Leonas Kerosierius. Lakmuso popierėlis Lietuvos valdžiai

respublika.lt

Rubrikoje „Mini interviu” kalbamės su Lietuvos sąjūdžio Vilniaus tarybos pirmininku Leonu Kerosieriumi:

Vilniaus sąjūdininkai išplatino kreipimąsi, kuriuo Lietuvos valdžia ir visuomenė raginama paminėti Kaniūkų kaimo žudynių 80-metį, reikalaujama patraukti atsakomybėn jų vykdytojus. Žinomi istorijos faktai, kad žudynes 1944 m. sausio 29-ąją vykdė ir kaimą sudegino Rūdninkų girioje veikę raudonieji sovietiniai partizanai, kurių pagrindą sudarė Vilniaus ir Kauno geto žydai. Prieš keletą dešimtmečių Lenkijos pareigūnai, taip pat Lietuvos teisėsauga vykdė šių žudynių tyrimą, bet įtakingos pasaulio žydų organizacijos tai įvertino kaip puolimą prieš antinacistinį judėjimą ir holokausto aukas, todėl tyrimai buvo nutraukti. Ar tuo kreipimusi siekiate pramušti tylos ir neįvykdyto teisingumo sieną?

Kreipimuisi ilgai ruošėmės, studijavome istorikų surinktus faktus. Esame girdėję apie tai, ką jūs sakote, – apie prokurorų tyrimą ir panašiai. Kodėl tada vėl kreipiamės? Tiesiog norime paprotinti Lietuvos valdžią, kasmet važiuojančią į Panerių memorialą, kad negalima pamiršti visų Lietuvos kankinių, kad jų kančią reikia prisiminti, paminėti.

Svarbiausia, norime pasakyti, kad visos aukos yra ir turi būti vienodai skaudžios Lietuvai. Kiekvienos tautybės aukos. Ir dėl jų mes turime pasimelsti, stengtis įvardinti kaltininkus bei atlyginti padarytą žalą.

Tad ir kreipiamės į aukščiausiąją Lietuvos valdžią – Seimą, prezidentūrą, Vyriausybę – norėdami priminti, kad Kaniūkų kaimo žudynių diena turi būti minima valstybės mastu. Pabrėžiame, kad aukas pagerbti turi valstybė. Juk į Kaniūkus sausio 29-ąją nuvažiuoja tremtiniai, sąjūdininkai, ją pamini Šalčininkų savivaldybės žmonės, kaskart atvažiuoja lenkų delegacija. O kur mūsų valstybė?

Mes garsiai skelbiame, kad nenurimsime tol, kol pasieksime, kad šios raudonųjų partizanų aukos būtų paminėtos valstybiniu mastu. Ir kviesime žmones vykti į Kaniūkus. Yra įvykdytas genocidas prieš kaimą, prieš tikinčiuosius, o juk Lietuvos tikintieji visada buvo mūsų aukso fondas – Bažnyčia giliu sovietmečiu laikė Lietuvos tvirtovę. Tad mūsų kreipimesi pirmais numeriais yra įrašyti ir aukščiausi Lietuvos katalikų bažnyčios hierarchai.

Seimas praėjusių metų rugpjūtį priėmė rezoliuciją „Dėl Vilniaus geto likvidavimo 80-ųjų metinių minėjimo”. Siekiate tokios pat rezoliucijos dėl Kaniūkų? Ar tai nėra jūsų įteiktas lakmuso popierėlis valdančiųjų sąžinei patikrinti?

Išties atkreipėme dėmesį, kad Seimo nutarimas dėl Vilniaus geto likvidavimo 80-mečio susišaukia su Kaniūkų kaimo žudynių metinėmis. Tad ir klausiame, kodėl Seimo nariai, priėmę dėl Vilniaus geto rezoliuciją, kurią, kiek žinau, rengė Emanuelis Zingeris, negalėtų priimti ir rezoliucijos dėl Kaniūkų, kai buvo išžudytas ir sudegintas visas kaimas.

Savo kreipimesi prašome Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti komisijos pirmininko E.Zingerio iki šių metų sausio 20 dienos pateikti Seimui svarstyti rezoliuciją dėl Kaniūkų kaimo sudeginimo ir išžudymo 80-ųjų metinių minėjimo.

Ar visų mūsų pinigais išlaikoma LRT, kuri skelbiasi atliepianti visas nuomones, galėtų pagarsinti jūsų kreipimąsi, pakalbėti apie Kaniūkų žudynes?

Jie kalbėtų tik tai, ką pasakytų Vytautas Landsbergis. Visa sisteminė žiniasklaida yra konservatorių rankose ar įtakoje. O televizija jų seniai jau užvaldyta.

5 9 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
19 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
19
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top