Kremliaus žmogaus teisių taryba: ukrainietė pilotė Nadija Savčenko gali mirti šiomis dienomis

BNS

Viename Rusijos tardymo izoliatoriuje laikomos ukrainietės karo lakūnės Nadijos Savčenko, paskelbusios bado streiką, sveikatos būklė smarkiai pablogėjo, todėl ji „gali mirti artimiausiomis dienomis“, penktadienį pranešė viena Kremliaus žmogaus teisių tarybos narė.

33 metų Ukrainos karinių oro pajėgų sraigtasparnio navigatorė N.Savčenko, kaltinama prisidėjusi prie dviejų Rusijos žurnalistų žūties per apšaudymą iš minosvaidžių Rytų Ukrainoje, laikoma suimta Maskvoje jau beveik devynis mėnesius.

N.Savčenko neigia jai iškeltus kaltinimus, tvirtindama, kad buvo pagrobta prorusiškų separatistų ir atgabenta į Rusiją. Gruodžio 13-ąją ji paskelbė bado streiką, o pastarąsias dvi savaites nepriėmė gliukozės lašelinių.

„Pastarosiomis dienomis jos sveikata smarkiai pablogėjo“, – Kremliaus žmogaus teisių tarybos narė Jelena Masiuk rašo penktadienį paskelbtame atvirame laiške.

„Dabar smarkiai sutrikusi jos vidaus organų veikla“, – pridūrė J.Masiuk, kuri ukrainietę lakūnę aplankė ketvirtadienį.

„Nadežda Savčenko gali mirti artimiausiomis dienomis“, – pabrėžė ji, vartodama N.Savčenko vardo rusišką variantą.

J.Masiuk ragino prezidento Vladimiro Putino žmogaus teisių tarybos pirmininką Michailą Fedotovą kreiptis į atsakingas institucijas, kad N.Savčenko būtų skirtas namų areštas. Pasak jos, lakūnė galėtų būti laikoma Ukrainos ambasadoje arba bute Maskvoje.

„Paleisti Nadeždą Savčenko – ne mūsų galioje, bet turime teisę kreiptis į tuos, kurie gali pakeisti jos ikiteisminio sulaikymo sąlygas, – nurodė ji. – Tai išgelbėtų jos gyvybę.“

Atsirastų „Savčenko sąrašas“

J.Masiuk perspėjo, kad Vakarų šalys gali paskelbti Rusijai naujų sankcijų, jeigu ukrainietė pilotė mirtų.

„Jau yra sąrašas dėl Magnickio, kuris mirė Rusijos kalėjime – taip pat būtų sąrašas dėl Savčenko“, – aiškino J.Masiuk, turėdama omenyje velionį teisininką Sergejų Magnickį, kurio mirtis per ikiteisminį areštą 2009 metais tapo Rusijos kalėjimuose vykstančių pažeidimų simboliu.

S.Magnickis kaltino kelis VRM pareigūnus, jog jie organizavo mokesčių vengimo schemą, dėl kurios valstybė patyrė 235 mln. JAV dolerių žalą, tačiau vėliau jis buvo apkaltintas dėl tų pačių nusikaltimų, kuriuos tvirtino pats atskleidęs.

2008 metais jam buvo skirtas ikiteisminis areštas, o nepraėjus nė metams 37 metų teisininkas mirė dėl negydyto kasos uždegimo.

Po to incidento Jungtinės Valstijos priėmė vadinamąjį Magnickio aktą, numatantį sankcijas Rusijos pareigūnams, siejamiems su to teisininko mirtimi.

ES atstovybė Rusijoje ketvirtadienį paskelbė pareiškimą, kuriame pabrėžiama, kad Rusijai tenka atsakomybė dėl N.Savčenko „labai trapios sveikatos būklės“, taip pat raginama ją paleisti dėl humanitarinių priežasčių.

Rusija neigia pranešimus

Maskvos tardymo izoliatoriuje laikomos Ukrainos karo lakūnės Nadijos Savčenko būklė yra stabili, o žmogaus teisių aktyvistų pareiškimai, esą ji gali mirti dėl jau ilgiau negu du mėnesius tęsiamo bado streiko yra nepagrįsti, penktadienį paskelbė Rusijos federalinė bausmių vykdymo tarnyba (FSIN).

„Primygtinai prašome žmogaus teisių organizacijų ir žiniasklaidos neklaidinti visuomenės netikslia ir nepatikrinta informacija“ apie N.Savčenko būklę, sakoma FSIN pranešime spaudai, kurį penktadienį gavo naujienų agentūra „Interfax“.

„Savčenko būklė vertinama kaip stabili, patenkinama, – pridūrė tarnyba. – Nuo tada, kai atsisakė valgyti, ji visą laiką prižiūrima medicinos darbuotojų, teikiama palaikomoji terapija.“

„Siekiant įvertinti kaltinamosios sveikatos būklę, buvo surengti keturi gydytojų konsiliumai dalyvaujant savivaldybės ir valstybinės sveikatos apsaugos sistemos gydytojams specialistams. Pagrindiniai klinikinių laboratorinių (tyrimų) rezultatai buvo normos ribose“, – rašo FSIN.

15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Marija

Kaip trošku.
Gelbėkit mūsų sielas…

Pastebėjimas

Gaila būtų, jeigu mirtų geras žmogus. O čia žudikė, tai jos problema, jeigu nori mirti.

Geriau nebadautų.

„Būkite gudrūs,kaip žalčiai…”

viskas

rusai jau pranese kad lakune jau numire

Trupmenas

Iš kur tie trys nykščiai po KGB šūdo šmotu pastebėjimu? Taigiso chebra atbunda.

vakarai,

ko delsiate. Negi jums reikia dar daugiau mirčių, kad įtikintų Putino despotizmas?

6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top