Lenkija: Kairiųjų vyriausybė atsisako mokesčių svarbiausiems maisto produktams ir energijai mažinimo, vietoj to sumažins grožio paslaugų mokesčius

Valdančioji kairiųjų ir liberalų koalicija lenkams smarkiai padidins maisto ir energijos mokesčius, kartu sumažindama mokesčius grožio ir kosmetikos paslaugoms, rašo Europos Parlamento narys Zbignievas Kuzmiukas (Zbigniew Kuźmiuk), priklausantis Įstatymo ir teisingumo (PiS) partijai.

Valdančioji Piliečių platformos (PO), Trečiojo kelio ir Kairiųjų koalicija ryžtingu žingsniu patvirtino, kad nebus toliau taikomas nulinis PVM tarifas maisto produktams, o taip pat nebus įšaldytos elektros energijos, dujų ir miesto šildymo kainos. Vietoj to numatoma sumažinti PVM tarifą antakių ir blakstienų gražinimo veikloms.

Balandžio 1 d. nustos galioti ministro pirmininko Mateušo Moravieckio. (Mateusz Morawiecki) vyriausybės įvestas nulinis PVM tarifas maistui, todėl maisto produktų kainos padidės. Tuo tarpu elektros, dujų ir miesto šildymo kainų įšaldymas baigsis birželio 30 d., o tai reiškia, kad šių energijos šaltinių kainos irgi gerokai išaugs. Tačiau nuo balandžio 1 d. grožio pramonei bus taikomas nuo 23 iki 8 proc. sumažintas PVM tarifas, todėl tikėtina, kad šių konkrečių paslaugų kainos sumažės.

Tokia dabartinės daugumos Vyriausybės strategija pripažįsta, kad maisto ir energijos kainų kilimas visiems lenkams yra neišvengiamas, ir kartu palengvina mokesčių naštą sektoriui, kurio paslaugomis paprastai naudojamasi retai ir kurios dažnai prieinamos turtingesniems lenkams, turintiems disponuojamųjų pajamų.

Svarbu priminti, kad nulinis PVM tarifas maisto produktams įvestas nuo 2022 m. vasario 1 d., reaguojant į kainų augimą dėl Kovid-19 pandemijos. Jis buvo pratęstas kelis kartus, o suformavus naują parlamentinę daugumą, buvęs ministras pirmininkas M. Moravieckis praėjusių metų gruodžio pradžioje nusprendė jį pratęsti iki 2024 m. pirmojo ketvirčio pabaigos.

Manoma, kad toliau taikyti nulinį PVM tarifą maistui būtina bent dėl dviejų priežasčių: nustojus taikyti nulinį PVM tarifą, kainos padidės daugiau kaip 5 %, nes PVM tarifas padidės nuo 0 iki 5 %, ir tai paveiks mažiau pasiturinčius namų ūkius bei, tikėtina, sukels dar vieną infliacijos postūmį. Atsižvelgiant į tai, kad 2023 m. Lenkijoje išlaidos maistui sudarė daugiau kaip 27 proc. namų ūkių išlaidų, grįžimą prie 5 proc. PVM tarifo ypač pajus mažiau pasiturintys vartotojai.

Be to, nuo šių metų liepos 1 d. Donaldo Tusko vadovaujama vyriausybė nebeplanuoja „įšaldyti“ energijos išteklių (elektros, dujų ir butų šildymo miestuose) kainų, todėl jų kainos, ypač elektros, smarkiai padidės. Dėl to padidės ir įmonių sąnaudos, o kadangi energija yra kiekvieno produkto ar paslaugos gamybos sąnaudų sudedamoji dalis, tai reikš stiprų infliacinį impulsą visai ekonomikai.

Rinkimų kampanijos metu Pilietinės platformos pirmininkas Donaldas Tuskas pažadėjo grožio pramonės atstovams sumažinti PVM tarifą jų teikiamoms paslaugoms nuo dabartinių 23 proc. iki 8 proc. Dabar šioji pramonė reikalauja įvykdyti šį pažadą, ir finansų ministras parengė atitinkamą reglamentą.

Ši situacija aiškiai iliustruoja Pilietinės platformos ir jos koalicijos partnerių valdymo planą: sutikti su PVM tarifo didinimu maistui, nors išlaidos maistui vidutiniškai sudaro daugiau nei ketvirtadalį kiekvienos lenkų šeimos biudžeto, ir sutikti su žymiu elektros, dujų ir šildymo kainų augimu miestuose, tuo pat metu mažinant PVM tarifą grožio industrijos paslaugoms, kuriomis dauguma lenkų naudojasi tik retkarčiais.

Šaltinis: Remix News

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top