Konstitucinis Teismas verčia Lietuvos Respubliką prezidentės viešpatyste

Šiandien Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimas negali iš generalinio prokuroro reikalauti ataskaitos, kuriai reikėtų parlamento ar Vyriausybės pritarimo, nes tai prieštarauja prokuroro nepriklausomumui.

Skelbiame KT spaudos pranešimą be komentarų.


* * *

LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCINIS TEISMAS

PRANEŠIMAS ŽINIASKLAIDAI

2014 m. sausio 16 d.

PASKELBTAS SPRENDIMAS DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTĖS PRAŠYMO IŠAIŠKINTI KONSTITUCINIO TEISMO NUTARIMŲ NUOSTATAS, SUSIJUSIAS SU PROKURORŲ NEPRIKLAUSOMUMU IR GENERALINIO PROKURORO ATLEIDIMU IŠ PAREIGŲ

Konstitucinis Teismas šiandien paskelbė sprendimą dėl pareiškėjos – Lietuvos Respublikos Prezidentės prašymo išaiškinti Konstitucinio Teismo 2000 m. kovo 30 d., 2003 m. sausio 24 d., 2004 m. gegužės 13 d., 2006 m. sausio 16 d. nutarimų nuostatas, susijusias su prokurorų nepriklausomumu ir generalinio prokuroro atleidimo iš pareigų pagrindais ir tvarka.

Konstitucinis Teismas išaiškino, jog pagal Konstituciją Seimas negali nustatyti tokio teisinio reguliavimo, pagal kurį prokurorai būtų įpareigoti įstatymų leidžiamajai ar vykdomajai valdžiai teikti ataskaitas apie savo konstitucinių funkcijų vykdymą, inter alia kad generalinis prokuroras būtų įpareigotas teikti tokias ataskaitas apie Lietuvos Respublikos prokuratūros veiklą, kurioms Seimas, Respublikos Prezidentas ar Vyriausybė turėtų pritarti. Tokios pareigos nustatymas reikštų kišimąsi į prokurorų, vykdančių Konstitucijoje nustatytas funkcijas, veiklą, prokurorų nepriklausomumo vykdant Konstitucijoje nustatytas funkcijas varžymą. Sprendime Konstitucinis Teismas pažymėjo, jog įstatymų leidėjas turi suderinti konstitucinę nuostatą, kad valdžios įstaigos tarnauja žmonėms, ir konstitucinį prokurorų nepriklausomumo principą. Šių konstitucinių vertybių suderinamumas būtų užtikrintas, jeigu generalinis prokuroras įstatymu būtų įpareigotas teikti visuomenei, dalyvaujantiems generalinio prokuroro skyrimo ir atleidimo procese Seimui, Respublikos Prezidentui informaciją (viešus pranešimus) apie baudžiamosios politikos prioritetų įgyvendinimą, viešojo intereso gynimą, prokuratūros darbo organizavimą, prokuratūros veiklos kryptis, bendradarbiavimo su Lietuvos ir užsienio ikiteisminio tyrimo įstaigomis organizavimą, kitomis institucijomis, nusikalstamų veikų tyrimo terminus, prokuratūros darbe kylančias problemas ir kt.

Konstitucinis Teismas taip pat išaiškino, kad pagal Konstituciją generalinio prokuroro atleidimo pagrindai ir tvarka turi būti nustatyti tik įstatyme. Seimo statute gali būti nustatyta inter alia tai, kokia tvarka Seimas priima sprendimą dėl pritarimo Respublikos Prezidento siūlymui skirti ar atleisti generalinį prokurorą.

Visas sprendimo tekstas skelbiamas Konstitucinio Teismo svetainėje lrkt.lt (žr. Teisės aktai / Nutarimai, sprendimai ir išvados).

Daugiau naujienų galima rasti svetainėje lrkt.lt, žr. Dienos aktualijos/Daugiau naujienų.

Pirmininko sekretoriato vyr. specialistė Vaiva Minkevičienė

lrkt.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top