Lenkija švenčia sutartį dėl pirmosios atominės elektrinės statybos – „Daugiau niekada jokios naftos ar dujų iš Rusijos!“

Trečiadienį Lenkijos atominių elektrinių bendrovė (PEJ) pasirašė susitarimą su amerikiečių Westinghouse – Bechtel konsorciumu dėl pirmosios šalies atominės elektrinės projektavimo.

Sutartis dėl pirmosios Lenkijos atominės elektrinės projektavimo buvo pasirašyta Varšuvoje vykusioje ceremonijoje, kurioje dalyvavo ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis (Mateuszas Morawiecki) ir JAV ambasadorius Lenkijoje Markas Bžezinskis (Mark Brzezinski).

Lenkija nusprendė, kad branduolinė energija taps kertiniu akmeniu pereinant prie anglies dioksido neišskiriančio energijos šaltinio, kuris taip pat sumažins šalies priklausomybę nuo užsienio energijos šaltinių.

Inžinerinių paslaugų sutartį dėl šiaurės Lenkijoje statomos 3750 MW galios elektrinės pasirašė PEJ generalinis direktorius Mateušas Bergeris (Mateusz Berger), Westinghouse generalinis direktorius Patrikas Fragmanas (Patrick Fragman) ir Džonas Hovanicas (John Howanitz) iš Bechtel.

Ambasadorius M. Bžezinskis apibūdino susitarimą kaip svarbų žingsnį įgyvendinant lenkų ir amerikiečių bendradarbiavimą civilinės branduolinės energetikos srityje bei pridūrė, kad tai ne tik komercinis įsipareigojimas, bet ir strateginis Lenkijos energetikos pramonei.

Moravieckis apie sandorį paskelbė socialiniame tinkle Facebook ir parašė: „Šiandien vyriausybės vardu pasirašiau sutartį su mūsų partneriais amerikiečiais dėl pirmosios Lenkijos atominės elektrinės statybos. Ši sutartis yra istorinė ir žymi naujos Lenkijos energetikos eros pradžią. Ji taip pat stiprina Lenkijos saugumą ir mūsų bendradarbiavimą su JAV“.

https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/862056355285423?ref=embed_post

Premjeras taip pat tvirtino, kad branduolinės energetikos plėtra užtikrins stabilumą Lenkijos energetikos sistemai, pagrįstai ekologiškais energijos šaltiniais. Pasak jo, tai taip pat sumažins šalies priklausomybę nuo importuojamos naftos ir dujų.
„Tai proveržis ir revoliucija,“ – rašė jis ir pridūrė: „Niekada daugiau jokios naftos ar dujų iš Rusijos!“
Sutartis apima 18 mėnesių laikotarpį, per kurį turi būti parengta daugiau kaip 400 ataskaitų ir tyrimų, susijusių su atominės elektrinės statyba. Susitarime taip pat numatyta parengti tiekimo grandines, remti investavimo procesą ir parengti dokumentus, reikalingus statybos leidimui gauti.
2021 m. gruodį 100 proc. valstybei priklausanti PEJ įvardijo pirmosios Lenkijos atominės elektrinės vietą – Lubiatovo-Kopaliną ) pakrantės Pomeranijos vaivadijoje. Jėgainė bus statoma naudojant Westinghouse AP1000 technologiją ir ją sudarys trys blokai. Statybas planuojama pradėti 2026 m., o pirmasis blokas elektros energiją pradės gaminti 2033 m.

Numatomas projekto biudžetas – daugiau kaip 100 mlrd. Lenkijos zlotų (21,60 mlrd. eurų). Rugsėjo 22 d. Aplinkos apsaugos generalinis direktoratas pritarė elektrinės statybos ir naudojimo planams.

Šaltinis: Remix News

4.1 9 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
70 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
70
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top