Kova su korupcija: pranešti apie kyšį įpareigos ir valdininkus

Kazys Kazakevičius | „Lietuvos žinios“

Valstybės tarnautojus ir jiems prilygintus asmenis apie visus bandymus juos papirkti siūloma įpareigoti pranešti jei ne Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), tai bent jau savo tiesioginiam vadovui. Tokius pasiūlymus pateikė Seimo nariai Vitalijus Gailius ir Povilas Urbšys, įregistravę Korupcijos prevencijos įstatymo pataisas. Jų įsitikinimu, visuomenės nepakantumą korupcijos apraiškoms Lietuvoje įmanoma padidinti nebent viešumu.

Negalės tylėti

Nevyriausybinių organizacijų atliktų tyrimų duomenimis, kas ketvirtas Lietuvos gyventojas, apsilankęs gydymo įstaigoje, duoda kyšį. Ar dažnai kyšiai duodami valdžios įstaigose, kol kas duomenų nėra, ir informacija apie tai viešumoje atsiranda itin retai. Dažniausiai viešai skelbiama tik apie bandymus papirkti policijos pareigūnus. Mat jie pagal įstatymą įpareigoti apie tai pranešti. Tačiau valdininkai elgiasi tik taip, kaip liepia jų sąžinė.

Pasak V. Gailiaus, pranešti teisėsaugos įstaigoms apie nusikalstamą veiką yra kiekvieno piliečio pareiga, tačiau dėl įvairių priežasčių ta pareiga vykdoma toli gražu ne visada. Todėl įstatymo projekte siūloma, kad valstybės tarnautojai ar jiems prilyginti asmenys, kuriems keliami didesni veiklos skaidrumo reikalavimai, privalėtų tai padaryti per 48 valandas. „Tokio įpareigojimo, kad asmuo, patyręs neteisėtą poveikį, privalėtų apie tai pranešti, nėra nei savivaldoje, nei medicinoje. Tačiau korupcijos atvejų, ko gero, yra gana nemažai“, – teigė V. Gailius.

Parlamentaras sakė, kad pareiga pranešti teisėsaugos institucijoms apie korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas valstybės tarnautojams yra nustatyta kai kuriose užsienio šalyse, pavyzdžiui, Kanadoje, Honkonge, Singapūre.

Korupcijos prevencijos įstatymo pataisose numatomas ir reikalavimas valstybės institucijoms, įstaigoms bei įmonėms viešinti nustatytus Korupcijos prevencijos įstatymo pažeidimus, už tai darbuotojams skirtas tarnybines nuobaudas, nes nesant tokio reikalavimo toli gražu ne visos institucijos tai daro.

Pasekti pavyzdžiu nebus lengva

Tai, kad Lietuvoje reikia keisti moraliai pasenusį Korupcijos prevencijos įstatymą, Seimas pripažino dar 2013 metais. Tačiau jo pataisos praėjusios kadencijos Seime strigo – vis būdavo siūloma jas tobulinti. Dabar parengtas ir naujos kadencijos Seimui teikiamas trečias šių pataisų variantas.

„Daliai ankstesnės kadencijos Seimo narių nepatiko siūloma nuostata, kad pataisose numatyta prievolė valstybės tarnyboje dirbančiam asmeniui pranešti apie bandymą jį papirkti. Kolegos vis įžvelgdavo galimą skundimų įteisinimą“, – sakė P. Urbšys. Jis vylėsi, kad dabartinės sudėties Seimas bus ryžtingesnis.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.

© Lietuvos žinios

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top