Noriu išsakyti jums, gerbiami skaitytojai, dar vieną pastebėjimą. Tai yra tik pastebėjimas, o ne po ilgos analizės ir apmąstymų padaryta išvada. Dabar atėjo tokie laikai, kad analizuoti kelias dienas ar savaites neverta, nes padėtis keičiasi kosminiu greičiu: kol analizuosi vieną situaciją, ji per tą laiką pasikeis kelis kartus ir neatpažįstamai. Tavo atlikta, nors ir labai gera, analizė jau liks istorija ir įdomi bus tik istorikams. Gali būti neatitikimų, gali būti ir atitikimų. Palieku tai spręsti jums patiems, remiantis savo suvokimu, supratimu, simpatijom, interesais ir sugedimu.
2006 metais, kai Lietuvoje kilo didelis skandalas dėl valstybės saugumo departamento vadovybės galimai neteisėtų ryšių su verslo struktūromis, kai šalies parlamentas pradėjo aiškintis VSD pulkininko Vytauto Pociūno žūties aplinkybes ir po truputį traukti į dienos šviesą itin negražų valstybės valdymo užgrobimo vaizdą, tai tos verslo struktūros, Rusijos dujų milžinės „Gazpromo“, aukštų valdininkų, tarp jų – ir valstybės saugumo pareigūnų interesų ginti stojo kelios stiprios politinės partijos, prezidentūra kartu su prezidentu V.Adamkumi, Užsienio reikalų ministerija, taip pat buvo įtrauktas Konstitucinis Teismas, būrys politologų ir, aišku, tas pats būrys žurnalistų, kurių branduolys dabar sėdi LRT.
Valstybės interesų, demokratijos, žodžio laisvės ginti stojo dvi verslo struktūros: koncernas „Achemos grupė“ ir „MG Baltic“ bei politinė konservatorių partija – ne visa, bet jos pagrindiniai vadovai. Šių grupių atstovai kalbėdavo, jog paprasčiausiai taip neturi būti, kad Lietuvoje įsivyrautų viena žmonių grupelė, kuri priiminėtų svarbiausius sprendimus valstybėje, uždegtų žalią šviesą Rusijos kompanijoms ir gintų jų interesus. Paprasčiausiai – taip neturi būti.
Kiek man yra žinoma, šių grupių pagrindinius valdytojus, t.y.lyderius, atakavo priešininkų stovyklos atstovai. Pradžioje jie siūlė jiems įvairius sandorius: pereikite į mūsų pusę ir mes jums padėsime išspręsti jūsų problemas su valstybe arba padėsime įgyvendinti projektus, arba padėsime privatizuoti objektus. Tik ateikite pas mus.
Bet jie nėjo. Jie vadovavosi savo principais ir nepasidavė spaudimui. Čia galbūt ne dėl to, kad jie ėjo už demokratiją, laisvę. Galbūt ne. Taip jie elgėsi, greičiausiai, dėl paties principo: viena grupuotė įsivyrauti valstybėje negali. Jiems tokia padėtis valstybėje tiesiog nėra naudinga ir ji pažeidžia jų interesus.
Žodžiu, daug ir įvairių aplinkybių bei interesų sukrito į vieną skrynią ir šios skrynios jie nenorėjo išleisti iš rankų.
Taigi susigrūmė dvi priešininkų stovyklos. Vieni buvo už demokratiją, kiti stojo rusų ir savų korupcinių interesų ginti. Korupcinių sakau dėl to, kad dirbo – šmeižė, gandus skleidė, grasino, ikiteisminius tyrimus kėlė, sekė – už pinigus, o ne už įsitikinimus. Tai sakau atsakingai.
Tik dėl to, kad „Achema“ ir „MG Baltic“ pozicijų neužleido ir nepasidavė, buvusi įtakinga grupė valstybėje prarado savo turėtą įtaką. Nusistovėjo šioks toks balansas. Parlamentas įgavo galių, atsirado minčių priimti įstatymus, kurie pažabotų specialiųjų tarnybų piktnaudžiavimus, kurie neleistų nei politikams, nei valdininkams, nei verslininkų grupėms daryti įtaką specialiųjų tarnybų veiklai. Prasidėjo darbas, kuris stiprino demokratiją šalyje.
Tačiau neilgam… Greitai viskas apsivertė aukštyn kojomis ir Lietuvoje vėl įsitvirtino viena grupė asmenų. Ji yra itin įtakinga.
O kur dingo anie įtakingi, turintys savo žiniasklaidą kovotojai – „Achema“ koncernas, „MG Baltic“ ir konservatorių partija? „Achemos grupės“ prezidentas ir šios grupės savininkas B.Lubys po savo paskutinio itin aštraus interviu, kuriame jis atskleidė būtent šios naujai įsitvirtinusios grupės „darbelius“, staiga nuo širdies smūgio mirė Druskininkuose poilsio metu, kai važinėjo dviračiu. Policininkas rado gulintį šalia dviračio takelio be gyvybės ženklų. Koncernas be B.Lubio liko lyg be dantų ir nagų. „MG Baltic“, kiek aš dabar suprantu, yra užmestas geležinis antkaklis su aštriais spygliais: jei neklauso, tai trukteli stipriau, bylas suaktyvini, tardymus naujus pradedi, kratų prisigalvoji, straipsnių prirašai ar baudžiamojo kodekso straipsnius perkvalifikuoji. Kad maža nepasirodytų. Na, o kur pradingo konservatoriai? Jie patys pirmieji perėjo į kitą pusę ir tapo anų pavaldiniais. Jie yra labai geri vykdytojai, bet ne lyderiai ir kovotojai. Jie dabar yra naujos, stiprios ir įtakingos grupės atstovai ir jų ramstis Seime.
Taigi atsispirti naujai įtakos grupei, jos sukurtam spaudimo mechanizmui yra labai sudėtinga ir sunku. Ar sugebės atsispirti R. Karbauskis?
Abejoju, nors linkiu sėkmės.