Korumpuočiausios pasaulio valstybės: nuo masinio kyšininkavimo iki pasisavintų milijardų

Alfa.lt

Individualių asmenų ir valstybės lygmeniu vykdoma korupcija per vienerius metus pasaulio ekonomikai padaro daugiau nei 3 trilijonų dolerių nuostolį, skelbia „Buisiness Insider“.

Nepolitinė tarptautinė organizacija „Transparency International” sudarė labiausiai korumpuotų valstybių sąrašą, kuriame „2012 Korupcijos suvokimo indeksas“ indikavo, šalies valdyme ir politiniame gyvenime pasireiškiantį, nesąžiningumo lygmenį viso pasaulio kontekste.

Lyginant valstybių administracinių ir politinių institucijų korupcijos lygį, buvo sudarytas 13 labiausiai korumpuotų valstybių pasaulyje sąrašas, kurio skalėje „0“ atitinka valstybę, kurioje korupcija veši stipriai, o „100“ – skaidriu valdymu pasižyminčią šalį.

Tyrimas labiausiai rėmėsi „piktnaudžiavimo valdžia, siekiant privataus pelno“ tyrimais ir vertinimais šalyse.

1. Čadas – viena skurdžiausių ir labiausiai korumpuotų šalių pasaulyje. „Transparancy International“ valstybę įvertino 19 „2012 Korupcijos suvokimo indeksu“.

Tyrimų organizacijos kontrolieriai teigia, jog naftotiekis iš Čado į Kamerūną kasmet vietinei valdžiai uždirba milijardą dolerių.

Šalies vyriausybė tarptautinėms skolinimosi organizacijos įsipareigojo iš naftos uždirbamus pinigus skirti valstybės socialinės apsaugos sričiai, tačiau vietoj to milijardus dolerių išleido ginklams.

2. Burundžio Respublika – dar viena, Centrinėje Afrikoje išsidėsčiusi valstybė, gavo 19 „2012 Korupcijos suvokimo indeksą“.

Suinteresuoti asmenys tikėjosi, jog po 2005 metų sukilimo kritinis korupcijos lygis šalyje pasikeis, tačiau „Tarptautinė Krizių grupė“ teigia, kad „prieigos prie jūrų neturinčios centrinės ir rytų Afrikos valstybės susiduria su ypatingai stipria korupcija, kuri kelia rimtą pavojų ilgalaikei taikai ir stabilumui valstybių viduje“.

Buvo tikėtasi rimtų permainų, po to kai iš valstybės lyderio, priklausančio tutsi mažumai, valdžią perėmė naujai išrinktas hutu etninės grupės atstovas. Tačiau, pasak tarptautinių organizacijų, stebinčių padėtį valstybėje, pasipylę korupcijos skandalai, į kuriuos nuolat įsivelia diplomatai ir valstybės pareigūnai, visuomenė palaidojo paskutinę viltį gyventi geriau.

3. Haitis – įvertintas 19 „2012 Korupcijos suvokimo indeksu“.

2011-ųjų Žmogaus teisių organizacijos pranešime teigiama, jog net perrinkus prezidentą „korupcija Haityje išlieka plačiai išplitusi įvairiose srityse ir visuose valdžios lygmenyse“.

„Šioje šalyje viską lemia pinigai. Čia nėra didesnę vertę turinčios materijos“, – komentavo tarptautinės organizacijos atstovas.

Žmogaus teisių organizacija ironiškai pabrėžia, kad Haityje yra net dvi su korupcija kovojančios institucijos, tačiau nei viena iš jų dažniausiai nemato reikalo tirti ypatingai dažnai pasitaikančius korupcijos apraiškos atvejus.

4. Venesuala – ketvirtoji, 19 „2012 Korupcijos suvokimo indeksą“ pelniusi Lotynų Amerikos valstybė.

Venesualiečiai vienbalsiai teigia, kad į korupciją šalis įklimpo atradus milžiniškus naftos telkinius.

Jau 1970-aisiais šalies gyventojai, pelną valdininkams nešančią ir nelegalius sandėrius skatinančią naftą praminė „Velnio išmatomis“.

1999 į valdžią atėjus Hugo Chavezui korupcijos lygis šalyje nei kiek nesumažėjo.

5 Korupcijos lygį Irake „Transparancy International“ įvertino 18 „2012 Korupcijos suvokimo indeksu“.

Buvę šalies veikėjai tvirtina, kad milijonai dolerių iš Irako biudžeto nuteka į teroristinių grupuočių rankas. Tačiau tarptautinės organizacijos pastebi, kad šalies valdžia stoja į vis aršesnę kovą su korupcija.

„Prieš nugalint sukilėlius, reikia įveikti korupciją. Irakas mažais žingsniais žengia šio tikslo link“, – BBC transliuotojui duodamas interviu sakė buvęs šalies politikas.

Vienas iš Irako kovos su korupcija įrodymų – spalį atšauktas, 4,2 mlrd. dolerių vertės ginklų pirkimo iš Rusijos, sandėris.

„Anksčiau milijardiniam sandėriui pritarė pats šalies premjeras Nuris al-Malikis, tai rodo korumpuotumo lygį aukščiausiuose valdžios organuose“, – priduria „Transparency International“.

6. Turkmėnistane, būtinų įstatymo nebuvimo dėka, korupcijos indeksas pasiekė 17.

Skurdi Turkmėnistano teisinė sistema atveria kelią, lengvai įgyvendinamai korupcijai šalies viešajame sektoriuje.

„Sėkmingai plečiamas korupcijos tinklas viešajame sektoriuje, griauna ypatingai trapią Turkmėnistano teisinę bazę“, – reziumavo „The Heritage Foundation“ organizacija, tirianti valstybingumo veiksnius visame pasaulyje.

Tarptautinės organizacijos pastebi, kad Turkmėnistane teisėjai turi mažai patirties ir yra lengvai paperkami. Praktiškai visa šalies žemė priklauso valstybei, o individualaus savininko teisės yra stipriai ribojamos.

Juokaujama, kad Turkmėnistano prezidentas galėtų lengva ranka leisti pinigus iš pirminio šalies pajamų šaltinio fondo, nes nacionalinio biudžeto dydis niekada nebuvo skelbiamas viešai.

7. Uzbekistanas – 17 korupcijos indeksu vertinama šalis.

Pastebima, kad Uzbekistano visuomenė yra pagrindinė nuolatos „finansuojamo“ elito priežastis.

„Uzbekistano žmonės yra įpratę duoti kyšius visiems – nesvarbu, tai mokytojas ar gydytojas. Jie nesuvokia, kad mokėti papildomai nėra būtinybė“, – atviravo šalies Vidaus reikalų ministras Nasreddinas Talybovas.

Politikas pastebi, kad skaidrumo stoka ir „nepasotinamas elitas“ nepaliaujamai skatina „kyšininkavimo kultūrą“.

„Valdžios elitas šioje šalyje neturi jokių atskaitomybės mechanizmų. Čia nėra nei politinės opozicijos, pilietinės visuomenės ar laisvos spaudos“, – vardino „Tranparency International vykdantysis direktorius Miklosas Marschallas.

8.Korupcijos lygmuo Birmoje atitinka 15 „2012 Korupcijos suvokimo indeksą“.

Po penkis dešimtmečius trukusios karinės priespaudos, 2011 metų kovą Birmoje buvo įvestas antikorupcinis įstatymas, kuriuo remiantis šalies pareigūnai turėjo grąžinti išgrobstytą turtą, o piliečiai privalėjo pranešti apie kyšininkavimo ar korupcijos apraiškas.

Nepaisant to, svarbiausius šalies išteklius, tokius kaip nafta, mediena ir brangakmeniai, vis dar kontroliuoja karinio rėžimo atstovai.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top