Laisvūnas Šopauskas. „Dviejų Lietuvų“ ideologema, išplėtota iki loginės pabaigos

Lietuvos propagandistų pamėgtas tekstų konstravimo būdas remiasi „dviejų Lietuvų“ ideologema. Ši ideologema remiasi kontrastu tarp „mes“ ir „jie“. „Mes“ – tai protingi, šaunūs, pažangūs, plataus akiračio, dirbantys ir uždirbantys, aktyvūs, mobilūs, amžinai jauni miesto vyrai ir moterys, „jie“ – tai atsilikę, kvaili, ribotų ir pasenusių pažiūrų, provincialūs, pasyvūs, lėti, iš pašalpų gyvenantys, visokie runkeliai, buduliai, kedofilai, lūzeriai, dažniausiai senyvi, diedai ir bobelės. Propagandistui tereikia pristatyti šią „fundamentalią“ perskyrą kokio nors įvykio ar problemos kontekste ir pakviesti skaitytoją bjaurėtis „jais“ ir žavėtis „mūsų“ šaunumu, tapatintis ne su „jais“, o su „mumis“.

Pasibjaurėjimas „jais“ sukeliamas tiesiog išsityčiojant. Argumentai ir analizė tampa nereikalingi, nes ir taip aišku, kad „mes“ esame teisūs.

Ideologemos neatskiriamas aspektas yra tai, kad „mes“ ir „jie“ yra chroniško, neišsprendžiamo konflikto būsenoje, nes „mes“ norime žengti sparčiu progreso keliu į Europą, o „jie“ tempia mus atgal į tamsią sovietinę praeitį. „Mūsų“ spartaus žengimo progreso kryptimi perspektyva priklauso nuo to, ar progresui trukdo „jie“; „jie“ yra priešai ir vardan progreso pergalės „jie“ turi būti nugalėti.

Propagandistai, naudojantys šią schemą, skiriasi dviem aspektais: pirma, kokių priemonių siūlo imtis pergalei prieš „juos“ pasiekti ir, antra, kaip atvirai rodo neapykantą „jiems“ – progreso priešams.

Šiame bare neabejotinu pirmeiviu reikia pripažinti propagandistą Andrių Užkalnį. Tai jis pirmą kartą atvirai prabilo apie tai, kad nugalėti progreso priešus yra tinkamos bet kokios priemonės, tarp jų – ir nekonstitucinės bei neįstatymiškos.

Dabar Užkalnis toliau laužia ledus ir pirmasis rodo niekuo nepridengtą neapykantą „jiems“ – atsilikėliams progreso priešams opuse „Emigravai? Ir gerai, durniau.“ Anot Užkalnio, „Ketvirtis amžiaus nepriklausomybės davė puikų rezultatą – apsivalėme nuo to brudo, ir Lietuva tapo geresnė vieta. Tegu taip ir toliau.“

Reikia konstatuoti, kad šiuose dviejuose opusuose pagaliau „dviejų Lietuvų“ ideologema pagaliau yra išplėtota iki loginės pabaigos: „atsilikusioji Lietuva“ atvirai pavadinta išvarytinomis padugnėmis, atsikratymas kuriomis yra pergalė progreso kelyje; pergalė, kuriai užtikrinti tinkamos bet kokios, net nekonstitucinės ir neįstatymiškos priemonės.

Įvairios „dviejų Lietuvų“ schemos variacijos atskleidžia atvirai chunveibinišką šios ideologemos pobūdį ir kol kas dar sunkiai įvertinamas tokio kalbėjimo grėsmes Lietuvos viešajai erdvei ir, žinoma, valstybingumui.

* * *

Daugiau apie tokią propagandą skaitykite kitose Tiesos.lt publikacijose:

Prieš tautos referendumo iniciatyvą metami propagandistai

Laisvūnas Šopauskas. Kaip Mantas Adomėnas idiotų ieškojo

Iš informacinio karo frontų. R. Sadauskas-Kvietkevičius. Tamsi antroji Lietuva išmirs ir emigruos

Iš informacinio karo frontų. Kada jie mus sušaudys?

Iš informacinio karo frontų. Paulius Gritėnas. Turime padėkoti Putinui, kad „atvedė į protą net ir tautiškume užkonservuotus juzes“

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
26 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
pedofilų šuniukas tas užkalnis

apsivogęs, apsipedofilinęs, apsimelavęs „elitas” nori matyti, kad kiti – dar blogesni.
o užkalnis KGB tam ir buvo ruošiamas visą gyvenimą – purvo skleidimui. kaip ir polikarpovna.

Iš Anglijos

Užkalnis kalbėdavo kultūringai,net knygą parašė.O Lietuvoje jis tapo apgailėtinas.Matyt,tik taip lojant galima užsidirbti.Gaila žmogaus.

Moralės nerasta,bet

ar tylės bažnyčia.Juk užpulti žmonės,kiti tiesiog iš nelaimės buvo priversti išvykti.Dabar testas bažnyčiai,kiek ji dar bažnyčia.

Liepa

Skaičiau tą nuostabiai šlykštų straipsnį:reikia suprast,kad taip delfistanas”kėlė”šventinę Joninių nuotaiką skaitytojams.//Baisu.//Iki visiško šlykštumo autoriui trūko patriarxo klasikos citatų(tokių kaip”šunauja”,”kirmėlynas”,”kągėbynas”,”riusai puola” ir pan.) bei nuotraukų iš anūkėlio šeimyninio albumo(su vaikučiais, su pistoletu,su edukologe žmona…).//Jei rimtai,tai tokias rašliavas ir jų publikavimą vertinčiau kaip psichologinį Lietuvių genocidą.//

Vyskupai turėtų netylėti.

Diskusija turi turėti nors truputį etikos,o čia jau atvira žodinė agresija.Reiktų atsiprašyti.Už Užkalnį,kaip labai pasiklydusį ir pavojingai tebeklaidžiojantį.Tokie žodžiai prasta sėkla ir blokada Lietuvai.Ką sėsi,tą pjausi.

elitas

džiaugiasi komunistų nomenklatūra ir elitas: puiki pamaina auga.

ruskeliai irgi džiaugiasi – kokie svolačiai tie litovcai…

rml

man įdomu viena – kodėl tauta yra taip aktyviai priešinama? prieš užsipuldami emigrantus, tegu susiskaičiuoja nulinukus, likusius Lietuvoje. ir net jos seime.

nesuprantu

Kaip zmogus turi negerbti saves ,kad skaityti uzukalniu straipsnius ir dar komentuoti?

geriausias vaistas

nuo tokiu uzkalniniu „rasytoju”, tai visiskas ju rasliaveliu ignoravimas. O jeigu ir toliau neapsiramins, tuomet patraukti tokius baudziamojon atsakomyben uz zmoniu izeidinejima.

Letas Palmaitis

Komentatoriai viską suveda į kažkokį Užkalnį, nors argi Užkalnis problema? Ar dėl jo publikacija? Lietuvos dvilypumas tarp Vakarų ir Rytų – istorinis (Kęstučio Lietuva – Algirdo Lietuva, Mažoji Lietuva – Didžioji Lietuva, Tilžė – Vilnius ir pagaliau gal ir Kaunas – Vilnius). Dabar šis dvilypumas pasireiškia kaip „Amerika geriau – Rusija geriau”. Štai kur ir yra finalinis taškas: nesakoma, pvz., Rusija geriau už Kiniją, arba Ukraina geriau už JAV, nes orientuojamasi KAM PASIDUOTI. Pažvelkim į maironizmą nuo pat XIX a. būtino reikalo parodyti aristokratijos netekusiems valstiečiams (t.y. nebe tautai, bet etninei grupei), kad lietuviai ne tik ne blogesni už kitus, bet galingesni: iki Marių Juodųjų! Oho! – toks minčių pakreipimas buvo būtinas, kad etninė grupė atvirstų į tautą su nauja… Skaityti daugiau »

Juozapas

Gerb. Letas teisus- ne vikpadžio užkulnyje esmė.
Pritariu dėl būdo ” žemaičių irgi kalnėnų”.
Pseudo romantizmas, „maironizmas’ mus pražudys.
Lietuviškas pasirinkimas:
Ne tarp D-vo ir blogio.
Lietuviai labiausiai mėgsta rinktis tarp blgio ir… ‘ mažesnio blogio’.
Mat D-vas lietuvio požiūriu yra „virtualus”, o blgis realus.
Tipo, ‘geriau žvirblis sajoj”, nei kažkas net ne girioj.
Nors visada vėliau paaiškėja, jog tai kas yra saujoj, į paukštuką nepanašu.
Nesvarbu kurioj saujoj.

runkelis is kaimo

labai man nepatinka tas elitinis uzkalnis, juk ir jis gyveno Anglijoje tikriausia uzdarbiavo,o ko jis cia grizo, kad izeidineti zmones, labai jau jis pasikeles , labai geros nuomones apie save, o yra niekas ka jis gero tai LIETUVAI padares, nieko

jo...

Kai zmogus negauna darbo ir isvaziuoja uzsidirbti ir dar siuncia pinigus i Lietuva yra „padugne”???A-ne???Tu pats esi slyksciausia padugne vien del to jog tokios slykscios mintys tavo galvoje!As manau jog isvaziavo dauguma darbsciu zmoniu tikros padugnes likusios Lietuvoje kuria istatynus kaip is emigrantu nusiplesti sau pinigu.Tai tikrosios PADUGNES!!!

jo...

Elitines padugnes liko Lietuvoje.

nemanau

Kad emigrantai betiki Lietuvos gera ateitis ir zmonems likusiais ten,o dar kai paskaitai tokiu uzkalniu tai tikrai darosi baisu.

jo...

Elitiniu padugniu uz zmoniu izeidinejima net padugniniai teismai neteisia!Teisia tik paprastus piliecius kurie pasako arba paraso faktus!O faktas yra kai zmogus mato ur raso arba sako.Bet teinines atvirkstines elitines oadugnes ant popieriaus padorius zmones padaro padugnem!

to runkeliasis kaimo

Faktai lt yra straispnis apie tai,pasirodo ,kad jis tas uzukalnis net be mokslo ,baiges tik vidurine ir nera joks zurnalistas.

stasys

Tokios temos visada būna sunkios vertinimui .. Užkalnis parašė tai kas krenta į akis ne tik jam vienam . Emigracija iškreipė Lietuvoje gyvenančių supratimą kas tai yra gera gyvenimo kokybė .Kaip autorius rašo, perkeltine prasme ,..vietoj to kad iš vakarų pasiimtume tik tai kas pas juos yra geriausio,vertingiausio.. pasiimame tai ką ten randame ar duoda , o juk vertingi dalykai ten irgi nesimėto patvoriais,. darbas viena iš tokiu vertybių . Bet šis str. ne apie tai ..Autorius bando rasti sąlyčio taškus tarp to kas pas mus vadinama vidaus propaganda ir tu jos padariniu skaldančiu pačia visuomene į atskirus ‚stereotipus,. Gal pav. pasirinktas Užkalnis ir nėra tas doros ir tiesos stabas ,. Bet Jis puikiai perteikia tai kas vyksta Lietuvoje kai… Skaityti daugiau »

kkkk

teisingai apsivalėme nuo brudo, liko gėris – „užkalniai”.

Apuokiukas

Šiaipjau A.Užkalnis yra mėgėjas aštriai pašnekėti ir parašyti, ir užtai jam ( ir nuo jo ) daug kliūva. Ir šis straipsnis yra stipriai hiperbolizuotas, bet iš esmės ten yra tiesa. Aišku, tyčiotis iš žmonių negražu. O apie emigrantus nuomonę aš susidariau iš maždaug tokio pasakymo: ,,Į Lietuvą aš negrįšiu, kol ten bus tokia tvarka“. Tai, palaukit, ką čia AŠ turiu padaryti tvarką, kad jo didenybė, emigrantas, teiktųsi grįžti? AŠ turiu sukurti gerai mokamas darbo vietas, sutvarkyti teisėsaugą, išravėti korupciją? Ir kai AŠ visą tai padarysiu, tai tada tas emigrantas teiksis grįžti? O pats jis dėl to niekuo neprisidės? Mano seneliai iš Sibiro stengėsi grįžti į Lietuvą, nors čia jau namai buvo sugriauti, darbo taip pat nebuvo. Lietuvės merginos Sibire buvo… Skaityti daugiau »

to Apuokiukas

Jau apie milijonas isvykusiu,taip kad jeikoksir parase ,kad negrys del tvarkos tai ne tame problema.Problema tame ,kad tokie uzkalniai kursto nesantaika tarp zmoniu.

Marijonas

Emigrantus sukūrė laisva ir nepriklausoma Lietuva leidusi visokiems aferistams ir sukčiams privatizuoti gamyklas 1991-96 metais už popierėlius kurie buvo prilyginti pinigams t.y. už investicinius čekius. Daugelis tų gamyklų tiesiog bvo išvogtos, rezultatas – žmonės neteko darbo. Taip, galbūt kai kurios gamyklos būtų ir savaime bankrutavusios, tačiau nepamirškite kiniškos prekės tuomet dar buvo neužvaldžiusios pasaulio, niša vietos prekėms dar buvo. Tad kur turėjo žmonės dėtis, gi valgyti norisi? Taip prasidėjo emigracija. Valdžioje tuomet buvo Sąjūdžio (ir besiriejantis tarpusavyje) žmonės, o po 1992 metų – LDDP. Tad, lietuviai, visos pretenzijos turėtų būti šioms partijoms. Taip, šių partijų jau nebėra, tačiau tie patys žmonės liko, jie persivadino, sukūrė kitas partijas. Nebebalsuokite už nevykėlius, jie jau parodė ką sugeba – tiksliau nesugeba. Aš pavyzdžiui… Skaityti daugiau »

ruta

Esu pora kartu perskaicius to Uzkulnio meslo gamyba , nemanau , kad daugiau gaisiu laika del jo sudu kokybes nagrinejimo .Tokiems reikia pinigu ir reitingu ,pamates silpna grandi , tas kiauliazmogis ir provokuoja , tai kam mes jam, tame padedame ? Eina jis sieno raveti , gal pasturgalis sumazes ..

Kvietinskas

Andrius Kvietinskas.Užkalnio pavardė.Atsisakė tėvo ir paimta iš motinos. Sovietinės rusų okupacijos metais prisitaikiusi ir kolaboravusi 200 000 tūkstančių lietuvių, Lietuvos gyventojų tapo smulkioji-aptarnaujanti sovietinė nomenklatūra ir tai yra pagrindas,atrama 25 metus valdantiems Lietuvą. Rezistentai,tremtiniai,partizanai ir visi kovotojai nuo pat 1991 Kovo 11 tapo pašaipų ir apgalvoto menkinimo taikiniais. Dekomunizacija ir dekgbizaciją(pašalinant komunistinės-Kgb santvarkos liekanas)buvo įmanoma tik 1991-1992 metų tarpe.Nuo 1992 atsigauta ir perimta į savo rankas, persidengus nepriklausomos Lietuvos pavadinimu. Tapusi mažuma(ir dabar esanti) ir tikėjusi (naivioji) dalis lietuvių buvo stumiami ir nustumti nuo realaus Lietuvos valdymo.Ir išstumta ir tyliai skatinant. Viena Lietuva gyvena JAV,dublinuose,londonuose,norveguose,ispanijose ,o šita čia. Sovietinės nomenklatūros visos ataugos su jau ir anūkais įsitvirtino Lietuvoje ir pasistatė turtinį ir finansinį pagrindą.Gindami tai,teisingumas yra ir bus tildomas,gniaužiamas. Bet… Skaityti daugiau »

Kvietinskas

Andrius Kvietinskas.Užkalnio pavardė.Atsisakė tėvo ir paimta iš motinos. Sovietinės rusų okupacijos metais prisitaikiusi ir kolaboravusi 200 000 tūkstančių lietuvių, Lietuvos gyventojų tapo smulkioji-aptarnaujanti sovietinė nomenklatūra ir tai yra pagrindas,atrama 25 metus valdantiems Lietuvą. Rezistentai,tremtiniai,partizanai ir visi kovotojai nuo pat 1991 Kovo 11 tapo pašaipų ir apgalvoto menkinimo taikiniais. Dekomunizacija ir dekgbizaciją(pašalinant komunistinės-Kgb santvarkos liekanas)buvo įmanoma tik 1991-1992 metų tarpe.Nuo 1992 atsigauta ir perimta į savo rankas, persidengus nepriklausomos Lietuvos pavadinimu. Tapusi mažuma(ir dabar esanti) ir tikėjusi (naivioji) dalis lietuvių buvo stumiami ir nustumti nuo realaus Lietuvos valdymo.Ir išstumta ir tyliai skatinant. Viena Lietuva gyvena JAV,dublinuose,londonuose,norveguose,ispanijose ,o šita čia. Sovietinės nomenklatūros visos ataugos su jau ir anūkais įsitvirtino Lietuvoje ir pasistatė turtinį ir finansinį pagrindą.Gindami tai,teisingumas yra ir bus tildomas,gniaužiamas. Bet… Skaityti daugiau »

Kgb skundikai-kritinė masė valdančiojo "elito" Lie

„Remiantis išlikusia KGB dokumentine medžiaga daroma prielaida, kad 1940-1991 metais su LTSR KGB slapta bendradarbiavo apie 118 tūkst. asmenų.” delfi.lt Manyčiau, kad didžioji dauguma iš tų 118.000 Lietuvos stukačių net nebuvo SSKP ir VLKSM nariais. Tad žiūrim kiek buvo komunistų Lietuvoje: 1925 m. – 879 nariai, 1926 m. – 412 (garbė Lietuvos karo aviacijos karininkams bei gen. P. Plechavičiui!) 1932 m. – 600 nariai, 1939 m. – apie 2000 1945 m. „LKP” turėjo 3536 narius, 1950 m. – 27 753 narius, 1970 m. – 116 603, 1986 m. – 197 274. Pagal narių skaičių „LKP” buvo viena didžiausių SSRS „respublikinių partijų” (Wiki) Dabar sudėkime visus buvusius bei veikiančius Lietuvos „stukačius”, atkovojus nepriklausomybę, ir komunistus, pridėkime dar visus aktyvius bei idėjinius… Skaityti daugiau »

26
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top