Korupcija. Susidomėta, kaip vyksta kelių dažymo konkursai ir kokią įtaką jų rezultatams turėjo buvęs VSD direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras

„Alfa savaitė“

Virš kelių ženklinimo rinkos – korupcijos šešėlis. Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorė Diana Vilytė pastebi, kad kelių dažymo konkursus jau dešimtmetį laimi dvi įmonės. Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius atkreipia dėmesį, kad bent už vienos jų stovi buvę Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovai, kurių įtaka gali ir nulemti pirkimų rezultatus.

Opozicija: dvi įmonės pasidalijusios rinką

„Ši rinka iš tikrųjų pastaraisiais metais nepasižymėjo skaidrumu, ir vien dėl to, kad konkurencijoje dalyvaujantys ūkio subjektai pasitelkdavo savo konkurencinėje kovoje atskirus skaidrumu nepasižyminčius pareigūnus, kurie už savo kompetencijos ribų bandydavo daryti įtaką per savo įtaką valstybei. Ir man teikiama informacija, kad šioje konkurencinėje neskaidrioje kovoje anksčiau labai aktyviai dalyvavo buvę VSD vadovai“, – sakė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

„Būtent pagal konkurso reikalavimus ten turi galimybę dalyvauti tik dvi toje rinkoje dominuojančios įmonės, ir neatmestina tikimybė, kad jos susitaria, pasidalina rinką, galbūt tik imituoja dalyvavimą konkurencijoje, jei abi dalyvauja, ir dėl to gali būti pakankamai aukšti įkainiai“, – sakė Seimo Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno pavaduotojas ir šešėlinis susisiekimo ministras Jurgis Razma.

Susikompromitavusio saugumiečio protekcija?

Pasak Seimo Antikorupcijos komisijos vadovo, įtariama, kad už vienos įmonės stovi buvęs VSD direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras.

„Tokių duomenų yra, kad R. Vaišnoras bendrauja su vienu iš dažymo paslaugas teikiančių įmonių vadovų“, – sakė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

Paskyrus naują VSD direktorių Darių Jauniškį, R. Vaišnoras atsistatydino anksčiau, nei baigėsi jo kadencija VSD direktoriaus pavaduotojo poste. Tačiau dėl gerų ryšių su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi buvo paskirtas dirbti Lietuvos atstovybėje prie NATO ministru patarėju. Palyginti su prieš tai buvusia įtaka, šis paskyrimas laikytinas labiau simboliniu. Kaip Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (BSGK) yra informavęs VSD direktorius D. Jauniškis, R. Vaišnoras yra įtrauktas į VSD rezervą.

Neoficialiais duomenimis, R. Vaišnoras palaiko itin glaudžius ryšius su „Kasandros grupės“ akcininku Arūnu Cicėnu. Teigiama, kad informacija apie buvusio įtakingo VSD direktoriaus pavaduotojo plačius ryšius su privačiu ir valstybiniu verslu disponuoja ir specializuotas VSD padalinys, vykdantis imuniteto funkcijas.

VPT žada suardyti neskaidrią schemą

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius kreipėsi į VPT ir Automobilių kelių direkciją prie Susisiekimo ministerijos, kad šios įvertintų kelių dažymo ženklinimo pirkimus. VPT sako šiuos pirkimus stebėsianti per didinamąjį stiklą.

„Galiu patvirtinti kad nuo 2006 metų, beveik 10 metų, valstybinių kelių konkursuose laimi tik dvi įmonės – 60 milijonų eurų per devynerius metus, – dvi kompanijos labai tvarkingai pasidalija po 30 milijonų, ir buvo išlindęs vienas netyčiukas, viena įmonė laimėjo 277 tūkst. vertės konkursą. Tuo metu, žiūrint į savivaldybių konkursus, matome didesnę įvairovę, ten dominavimo nėra, ten konkursus laimi apie dešimt įmonių“, – sakė VPT direktorė Diana Vilytė.

Kodėl taip yra, kad savivaldybėse kelius žymi daug įmonių, o respublikinius tik dvi, Automobilių kelių direkcijos vadovas Egidijus Skrodenis įtikinamo atsakymo neturi.

„Kiekvienas tas kontraktas, konkursas būna sudėtingas, jis ilgai stringa teismuose, ginčuose ir kitokiose situacijose, ir tiesiog turbūt taip istoriškai yra susiklostę, kad lietuviška dažymo rinka tiesiog tokia tapo, kad yra dvi stambios kompanijos, kurios yra investavusios į savo techniką, žmones ir visa kita, ir yra rinkoje mažos kompanijos, kur skirtumai ir jų pajėgumai yra skirtingi“, – aiškino Automobilių kelių direkcijos direktorius E. Skrodenis.

Straipsnio tęsinį skaitykite ir LNK reportažą žiūrėkite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top