Kodėl projektas dėl šauktinių pateiktas be svarstymų ir raginama jį priimti skubos tvarka?

Šarūnas Černiauskas; Rūta Pukenė | DELFI; BNS

Krašto apsaugos ministerija parengė įstatymo projektą, kurio priėmimas būtinas siekiant šiemet pakviesti kariuomenės šauktinius.

Vyriausybei pateiktu įstatymo projektu yra numatomas šiemet nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atliksiančių karių skaičius – nuo 3 000 iki 3 500, taip pat didinamas ribinis bendras karių skaičius.

Krašto apsaugos viceministras Antanas Valys prašys projektą trečiadienį Vyriausybėje svarstyti skubos tvarka, BNS sakė ministerijos atstovė Rūta Apeikytė.

Jei įstatymas bus priimtas, pirmuosius jaunuolius devynių mėnesių mokymams ketinama pakviesti antroje šių metų pusėje, pirmiausia – savanoriškumo pagrindu.

Valstybės gynimo taryba siūlo šaukimą grąžinti penkeriems metams.

Valstybės ir kariuomenės vadovai teigia, kad šauktiniai būtini, siekiant užpildyti kariuomenės dalinius ir parengti rezervą.

Šauktinių buvo atsisakyta 2008 metais, jie grąžinami reaguojant į Rusijos agresiją Ukrainoje.

KAM teikiamame įstatymo projekte siūloma perrašyti jau šiems metams numatomą ribinį Lietuvos kariuomenės karių skaičių. Šiuo metu numatytas skaičius – nuo 14,34 tūkst. iki 18,46 tūkst. karių.

Tiek apatinę, tiek viršutinę ribą KAM siūlo pakelti 3,5 tūkst. Kitaip tariant, kariuomenėje šiais metais numatoma turėti ne mažiau nei 16,84 tūkst. ir ne daugiau 21,96 tūkst. karių.

Svarbiausias pakeitimas – vienas skaičius. Dabar galiojančiame įstatyme ties nuolatinės privalomosios karo tarnybos kariais mirga nulis, o siūloma įrašyti nuo 3000 iki 3500.

Ministras deda viltis į savanorius

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas DELFI teigė, jog teikiamu įstatymo projektu kol kas tik perrašoma kariuomenės struktūra, atveriant kelią šauktinių sugrąžinimui. O ribos, taikomos šauktinių amžiui, išlieka tos pačios, kurios, nors ir neveikiančios, galioja dabartiniuose įstatymuose.

„Čia yra du skirtingi teisės aktai. Čia yra įstatymas dėl ribinių skaičių ir jis tikslinamas. O kol kas galioja apribojimai šaukimui – pagal amžių ir kitus dalykus – kitame įstatyme. (…) 19–26 m. ir 19–38 m.“, – aiškino J. Olekas.

Pasak jo, iki 38 metų gali būti šaukiami vyrai, kuriems iki 27-ojo gimtadienio dėl vienų ar kitų priežasčių buvo atidėta karo prievolė. „Tiems, kuriems buvo atidėta, kurie studijavo aukštąjį mokslą. Taip, dabar tokia yra tvarka“, – sakė J. Olekas.
Vis dėlto ministras neatmeta, kad dalis kriterijų, pagal kuriuose bus atrenkami šauktiniai, gali keistis.

„Pasižiūrėsim. Kadangi tai buvo neaktuali redakcija – tuo metu šaukimas buvo sustabdytas – gal nebuvo tokių diskusijų. Pasižiūrėsime, kokių yra nuomonių ir kokie poreikiai“, – tęsė politikas.

J. Olekas pabrėžia, esą tikimasi, jog šauktinių skaičius nesieks siūlomos nustatyti viršutinės ribos. Esą spragą kariuomenėje turėtų bent iš dalies užpildyti savanoriai ir profesinės karo tarnybos kariai.

„Privalomas šaukimas „įsijungia“ tiktai tada, kada nesusirenka tiek, kiek nori, savanorių. (…) Geriname tarnybos sąlygas, aprūpinimą karių. Matyt, kad bus ir savanorių nemažai“, – vylėsi ministras.

Pirmasis šaukimas į kariuomenę numatomas jau šių metų rugpjūtį arba rugsėjį.

Dėl šauktinių amžiaus pakeitimų nebus

Krašto apsaugos ministerijos Viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriaus vedėja Viktorija Cieminytė DELFI sakė, kad šie du pakeitimai – vieninteliai.
Paskelbus apie šauktinių kariuomenės grąžinimą, daug klausimų kilo dėl šauktinių amžiaus cenzo – šauks jaunuolius nuo 19 iki 26 ar ir turinčius aukštąjį išsilavinimą iki 38 metų. V. Cieminytė sakė, kad taip skaidyti įstatymo negalima – išsilavinę, ne vyresni nei 39 metų amžiaus asmenys taip pat bus šaukiami.

„Įstatyme nurodyta, kad į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą kviečiami asmenys nuo 19 iki 26 metų (įskaitytinai) ir aukštųjų mokyklų absolventai – iki 38 metų (įskaitytinai). Taip pat, kad karo prievolininkai, raštu pareiškę norą, į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą šaukiami nuo 18 iki 38 metų (įskaitytinai). Jokių pakeitimų dėl šios dalies nenumatyta“, – sakė ji.

Atleidimas nuo tarnybos ar jos atidėjimas

Mokiniai, studentai, asmenys, vieni auginantys nepilnametį vaiką arba esantys vaiko priežiūros atostogose iki vaikui sueis 3 m., neįgaliųjų asmenų globėjai, moterys, nebent jos pačios pageidaus ir turės medicinos išsilavinimą, asmenys dėl sveikatos būklės netinkami tarnybai.

Kiekvienas atvejis bus vertinamas individualiai ir tarnyba nedarys žalos nei asmeniniams, nei visuomeniniams interesams: verslas, paskolos, kiti asmeniniai įsipareigojimai.

Studentams tarnyba bus atidėta, išskyrus norinčius tarnauti. Studentams studijų vieta bus išsaugota.

Moterys gali į privalomąją karo tarnybą ateiti tarnauti savanoriškais pagrindais. Europoje vienintelė valstybė, kurioje moterys yra šaukiamos į privalomąją karinę tarnybą yra Norvegija. Tačiau ir čia tokia tvarka įsigaliojo tik nuo šių metų sausio 1 d.

Šauktiniams suteikiamos socialinės garantijos:

Garantuojama darbo vieta, eitos pareigos ar studijų vieta;

Darbdaviams 6 mėn. kompensuojamas mokamas darbo užmokestis;

Kompensuojama iki 50% studijų kainos;

Pirmenybė priimant į statutinio valstybės tarnautojo pareigas;

Mokamos išmokos, draudžiami pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu;

Aprūpinami apranga, maistu, gyvenamąja patalpa, suteikiamos atostogos, apmokamos kelionės namo išlaidos, kompensuojama nuosavo ar nuomojamo būsto komunalinių išlaidų dalis, kuria karys nesinaudoja.

Šaukimas

Pirmiausia priimami norintys tarnauti, o jei jų nepakaks – kiti pagal sąrašą, kurį sudaro kompiuterinė programa atsitiktinai parinkdama prievolininkus. Sąrašas, jo sudarymo eiga skelbiami viešai, jo sudarymą stebi visuomenės atstovai, jie dalyvauja ir komisijose siūlančiose ministrui piliečius atleisti nuo tarnybos.

Asmenys, piktnaudžiaujantys tarnyba, klastojantys medicinines išvadas, darantys neteisėtą poveikį komisijos nariams bus griežtai baudžiami.

Asmuo, negalintis eiti tarnybos, Savanorių pajėgų regiono karo prievolės ir komplektavimo skyriui pateikia atleidimo nuo tarnybos priežastis.

Šaukimas organizuojamas šiose NATO valstybėse: Norvegijoje, Danijoje, Estijoje, Graikijoje, Turkijoje ir šiose ES valstybėse: Suomijoje, Austrijoje, Kipre. Šaukimą taip pat organizuoja Šveicarija.

Vengiantiems tarnybos šauktiniams bus taikoma baudžiamoji atsakomybė – iki dvejų metų nelaisvės.

BNS

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
pinigai komunistams pakvipo

prekyba žmonėmis ir jų organais – labai pelningas verslas.
komunistai tą puikiai žino – kad žus eksportuoti keletas tūkstančių lietuviukų – tai komunistai dar riebesni vaikščios.

aga

Niekas nenorejo mirti…Gal tegu seimo nariai parodo pavyzdi-pirmieji eina i armija,te nusiuncia savo vaikus,anukus tarnaut,-koks gi butu sektinas pavyzdys,koks patriotizmas,euforija tiesiog.Tuoj atsirastu savanoriu is paprastuju tarpo.

ruta

Valdzia , kuri prisimena Tautos pareiga ginti savo sali TIK tada , kai pakvimpa svetimos valstybes agresija , yra viskai nekompetetinga .25 metus Lietuvos partijos , pasikeisdamos , griove Lietuvos Valstybe , ju deka pirmaujame ES korupcijos koeficientu , vaiku skurdu ir mirtingumu , didziule socialine atskirtis / K dvasios pensininkai gauna 9 000 lt pensijas , o eiliniai pilieciai -640lt ir dar maziau /, pirmaujame emigracijoje , savyzudybiu skaiciumi , trumpu gyvenimo rodykliu , nesenei pasidareme pirmunai – bliogiausias medicinos paslaugu suteikimas ir maziausias minimalus atlyginimas … O kuo vertas politiku ,Tautos eliminavimas is jai duotu Konstitucijos teisiu spresti svarbius valstybei klausimus per Referendumus ?Aiskei pasiusta mintis , jus / Tauta/ niekas , kai reikia dalyvauti valstybes valdyme ,… Skaityti daugiau »

tautiete

Manau, kad toks šauktinių sugrąžinimas yra neapgalvotas ir vėl skaldo visuomenę. Patriotiškai nusiteikę ar neturintys šaukiamojo amžiaus šeimose rėkia, kad Tėvynę ginti reikia. Likusi visuomenės dalis pasimetusi, ypač šokiruoja atranka loterijos būdu ir išsilavinusių vyrų iki 38 m. šaukimas. Tai yra akivaizdi diskriminacija. Jei turi aukštąjį išsilavinimą, esi virš 27 m., tikriausiai turi neblogą darbą, šeimą, finansinių įsipareigojimų – staiga STOP. Viskas sustoja – vaikai auga be tėvo, žmona viena turi suktis kaip išmano, apie darbo vietos išsaugojimą didelis klaustukas, ypač privačiam versle, be to ir kvalifikacija prarandama per beveik metus. O jei esi juodadarbis, sukako 27 ir ramu. Totali nesąmonė.

įdomu

bus pažiūrėti,kiek seimo narių bei valdžiažmogių vaikų tarnaus

o todel

kad grybauskaite isalko.duokit jai ME SOS greiciau!

to įdomu

nei vieno.Galim būti ramūs

jonas

turbūt vykdome amerikanosų scenarijų?įdomu,kiek valstybei kainuos tas blaškymasis-tai panaikinam šauktinius,tai vėl šaukiam? ir duokit pavardes tų,kurie buvo iniciatoriai tada? gal sutaps su dabartiniais „praregėtojais’? Landsbergis tai jau pripažino,kad buvo klaida..patriotizmas savaime gražus dalykas,sukelia emocijas,pasididžiavimą,ypač kai paradus matai,bet nedaug kas žino,iš kur jis atsirado ir kodėl?manote,kad jis visada buvo? klystate..žmonijos istorijoje kariai buvo samdomi,jiems mokama.berods 19 amžiuje karų kurstytojai atrado,kad galima be pinigų formuoti kariuomenes ir siųsti jas į mirtį vedant patriotizmo idėja.Atseit,myli savo Tėvynę ir eik mirti už ją.Karai darėsi vis didesni ir baisesni,nes tie,kurie karus sukledavo,jau nebesikovė priešakinėse linijose,o buvo saugūs užnugaryje.tesisūs pacifistai,kai sako,kad reikia sugriauti vadų bunkerius.tegul eina kartu su eiliniais,tada karų bus mažiau. na,o musų karo ministras,kiek jį žinau,tikrai neis į apkasus.ir savo vaikelius apsaugos..tai pirmyn,patriotai,į mūšį,kur… Skaityti daugiau »

mama

Nenorčiau, kad mano šauktinių amžiaus sūnūs aukotų savo sveikatą ir (gal?) gyvybes dėl supuvusių Lietuvos valdžiažmogių. Tegul patriotizmą demonstruoja tie, kurie garsiausiai rėkia „rusai puola“.

Letas Palmaitis

Tegu gydymo ministrai daro, ką turi. Daug įdomiau, kad visa akistata tarp „Vakarų” ir Ordos gali būti seniai suplanuota vykdant programą dėl perteklinių Žemės gyventojų mažinimo.
Štai duomenys apie JAV karo technikos dekonservavimą dar pernai:
kavkazcenter.com/russ/content/2015/03/04/108261.shtml

apie Palaičio Ordą.

Palestiną reiktų perkelti į Karaliaučiaus sritį ir taip išspręsti šią amžiną problemą. Kodėl to niekas nepasiūlo JT? Putinas vaidina palestiniečių draugą, nors aiškiai veidmainiauja. Draugauja su Natanyahu ir pažadėjo „gint rusakalbius kur jie bebūtų”, už ką S.Peresas pavadino jį „genialiausiu pasaulio politiku”. Rusakalbių, tiurkų kilmės khazarų, mat Izraelyje daugiau nei pusė. Ir jie skriaudžia semitus palestiniečius. Vadinasi – antisemitai. Natanyahu vaidina Amerikos draugą. Bet Obama jo nepriėmė. Sakė nenusiteikęs „spektakliui”. Tikslūs jo žodiai: „Nesu susitelkęs į teatrą”. Jis daro viską, kad padėtų Palestinai. Natanyahu daro viską, kad padėtų Rusijai. Jav kongrese susitikęs su Obamos opozicija gavo daug ovacijų. Kaip Brežnevo laikais per 25 minučių jo kalbos dvigubo agento Kissingerio neokonai stojosi ovacijoms kokį 20 kartų. Puikus teatras. Išties. Jav –… Skaityti daugiau »

Palmaitis dėl apiePalaičioOrdos

Nuostabus kliedesynas, sveikinu!

Antisovietik

welcome back to CCCP. O kur zmogaus teise pasirinkti?

Vilpišius

Nesiplėsiu šįkart dėl šauktinių parinkimo „atsitiktiniu” metodu – arba piliečiais esame visi, arba . . .(o kuom likusieji mažiau įpareigoti už „išrinktuosius”???)
Betgi profesionalūs įstatymleidžiai įstatymą sukurpė reklaminės skrajutės stiliuje! Žiūrim – „socialinės garantijos”: „. . . kompensuojama iki 50% studijų kainos”. Ką gi tai iš tikrųjų reiškia? Ogi tik tai, kad 51% tikrai nebus kompensuota! O štai kompensavus tik 32% ar 17%, niekam tai jau net neapskųsi – juk į „iki 50%” tai įtilpta! Eilinė kvailių paieška (dar su sąlyga, jei beišliks postuose žadėję apmokėti!)!

pensininkas

Ankstesnis karinės prievolės įstatymas irgi buvo grynai sovietinis.Visi jauni vyrai turėtų praeiti pradinį karinį mokymą, nepriklausomai nuo mokslo ir turto cenzo, jau po to remiantis kitais įstatymais formuoti profesionalią kariuomenę.

15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top