KGB: Žolinės atlaidai Pivašiūnuose kelia grėsmę

Rimantas Varnauskas | Alfa.lt

Pivašiūnuose (Alytaus raj.) vykstantys didieji Marijos Dangun Ėmimo arba Žolinės atlaidai daugelį metų buvo sovietų saugumiečių galvos skausmas – dėl gausaus tikinčiųjų būrio, kurie, nepaisydami buldozerinės ateistinės propagandos, susirinkdavo į atlaidus, dėl pogrindžio leidinių skleidžiamos tiesos apie represijas prieš tikinčiuosius.

Pavojinga piligrimystė

„1982 m. rugpjūčio 15 d. Žolinių atlaiduose Pivašiūnuose dalyvavo naujai paskirtas Kaišiadorių vyskupas Sladkevičius, žinomas kaip reakcionierius ir idėjinis atskirų ekstremistiškai nusiteikusių dvasininkų įkvėpėjas. Atlaiduose dalyvavo ir dešimt aplinkinių parapijų kunigų, – rašoma LSSR KGB Alytaus rajono viršininko pulkininko Albino Gurbininko pažymoje „Apie „ekstremistinės“ dvasininkijos veiklą 1982 m. Alytuje ir Alytaus r.“. – Alytaus vikaras Kazimieras Žilys savo pamoksle šalia religinių temų, kurios susijusios su Žolinėmis, kalbėjo ir apie tai, kad lietuvių tauta išsigimsta, o kad to būtų išvengta, reikia siekti lietuvių santuokų su savos tautybės asmenimis bei nenutolti nuo tikėjimo, nes religija sutvirtina tautą.“ (LYA, F. K-11, ap. 1, b. 226).

Pažymoje rašoma, kad po šio pamokslo vyko eisena, kurioje dalyvavo didelis skaičius, tarp jų ir Pivašiūnų vidurinės mokyklos moksleivių, jaunimo. Atlaidams pasibaigus, vyskupas Vincentas Sladkevičius padėkojo gausiai susirinkusiems tikintiesiems už šiltą priėmimą, apgailestaudamas, kad „25 metus buvo prievarta izoliuotas nuo vyskupijos“. „Daugiau antitarybinių ar ideologiškai kenksmingų svarstymų neleido sau daryti“, – rašo Alytaus KGB vadas.

„Reikia pabrėžti, kad į šią religinę šventę susirinko daug žmonių – apie penkis tūkstančius. Atvykta ne tik individualiu, bet ir valstybiniu transportu“, – apgailestauja A. Gurbininkas. Pažymoje detaliai suregistruoti (su nurodytais valstybiniais numeriais) kolūkių „Dainava“, „Butrimonys“, „Galiūnas“ bei Alytaus gelžbetoninių konstrukcijų gamyklos mikroautobusai, kuriais į atlaidus atvyko tikintieji. Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad Pivašiūnų parduotuvėje buvo laisvai parduodami alkoholiniai gėrimai – degtinė ir vynas. Negana to, Daugų kooperatyvo pirmininko pavaduotojas Petras Dzidziavičius alkoholiu prekiavo tiesiog gatvėje iš tarnybinio kooperatyvo automobilio GAZ-51.

Susirūpinimą vietos KGB sukėlė ta aplinkybė, kad tikintieji, vadovaujami vyskupo V. Sladkevičiaus, „vedini fanatizmo bei ruošdamiesi 500-ųjų Šv. Kazimiero paskelbimo šventuoju metinių proga 1984 metais, ketina Pivašiūnus paskelbti šventa ir stebuklinga vieta“. Šių ketinimų įrodymas – procesijoje neštos vėliavos, kuriose auksu siuvinėtomis raidėmis buvo įrašyta – „Šventasis Kazimierai, išgelbėk mūsų tautą“.

„Tai sukeltų masinę piligrimystę į Pivašiūnus, kuri būtų nenaudinga nei ideologiškai, nei politiškai“, – daro išvadą Alytaus KGB vadas.

Kronika Nr. 69

Panašu, kad į šias „analitines“ pastabas buvo atsižvelgta visu rimtumu, nes po trejų metų pogrindinėje „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikoje“ aprašyta situacija toli gražu nepriminė pakilios ir džiaugsmingos šventės. Štai kas buvo rašoma „Kronikos“ 69-ame numeryje: „Pivašiūnai (Alytaus raj.) – 1985 m. rugpjūčio 11 d. į Pivašiūnų Žolinės atlaidus bevažiuojančius maldininkus pasitikdavo milicija – tą dieną įvažiuoti į miestelį neleido – automašinas nukreipdavo važiuoti į laukus. Gatvėse ir šventoriuje saugumiečiai lediniais žvilgsniais varstė kiekvieną einantį į bažnyčią. Maldininkų buvo pilna bažnyčia ir šventorius. Į atlaidus atvyko ir J. E. vyskupas Vincentas Sladkevičius. Vyskupas kartu su svečiais kunigais koncelebravo šv. Mišias ir pasakė pamokslą, kurio metu iškėlė Marijos reikšmę mūsų gyvenime, jos Motinišką globą, ragino visose situacijose beatodairiškai pasitikėti ja. „Gera mums čia būti su savo Motina…“ – kalbėjo Vyskupas. Pamoksle palietė stebuklingojo Pivašiūnų Marijos paveikslo garsą, žinomą net plačiame pasaulyje, nes šv. Tėvas, kalbėdamas apie Lietuvą, ir jį paminėjęs.

Nors tiesiogiai saugumiečiai maldininkams netrukdė, tačiau šventoriuje tvyrojo įtempta nuotaika – nebuvo galima nusipirkti jokių devocionalijų (devocionalijos – smulkūs religinio kulto daiktai, pvz.: rožančiai, paveikslėliai, medalionai).

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
166 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
dabar Tiesos.lt portalas kelia grėsmę

Laisvą laikraštį, ekspertus jau sutvarkė KGB berniukai.

Dabar liko tik keliantį grėsmę tiesos.lt sutvarkyt…

 kacius

„Dėkokime Viešpačiui, kad dar turime šią šventę! Greit jos nebeturėsime, matydami musų europarlamentarų politiką.” – iš pamokslo gimtajame miestelyje vakar. „Tačiau rezervai vis dar neišnaudoti. Kasmet spaudoje pasirodo straipsniai apie senas, bet puoselėtinas darbo žmonių šventes, kaip antai: saulės grąžos, margučių dažymo šventė ir t.t. Tarybinio jaunimo dieną, kai kas bandė pavadinti Rasos švente, tuo atsiedamas ją nuo krikščioniškų Joninių, bet budrūs draugai, suprasdami, kad feodalinių – pagoniškų sentimentų puoselėjimas dar pavojingesnis ir taip nesubrendusiai, naiviai lietuvio sielai, laiku ėmėsi reikiamų priemonių. Taigi, gyvename ir linksminamės, t.y. švenčiame. Aidi per Lietuvą festivaliai, skamba buteliai, važiuoja nebe vežimais į atlaidus, o traktoriais, sunkvežimiais ir individualiomis transporto priemonėmis į rajonines šventes. Važiuoja, o daugelis ir nebevažiuoja… Gulinėja po šokių „pavargę nabagėliai”, žiemą… Skaityti daugiau »

Anksčiau

tikinčiųjų, nebijojusių gyventi pagal Kristaus mokymą, buvo palyginti nedaug, bet jie buvo jėga, jų net KGB bijojo. Pasakykite, kas „bijo” šių dienų tikinčiųjų… Už ką jie pasiryžę mirti? Ir tai joks retorinis klausimas. Tokį uždavė ir Popiežius Pranciškus Korėjoje. Beje, Europoje jis to net neklausia – čia toks klausimas nuskambėtų, švelniai tariant, nekorektiškai.

Krapas

Ėmiau kažką prisiminti. Laukiu kol sugrįš ištrinta atmintis. Gal atsiras, kas gali padėti, gal primins kokią detalę, už kurios užsikabinęs ir kąžką daugiau prisiminčiau.

Ridikas

Kur auga krapai ten tinka ir ridikai.
Ridikas nors ir aštrus bet naudingas smegeninei.
O be krapų aplamai sunku įsivaizduoti mūsų virtuvę.

daržininkas

(kita lysvė, kitos daržovės.)
einu pasakysiu kitiems kur šviežias derlius žaliuoja.

Ešerys

Žuvys miega po ledu.

Ešerys

Krapas žuvienėj.

Lynas

Trečioji žuvelė slieką gavo, Ketvirtas žuvelis ir gi.
Susitiksime rytoj.
Labanakt.

undinėlė

Sveiki,Žuvinai.Sočių pusryčių,gero pasiplaukiojimo..:)

Šamas

Sveiki! Atpuškavau. Vos spėju paskui jus jaunus…

Ešerys

Karališka žuvienė. Sveiki.

Lynas

Sveiki.
Būsiu tik vakare, tad gal undinėlė ir Ešerys galėtų apšviesti Šamą apie situaciją, problemas, naudojamus sprendimo būdus ir artimiausius uždavinius-vienžo apie tai ką kasdien ir veikiame čia , povandeniu.
Iki vakaro.

undinėlė

Visiem labas.:)
Šamui.Mes čia visi vienodai gražūs, prašom”nesigirti”skaičiukais..;)
Brūkštelsiu vėliau dar…

Šamui senas Ešerys, ant keptuvės begulįs

Anokie mes jaunuoliai, nutriušusiais pelekais ir uodegom, bet krutam kaip jėgos leidžia. Tamsta turi gerą sensorinę sistemą – ūsus, kurie mūsų žuvų ūky labai pravers. Trumpai papasakosiu, kaip mūsų kūdroj žuvys gyvena ir kruta. 1. Kol kas toli į kitas kūdras mes nenardom, stebim, kas savojoje dedasi ir kokie gyviai randasi, kaip elgiasi. Iš manierų stengiamės atpažinti, ar plėšrūnę ichtiologų kontora įleido, ar šiaip kilbukėlį saviveiklininką. Visokių būna. Mintis mūsų yra paprasta. Ichtiologai kėsinasi kūdrą užvaldyti, mūsų užduotis kūdrą išsaugoti. Apsitariame, kaip kokį plėšrūną neutralizuoti, kiek jam leisti siautėti ir kada jau laikas į žiaunas išrašyti. Tenai ne žuvų vardais, o savo senaisiais vardais (nickais) pasirašome. Po šiaip kokiu greitu komentarėliu bet kokį galim vardą suraityti. Jei straipsnis geras, iš… Skaityti daugiau »

undinėlė

Šamui.Apie tai, ko prašė Lynas.
Tikriausiai,jau supratot, kad mūsų kompanijoj įvyko persigrupavimas.Agresyvus grybelis taip užgraužė”klevą”,kad iš jojo liko tik bambukinė rykštelė…Ir mes dabar jo saugomės – kad mūsų žvynų nepultų..Va, kaip būna..
Ką čia veikiam? Stiprioji lytis čia susibėga apsikeisti naujienom, visokiais pastebėjimais,mėgsta pasidalint pasamprotavimais, ar krašto ministeriai ir kitokios valdiškos galvos tinkamai gaspadoriauja, ar negriešyja užkulisiuose, ar nebarsto žmonėms ant galvų neaiškios kilmės miltelių, ar nepučia į akis miglos.
Kai būna galimybė,susitariam bendrai”programai”ir draugiškai pašefuojam kontorinius suslikus.Jiems tas,aišku,nelabai patinka-juk žuvienės be ašakų nebūna.:)
Visada palaikom kolegas – kitų vandenų”žuvis”.Ieškom į save panašių su viltim praplėsti jaukią draugiją.
P.S…undinėlė čia laikoma pagarboj,dėl biologinės įvairovės ir dėl grožio..:)

Šamas

Dėkui už pogrindininko pradžiamokslį, gražiajai Undinėlei ir Ešeriui. O be ūsų turiu dar barzdą, irgi savotiškas sensorius, greičiau filtras informacijai.
P.S. Undinėlę pažinau, o Ešerys, tur būt linkęs į matematiką?

Ešerys

Šiek tiek ragavęs aukštosios aritmetikos.

Šamas

Vakarykštėj sriuboj mačiau dar vieną ir Lietuvoj naudojamą prieskonį, juo vienas čekiškas likeris garsėjo, dar sovietų laikais. Ar tai „s.m.”? Jei ne, tuomet mįslė… Pasufleruokit.

Ešerys

Sunkią mįslę, Šame, užminei. Mat: „Becherovka yra maždaug trisdešimt aštuonių laipsnių stiprumo likeris, turintis savitą skonį, kurį suteikia Karlovi Varai šaltinių vanduo, aukštos kokybės spiritas, cukrus ir maždaug 32 rūšių žolelių ir prieskonių mišinys. Gėrimo receptas yra griežtai saugomas – jį žino tik du Becherovka gamyklos darbuotojai.”
Kurią žolelę iš 32-jų slepiamų galvoje turėjai? Tų darbuotojų ieškoti ir juos kankinti, kad paslaptį išduotų – labai sunkus ir pavojingas darbelis.

Lynas

Sveiki, degustatoriai.
Visų vermutų, daugumos žolelių užpiltinių būtinas ingredientas yra kietis arba pelynas.
Gali būti, kad ir Becherovkoje to dalyko yra.
Tačiau, ne tuo garsus tas gėrimas, jeigu tik nepainioju su „Karlsbadu” , (ans yra žalias kaip velnias).
Kas bent kartą gėrė, žino koks įkvėpimas vėmimui apima.
Žalioje jaunystėje ir man teko paragauti to daikto. Tai buvo pirmas ir paskutinis kartas gyvenime. Tačiau įspūdžiai išliko lig šiol.
O smagumas yra labai stipriame mėtų aromate, kuris sumišęs su krupniko saldumu plius dar visos kitos žolės, verčia vidurius lauk su riksmu.
Vienžo, manau kad Šamas turi omenyje mėtą.

Ešerys

Aš tuos gėrimus, kai dar pagėrdinėdavau, vadinau „šliaukmetiniais”.
Lyne, ar nemėginai pašnekint Kritiko P.
Tas vyras labai į temą šneka ir su labai gera nuovoka.

Šamas

Yes, Becherovka. Liaudis ja vadino kmynų likeriu. Lynai, ar S.M.?

Šamas

Ešery, o prisimink kaip skanu buvo tą „šliaukmetinį” (Šaltmetinį) 1:1 sumaišyt su „Gintaro krantu”. Kitaip neįmanoma buvo gert…

Lynas

KP šnekinti mėginau.
Gal ans be nuotaikos buvo, gal šiaip kas ne taip, tačiau atsakymas buvo šaltokas. Supratau, kad nelabai domina.
Daugiau ir nesiteiravau.
Ne tai ne.
Aaa, pamenu aš KP lyg tarp kitko paklausiau ar jį kas sieja su LL.
Tai jam nepatiko.
Pradėjo teisintis kad ne, ir tuo pačiu užstojo LL savininką AD, nors mano klausime nebuvo jokio neigiamo atspalvio. Aš tiesiog paklausiau.

Lynas

Šamaui-
Mes be reikalo vargstame.
Pasakyk po kokiu straipsniu (lengva pusiau užuomina) ir komentaro laiką be datos -bus papraščiau nei įminti „šliaukmėtinio” receptą : )
esemą mes vadiname „oranžiniu” arba „karotinu”.
Vardų nenaudojimas yra dėl palėpės saugumo, nes filtruojant pagal vardus galima rasti.
O taip kaip mes čia darome paverčia tą „smalsučių” paiešką beveik beviltiška, (ieškant per filrtus).
Vienžo, sakyk kur ir kada, pažiūrėsime.
Gal čia mūsų brigados darbas.

undinėlė

…šitoj kamarėlėj dalinamasi prisiminimais apie velnio lašų vartojimą(nenustebčiau, jei ir kokio absento esat užragavę:)), viešoj svetainėj tarp mūsų pažįstamų tebeverda diskusijos apie velnius ir dievus..Vyrai, jūs visi vienodi…;)

Lynui

Vakarykštėj sriuboj (…vis mažiau lietuvių) mačiau dar vieną ir Lietuvoj naudojamą prieskonį – kmyną. Ar tai „karotinas”?

Lynas

Šamui- Ne, tai tik mūsų šaikos išsidirbinėjimai. Kai vienas kitą gerai žinom, pašmaikštaujam kartais. Karotiną pasikviesti seniai sukam galvas. Bet iš mūsų troicės nei vienas neturime tiek bendravimo patirčių su oranžiniu, kad galėtume rasti žodžių šaradą suraityti. Be to -karotinas pasirodo labai epizodiškai. Parašo repliką ir dingsta porai savaičių. Jeigu turi galimybių -pakviesk. Undinėlei- Virš mūsų galvų pakibo keptuvės šešėlis? Į teologinį disputą nesivelsiu. Nenoriu švaistyti laiko. Jeruzalės Kedrą ir taip plaikau ta tema, Vaidą gerbiu ir nenoriu nei jo įskaudinti, nei turiu šansų perkalbėti. Be to jis ir taip lengvai nutrūksta nuo lenciūgo tokioje temoje. eRas – su juo bergždžias reikalas diskutuoti, o be to nemalonu. O „ufonautąui” kailį taip pat geriau kita proga išskalbsiu. Neverta lysti į širšyną.… Skaityti daugiau »

Ešerys

Neatsimenu, kur tai buvo, bet galėjo ir krapas per skubėjimą kmynu pasirašyti. Aš esu pastebėjęs, kad su juo kartais taip atsitinka. matyt, piemuo išsiblaškęs, o gal ir alzhaimerinis senis, kas jį supaisys?
va Zoomas pasirodė. Ruskis, pasirodo. Visiškas š.
ten jų kontoroj matyt kažkas nebegerai darosi. Nebematyti darnos ir sisteminio darbo. Ar tik nebus gavę iš centro signalo vynioti meškeres.
Reikia tokiam scenarijui pasirengti. Rugpjūčio pučo pamokos neišmoktos.

Lynas

Dyglianugariui-
Mmmmm, pasakyk nors vieną priežastį kodėl bobikai turėtų vynioti meškeres?
Kad „darnaus darbo” nesimato tas tiesa.
Na, pas ruskius buvo mėnesio prazdnikų maratonas.
Ar neišsipachmielino gal.
Ar žinai, kad per dvi savaites nuo sausio 31 iki sausio 15 d. ruskijoje kasmet nuo persigėrimo miršta virš 80 tūkst rassiejaninų?
O dėl pamokų…
Pasakyk kokią vieną išmoktą.
Nes neišmoktų vardijimui dar niekas tokio scrolo neišrado.

Ešerys Lynui

Dešimt kartų pasakiau, bet ten reikalai sudėtingesni nei galėtum įsivaizduoti. Na…pūtys sąraše organizuoja sąmokslą, dalį naujų žmonių suviliojęs į savo pusę sukūrė dvi FB paskyras – savo ir kitą neva Lietuvos sąrašo, kuriai irgi pats su savo R.K. vadovauja. pavojingas vyksta vidinis konfliktas ir blogai, kad geros galvos yra mažuma. tai ten nuščiuvimas dabar toks, kad mūsų pasiūlymai dabar atsidūrė ne pirmoj lentynoj. Turiu vieną slaptą antitarybinį planelį, kuriuo pasidalinsiu. Tai tikrai perspektyvus reikalas. Net reikalui visiškai žlungant, oro uostas liks mūsų.

Lynas

Taip ir maniau.
Nenoriu barstyt druskos ant žaizdos, tiesiog primenu, kaip prieš mėnesį sakiau -Napalį mesti lauk tuoj pat, nes po to jau bus sudėtinga.
Dabar jau net nesudėtinga, bet graudu darosi.
Tai kada ateis perimti redakcijos pučistai?

Ešerys

Redakcijos niekaip neperims. Tam yra geri saugikliai. Properis tą grėsmę seniai buvo numatęs ir gerai susitvarkė. Ketinimų būta, bet atsimušė kaip į sieną. Tvirtovė suręsta gerai. Trojos arkliai demaskuoti. Bėdos gali laukti tik iš išorės, bet nuo tokios niekas nėra apsaugotas.

undinėlė

Išmintingiems Žuvinams. Nejau kalbant apie mūsų valdžiagyvius šimtaprocentinai pasiteisina posakis -‘pagavok apie žmogų blogai ir visada pataikysi’?…

Ežerys Undinėlei

labai gera sentencija. Ir žinai, pasakysiu dar: „apie valdžiagyvį niekaip neišeina gerai pagalvoti, nors ir kaip besistengtum”.

undinėlė

Ešery mieliausias, kažką ne taip darom, nes tiek parazitais apėjom, kad nebeatsiginam.

Šamas undinėlei

Palaukim kovo pirmos. Bus matyt, kaip veikia dichlofosas (Lietuvos sąrašas). Jei nesuveiks, tai miškan, į bunkerius…

Lynas

Sveiki.
Noriu parodyti jums dar vieną žuliką.
Kaip žinia, koncervai įžūliausiai pavogė iš LS rinkimų devizą.
Kadangi niekas iš koncervų už vogimą nebuvo nubaustas, žulikas zuokas tai suprato kaip paraginimą.
Pamenate, pernai pateikiau pasiūlymus LS programai?
Šiandien įsijungiu balsas lt ir matau:
http://www.balsas.lt/naujiena/822189/atgaivines-neries-krantines-vilnius-nenusileis-graziausiems-europos-miestams-prie-upiu.
Na ir miklumas vagių.

Ešerys

Parazitai š… nepuola. Vadinas supranta, kad teisingai veikiam ir esam pavojingi.

undinėlė

Šamui. Nebėr pas man miškų – iškirsta, plynės nuteriotos riogso…
Lynui. Oranžinis pridurkas labai sugeba plagijuot ir vaidentis.

Undinėlei ešerys

Sako, žuvys yra daltonikės. Kas yra oranžinis pridurkas?

Šamas

Oranžinis dviratininkas.

P.S.

„Abonentas”

undinėlė

Labukas visiems.Surinkau bambukui komentarą slaviškai,bet nepraleidžia?Kaip suprast?

Lynas

Sveika.
Hmmm,…
Aaaaa! Supratau -bambukui reikėjo parašyti kiniškai.
Aš neeksperimentavau.
Parašiau lietuviškai.
Juk koks skirtumas -vis tiek nedašus.
Bet , degs gerai.
Liepsnos.
Tai bus demo autodafė.
Ugninis harakiri klaviatūros pagalba.
Atsisėskite patogiai.
Įsiberkite spragėsių.
Didysis Penktadienio filmas prasideda.
Show must go on! : )

undinėlė

Lynui.Supratau, kad jam’patiks”:)

Lynas

Rašys – liks durniaus vietoj.
Nerašys ir gi liks durnium.
A te, a tep- šachas ir matas.
Tiesą sakant, šį kartą norėčiau kad rašytų.
Labai „gerą reklamą” daro su savo klevais ir bambukais matrioškai.
Semantika: tik nenormalūs ir gali palaikyti muravjovkos gaspadinę.

undinėlė

jooo, užsilenkė nabagas…;)

Ešėrys

Labą vakarą.
Kaip rengiamės nerštui?
Buvau kiek pradingęs padirbėti antitarybinio darbo. Maniau bus šiaip menkas darbelis, o pasirodė… tiesiog Džomolungma.
Eisu, pamėginsiu įsikirsti, ką jūs ten su bambuku „pridirbot”. Tuoj grįšiu į jaukų švendryną.

166
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top