Kęstutis Girnius. Policinė valstybė Lietuva?

DELFI.lt

Norint sukurti pilietinę visuomenę ir stiprią demokratiją, reikia pasitikėti piliečiais, jų gera valia bei sveiku protu. Pasitikėjimas savais piliečiais svetimas Lietuvos valdžioms. Jos linkusios manyti, kad geriau žino, ko reikia eiliniams piliečiams ir kas tarnauja jų interesams, tad stengiasi riboti piliečių galią patiems spręsti, kaip elgtis ir gyventi.

Valdžios paternalizmas bei policijos nuovados mentaliteto plitimas pasiekė viršūnę prieš kelerius metus, kai Konstitucinis Teismas (KT) nutarė, kad Seimas turi pareigą neskelbti referendumo, jeigu referendumu siūlomas sprendimas neatitiktų iš Konstitucijos kylančių reikalavimų. Nes referendumas yra beveik vienintelis būdas, kuriuo valdžios politika nepatenkinti žmonės gali siekti, kad jiems rūpimi klausimai būtų įtraukiami į šalies politikos darbotvarkę, savo sprendimu KT atėmė iš eilinių piliečių teisę nustatyti, kokiais klausimais jie gali stengtis išreikšti savo valią. Tai precedento neturintis ir nepateisinamas Lietuvos žmonių politinių teisių apribojimas.

Policijos nuovados mentalitetas prasiveržia ir sprendžiant mažiau reikšmingus klausimus. Vyriausybė ir premjeras Saulius Skvernelis svarsto siūlymą alkoholį parduoti tik su banko kortelėmis. Sprendimas dar nepriimtas, nes yra ir prieštaraujančių. Siūlymas parduoti alkoholį tik su banko kortelėmis yra mažmožis, palyginus su raginimais apskritai riboti mokėjimą grynaisiais kaip priemonę kovai su šešėliu ir korupcija bei PVM surinkimui gerinti. Verslininkai esą galėtų grynais atsiskaityti iki 5 tūkst. eurų, eiliniai gyventojai iki 3 tūkst. eurų. Nors Finansų ministras Vilius Šapoka nėra įsitikinęs šių priemonių veiksmingumu, jis neatmeta galimybės numatyti sektorius, kuriuose būtų visiškai draudžiama atsiskaityti grynaisiais.

Straipsnio tęsinį skaitykite DELFI.lt portale ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top