KT vertins Referendumo įstatymo nuostatų konstitucingumą

Kaip skelbiama Konstitucinio Teismo (KT) pranešime spaudai, birželio 18 d., trečiadienį, KT imsis bylos dėl kai kurių Referendumo įstatymo nuostatų konstitucingumo.

Į KT kreipėsi Seimas su klausimu, ar galima rengti referendumus, kuriais siūlomos galbūt Konstitucijai prieštaraujančios nuostatos.

Kaip pranešė KT, bus vertinamas Referendumo įstatymo 14 straipsnis tiek, kiek juo Seimui, gavusiam ekspertų grupės išvadą, kad piliečių reikalavime paskelbti referendumą teikiamas sprendimo tekstas gali neatitikti Konstitucijos, nesuteikiama teisė spręsti dėl tokio referendumo skelbimo.

Tuo pačiu KT imasi ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) prašymo ištirti, ar Konstitucijai neprieštarauja Referendumo įstatymas tiek, kiek jame nenustatyti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) įgaliojimai vertinti piliečių siūlomo referendumu priimti įstatymo projekto atitiktį Konstitucijai.

Seimas dėl Referendumo įstatymo į KT kreipėsi, kai buvo surinkti būtini 300 tūkst. parašų surengti referendumui, kuriuo siūloma uždrausti parduoti žemę užsieniečiams ir juridiniams asmenims.

Pagal dabartinį Referendumo įstatymą, Seimas, gavęs VRK išvadą, kad pateikti dokumentai atitinka įstatymą, sesijos metu artimiausiame Seimo posėdyje svarsto referendumo paskelbimo datos klausimą. Jeigu Seimo sudaryta ekspertų grupė padaro išvadą, kad piliečių reikalavime paskelbti referendumą teikiamas sprendimo tekstas gali neatitikti Konstitucijos, parlamentas šią išvadą turi paskelbti visuomenei, tačiau ji negali būti pagrindas neskelbti referendumo.

LVAT į Konstitucinį Teismą kreipėsi pradėjusi nagrinėti tautininkų skundą dėl VRK sprendimo, kuriuo komisija atsisakė registruoti iniciatyvinę grupę referendumui dėl lito išsaugojimo, argumentuodama galima prieštara Konstitucijai.

Kaip teigia vadinamojo Žemės referendumo priešininkai, stodama į Europos Sąjungą Lietuva įsipareigojo nedrausti žemės pardavimo užsieniečiams. Pereinamasis laikotarpis, kai buvo draudžiama pardavinėti žemę užsieniečiams, baigėsi šių metų gegužės 1-ąją.

Referendumo iniciatyvinė grupė surinko per 320 tūkst. Lietuvos piliečių parašų už tai, kad būtų surengtas referendumas, kuriame, be kita ko, būtų balsuojama ir už tai, kad toks draudimas būtų įrašytas į Konstituciją.

Ilgai atidėliojęs ir vilkinęs Seimas referendumą paskelbė birželio 29 dieną.

lrkt.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top