Žinių radijas
Bene svarbiausia praėjusios savaitės tema informacinių technologijų pasaulyje – Seimo priimtas Nacionalinis kibernetinio saugumo įstatymas. Numatyta įkurti Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą, įteisinama galimybė, kilus įtarimams dėl neteisėtos veiklos, 48 valandoms be teismo sankcijos vartotojams atjungti internetą.
Informacinių technologijų ekspertas Džiugas Paršonis „Žinių radijo“ laidoje „Tinklas“ teigė, kad toks įstatymas yra visiškai nereikalingas:
„Individualus vartotojas beveik niekada nesukelia grėsmės nei valstybės institucijoms, nei, sakykim, verslui ar panašiai. Jo kompiuteris, jeigu ten ir yra koks nors virusas, nekelia tokios grėsmės, dėl kurios reikėtų uždrausti juo naudotis. Tuo metu mūsų kaimynai juda link elektroninės pilietybės. Galbūt mes taip pat paseksime jų pavyzdžiu. Tai įsivaizduokime, ką reiškia žmogui atimti dvi dienas jo pilietybę. Mes internete darom daugybę dalykų – atsiskaitom su bankais, apmokam sąskaitas, perkam ir pan. Dabar gi visa tai be jokio pagrindo ir net neieškant jo galima atjungti. Tiesiog kilo įtarimas ar kažkokia baimė, ir be jokio svarstymo, be jokio sprendimo internetas atjungiamas“.
Gal ir Lietuvoje, kaip Rusijoje, siekiama cenzūros ar vartotojų sekimo? D. Paršonio manymu, su Rusija lyginti nederėtų:
„Ten kiti tikslai. Ten norima sekti, kontroliuoti, valdyti, užkirsti kelią, trukdyti kitaip mąstantiems. Aš esu linkęs tikėti, kad Lietuvoje tokie įstatymai gimsta ne iš kažkokios blogos valios, o iš nežinojimo. Šitas įstatymas man asocijuojasi su baime. Esą dėl viso pikto geriau uždrausti, kad vėliau nebūtų kokios nors bėdos“.
Ko turėtų imtis Lietuvos valdžia, kad būtų kuo mažiau tų kibernetinių atakų? Anot pašnekovo, pirmiausia – visų Lietuvos kompiuterių higiena, priežiūra:
„Pirmiausia reikia, kad žmonės žinotų – sveikas ar sergantis jo kompiuteris. Ar jame nėra kažkokių virusų. Šitai galima padaryti, tai nėra labai sudėtinga. Tik niekas to nesiima. Galbūt to imsis kažkas iš šalies, jeigu valdžiai tai nerūpi. Jeigu žmonės savo iniciatyva ar paskatinti pasidomėtų šitais dalykais, pasirūpintų savo kompiuterių saugumu, tokios problemos išnyktų. O konkrečius mazgus, kurie piktybiškai kažką organizuoja labai nesunku identifikuoti. Dabar gi akivaizdu, kad priimtu kibernetinio saugumo įstatymu bus piktnaudžiaujama taip pat, kaip NSA (JAV Nacionalinio saugumo agentūra – Ž.R. red.) piktnaudžiavo savo prieiga prie žmonių asmeninių duomenų internete“, – kalbėjo D. Paršonis.
Viso laidos įrašo klausykite ČIA.