Krizė Ukrainoje skaldo Višegrado grupę

Andrius Kunčina, LRT Radijo laida „Ryto garsai“ | LRT.lt

Kas liko iš Višegrado ketverto? Tokį klausimą apie Lenkijos, Vengrijos, Slovakijos ir Čekijos neformalų bičiulystės klubą paskatino iškelti Ukrainos krizė. Višegrado valstybės pačios nesusitaria, kokių veiksmų reikėtų imtis prieš Rusiją.

Vengrijos premjeras, populistas Viktoras Orbanas, neslepiantis savo simpatijų Vladimiro Putino politikos braižui, metų pradžioje, Ukrainos krizei įsibėgėjant, su V. Putinu pasirašė sutartį. Pagal ją Rusija Vengrijoje pastatys papildomų reaktorių valstybei priklausančioje „MVM Paksi Atomeromu“ branduolinėje jėgainėje. Sandorio vertė – 10 mlrd. eurų.

Vengrijos Parlamentas, kuriame V. Orbano partija turi du trečdalius balsų, sutartį patvirtino skubos tvarka neeilinėje sesijoje netrukus po jos pasirašymo. Opozicija prikaišiojo, kad toks projektas dar labiau padidins Vengrijos energetinę priklausomybę nuo Rusijos. Nesėkmingai. Didesnių pasekmių galima laukti iš Briuselio.

Budapeštas šiam sandoriui nepaskelbė viešo konkurso. Europos Komisija (EK) nagrinės, ar tai nepažeidė sąjunginės laisvos rinkos ir energetikos taisyklių. Teoriškai Budapeštas iki galutinio nuosprendžio neturėtų kloti naujų reaktorių pamatų, panašiai kaip dabar įstrigo buvusios Bulgarijos prorusiškų buvusių komunistų vyriausybės pastangos prastumti Rusijos dujotiekio „South Stream“ statybas.

Tačiau V. Orbanas yra pagarsėjęs pareiškimais apie Vengrijos suverenumo saugojimą, dėl kurio galima ignoruoti Briuselio nuomones ir net įstatus. Budapešto kietakaktiškumą pabrėžia neseniai Vengrijos nutrauktas vadinamasis reversinis dujų tiekimas Ukrainai, motyvuotas tuo, kad artėjant žiemai, pačiai Vengrijai reikia prikaupti dujų atsargų.

Siekdamas populiarumo, išreiškė paramą

Slovakija taip pat Ukrainai tiekia dujas per vadinamąją reversinę perpumpavimo stotį Velke Kapušanuose, kurios atidaryme vasaros pabaigoje dalyvavo Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas ir Slovakijos populistinis premjeras Robertas Ficas. Pastarasis neseniai gluminamai pralaimėjo prezidento rinkimus ir siekia atkovoti pairusį populiarumą namie. Atidarymo ceremonijoje R. Ficas kalbėjo apie ūkinę paramą kaimynei Ukrainai ir tylomis išklausė A. Jaceniuko kalbą apie tai, kad „brolių slovakų dėka“ Ukraina žengia dar vieną žingsnį nepriklausomybės nuo Rusijos link.

Europai pirmą kartą prabilus apie reversinį dujų projektą nuo Rusijos tiekimo atkirstai Ukrainai, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad tai nė kiek nepažeidžia esamų sutarčių. Praėjusią savaitę Maskva prabilo kur kas griežtesniu tonu, pabrėždama, kad nesileis mulkinama, esą „dujotiekis tėra paprastas vamzdis, kuriuo vienu metu dujos negali tekėti abiem kryptimis“. Dar prieš pastarąjį pareiškimą Slovakijos premjeras R. Ficas viešai suabejojo ES ekonominių sankcijų prieš Rusiją prasmingumu ir jo paties ryžtu patirti nuostolių. Neaiškus ir slovakų „reverso“ į Ukrainą likimas. Paskutinėmis žiniomis, Rusijos dujų srautas į Slovakiją šią savaitę sumažėjo perpus.

Šalys patiria milijardinių nuostolių

Čekijos užmojis praplėsti savąją branduolinę jėgainę Temeline – projektą, kuris į Prahą buvo pritraukęs visų konkurse dalyvavusių valstybių – Prancūzijos, Rusijos ir JAV – prezidentus – kol kas pristabdytas. Šalies gynybos ministras Martinas Stropnickis netrukus po Krymo aneksijos kalbėjo, jog jam sunku įsivaizduoti, kad Rusijai po to būtų leista pelnytis iš milijardinio sandorio. Tačiau Europos Sąjungos (ES) sankcijoms prieš Rusiją augant, Rusijai uždraudus Europos žemės ūkio produkcijos importą, Praha ėmė itin garsiai baimintis nuostolių. Čekijos ekonomika paremta eksportu ir turizmu. Jei Slovakijoje yra pora tarptautinių automobilių gamyklų, Čekijoje automobilių pramonė yra viena svarbiausių šakų, kurią, be kitų, sudaro pačios Čekijos milžinas „Škoda“, investavęs milijardus eurų ir atidaręs savo gamyklas Rusijoje.

Rusijos vyriausybės užuominos apie galimą kai kurių Europos automobilių importo uždraudimą kelia nuogąstavimų. Sankcijos, blokuojančios Rusijos priėjimą prie tam tikrų Vakarų finansų sektoriaus paslaugų, kelia nerimą tokioms Čekijos investicinėms bendrovėms, kaip turtingiausiam šalies verslininkui Peteriui Kelneriui priklausanti „PPF“. Jos ilgalaikės investicijos į Rusijos bankininkystę ir įsigyta smulkių paskolų bendrovė „Home Credit“ jau patiria milijardinių nuostolių dėl Rusijos ūkio nuosmukio.

Tas pats nuosmukis gresia Čekijos vaistų, ginklų, transporto, aviacijos, energetikos ir kitų pramonės šakų eksportui į Rytus. Nupirkusi šimtus minučių reklamos Rusijos televizijoje Rusijos turistams vilioti, kurie sudaro trečią didžiausią atvykėlių grupę, Praha baiminasi, kaip ES laikysena Maskvos atžvilgiu atsilieps jų srautui bei Čekijos oro linijų „ČSA“ verslui. Jis pastaraisiais metais plėtotas būtent į Rusiją.

Čekijos prezidentas neapsisprendžia

Tai paskatino Čekijos socialdemokratų premjerą Bohuslavą Sobotką pareikšti, esą Praha pasilieka teisę peržiūrėti esamas Sąjungos sankcijas ir susilaikyti nuo būsimų. Tai abstulbino Vakarų spaudą, kurioje dalis apžvalgininkų rašė nesuprantą, kaip Aksominės revoliucijos tėvynė gali taip ciniškai ignoruoti tos pačios laisvės siekiančius ukrainiečius. Dalis kalbėjo apie sėkmingas Maskvos pastangas pinigais suskaldyti ES, o kiti dūsavo pasiilgstą velionio buvusio prezidento Vaclavo Havelo, kuris tokių krizių akivaizdoje visad primindavo „naftos prekybos karštligėje nepamiršti elementaraus žmogiškumo ir demokratijos principų“.

V. Havelo pareigas dabar Čekijoje eina prezidentas Milošas Zemanas, tačiau jo ideologija nevienareikšmė ir netolygi. Po Krymo įvykių jis pasisakė už NATO pajėgų siuntimą į Ukrainą. Bet šį mėnesį sudalyvavo vieno įtakingiausių Rusijos oligarchų Vladimiro Jakunino konferencijoje „Civilizacijų dialogas“ Rusijai simpatizuojančioje Graikijoje, kur išpeikė sankcijas, o Ukrainos krizę pavadino gripu.

Lenkija remia ES sankcijas

Žinia, pavieniui Slovakijos, Čekijos, Vengrijos – išskyrus Lenkiją – svoris ES menkas, ypač žinant, kad V. Orbanas Briuselyje mandagiai ignoruojamas, o nei R. Ficas, nei B. Sobotka neturi beveik jokių rimtesnių sąjungininkų. Višegrado ketvertas kurtas būtent šių Vidurio Europos šalių įtakai Briuselyje sustiprinti. Iki šiol ryžtingas Varšuvos tonas ketvertą persverdavo Kijevo naudai. Tačiau Donaldui Tuskui tapus Europos Tarybos prezidentu, o Radekui Sikorskiui – Lenkijos parlamento pirmininku, Varšuvos iškalbingumas užsienio politikoje neutralizuotas, o su juo – ir tikimybė, kad Višegrado ketvertas savo noru rems ES priemones Rusijai pažaboti.

Išskyrus Lenkiją, likusiose ketverto šalyse tam nėra beveik jokios vietinės paklausos. Apklausos rodo, kad dauguma šių šalių gyventojų apie Ukrainos krizę beveik nieko nenutuokia ir nesupranta, kodėl ES į ją veliasi. Dėl to žymia dalimi kaltas pelno troškulys žiniasklaidoje, kurios komercializacija neaplenkia nacionalinių kanalų, o žinios juose, cituojant Estijos prezidentą Tomą Ilvesą, pavirto „pramoginėmis laidomis“, kurių paskirtis nebėra informuoti, bet didinti žiūrimumą. Tad po poros sakinių apie Ukrainą žaibiškai seka nuotaikingas reportažas apie naują alaus rūšį.

lrt.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
17 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Aplamai, tai

gyvenimas stumia mažinti godumo apimtis.Turėti savo normaliai sotaus gyvenimo standartus.

Vytautas Ju.

Ne prieš Rusiją reikia imtis veiksmų, o prieš iškrypėlę Ameriką. Ne Rusija yra grėsmė pasauliui, o Rotšildų bankinė sistema, kuri braška per visus galus, nes išsigimė iki tiek, kad nebėra jokių galimybių ją išsaugoti. Reikia karo. Ir ne bet kokio. Pasaulinio. Be Rusijos karas nebus pasalinis.
Geležinė uždanga Europoje buvo sugriauta tam, kad eilinį kartą Vokietiją paversti klapčiuku, vykdančiu anglosaksų įnorius Rusijos atžvilgiu. Ačiū Dievui, kad Vokietijai, o tuo pačiu ir ES vadovauja A. Merkel, žmogus turintis blaivaus proto, koks nors šrioderis jau senai būtų paskelbęs trečią pasaulinį.

VaidasVDS

Vienas sakinys iš to, ko Letas neskaito: — „Savęs išlaikymas visuomenę pagimdo, tuo tarpu besaikis savęs patenkinimas civilizaciją sunaikina.” — Labai geras šios išminties pavyzdys yra pateiktas straipsnyje. Jei sieki tik gero gyvenimo, o ne vertybių, tai neturėsi nei vieno, nei kito. Bet blogiausia yra tai, kad beveik niekas nekalba ir nemoko apie tas tikrąsias vertybes. Pasaulis vis dar bergždžiai kariauja tiek dėl materialinių vertybių (pinigų pasaulis – nauja pasaulio tvarka), tiek dėl atskirų nacionalizmų (ruskij mir, išrinktoji tauta), tiek dėl atskirų religijų (islamo pasaulis, judėjai, krikščionys, protestantai…) viešpatavimo. — Taip gimsta tokie neprotingi komentarai, kaip Vytauto Ju, kuris nuo vienos blogio rūšies siūlo pereiti prie kitos blogio rūšies ir dar nevykusiai tai pridengia Dievo vardu. Bent jau Dievo nereikėtų… Skaityti daugiau »

ruta

Krize Ukrainoje TIK parode , kuo verta ES su savo ‘vertybemis’ , kiekviena salis is tikro ziuri ne bendro ES intereso , o tik savo merkantilinius / komercinius/ interesus !Kai viskas skaiciuojama TIK naudos koeficientu ir tai skatinama , tai nereikia tiketis zmogiskumo ir supratimo is masiu .Stai Voketijos pieno perdirbimo pramone , rysium su Rusijos embargo, siems produktams , sumazino savo rinkai ju kainas 13 % , o Lietuvos pieno pramone sugebejo net pakelti kainas , pav grietinei , kai kuriems suriams .Nezinau kur dar gali rasti didesniu isigimeliu ?

Vytautas Ju.

↔ Niekas Jūsų neverčia skaityti neprotingų komentarų. O šiaip, būtų per daug garbės jei kam nors, ką nors siūlyčiau. Apie karus ir bepročius jau esu rašęs, traukinys nuvažiavo… užsitupėjote. ↔ Rodžeris Skrutonas (Open democracy), po 9/11, jau atskleidė vartojimo, malonumų ir tuštybės (socialinės ekologijos) esmę, t. y. kokią reikšmę turi Naitono Rotšildo sistemos, kuri vis dar egzistuoja 60 % pasaulio valstybių, pasekmes. Taigi, nieko naujo, ko nežinotume, nepasakėte. ↔ Kad V. Putinas nusikaltėlis, o Kremlius blogis, dar nereiškia, kad turėčiau melstis Amšelio penkiems palikuoniams, okupavusiems pasaulį ir vis dar tiesiantiems savo letenas į tuos 17 mln. km², su visa Mendelejevo lentele, kurių net dviejų pasaulinių karų pagalba nepavyko užvaldyti. ↔ Ne, ne dėl naftos ir dujų, dėl kurių buvo nužudytas… Skaityti daugiau »

Raigerdas Vytautui Ju

Yra labai blogai, kai suaugęs žmogus apsimeta durneliu ir nežiniuku, kaip mažas vaikas. Kuo tu skyriesi nuo ruszombių ir jų propagandos? Pagal įstatymus „Lietuvos Respublikoje karo propaganda draudžiama”, todėl tau normalioje valstybėje turėjo būti užvesta baudžiama byla. O ten jau turėtų būti organizuoti darbai valstybės naudai. Štai tada ir pradėtų mažėti visų tų Rusijos propagandistų. Ir ateityje, gal būt, tikrai išvengtume karo. Bet mūsų valstybė yra apsileidusi, todėl tie, kurie turi dirbti valstybinį darbą, jie jį atlieka nevalyvai. Štai todėl, toks užsimaskavęs ir prisdengęs, kad yra religingas Vytautas Ju agituoja už karą viešai, o mūsų sukvailėjusi ir suKGB-ėjusi VSD nesupranta, kad Vytautas Ju nėra tas „kvailas berniukas, kuris nežino, ką daro”, nes agituoti už karą, tai net nereiškia būti vien… Skaityti daugiau »

Raigerdui

Tujinsite savo „draugą“ kelnėse, su jumis karvių neganiau. Apie Rusija ne tik nieko nerašiau pirmame komentare, bet nesu pasirėmęs nei vienu Rusijos šaltiniu, o jų yra nemažai ir gana įdomių.
↔ Kam reikia karo ir kas jo siekia, parašiau aiškiai, jūsų bandymas įpiršti svetimą ligą, primena jojimą ant „baltų arklių“ arba per mažą užkandos kiekį. O šiaip, jūsų grafomanijos neskaitau, nes užsiangažavimas nėra didelio proto požymis, pone prokurore. ↔↔↔ Vytautas Ju.

Raigerdas Vytautui Ju

Jeigu būtų mano valia, tai aš ne tik tujinčiau tave…, nes niekada nesiceremoninu su tais, kurie kursto už karą, kadangi mūsų įstatymai tą draudžia daryti. Tu, ką niekaip negali prasiblaivyti, ar jau skaityti nebemoki savo žodžių, kuriuos tu parašei:”Reikia karo. Ir ne bet kokio. Pasaulinio. Be Rusijos karas nebus pasalinis”. Ir šita tavo agitacija už karą nėra atsitiktinė, nes vyksta pasaulyje pasikeitimai ir pasaulis pagaliau praregi, kad Rusija visiškai neišvadavo nuo fašizmo, o yra paprasčiausia grobuonė, kuri užgrobė Vokietijos užgrobtas teritorijas. Tai ir yra kriminalų razborkės. Tau neužteko 2-ojo Pasaulinio karo? Tau mažai Gulagų? Tau mažai lavonų? Tai, ko neini kariauti už savo Rusiją, kad ir teroristų pusėje? Jie gi taip pat kaltina ne Rusiją, o Ameriką, kaip ir tu,… Skaityti daugiau »

Diedukas

Kažkas iš komentatorių jau pakrikštijo šį pilietį – Vytautas Ju(das).

Diedukui

Nebent tai buvo besmegenis :)iš tamstos kompanijos.

Raigerdas Diedukui

Taip, čia yra labai tikslus pataikymas į tą Vytautą Judą ir jo kaukė nuskrido. Matai, Dieduk, yra toks dalykas, kad Ukraina apsivalė nors šiek tiek nuo komunistų. Dabar ateina Rusijos eilė. Jeigu Rusija apsivalys nuo šitų parazitų, tai tas valymasis eis ir per kitas šalis. Gal tada žmonija tikrai pradės domėtis, kas tai per žmogus yra tas Judas? Ir ar iš tikrųjų mes nieko negalime padryti jų atžvilgiu? Kur tik jis įsiveisia, ten iš karto daugybė lavonų. Gal tada nors žmonija susimąstys apie tai, kas yra tas žmogus, kuris neša mirtį kitiems žmonėms ir bado pirštu į kitus, apsimesdamas, kad jis čia niekuo dėtas. Žmonės nori taikiai gyventi vienas su kitu, jie nori vystyti gamybą, auginti vaisius, gyvulius, mokyti vaikus,… Skaityti daugiau »

Diedukas Ju(dui)

Tamsta išdėstei:

……”Reikia karo. Ir ne bet kokio. Pasaulinio. Be Rusijos karas nebus pasalinis.” ///

……”Ačiū Dievui, kad Vokietijai, o tuo pačiu ir ES vadovauja A. Merkel, žmogus turintis blaivaus proto, koks nors šrioderis jau senai būtų paskelbęs trečią pasaulinį.”///

Tai reikia, ar Ačiū Dievui, kad neįvyks? Apsispręst sugebi? Ir kas tuomet besmegenis?

Gaila

Susiriejot, komentatoriai.O as manau, kad cia kazkas kazko nesuprato.

> aišku gaila

Kol nebuvo raigerdo pjautinių nebuvo.Raigerdas riejosi ekspertuose, riejasi tiesos.Nieko naujo.

Diedukas

Tai ir čiuožkit į „ekspertus”. Palikit mums „Tiesą”. Bus visiem ramiau…

Raigerdas >Gaila

Aš suprantu, kad dabartinėje lietuviškoje mokykloje nesugeba žmogaus išmokyti net elementarių dalykų:atskirti priežastį nuo pasekmės. Ir štai komentatorius „Gaila” daro tai, apie ką dar Levas Tolstojus kalbėjo, kad šitaip manyti ar elgtis yra neteisinga. Jis rašė, kad „traukinys važiuoja ne todėl, kad iš kamino dūmai rūksta”. Aišku, normalus, literatūrą dėstantis mokytojas privalėjo atkreipti mokinių dėmesį į tai, kad daugybė žmonių nesugeba įvardinti priežasties. Todėl jie patys tampa manipuliatorių, kaip komentatorius „Gaila”, aukomis. Vytautas Ju parašė aiškiai:”Reikia karo. Ir ne bet kokio. Pasaulinio. Be Rusijos karas nebus pasalinis”. Mūsų įstatymai draudžia agitaciją už karą ir bet koks karo kurstytojas ar provokatorius turi būti patrauktas atsakomybėn. Ir štai, atsiranda Vytauto Ju „gynėjas”, sugebamtis parašyti vieną sakinį, kur nėra jokios motyvacijos, kaip vaikų… Skaityti daugiau »

Liepa

Pritariu Vaido, Dieduko ir Raigerdo komentarams.// Tik beprotis gali trokšti karo. Mano seneliai juodą sielą turinčius padarus vadindavo velniais – judošiais. Pasirašinėjantysis „Vytautu Ju” būtent iš tokių tarpo.Tuo viskas ir pasakyta..

17
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top