Antanas Manstavičius | Alfa.lt
Sovietų KGB politiką augino nuo gimimo?
Vengrijos politikai pastaruoju metu sulaukia nemažai kritikos dėl Rusijai palankios pozicijos. Premjeras Viktoras Orbanas, pagarsėjęs konfliktais su Europos Sąjungos (ES) institucijomis, noriai plėtoja bendrus projektus su Maskva, tačiau atsisako Ukrainai parduoti pigiau importuojamų rusiškų dujų. Tuo metu Vengrijoje rinktą Europos Parlamento (EP) narį Belą Kovacsą gimtinėje įsuko rimtas skandalas – jis kaltinamas šnipinėjimu Rusijai. Jo istorija, kurią su pasimėgavimu narsto vengrų žurnalistai, primena gero šnipų romano siužetą, į kurį įpinta ir kilmės paslaptis, ir lemtingos moters pasirodymas, ir svaiginančiai sparti viešoji karjera, galimai vedanti į pražūtį.
Tiksliai žinoma, kad B. Kovacsas, anksčiau plėtojęs verslą Japonijoje ir Rusijoje, prie nacionalistinės „Jobbik” partijos, kylančios politinės Vengrijos jėgos, prisijungė 2005 metais. Vengrų žiniasklaida įtaria, kad jis svariai prisidėjo prie partijos finansavimo ankstyvuoju laikotarpiu ir iki šiol yra atsakingas už gerus santykius su Rusija. 2009 metais B. Kovacsas, iki tol menkai žinoma Vengrijos politikos figūra, inicijavo kraštutinių pažiūrų Europos nacionalinių judėjimų aljanso (AENM) steigtį, o nuo 2013 metų pats jam vadovauja. Šių metų kovo mėnesį B. Kovacsas kaip Rusijos kviestas „tarptautinis stebėtojas” atliko vaidmenį vadinamajame Krymo referendume, kurį Kremlius organizavo kaip pretekstą prisijungti okupuotą pusiasalį.
B. Kovacso karjerą užtemdė skandalingi vengrų spaudos pranešimai. Gegužės viduryje, EP rinkimų kampanijos įkarštyje, vengrų dienraštis „Magyar Nemzet” paskelbė straipsnį, kuriame pateikė surinktus įrodymus, jog „Jobbik” partijos narys, kaip ir jo žmona, yra Rusijos šnipai. Į viešumą patekusi informacija apie Vengrijos kontržvalgybos vykdomą slaptą operaciją prokurorus galiausiai paskatino kreiptis į EP su prašymu naikinti B. Kovacso teisinį imunitetą.
Tačiau EP teisės reikalų komitetas, rugsėjį atidaręs B. Kovacso bylą, susidūrė su netikėtais sunkumais. Pirmą kartą istorijoje prašoma naikinti europarlamentaro neliečiamybę, įtariant jį valstybės paslapčių išdavimu. EP komitetas ir Vengrijos pareigūnai nesutaria, kiek ir kokių dokumentų reikia, siekiant pagrįsti B. Kovacsui reiškiamų kaltinimų pagrįstumą.
Vengrai kol kas atsisako atskleisti europarlamentarams informaciją, kuri sudaro valstybės paslaptį. Iš žiniasklaidos pranešimų žinoma tiek, kad B. Kovacsas reguliariai slapta susitinka su Rusijos diplomatais ir dažnai skraido į Maskvą, o vengrų kontržvalgybos dėmesį jis esą patraukė ne vėliau kaip 2009 metais. Tačiau europarlamentarai tvirtina negalintys svarstyti kolegos neliečiamybės panaikinimo klausimo, nesusipažinę su paslaptyje laikoma faktine medžiaga.
Biologinio tėvo paslaptis
Andrasas Dezso, vienas iš į B. Kovacso bylą besigilinančių vengrų žurnalistų, praėjusią savaitę Index.hu paskelbė straipsnį, kuriame tvirtina, kad politiko gyvenimas Sovietų Sąjungos saugumo (KGB) buvo stebimas beveik nuo pat jo gimimo. Įtariama, kad KGB nuo jaunų dienų kreipė B. Kovacsą reikiama kryptimi, o galiausiai užverbavo per spalvingos biografijos rusę žmoną.
Pats B. Kovacsas iki šiol kategoriškai neigia jam metamus kaltinimus, savo gyvenimą vadindamas „atvira knyga”. „Aš niekada nebuvau nei Vengrijos, nei užsienio valstybių slaptųjų tarnybų darbuotojas, niekada su jais nebendradarbiavau, ir niekada neturėjau su jais kontaktų”, – sakė jis gegužės mėnesį, mėgindamas užglaistyti skandalą.
Tačiau A. Dezso teigia iš fragmentų sudėliojęs tikrą, nepagražintą B. Kovacso biografiją, kuri prasideda 1960 metais, kai jauna Vengrijos kaimo gyventoja pagimdė nesantuokinį sūnų, ir veda iki Europos Parlamento posėdžių salės – o gal ir būsimo įkalinimo. Vengrų žurnalisto teigimu, B. Kovacso tėvas buvo netoli kaimo įsikūrusios sovietų karinės bazės karininkas. Gimęs iš nederamo ryšio berniukas buvo atiduotas įvaikinti, o kiek vėliau jį į savo šeimą priėmė Bela Kovacsas Vyresnysis su žmona Erzsebet.
Taip nutiko, kad B. Kovacsas Vyresnysis dirbo komunistinės Vengrijos Diplomatinio korpuso aprūpinimo direktorate (DTEI). Kad ten įsidarbintų, jis turėjo įveikti griežtą atranką ir biografijos patikrinimą, dalyvaujant ne tik vengrų, bet ir sovietų saugumo pareigūnams. Būsimo politiko įtėvis su visa šeima 1976 metais buvo pasiųstas į Japoniją, kur suaugusieji pradėjo dirbti Vengrijos ambasadoje, o sūnus – lankyti vidurinę mokyklą.
Svetlana ir jos trys vyrai
Priešingai negu įtėviai, Bela Kovacsas Jaunesnysis kasdien išeidavo iš Vengrijos ambasados teritorijos. Jis pramoko japonų ir anglų kalbų, susirado naujų draugų. Kaip pats teigia, 1979 metais, būdamas 19-os, susipažino su septyneriais metais vyresne SSRS piliete Svetlana Istošina, kuri esą dirbusi Japonijos visuomeninės televizijos laidų rusų kalba vedėja. 1986 metais jie susituokė.
A. Dezso teigimu, neseniai jam pavyko nustebinti B. Kovacsą, pokalbio metu ant stalo padėjus 1975 metų Japonijos dienraščio „Mainichi Shimbun” straipsnį su nuotrauka, kurioje S. Istošina užfiksuota su savo pirmuoju vyru – japonu branduolinės fizikos specialistu Omiya Massanori, kuris padėjo jai išvažiuoti iš Sovietų Sąjungos į Japoniją. B. Kovacsas pastebimai sutrikęs, kurį laiką patylėjęs, o po to pareiškęs, kad nieko nežino apie pirmąją žmonos santuoką, nors ir asmeniškai pažįstąs O. Massanori.
„Iš tiesų jie buvo susituokę, ir, teisiniu požiūriu, lieka susituokę iki šios dienos, – rašo A. Dezso apie S. Istošiną ir O. Massanori, prieš pateikdamas savo kozirį. – Tačiau Svetlana turėjo ir trečią vyrą.”
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.