Leonas Kerosierius: Ministras V. Mazuronis – prieš žuvis

Pagal Johanesburgo 2002 m. darnaus vystymosi deklaracijos įpareigojimus, ją pasirašiusios šalys, tarp jų – ir Lietuva, privalo iki 2015 m. atkurti visus žuvų išteklius iki stabilaus lygio.

Pagal ichtiologų paskaičiavimus, norint įžuvinti reikšmingiausius žuvininkystei vandens telkinius pagal siūlomas optimalias biotopų talpas iš viso reikia iki 720 mln. įvairių rūšių žuvų jauniklių. Kol kas kasmet į valstybinius vandens telkinius išleidžiama 160–180 mln. vienetų. Atsakingos institucijos nesprendė, kaip iki 2015 m. atkurti žuvų išteklius iki stabilaus lygio.

Yra žinoma, kad žuvivaisa ir žuvų išteklių apsauga lemia mėgėjiškos ir verslinės žuvininkystės rezultatus.

Štai kodėl asociacijų sąjunga „Žuvininkų rūmai“ 2011 m. kovo 9 d. kreipėsi į aplinkos ministrą ir į kitas organizacijas laišku „Saugokime gamtą, gausinkime žuvų išteklius“. Laiške buvo kviečiama atsisakyti žvejoti pavasarinio neršto metu nuo balandžio 20 iki gegužės 20 d. Niekas oficialiai nereagavo.

2013 m. gegužės 9 d. su panašiu prašymu buvo kreiptasi į Aplinkos ministeriją ir buvo papildomai prašoma masiškai įrenginėti dirbtines nerštavietes. Niekas oficialiai nereagavo.

2014 m. sausio 19 d. buvo kreiptasi į Aplinkos ministrą prašant uždrausti bet kokią žvejybą vidaus vandenų telkiniuose pavasarinio neršto metu bei siūlant, kad kiekvienas žvejys naudojamame vandens telkinyje turėtų įrengti nors 20 kv. metrų dirbtinių nerštaviečių ir saugoti telkinį neršto metu. Aplinkos ministras V. Mazuronis ir vėl visiškai nereagavo. Savo laiške V. Mazuronis rašo, kad „įvykdyti reikalavimą kiekvienam žvejui mėgėjui įrengti vandens telkiniuose po 20 kv. m. dirbtinų nerštaviečių įgyvendinimo kontrolė praktiškai neįmanoma“. Tai reiškia, kad V. Mazuronis visiškai nepasitiki žvejais.

Šių trijų kreipimųsi ignoravimai rodo, kad aplinkos ministras V. Mazuronis visiškai nesistengia gausinti ir saugoti žuvų išteklius. Ministro pozicija šiais klausimais visiškai nesuprantama, kadangi tai visiškai nekainuoja – tik reikia gražiai susitarti su žvejais. Anksčiau paminėti faktai rodo, kad taip elgdamasis V. Mazuronis nesugebės gausinti žuvų išteklius ir saugoti gamtą. Susidaro nuomonė, kad aplinkos ministras V. Mazuronis nesistengia vykdyti Johanesburgo deklaracijos įpareigojimų.

Daugeliui žinoma, kad visuomenėje glūdi milžiniška jėga, tačiau V. Mazuronis nekviečia visuomenės į talką.

Susidaro nuomonė, kad V. Mazuroniui nesvarbūs žuvų ištekliai – jis bijo prarasti rinkėjų palankumą ir balsus.

Aktyvėja žuvų kibimas. Prasidėjo masinė žvejyba. Kai kurios žuvys jau aktyviai neršia – kitos dar ruošiasi.

Gerbiamieji žvejai, negaudykime žuvų pavasarinio neršto metu, įrenginėkime dirbtines nerštavietes ir saugokime žuvų išteklius. Gamta ateityje atsidėkos gausiais laimikiais.

Leonas Kerosierius, asociacijų sąjungos „Žuvininkų rūmai“ prezidentas

2014 m. balandžio 24 d.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top