje stovi susigūžusios bendruomenės, kurios nesutinka su verslininkų siūlymais ir nori išsaugoti kraštovaizdį, gamtą, paukštelius ir, aišku, savo ne itin didelio turto – namuko, miško gabaliuko, laukų – vertę. Jie įtaria, kad jeigu prie jų namų atsiras kelių šimtų aukščio vėjo jėgainės, tai turto kaina kris, o ir parduoti jį bus sunku. Tiki pagrįstai.

Taigi apie mūšį. Teisingiau parašyti ne apie mūšį, o apie verslininkų pasamdytų lobistų veiklą siekiant išspręsti šią problemą. Pradedam.

Pirmas lobistų žingsnis. Jų prieš tai buvo daugiau, nes reikėjo susitikinėti su verslininkais, žurnalistais, politikais, derinti veiksmų planą, skaičiuoti biudžetą ir t.t., kadangi mes apie tai nieko nežinome, tai ir nerašysime.

Taigi pirmas žingsnis – parengti raštą ir išsiųsti valstybės institucijoms. Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacija kreipėsi į advokatų kontorą prašydami padėti parašyti raštą valdžios institucijoms.

Advokatas P.Miliauskas parengė raštą, davė jį pasirašyti LAIEK pirmininkui, lobistui M.Nagevičiui ir išsiuntė jį LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, LR Seimo Aplinkos apsaugos ir Darnios plėtros komisijoms, LR Aplinkos apsaugos ministrui, LR Energetikos ministrui.

Rašte lobistai ir advokatai reiškia pasipiktinimą, kad vėjo elektrinių plėtrai kuriamos dirbtinės kliūtys:
a) Piktybiškai nenagrinėjama plėtotojų pateikta informacija;
b) Pateikta informacija yra interpretuojama peržengiant teisės aktų ir objektyvių tyrimų ribas;
c) Tytuvėnų nacionalinio parko direkcijos darbuotojai aktyviai prieš atsinaujinančius energetikos išteklius nuteikinėja savivaldybių gyventojus;
d) Parko direktorius V.Stonys ir darbuotoja D.Pranckūnienė neturėdami įgaliojimų ir kompetencijos savavališkai vyksta į susitikimus su bendruomenėmis ir dezinformuoja jas, pateikinėja melagingą informaciją apie vėjo energetiką.

Antras žingsnis – paviešinti informaciją spaudoje. 2021m. balandžio 2 dieną naujienų portalas Alfa.lt paviešina straipsnį „Energetinė nepriklausomybė: kalbų apie ją daug, kenkėjų dar daugiau. Kaltina valdininkus tyčia veikiant prieš valstybę“.

Į šuns dienas išdeda Aplinkos apsaugos agentūrą, Valstybinės saugumų teritorijų tarnybą, Tytuvėnų nacionalinio parko direkcijos darbuotojus. Kaltina juos veikimu prieš valstybę, vos ne Tėvynės išdavyste. Peikia Kelmės, Akmenės, Marijampolės, Tauragės, Šakių, Pakruojo, Raseinių, Telšių rajonų savivaldybes ir jų gyventojus, nes jos esą sąmoningai kenkia verslui ir trukdo jiems vystyti daugiamilijoninius verslus.

Trečias žingsnis – būtina inicijuoti LR Seimo komisijų ir komitetų posėdžius, kuriuose būtų aptariami šie klausimai, aišku, ne objektyviai, o tik iš vienos pusės, pučiant į vieną dūdą.

Po straipsnio spaudoje, po Lietuvos verslo konfederacijos, Lietuvos atsinaujinančių energetikos išteklių konfederacijos raštų LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ir LR Seimo Aplinkos apsaugos bei Darnios plėtros komisijos surengė posėdžius ir aptarė šią problematiką.

Po posėdžių seimo nariai viešai pasisakė. Jie kritikavo kenkėjus, savivaldybių gyventojus, kurie prieštarauja vėjo jėgainių statyboms savo teritorijoje. Jie reiškė didelį susirūpinimą dėl to, kad Lietuva nesugebės tapti energetiškai nepriklausoma jei laiku nesusitvarkys su šiais priešais. NSGK pirmininkas pareiškė, kad iškilo grėsmė nacionaliniam saugumui.

Ketvirtas lobistų žingsnis – organizuoti straipsnius spaudoje. Naujienų portalas Alfa.lt paskelbė straipsnį šia tema. Faktiškai pakartojo tai ką prieš savaitę rašė ir pridėjo, kad LR Seimo nariai yra labai susirūpinę šia grėsminga Lietuvai padėtimi, kad būtina kažką daryti ir išspręsti šią problemą. Įdėjo LR Seimo narių griežtus pasisakymus.

Penktas žingsnis – organizuoti šios temos eskalavimą socialiniuose tinkluose. Konservatorių partijos atstovai (pvz.K.Masiulis) facebook socialiniame tinkle paskleidė informaciją apie pavojų iš Rusijos. Apie tai, kad priešai kursto žmones, dezinformuoja juos ir veikia prieš valstybę, nes jie trukdo Lietuvai įgyvendinti strateginį tikslą – energetinę nepriklausomybę. (Tiesa, pagal 2012 m. LR Nacionalinės energetikos strategijos tikslą energetinė nepriklausomybė turėjo būti pasiekta 2020 m. Dabar lauke 2021 m. Ji nepasiekta, kas kaltas? Gal čia reikėtų pasiaiškinti?)

Komentatoriai tiesiai šviesiai ragino kreiptis į VSD, kad ji priverstų kurstytojus nurimti ir atsakyti už veiksmus, kad juos nubaustų, patrauktų baudžiamojon atsakomybėn.

Šeštas žingsnis – organizuoti laidas per LRT televiziją. Žurnalistai parodė reportažą ir išreiškė didelį susirūpinimą padėtimi. Blogai, labai blogai, kad Lietuvoje veikia asmenys, kurie prieštarauja Lietuvai siekti energetinės nepriklausomybės. Laida buvo rodoma į vienus vartus. Didžiausias akcentas buvo sudėtas toks koks tenkino verslininkus ir jų lobistus.

Septintas, aštuntas ir kiti žingsniai vyko ir vyksta, tačiau mes jų nematome ir nematysime. Neturime tokių įrankių.

Koks šio darbo tarpinis rezultatas?

Verslininkų, lobistų, teisininkų ir viešųjų ryšių specialistų pusėje mūrų stojo politikai, turintys savo rankose valstybės valdžią. Svarstyklės ženkliai pakrypo verslininkų naudos pusėje.

Lobistų inicijuotas poveikis Aplinkos apsaugos agentūrai, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybai, Tytuvėnų direkcijai, savivaldybių gyventojams sukėlė šoką. Jie apkaltinti tyčiniu kenkimu valstybės strateginiams tikslams. Neoficialiai – darbu Kremliui.

Tai yra rimta. Žmonės tikra ta žodžio prasme išsigando ir bijosi, kad tuoj, tuoj pasibels į duris VSD vyrukai, išsives ir nubaus, kad valdžia atleis iš darbų ir neleis niekur įsidarbinti.

Ot jei taip politikai reaguotų į virš 300 tūkstančių surinktų piliečių balsų! Būtų jėga. Tačiau, matyt, šuo yra pakastas kitame. Norint suaktyvinti politikus ir veikti tavo naudai, balsų neužtenka, o reikia lobistų ir dar kai ko.

Tiesa, nežinau ar Aplinkos apsaugos departamento direktorės O.Vėbrienės atleidimas yra susijęs su lobistų veikla.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
14
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top