Kastytis Braziulis. Kaip pažeidžiama demokratija: įtartini JK ir Bulgarijos atvejai

Alfa.lt

Demokratinė santvarka numato piliečių dalyvavimą sprendžiant svarbiausius klausimus, įskaitant ir periodiškai vykstančius valdžios rinkimus. Tačiau laisvas ir atviras balsavimas rinkimuose arba referendume lengvai gali tapti valstybės Achilo kulnu, jei į šį procesą pradeda kryptingai taikytis užsienio veikėjai.

Žinomas ne vienas atvejis, kai Rusijos žvalgybos tarnybos ir kitos institucijos mėgino kištis į kitų valstybių referendumus bei parlamento ar prezidento rinkimus. Kai kuriais atvejais tai galėjo būti daroma per tarpininkus.

Pažiūrėkime, kaip paprastai ir lengvai valstybės vystymosi kryptį gali pakreipti aktyvūs kitos šalies ar kitų veikėjų veiksmai.

„Brexit“

Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES šalininkai vos keliais procentais laimėjo referendumą. Šalis pasuko išėjimo („Brexito“) keliu. Tačiau išlieka nemažai neatsakytų klausimų: ar referendumas tikrai vyko pagal taisykles? Ar nebuvo pažeisti pamatiniai demokratiniai principai ir įstatymai? Ar balsuojama buvo sąžiningai? Ar balsuotojams informacija buvo teikiama, nepažeidžiant šalies įstatymų?

Dalis Didžiosios Britanijos žurnalistų klausimo dėl „Brexit“ referendumo aplinkybių vis dar neatideda į šoną. Pabrėžiamos tokios, kol kas iki galo neišaiškintos, problemos:

– Jungtinės Karalystės (JK) Rinkimų komisija vis dar tiria ir vertina informaciją apie galimai neteisėtą fizinių asmenų, politinių partijų ir visuomeninių judėjimų, pasisakančių už išėjimą iš ES, finansavimą. Yra pasirodę pranešimų, kad šiuos judėjimus finansiškai parėmė užsienio fondai. Vieni iš jų, įtariama, yra susiję su JAV prezidento Donaldo Trumpo artimu draugu milijardieriumi Robertu Merceriu bei jo strategu Steve’u Bannonu. R. Merceris Kanadoje įsteigė bendrovę „Cambridge Analytica“, o jos valdybos pirmininku tapo S. Bannonas. Ši bendrovė „Brexit“ šalininkams neatlygintinai suteikė paslaugų ir padėjo jiems organizuoti kampaniją. Vienas ryškiausių „Brexit“ šalininkų, britų politikas Nigelas Farage’as, po JAV prezidento rinkimų susitiko su D. Trumpu, o pastarasis viešai pasiūlė britų vyriausybei paskirti N. Farage’ą ambasadoriumi JAV. Manoma, kad R. Merceras ir S. Bannonas taip pat glaudžiai bendradarbiavo su svetainės Leave.eu įkūrėju, verslininku Aaronu Banksu;
– Britų valstybinės institucijos, atsakingos už informacijos saugumą, tiria ir vertina referendumo galimą neteisėtą tikros ir suklastotos informacijos panaudojimą „Brexit“ kampanijos metu, kuriuo buvo siekiama suklaidinti piliečius;
– Šalies žvalgybos agentūros MI6 ir GSHQ buvo įspėjusios vyriausybę ir parlamentą dėl užsienio šalies (viešai neįvardytos) kišimosi į „Brexit“ referendumo kampaniją ir bandymų įtikinti piliečius balsuoti už pasitraukimą. Tačiau aukščiausi britų pareigūnai ignoravo įspėjimus ir papildomo tyrimo neatliko.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top