Turime rengtis referendumui dėl dvigubos pilietybės įteisinimo, kito kelio nėra, antradienį sakė parlamento pirmininkė, Darbo partijos pirmininkė Loreta Graužinienė sveikinimo kalboje darbą pradėjusiai Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) komisijai.
„Visos frakcijos sutinka, kad Seimo nariai turi išsamiai aptarti, išdiskutuoti šį klausimą bei ruoštis referendumui, kuriame užduos tautai klausimą dėl pilietybės. Apklausos rodo, kad daugiau kaip pusė Lietuvos žmonių pritaria, kad pilietybės klausimą reikia spręsti. Būtina labai atsakingai suformuluoti klausimą, parinkti tinkamą laiką. Manau, kad galime drąsiai klausti savo tautos, nes tai liečia beveik kiekvieną Lietuvos šeimą ar giminę“, – sakė Seimo pirmininkė.
Pasak L. Graužinienės, diskusija dėl dvigubos pilietybės yra politinė.
„Manau, mes jai pasiruošę. Kito kelio nėra. Pilietybės klausimai yra sprendžiami tik referendumu. Taip yra pasakyta Konstitucijoje, ir mes kito kelio neturime“, – pabrėžė parlamento vadovė.
Ji pabrėžė ir tai, kad labai svarbu teisingai suformuluoti klausimą referendumui.
„Referendumui turime pasirengti, išaiškinti žmonėms ir labai tinkamai suformuluoti klausimą. Nuo to, kaip paklausime, tokį atsakymą ir gausime. Pirmiausia, turime suformuluoti tikslą, ko mes siekiame, visi sutarti dėl to tikslo ir kryptingai, kalbėdami su žmonėmis, to tikslo siekti, – sakė L. Graužinienė.
Pilietybės klausimą svarstę PLB nariai būgštavo, kad referendumas gali ir neįvykti, ir dviguba pilietybė liktų neįteisinta. Todėl jie pateikė kitą pasiūlymą – keisti Pilietybės įstatymą, o Konstitucijos nekeisti.
JAV lietuvės Reginos Narušienės siūlymu, įstatyme galėtų būti numatyta, jog Konstitucijos leidžiami atskiri atvejai aprėptų ir asmenis, turėjusius Lietuvos pilietybę iki 1940 metų birželio 15 dienos, taip pat jų vaikus ir vaikaičius, nepaisant to, kada jie patys paliko Lietuvą ir įgijo kitos šalies pilietybę.
„Reikia tik politinės valios šį reikalą sutvarkyti“, – sakė ji.
Straipsnį apie Artūro Paulausko inicijuotą „referendumą dėl dvigubos pilietybės“ skaitykite ČIA.