Kodėl VSD užmerkė akis prieš Rusijos žvalgus?

„Alfa“ savaitė“

Estijos prezidentas neseniai pareiškė, kad vien per penkerius pastaruosius metus Estijoje sulaikyti keturi Rusijos šnipai. Lenkija paskelbė, kad sulaikė Rusijai šnipinėjusius aukštą karininką ir civilį, o Vengrija demaskavo Rusijai šnipinėjusį politiką, išrinktą į Europos Parlamentą. Tačiau Lietuvoje apie tokius kontržvalgybos laimėjimus negirdėti.

Rusijos šnipai Lietuvoje neliečiami

Rusijos žvalgybai aktyvinant savo veiklą NATO valstybėse, o ypač Baltijos šalyse, Valstybės saugumo departamentas (VSD), vykdantis kontržvalgybą, negali pasigirti sulaikęs ne tik nė vieno Rusijos žvalgybos pareigūno, tačiau ir jų verbuotų Lietuvos piliečių. Lietuva netgi neišsiuntė demaskuoto šnipo, kuris dirbo prisidengęs diplomato pasu.

„Viešoje ataskaitoje paminėta pavardė žmogaus, dirbančio Rusijos ambasadoje. Jis buvo konkrečiai įvardintas kaip žmogus, dirbantis Rusijos specialiosioms struktūroms, ir kadangi jo laikas jau buvo į pabaigą, matyt, valstybės vadovai nusprendė neinicijuoti jo išprašymo. Tiesiog palaukti tuos kelis mėnesius, kol jis pats išvyks“, – sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas.

Pasirodo, kad anksčiau neviešinti demaskuotų Rusijos rezidentų ar jų užverbuotų agentų lietuvių buvo įprasta politika, kurios nurodė laikytis aukščiausia politinė šalies vadovybė.
„Buvo tokia nuostata valstybės vadovo, nekelti konflikto su kitomis valstybėmis. Jie baigėsi prevencija – nepasitikėjimo pareiškimu, jei tai diplomatas arba jei tai yra kitas asmuo, yra tam tikri prevenciniai veiksmai, kurie numatyti įstatymiškai“, – sako buvęs VSD direktorius Mečys Laurinkus.

Rusija aktyvina veiklą Lietuvoje

Tačiau laikai pasikeitė, Rusijai aneksavus dalį Ukrainos, anksčiau korektiški Vakarai atvirai prabilo apie vis didėjantį Rusijos žvalgybos mastą. Lietuvoje tai siejama su Rusijos ambasadoriaus Aleksandro Udalcovo atvykimu. Neoficialiomis žiniomis, pradėjus dirbti šiam pareigūnui, Rusijos šnipai Lietuvoje itin suaktyvėjo, tačiau šalyje nė karto nebuvo nuteistas ar bent paviešintas Rusijos žvalgybos užverbuotas agentas. Daugiausiai ką sužinodavo visuomenė – tai vieno ar kito diplomato išsiuntimas iš šalies dėl su diplomato statusu nesuderinamos veiklos. Paprasčiau tariant, dėl šnipinėjimo.

„Tikrai negalėčiau pasakyti, kad pas mus tie rezidentai, kurie atvyksta, nieko nedaro ir nieko neužverbuoja. Bet šiuo metu neturime atvejo, kad būtų iškelta byla ir perduota teismui už šnipinėjimą. Tokių atvejų nėra“, – sako Seimo NSGK pirmininkas A. Paulauskas.

VSD perverbuoja Rusijos šnipus?

VSD aiškina, kad sodinti parsidavėlius už grotų departamentas nesuinteresuotas. Esą rusų užverbuotus Lietuvos piliečius naudingiau perverbuoti.

„Žvalgybos institucijai paskelbtas, pagautas šnipas tai nėra sėkmė. Departamento uždavinys, veiklos principas – laiku išsiaiškinti priešiškos valstybės žvalgą Lietuvos teritorijoje ir apie tai ne garsiai trimituoti, ir išvis neprasitarti. Reikia žinoti, ką jis daro, kam dirba, kokią informaciją renka. Kai valdai šitą situaciją, būtent tai yra tarnybos sėkmė. Nes vertingų informacijos šaltinių kiekis, o ne pasodintų šnipų kiekis yra saugumo darbo pagrindas“, – ginasi VSD per savo atstovą spaudai Vytautą Makauską.

Panašu, kad Lietuvos kontržvalgybos laimėjimai jau toli praeityje – Lietuvos pareigūnai padėjo išaiškinti vieną pavojingiausių Rusijos šnipų – aukštą Estijos gynybos ministerijos pareigūną Hermaną Simmą. Už šią operaciją vienas tuometinių Lietuvos saugumo departamento vadovų Dainius Dabašinskas gavo Estijos valstybinį apdovanojimą.

„Tuo laikotarpiu, kai teko man vadovauti, ir kelis metus po to, per tą laikotarpį buvo išaiškinta 11 žvalgų, šnipų tų valstybių, kurios yra priešiškos Lietuvai“, – atskleidžia buvęs VSD vadovas M. Laurinkus.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Dėl

viso pikto,jeigu ką?Reiškia netikima Lietuva kaip istorine valstybe?O jei netikima…

ruta

Lietuva pirmauja ES pagal korupcija , bet neteko girdeti , kad koks politikas ar valdininkas gautu atatinkamai per nagus , matomai irgi slepiama arba perverbuojama , kad pasidalinti otkatais ?
Prisimenu kaip buvo pagamintas snipas Laurinkaus laikais /Jonikis/, todel labai abejoju Lietuvos saugumo kompetencija , nes kuo tolyn , tuo labiau matosi valstybes instituciju impotencija ir valdymo sistemos supuvimas , kai dirba ne profesionalai o TIK lojalus sistemai ..

Ohoho

koks p.Grinos erelio žvilgsnis ir kokios pašiauštos plunknos … Jei būčiau šnipas, tai Lietuvą iš toli aplenkčiau.

Anikė

Sunku gaudyti šnipus,kai valstybėje nesugeba išgaudyti sukčių,valstybės žlugdytojų,skolintojų… Juk tai patys didžiausi nepriklausomybės ir valstybės
priešai.Apsižvalgykit,žvalgytojai, savo kiemuose.

Beta

„Gerbiamieji, atminkite, kad kai užsienio valstybė nori slaptai per aukščiausius valdininkus ir politikus valdyti kitą šalį, tai ji pirmoje eilėje neutralizuoja saugumo struktūras, o esant palankioms sąlygoms jas perima. Saugumo struktūros pradeda dirbti JIEMS.
Tuomet saugumo struktūroms reikalingi įstatymai, kurie suteiktų teisę sekti, ne nusikaltėlius, o aktyviausius Lietuvos žmones be pagrindo ir be teismo leidimo. Užsienio žvalgyba pradeda veikti prieš Lietuvos Tautą ir valstybę mūsų saugumo struktūrų rankomis. Mūsų saugumo struktūros tampa užsienio šalies žvalgybos rezidentūra.” /K. Braziulis/

Raigerdas >Ohoho

Jūs rašote: „koks p.Grinos erelio žvilgsnis ir kokios pašiauštos plunknos … Jei būčiau šnipas, tai Lietuvą iš toli aplenkčiau”.
Bet kodėl „erelis” nutylėjo dėl pono Liudviko Jakimavičiaus dovanų? Juk buvo padovanota ne kas nors kitas, o LR Konstitucija. Ir jokios reakcijos. Keista „erelio” reakcija į savo piliečius ir į jų rekomendacijas. Juk nieko piliečiai nenori, kad VSD laikytusi LR Konstitucijos. Tai, jeigu VSD nesilaiko LR Konstitucijos normų, tai kas jiems trukdo tai daryti: silpnaprotystė ar čia rusų šnipai, kaip tie velniai šnibžda į ausį VSD-ėšnikams – „Jokiu būdu neisilaikykite LR Konstitucijos. Jums tai draudžiama daryti”?

trumpa oda

pas pederastus trumpa oda:
– kai užsimerkia akys, prasiveria užpakalio skylė 🙂

Putinas žino apie

Tuską,Grybauskaitę,Landsbergį.Tos kortos dar laikomos?Kam?

Šiandien vos nepaskyrė Poželos,bet

susigriebė,kad labai jau krenta į akis smurtinė Garliavos užpuolikų chebra?

Mužikas

Po Lietuvos VSD 2006m. Bresto mieste atliktos V. Pociūno „paskraidinimo” operacijos, Baltarusijos KGB Lietuvos VSD laiko ant trumpo pavadėlio.Jeigu valstybė nori turėt valstybę ginančią instituciją, reikia formuot visiškai naują struktūrą, kurioje nebūtų nė vieno pažeidžiamo pareigūno.

11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top