Katalonijos visuomenės instituto atliktos apklausos duomenimis, 44,9 proc. katalonų nori nepriklausomybės, o 45,1 proc. – ne, tačiau net 80 proc. apklaustųjų įsitikinę, jog nuspręsti būti jiems nepriklausoma valstybe ar ne jie turi patys, ir nori tai padaryti surengę referendumą.
Tačiau 2014-aisiais surengto referendumo dėl nepriklausomybės organizatoriai – buvęs Katalonijos lyderis Arturas Masas ir dar du jo Vyriausybės nariai – šį pirmadienį stojo prieš teismą už pilietinį nepaklusnumą.
Po to, kai 2010 m. Ispanijos Konstitucinis Teismas uždraudė rengti referendumą, jie ryžosi pakviesti 7,5 mln. gyventojų turintį regioną pasisakyti dėl savo ateities. Už tai, kad šių asmenų pastangomis buvo suorganizuotas tegul ir simbolinis, neprivalomas referendumas, prokurorai siekia juos pripažinti kaltais ir nubausti – uždrausti jiems 9–10 metus dirbti valstybinėse įstaigose.
Nei patys teisiamieji, nei jų advokatai su tokiais kaltinimais nesutinka ir tvirtina gynę katalonų „teisę į saviraiškos laisvę“. Kaip sakė A. Masas per spaudos konferenciją Barselonoje sekmadienį, „Padarėme tai, ką reikėjo padaryti 2014-aisiais, ir padarytume tai vėl, jei leistų aplinkybės“.
Šis teismo posėdis išvedė į gatves tūkstančius protestuotojų – šalia Barselonos teismo rūmų, kur nagrinėjama A. Maso ir dar dviejų buvusių jo vyriausybės narių byla, susirinkę mažiausiai 40 tūkst. šalininkų skandavo „Nepriklausomybė“, „Šalin Ispanijos teisingumo sistemą“, „Mes norime balsuoti“.
Jūsų dėmesiui siūlome Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docento Kęstučio Girniaus komentarą apie Ispanijos vyriausybės pastangas užkirsti kelią Katalonijos apsisprendimui ir Europos Sąjungos gėdingą tylą matant šiuos ir kitus žodžio laisvės bei tautų apsisprendimo teisės pažeidimus, „ypač šiomis dienomis, kai nuolat kartojama, kad reikia ginti vertybes (nuo Putino ir Trumpo)“:
„Ispanijos valdžios mėginimai slopinti Katalonijos deputatų žodžio laisvę turėtų sulaukti griežto ir nedviprasmiško ES šalių pasmerkimo. Tačiau tyli ne tik Briuselis ir Berlynas, bet ir Lietuva, kuri dažnai vaizduojasi engiamųjų čempione.
Briuselio tyla nesuprantama ir dėl to, kad nėra jokios abejonės, kad kataloniečiai save laiko tauta, tad ir yra tauta. Narių savimonė ir apsisprendimas yra lemiami momentai, nesvarbu, ką galvoja pašaliniai. Patys ukrainiečiai, ne rusai sprendžia, ar jie yra atskira tauta, ar rusų tautos padalinys.“
Visą K. Girniaus komentarą kviečiame skaityti DELFI.lt portale ČIA.