Kuri valia aukštesnė – Tautos ar Dvasios?

Kastytis Braziulis | Alfa.lt

1992 m. spalio 25 dieną Tauta draugiškai ir masiškai balsavo ir priėmė Konstituciją, kurios dieną minime kiekvienais metais. Šį kartą prezidentūra surengė diskusiją „Kaip sekasi kurti atvirą, pilietinę ir teisinę valstybę“. Diskutuoti susirinko žinomi politikai, konstitucinės teisės žinovai, politologai, žurnalistai ir studentai. Kiekvienas, kuris nori išklausyti įvykusią diskusiją, gali tai padaryti internete. Išklausiau ir aš. Pasidarė įdomu. Pradėjau mąstyti apie Konstituciją, apie jos paskirtį, apie Tautą, apie Tėvynę, apie valstybę. Apie savo mąstymo vingius, pastebėjimus, išvadas nusprendžiau pasidalyti su jumis.

Kai neskubėdamas skaitai Konstitucijos preambulėje užrašytus Lietuvos Tautos žodžius – „prieš daugelį amžių sukūrusi Lietuvos valstybę“ arba „šimtmečiais atkakliai gynusi savo laisvę ir nepriklausomybę“ ir galų gale „siekdama atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės, atgimusios Lietuvos valstybės piliečių valia priima ir skelbia šią KONSTITUCIJĄ“ – apima dvejopi jausmai. Džiaugsmo ir garbės bei pykčio ir nusivylimo. Nejučiomis prisimeni Lietuvių Tautos atstovo, žinomo rašytojo ir poeto V. A. Cinausko pasakytus žodžius: „Mano Tėvynė širdis prie širdies. Mano valstybė vagis ant vagies.“ Nevalia atskiri Tėvynę nuo valstybės, Tautą nuo valdžios ir pradedi jas nagrinėti atskirai.

Nuolat vyksta arši kova tarp Tautos ir valdžios. Tauta stengiasi ginti ir apginti iškovotas teises ir laisves, bando priversti valdžią tarnauti jai. Valdžia stengiasi įgauti kuo daugiau galių ir dirbti bei tenkinti savo interesus. Tai – amžina kova. Šiuo metu galime stebėti įdomią kovą dėl referendumo. Tauta nori dažniau tiesiogiai išreikšti savo valią, pasisakyti svarbiais valstybei klausimais, valdyti valstybę. Ji reikalauja sumažinti 300 tūkstančių parašų kliūtį iki 100 tūkstančių. Valdžia prieštarauja šiam siekiui. Aiškina žmonėms, kad jie yra per kvaili valdyti šalį, suprasti sudėtingus dalykus, kad jie yra nepribrendę spręsti svarbius valstybei klausimus.

Panagrinėkime išsamiau, kaip vyksta kova dėl mūsų Konstitucijos. Kokie čia yra valdžios žaidžiami žaidimai?

Konstitucija. Tai – visuotinis piliečių susitarimas. Tai – Tautos valia. Tai – aukščiausia valdžia valstybėje. Per amžių amžius žmonės kovojo dėl savo teisių ir laisvių. Kiekviena Konstitucijoje parašyta nuostata apie žmogaus teises ir laisves, apie valstybės nepriklausomybę yra iškovota krauju, yra paaukota šimtai aukų tam, kad ji būtų įrašyta, įtvirtinta ir įgyvendinama.

Piliečiai patys sprendžia, kaip jiems gyventi, kokias sukurti taisykles, kokios turi būti valdžios institucijos ir kiek jos gali turėti galių. Piliečiai sprendžia, kam būti, o kam – nebūti. Tai yra svarbiausias veiksnys ir tai yra didžiausias Tautos laimėjimas. Tauta priima Konstituciją ir tik Tauta gali ją keisti. Tai – Tautos kompetencija, jos suverenių galių realizavimas (tiesiogiai arba per demokratiškai išrinktus atstovus).

Daugiau skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top