Kastytis Braziulis. Ar aš esu sąžiningas?

Alfa.lt

Nedažnas sau užduoda tokį klausimą. Tačiau dažnas sau užduoda klausimą apie kito žmogaus sąžiningumą. Beveik kiekvienos bendrovės vadovai, personalo skyriaus darbuotojai visada sau užduoda klausimą, ar kandidatas į darbą yra sąžiningas. Atsakykite į žemiau pateiktus klausimus ir jūs sužinosite, ar jūs esate sąžiningi.

Vakarų valstybėse bendrovės dažnai atlieka kandidato į darbą sąžiningumo testą. Ypač ši praktika yra paplitusi Jungtinėse Amerikos Valstijose. Sąžiningumo testo klausimus rengia ir juos atlieka įvairių universitetų aukšto lygio psichologai. Vyksta nuolatinė diskusija dėl sąžiningumo testo naudingumo bendrovėms.

Sąžiningumo testo tikslas yra išsiaiškinti, ar kandidatas į darbą yra linkęs daryti nusikaltimus ar kitaip netinkamai elgtis. Jeigu kandidatas į darbą anksčiau darė nusikaltimus ar netinkamai elgėsi, tai jis netinkamai elgsis naujoje darbovietėje. Jeigu kandidato požiūris į netinkamą elgesį yra normalus, jis priima jį kaip tinkamą ir nieko blogo tame elgesyje nemato, tai toks darbuotojas netinkamai elgsis darbe.

Netinkamas elgesys yra melavimas, vėlavimas į darbą, užduočių nevykdymas, sabotažas, piktnaudžiavimas, seksualinis priekabiavimas, sukčiavimas, užgauliojimas, vagystės, netinkamas įmonės nuosavybės naudojimas ir t. t. Toks elgesys ne tik gadina santykius tarp darbuotojų, bet ir daro apčiuopiamą žalą įmonei.

Kodėl darbuotojai netinkamai elgiasi? Dažniausiai sutinkamos priežastys yra šios:

a) man darbdavys moka mažą atlyginimą. Mano indėlis į įmonės veiklą yra didesnis. Todėl aš pasiimu man priklausančią atlyginimo dalį. Aš nevagiu, o paimu tai, kas man teisėtai priklauso.

b) visi taip daro, tai kodėl aš turiu būti kitoks?

Atsakykite į klausimus taip arba ne ir sužinosite savo pagedimo lygį.

Jums, kaip žymiam sportininkui, siūlo už 10 000 EUR reklamuoti produktą, kurio jūs nemėgstate ir niekada nesiruošiate jo naudoti. Ar sutiktumėte?

Jūs kartu su keliomis kitomis kompanijomis dirbate viename projekte. Jūs pastebite, kad viena kompanija sukčiauja ir, naudodama netinkamas bei pigesnes medžiagas, gamina broką. Jei jūs paskųsite kompaniją, tai visas projektas gali būti uždarytas, o jūs pats prarasite 20 proc. metinių pajamų. Ar jūs atskleisite apgavystę?

Taksi vairuotojas, veždamas jus jūsų nurodytu adresu, neįjungė taksometro. Taksistas nedavė jums kvito. Jis paprašė sumokėti už paslaugą mažesnę sumą pinigų, nei ji būtų, jei būtų įjungtas taksometras. Ar jūs įskųsite taksistą?

Jūs žaidžiate golfą su labai svarbiu klientu, kuris yra įsitikinęs, kad įgūdžiai žaisti golfą yra tokie pat svarbūs, kaip verslo įgūdžiai. Jūsų kamuoliukas nukrito į nepatogią vietą, bet jūs, niekam nematant, galite jį pernešti į tinkamesnę poziciją. Ar perneštumėte kamuoliuką?

Jūs parkuojate automobilį nedidelėje automobilių aikštelėje Vilniaus senamiestyje. Jūs dėl neatsargumo įvažiuojate į kitą automobilį. Žala nedidelė. Truputį įlenkėte automobilio šoną ir jį apibraižėte. Jūs vienas, niekas nematė incidento. Ar prisiimsite atsakomybę ir prisipažinsite?

Ar dažnai sakote tiesą?

Jūsų draugas prašo trumpam paskolinti muzikinį diską. Jis nori jį nusikopijuoti. Jūs žinote, kad toks veiksmas yra neteisėtas. Ar duosite jam diską?

Jūs turite tarnybinį automobilį. Pagal įmonės vidaus taisykles automobiliu galite naudotis tik darbo reikalais. Ar savaitgalį vyksite tarnybiniu automobiliu aplankyti tėvų į kitą miestą?

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
sąžinės dimensija

tai juk oficiali Lietuvos Vyriausybės, Prezidentės, KT, Banko nuostata, direktyva, net įsakymas: sąžinė – ne šio pasaulio dimensija.
(moralas – jei bandai matuoti sąžiningumą – būsi išspirtas iš visų valdiškų tarnybų, net iš Lietuvos)

Į tokį klausimą

turi atsakyti kiekvienas seimo narys, vyriausybės narys, visi kas surištas su valdišku darbu, darbdaviai, teisėjai, prokurorai, o runkelis turi atsakyti vėliausiai. Bus sąžiningi esantys prie kormuškos, bus sąžiningi ir paprasti darbuotojai.

MaryteMaryte

Senose maldaknygese yra skyrelis: sazines apyskaita. Panasu i sita nuotaikinga testa, tik ten nedorybiu mozaika issamesne ir giliau ispletota. Man labai imponuoja iskilaus mastytojo I.Kanto samprotavimai sia tema. Sazines programa idiegta kiekvieno kompiuteryje dar pries gimima,yra tvari ir nesibaigianti, bandymai ja gadinti ar blokuoti galiausiai isderina ir suzlugdo visa sistema. Daznai labai netiketais pavidalais.

Skirmantė

Taip, aš leisiu, diską nusikopijuoti draugui, lygiai kaip įstatymas leidžia neliudyti prieš artimuosius savo…

4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top